Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich

Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00–20.00.
Pilne! Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich
Pilne! / grafika własna

Komunikat Wód Polskich

Komunikat Wód Polskich publikujemy w całości.

„Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00-20.00. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. W gotowości do pracy pozostaje polder Żelazna, który jest stale dozorowany przez pracowników PGW WP. Uruchomienie tego obiektu jest uzależnione od tempa przemieszczania się fali oraz jej wysokości (obecnie brakuje ok. 20 cm poziomu wody w Odrze aby przewałem trafiła do czasy polderu). Wody rzeki Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m3 wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m3 wody. Jednak z uwagi na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie obwałowań wysokim jej stanem, trwa podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych. Wysoki stan wód w korycie Odry będzie się utrzymywał przez najbliższe dni z uwagi na wysoki poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny oraz w dopływach do Odry poniżej zbiornika - długa fala.

W Regionie Wodnym Górnej Odry na jedenastu wodowskazach utrzymują się stany alarmowe: Dobra (rz. Biała, trend malejący) Branice (rz. Boczne koryto Opawy oraz Opawa, trendy malejące), Chałupki (rz. Odra, trend malejący), Olza (rz. Odra, trend malejący), Krzyżanowice (rz. Odra, trend malejący), Racibórz-Miedonia (rz. Odra, trend malejący), Koźle (rz. Odra, trend malejący), Krapkowice (rz. Odra, trend niezmienny), Opole-Groszowice (rz. Odra, trend rosnący) oraz Ujście Nysy Kłodzkiej (rz. Odra, trend malejący). Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na pięciu posterunkach wodowskazowych: Racławice Śląskie (rz. Osobłoga, trend malejący), Kamionka (rz. Stradunia, trend malejący), Bojanów (rz. Psina, trend malejący), Ruda Kozielska (rz. Ruda, trend niezmienny) oraz Krzywa Góra (rz. Budkowiczanka, trend malejący).

W Regionie Wodnym Małej Wisły stan alarmowy odnotowany został jedynie na wodowskazie Pszczyna (rz. Pszczynka, trend niezmienny). Na trzech posterunkach wodowskazowych utrzymują się stany ostrzegawcze: Jawiszowice (rz. Wisła, trend malejący), Bieruń Nowy (rz. Wisła, trend malejący) oraz Bojszowyc (rz. Wisła, trend malejący).

Trwa uszczelnianie przez służby przesiąków w wale polderu Buków na odcinku o długości 150 metrów (łączna długość obwałowań polderu to ok. 14km), poprzez nasypywanie skarpy. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża.

Zlewnia rzeki Odry nasycona jest wodą. W dalszym ciągu występują wysokie stany wód na dopływach do Odry. Nadwyrężone obwałowania w kilku nadodrzańskich lokalizacjach w woj. opolskim wymagają umocnień. Akcje doszczelniania kontynuowane są między innymi:

  • na odcinku Lasaki-Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie została podjęta decyzja o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1600 metrów. Nie sprawdziły się wczorajsze doniesienia dotyczące pęknięcia wału oraz powstających przesiąków. Wody Polskie w Gliwicach po otrzymaniu takich zgłoszeń natychmiast podjęły niezbędne działania celem ich weryfikacji. Po przeprowadzeniu wizji terenowej nie stwierdzono powstania żadnych uszkodzeń na wspomnianym odcinku. Informacje o nich są nieprawdziwe i odbiegają od rzeczywistego stanu rzeczy,
  • na odcinku Bierawa-Brzeźce, gdzie konieczne jest podniesienie prawobrzeżnego wału i jego umocnienie,
  • niezbędne jest również umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku około 200 metrów od strony odpowietrznej w miejscowości Narok, w rejonie Stopnia Wodnego Chróścice. Podobne działania trwają w gminie Dąbrowa.

Przypominamy, że od dnia 16 września br. obowiązuje bezwzględny tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do dnia 20 września 2024 r..

Nieustannie swoje zadania wykonuje Zbiornik Racibórz Dolny. Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się. O godz. 17.00 w dniu 18 września br. wynosił ok 129 mln m3 (ok. 70% pojemności, stan na godzinę 16:00). Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte. Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika.

Prace umocnieniowe wałów trwają również w Regionie Wodnym Małej Wisły. Ponadto, przy współpracy specjalistów z innych RZGW w kraju (w Krakowie, Rzeszowie oraz Poznaniu) kontynuujemy liczne interwencje polegające między innymi na doraźnym uzupełnianiu wyrw brzegowych i usuwaniu zatorów oraz prowadzimy ocenę stanu obwałowań i ich przeglądach, szacowaniu szkód powodziowych (tam, gdzie jest to już możliwe z uwagi na stan wód).

Stale uczestniczymy również w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego.

Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01”.

 

Powodzie w Polsce

Pomimo wcześniejszych uspokajających komunikatów administracji rządowej południową Polskę dotknęły katastrofalne powodzie. Mieszkańcy licznych miejscowości zostali pozbawieni dobytku i dachu nad głową. Zagrożone są kolejne. 

Służby i wolontariusze pracują nad zabezpieczeniem i usuwaniem skutków powodzi. Według relacji lokalnych mieszkańców, panuje chaos organizacyjny i informacyjny.


 

POLECANE
Agent Stasi strzelił Polakowi w plecy. Prokuratura zażądała 12 lat więzienia z ostatniej chwili
Agent Stasi strzelił Polakowi w plecy. Prokuratura zażądała 12 lat więzienia

Prokuratura w Berlinie zażądała 12 lat więzienia dla byłego agenta Stasi Martina Naumanna w związku z zabójstwem Polaka Czesława Kukuczki w 1974 r., gdy ten chciał uciec na Zachód – podała w poniedziałek AFP.

Pożar autobusu hybrydowego w Krakowie. Strażacy walczyli z ogniem blisko trzy godziny z ostatniej chwili
Pożar autobusu hybrydowego w Krakowie. Strażacy walczyli z ogniem blisko trzy godziny

Blisko trzy godziny trwała akcja związana z gaszeniem autobusu hybrydowego MPK, który zapalił się w poniedziałek na al. 29 Listopada w Krakowie. Pożar był trudny do stłumienia ze względu na akumulatory zamontowane w pojeździe. Nikt nie został poszkodowany – podała straż pożarna.

Telewizja Republika pokazała dom Kingi Gajewskiej i Arkadiusza Myrchy z ostatniej chwili
Telewizja Republika pokazała dom Kingi Gajewskiej i Arkadiusza Myrchy

– W środku widoczne są meble, a dym z komina świadczy, że ogrzewanie działa pełną parą. Okoliczni mieszkańcy, którzy boją się mówić do kamery, twierdzą, że małżeństwo posłów Koalicji Obywatelskiej przyjeżdżało z dziećmi na weekendy do domu – mówi w swoim reportażu dziennikarz Telewizji Republika Adrian Borecki.

Wnuk ortodoksyjnych rabinów Marks wypowiedział wojnę Mojżeszowi tylko u nas
Wnuk ortodoksyjnych rabinów Marks wypowiedział wojnę Mojżeszowi

Skupieni z oczywistych powodów na problemach codzienności, zapominamy często o najważniejszych wojnach i bitwach, które rozgrywają się w sferze zbiorowej świadomości i podświadomości kulturowej, decydującej o kierunku, w którym zmierza nasz świat.

Rachoń zapytał Trumpa o prezydenta Dudę. Jasna deklaracja z ostatniej chwili
Rachoń zapytał Trumpa o prezydenta Dudę. Jasna deklaracja

– Przede wszystkim Andrzej Duda to bardzo dobry człowiek. Świetny facet. Jest moim przyjacielem – mówił na antenie Telewizji Republika kandydat Republikanów na prezydenta USA Donald Trump.

Powódź. Szokujące nagranie z udziałem TVN. Jest komentarz z ostatniej chwili
Powódź. Szokujące nagranie z udziałem TVN. Jest komentarz

Beata Szydło opublikowała na platformie X nagranie. "TVN przecież trudnych pytań Tuskowi zadawał nie będzie" – pisze.

Skandal wokół łódzkiego aquaparku. Oburzające komentarze z ostatniej chwili
Skandal wokół łódzkiego aquaparku. Oburzające komentarze

Łódzki Aquapark Fala postanowił wprowadzić "Dzień bez dzieci". Wydarzenie zostało zaplanowane na 19 października i w założeniu miało umożliwić dorosłym gościom korzystanie z aquaparku bez obecności dzieci.

Prezydent podjął decyzję ws. ustaw o TK z ostatniej chwili
Prezydent podjął decyzję ws. ustaw o TK

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego dwie ustawy dotyczące TK. Informację przekazała Kancelaria Prezydenta.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Rozpoczyna się przebudowa północnej jezdni alei Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Od 10 października autobusy będą kursować jezdnią południową. Prace potrwają do czerwca 2025 roku.

Nie żyje gwiazdor lekkoatletyki. Miał zaledwie 26 lat z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazdor lekkoatletyki. Miał zaledwie 26 lat

Kipyegon Bett nie żyje. Były mistrz świata juniorów w biegu na 800 metrów zmarł w wieku 26 lat.

REKLAMA

Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich

Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00–20.00.
Pilne! Przez Opole przechodzi fala kulminacyjna. Komunikat Wód Polskich
Pilne! / grafika własna

Komunikat Wód Polskich

Komunikat Wód Polskich publikujemy w całości.

„Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu w dn. 18 września br. ok. godz. 18.00-20.00. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. W gotowości do pracy pozostaje polder Żelazna, który jest stale dozorowany przez pracowników PGW WP. Uruchomienie tego obiektu jest uzależnione od tempa przemieszczania się fali oraz jej wysokości (obecnie brakuje ok. 20 cm poziomu wody w Odrze aby przewałem trafiła do czasy polderu). Wody rzeki Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m3 wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m3 wody. Jednak z uwagi na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie obwałowań wysokim jej stanem, trwa podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych. Wysoki stan wód w korycie Odry będzie się utrzymywał przez najbliższe dni z uwagi na wysoki poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny oraz w dopływach do Odry poniżej zbiornika - długa fala.

W Regionie Wodnym Górnej Odry na jedenastu wodowskazach utrzymują się stany alarmowe: Dobra (rz. Biała, trend malejący) Branice (rz. Boczne koryto Opawy oraz Opawa, trendy malejące), Chałupki (rz. Odra, trend malejący), Olza (rz. Odra, trend malejący), Krzyżanowice (rz. Odra, trend malejący), Racibórz-Miedonia (rz. Odra, trend malejący), Koźle (rz. Odra, trend malejący), Krapkowice (rz. Odra, trend niezmienny), Opole-Groszowice (rz. Odra, trend rosnący) oraz Ujście Nysy Kłodzkiej (rz. Odra, trend malejący). Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na pięciu posterunkach wodowskazowych: Racławice Śląskie (rz. Osobłoga, trend malejący), Kamionka (rz. Stradunia, trend malejący), Bojanów (rz. Psina, trend malejący), Ruda Kozielska (rz. Ruda, trend niezmienny) oraz Krzywa Góra (rz. Budkowiczanka, trend malejący).

W Regionie Wodnym Małej Wisły stan alarmowy odnotowany został jedynie na wodowskazie Pszczyna (rz. Pszczynka, trend niezmienny). Na trzech posterunkach wodowskazowych utrzymują się stany ostrzegawcze: Jawiszowice (rz. Wisła, trend malejący), Bieruń Nowy (rz. Wisła, trend malejący) oraz Bojszowyc (rz. Wisła, trend malejący).

Trwa uszczelnianie przez służby przesiąków w wale polderu Buków na odcinku o długości 150 metrów (łączna długość obwałowań polderu to ok. 14km), poprzez nasypywanie skarpy. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża.

Zlewnia rzeki Odry nasycona jest wodą. W dalszym ciągu występują wysokie stany wód na dopływach do Odry. Nadwyrężone obwałowania w kilku nadodrzańskich lokalizacjach w woj. opolskim wymagają umocnień. Akcje doszczelniania kontynuowane są między innymi:

  • na odcinku Lasaki-Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie została podjęta decyzja o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1600 metrów. Nie sprawdziły się wczorajsze doniesienia dotyczące pęknięcia wału oraz powstających przesiąków. Wody Polskie w Gliwicach po otrzymaniu takich zgłoszeń natychmiast podjęły niezbędne działania celem ich weryfikacji. Po przeprowadzeniu wizji terenowej nie stwierdzono powstania żadnych uszkodzeń na wspomnianym odcinku. Informacje o nich są nieprawdziwe i odbiegają od rzeczywistego stanu rzeczy,
  • na odcinku Bierawa-Brzeźce, gdzie konieczne jest podniesienie prawobrzeżnego wału i jego umocnienie,
  • niezbędne jest również umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku około 200 metrów od strony odpowietrznej w miejscowości Narok, w rejonie Stopnia Wodnego Chróścice. Podobne działania trwają w gminie Dąbrowa.

Przypominamy, że od dnia 16 września br. obowiązuje bezwzględny tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do dnia 20 września 2024 r..

Nieustannie swoje zadania wykonuje Zbiornik Racibórz Dolny. Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się. O godz. 17.00 w dniu 18 września br. wynosił ok 129 mln m3 (ok. 70% pojemności, stan na godzinę 16:00). Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte. Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika.

Prace umocnieniowe wałów trwają również w Regionie Wodnym Małej Wisły. Ponadto, przy współpracy specjalistów z innych RZGW w kraju (w Krakowie, Rzeszowie oraz Poznaniu) kontynuujemy liczne interwencje polegające między innymi na doraźnym uzupełnianiu wyrw brzegowych i usuwaniu zatorów oraz prowadzimy ocenę stanu obwałowań i ich przeglądach, szacowaniu szkód powodziowych (tam, gdzie jest to już możliwe z uwagi na stan wód).

Stale uczestniczymy również w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego.

Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01”.

 

Powodzie w Polsce

Pomimo wcześniejszych uspokajających komunikatów administracji rządowej południową Polskę dotknęły katastrofalne powodzie. Mieszkańcy licznych miejscowości zostali pozbawieni dobytku i dachu nad głową. Zagrożone są kolejne. 

Służby i wolontariusze pracują nad zabezpieczeniem i usuwaniem skutków powodzi. Według relacji lokalnych mieszkańców, panuje chaos organizacyjny i informacyjny.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe