Kard. Ryś do parlamentarzystów: Nie wystarczy słuchać Słowa Bożego, trzeba je czynić
Mszę św. koncelebrowali prymas Polski abp Wojciech Polak, biskup pomocniczy warszawsko-praski Jacek Grzybowski i krajowy duszpasterz parlamentarzystów ks. Andrzej Sikorski, który w słowie przed liturgią podkreślił, że znajdująca się w Nowym Domu Poselskim na terenie Sejmu RP kaplica pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła jest niczym mała parafia - gromadzi zarówno tych, którzy się modlą, jak i tych, którzy tego nie czynią. Poprosił też przewodniczących liturgii o modlitwę za Ojczyznę, "szczególnie w tym miejscu oraz o pokój, zgodę i jedność, o to, aby wszelkie podziały ustały, a przede wszystkim, abyśmy pamiętali, że mamy kierować się miłością i że najważniejszy jest człowiek".
Czytaj także: Zdrowie psychiczne jako przesłanka dopuszczalności aborcji. Ekspert: Może prowadzić do licznych nadużyć
Słuchanie a czynienie
W homilii kard. Grzegorz Ryś wskazywał, jaki jest sens słuchania Słowa Bożego i spotkania z Nim. - Owocem jest nie tylko to, co poznajemy. Stajemy się mądrzejsi. Ale owocem jest też to, kim możemy się stać. Błogosławieni są ci, którzy słuchają Słowa, zatrzymują je i wypełniają. Słucham Słowa i ono się we mnie poczyna, ale jest też ważne, żebym je w sobie ustrzegł. Łatwo jest Słowo stracić, nie upilnować. Kiedy go w sobie strzegę, to ono rośnie. A miarą tego, że ono naprawdę urosło jest to, że potrzebuję je wprowadzić w czyn, w działanie - wtedy doświadczam błogosławieństwa. Słuchać, ustrzec, czynić - mówił kard. Ryś.
Jak podkreślił, "można to wszystko powiedzieć jeszcze prościej: nie wystarczy słuchać Słowa, trzeba je jeszcze czynić, ponieważ Pan Bóg nie jest tylko mądrością. Pan Bóg jest miłością". - Słuchanie czyni nas mądrymi, w czynie okazuje się, że jesteśmy kochający - dodał metropolita łódzki.
Czytaj także: Kard. Parolin na forum ONZ: Płeć jest oparta na tożsamości biologicznej, która jest męska lub żeńska
Modlitwa
W modlitwie wiernych zgromadzeni w kaplicy sejmowej modlili się m.in. za sprawujących władzę zwłaszcza w Ojczyźnie, aby pełniąc służbę wobec narodu, w duchu odpowiedzialności szanowali niezbywalne prawa do poszanowania każdego ludzkiego istnienia, począwszy od poczęcia aż do naturalnej śmierci".
Modlono się też "za tych, którzy są poróżnieni i skłóceni, aby pogodzili się ze względu na Chrystusa" oraz "za Ojczyznę, o pokój, zgodę i jedność". Wspomniano także w modlitwie zmarłych posłów i senatorów oraz pracowników parlamentarnej administracji.
Kard. Ryś poprosił też o modlitwę za wszystkich, którzy ucierpieli w trakcie trwającej powodzi - za tych, którzy zginęli, stracili swoje mienie oraz za tych, którzy spieszą z pomocą na terenach dotkniętych kataklizmem. W tej intencji zgromadzeni odmówili modlitwę "Pod Twoją obronę...".
lk