Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier
Węgierska propozycja wymagała jednomyślności. Sprzeciw kilku państw sprawił, że została odrzucona. Jak podaje RMF FM, Szwecja i Finlandia miały wytykać Serbii jej brak dostosowania do unijnych sankcji wobec Rosji oraz umowę handlową z Chinami.
Jeden z unijnych dyplomatów podkreślił, że to był bardzo poważny argument.
Serbia zrobiła za mało. Obietnice nam nie wystarczają
– podkreślił w rozmowie z RMF FM.
Polska zachowała neutralność
Serbia, zdaniem dyplomatów, dostosowała się tylko w 51 proc. do unijnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, a powinna dostosować się w stu procentach.
Z kolei, jak przekazała dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, Polska – która od stycznia obejmuje przewodnictwo w UE – zachowała się neutralnie. Polscy dyplomaci mieli zapewnić, że nasz kraj będzie ułatwiał dalsze rozmowy z Serbią.
Starania Serbii o członkostwo w UE
Warto przypomnieć, że Serbia wystąpiła o członkostwo w UE już w grudniu 2009 r. Natomiast w marcu 2012 r. uzyskała status kraju kandydującego. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w styczniu 2014 r. Do tej pory otwarto 22 rozdziały negocjacyjne.
Z kolei od stycznia 2022 r. odbyło się sześć posiedzeń Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia. Na ostatnim uczestnicy rozmawiali o stosunkach UE–Serbia, a także o pandemii Covid-19 i pomocy UE, kryteriach politycznych i gospodarczych, prawie UE i pomocy przedakcesyjnej.
Porażka HU w spr. przybliżenia Serbii do członkostwa w UE. Ostry sprzeciw https://t.co/J6EAa2LGhu. Bałtów i Skandynawów, którzy zarzucili Serbii, że odmawia nałożenia na RUS unijnych sankcji. PL – neutralna (jako przyszła prezydencja w UE). @RMF24pl
— Szymańska-Borginon (@Sz_Borginon) November 25, 2024