Umowa UE - Mercosur. Szydło: To gdzie jest ta umowa?
Europoseł Beata Szydło w swoim wpisie w mediach społecznościowych odniosła się do zakończonych rozmów szefowej KE Ursuly von der Leyen z liderami państw Mercosur w sprawie umowy o wolnym handlu. Przypomniała, że kilka europejskich państw nie zgadza się z obecnymi założeniami tego dokumentu.
Gdzie jest ta umowa? Ursula von der Leyen triumfalnie ogłosiła zakończenie negocjacji umowy UE z Mercosur - wbrew woli znacznej części krajów Unii
- napisała Beata Szydło.
-
Andrzej Duda podpisał ustawę o zamrożeniu cen energii elektrycznej
-
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Księżna Kate nominowana
Szefowa KE zwleka z przedstawieniem treści umowy UE-Mercosur
Zwróciła ona również uwagę, że do tej pory szefowa KE nie przedstawiła treści umowy UE-Mercosur.
Ale nie to jest „najlepsze”. Mijają dni, a szefowa KE nie jest nawet łaskawa pokazać treści tej umowy. Dokument, który zdecyduje o losie europejskiej gospodarki jest ukrywany
- zaznaczyła europoseł.
Beata Szydło wyjaśniła, że choć na stronach KE są zamieszczone "różne dokumenty wytworzone w ramach rozmów z Mercosur przez ostatnie lata" to nadal nie jest znana ostateczna treść dokumentu.
To niepoważne, ale najwyraźniej von der Leyen uważa, że nie musi traktować poważnie państw członkowskich UE
- podkreśliła Szydło.
Spotkanie szefowej KE z liderami państw Mercosur
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w zeszły piątek w Montevideo, że Unia Europejska i blok państw Ameryki Południowej Mercosur zakończyły negocjowanie umowy o wolnym handlu.
Von der Leyen spotkała się na szczycie z liderami państw Mercosur: Brazylii, Argentyny, Urugwaju, Paragwaju i Boliwii.
Umowa była negocjowana od 25 lat. Ma ona otworzyć rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie; KE liczy też na to, że z tych krajów będzie można pozyskiwać surowce niezbędne do produkowania czystych technologii, w tym baterii.
-
Nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego zaapelował do premiera
-
"Nie wiem, co się stało!? Strasznie schudła". Niepokojące wieści w sprawie polskiej gwiazdy
Umowa UE-Mercosur
Umowa UE–Mercosur to projekt mający na celu utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami z Ameryki Południowej wchodzącymi w skład Mercosur (m.in. Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj).
Zwolennikami umowy pomiędzy Unią a Mercosurem są przede wszystkim Niemcy oraz Hiszpania, które przewodzą koalicji 11 państw UE. Przeciwko są Francja oraz Polska, które starają się przekonać do swojego stanowiska także Holandię, Austrię, Irlandię, Włochy czy Belgię.
Warto zwrócić uwagę, że przeciwko umowie handlowej UE–Mercosur protestują unijni rolnicy, którzy zwracają uwagę, że napływ tanich produktów rolnych z Ameryki Południowej, nie zawsze spełniających europejskie normy jakościowe, może uderzyć w europejskie rolnictwo.
Gdzie jest ta umowa? Ursula von der Leyen triumfalnie ogłosiła zakończenie negocjacji umowy UE z Mercosur - wbrew woli znacznej części krajów Unii. Ale nie to jest „najlepsze”. Mijają dni, a szefowa KE nie jest nawet łaskawa pokazać treści tej umowy. Dokument, który zdecyduje o…
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) December 10, 2024