Barbara Skrzypek nie żyje. Jest oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy

– Wiadomość o jej śmierci była i dla mnie ogromnym ciosem – powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując śmierć 66-letniej Barbary Skrzypek. Poinformował także, że wysłał w tej sprawie pismo do premiera Donalda Tuska, "opisując wszystkie okoliczności i zwracając się o wyjaśnienia".
Prezydent Andrzej Duda Barbara Skrzypek nie żyje. Jest oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy
Prezydent Andrzej Duda / PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie śmierci 66-letniej Barbary Skrzypek, która przez wiele lat współpracowała z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. 

Była osobą, którą znali wszyscy ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Wiadomość o jej śmierci była i dla mnie ogromnym ciosem. Chciałbym przekazać wyrazy współczucia dla jej bliskich

– powiedział Andrzej Duda.

Ta sprawa, poza samą tragicznością, ma swój aspekt państwowy. Trudno zaprzeczyć temu, że ta zapaść zdrowia miała miejsce kilkadziesiąt godzin po przesłuchaniu, w którym brała udział jako świadek

– zauważył prezydent Polski.

Polski przywódca w swoim oświadczeniu przypomniał, że wcześniej o sprawie śmierci Barbary Skrzypek rozmawiał z jej pełnomocnikiem oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Ponieważ ta kwestia zbulwersowała nas wszystkich, zdecydowałem się zaprosić na rozmowę jej pełnomocnika oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. To, co usłyszałem – przede wszystkim od pełnomocnika – samo w sobie jest bulwersujące. Zwracał się dwukrotnie o dopuszczenie go do przesłuchania i zostało to odrzucone

– podkreślił Andrzej Duda. 

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy "można odnieść wrażenie, że p. Barbara Skrzypek była przesłuchiwana przez trzy osoby".

Nasuwa wątpliwości też kwestia bezstronności pani prokurator, która znana jest z radykalnych wypowiedzi. Bulwersujące jest to, że została wyznaczona do sprawy, która ma wymiar polityczny

– zaznaczył.

Z tego, co wiem, pozostaje również pod znakiem zapytania obecność protokolanta. Pan mecenas poinformował mnie, że nie widział w tym pokoju (w którym miało dojść do przesłuchania) osoby, której byłoby to zadaniem

– dodał.

Prezydent Andrzej Duda poinformował także, że wysłał pismo do premiera Donalda Tuska.

Zdecydowałem się wystosować pismo do premiera Donalda Tuska, opisując wszystkie okoliczności i zwracając się o wyjaśnienia. Premier Tusk, jak do tej pory, nie zabrał głosu w tej sprawie, co dość typowe dla niego.

Gdy trzeba było się podpisywać pod uzyskaniem obywatelstwa przez znanego aktora i reżysera, brylował na Twitterze. Dziś go nie ma. Zapadł się jak kamień w wodę. Mam nadzieję, że odpowie na pismo

– powiedział polski przywódca.

 

Nie żyje Barbara Skrzypek

W wieku 66 lat zmarła Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego. Przez trzy dekady była związana z Prawem i Sprawiedliwością, pełniąc funkcję szefowej kancelarii i dyrektor biura prezydialnego partii. Była również pełnomocniczką Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

Barbara Skrzypek przeszła na emeryturę w 2020 roku, ale przez wiele lat pozostawała jedną z kluczowych postaci w otoczeniu prezesa PiS. Jej nazwisko pojawiało się w różnych kontekstach politycznych, jednak sama unikała medialnego rozgłosu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński osobiście potwierdził mi informację o śmierci jego wieloletniej współpracowniczki Barbary Skrzypek

– przekazał w sobotę wieczorem redaktor naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz. Podkreślił, że nic mu nie było wiadomo, by Skrzypek chorowała na "jakieś choroby, które bezpośrednio zagrażałyby życiu".

Politycy PiS sugerują, że przesłuchanie, które odbyło się kilka dni temu, mogło wpłynąć na zdrowie Barbary Skrzypek. Jarosław Kaczyński powiedział w Telewizji Republika, że urzędniczka była pod ogromnym stresem. – To napięcie było ogromne – zaznaczył lider PiS.

 

Oświadczenie Ewy Wrzosek

Informuję, że wobec wszystkich osób kierujących wobec mnie groźby karalne i pomówienia sugerujące, że  śmierć Pani Barbary Skrzypek pozostaje w związku przyczynowo - skutkowym z czynnością przesłuchania Jej w charakterze świadka w toku prokuratorskiego śledztwa dot. tzw. dwóch wież, pochodzące tak od , jak i od osób publicznych haniebnie wykorzystujących Jej śmierć w sposób instrumentalny - podejmę zdecydowane i adekwatne kroki prawne

– przekazała na platformie X prokurator Ewa Wrzosek.

 

Komunikat prokuratury

W związku z poruszającą informacją o śmierci Barbary Skrzypek, która została przesłuchana w charakterze świadka w środę 12 marca 2025 r. w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w związku z postępowaniem dot. tzw. sprawy "dwóch wież", uprzejmie informujemy, że przesłuchanie trwało około 4 godzin, rozpoczęło się o godz. 10.00, w trakcie przesłuchania zarządzono kilkunastominutową przerwę dla odpoczynku. W przesłuchaniu prowadzonym przez prokuratora referenta, uczestniczyli pełnomocnicy pokrzywdzonego. Do udziału w przesłuchaniu nie został dopuszczony pełnomocnik świadka, albowiem nie wymagał tego interes świadka, który nie był przesłuchiwany z pouczeniem o uprawnieniach wynikających min. z dyspozycji art. 183 kpk. Przesłuchanie odbywało się w bardzo kulturalnej atmosferze, żadna z osób uczestniczących nie składała do protokołu uwag, zastrzeżeń ani wniosków o sprostowanie protokołu. Prokuratura Okręgowa w Warszawie informuje, że łączenie śmierci świadka z faktem jego przesłuchania i podnoszenie bezpośredniego związku pomiędzy tymi zdarzeniami skutkować będzie wystąpieniem przez Prokuraturę Okręgową na drogę cywilnoprawną celem ochrony dobrego imienia instytucji i referenta sprawy. Rodzinie zmarłej i Jej Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia z powodu poniesionej straty

– oświadczyła w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

 

Przesłuchanie dotyczące tzw. dwóch wież

W środę Skrzypek była przesłuchiwana przez prokurator Ewę Wrzosek w śledztwie dotyczącym tzw. dwóch wież – sprawy, która po latach wróciła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Chociaż w 2019 roku postępowanie w tej sprawie zostało umorzone, obecne kierownictwo prokuratury zdecydowało się je wznowić po analizie raportu komisji Dariusza Korneluka.

Według doniesień prokuratorzy początkowo nie chcieli zajmować się tą sprawą, obawiając się jej politycznego charakteru. Ostatecznie prowadzenie śledztwa podjęła Ewa Wrzosek. 

 

"Afera dwóch wież" 

W tzw. aferze dwóch wież chodziło o plany wybudowania dwóch wieżowców na należącej do spółki Srebrna działce w Warszawie. Zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pod koniec stycznia 2019 r. złożył w prokuraturze jeden z pełnomocników austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera.

Według ówczesnej decyzji prokuratury Birgfellner "nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających poniesione przez niego koszty" i nie przedstawił żadnych pisemnych umów zawartych z podmiotami, którym miał zlecić określone prace, a które to dokumenty umożliwiałyby weryfikację faktur wystawionych przez podmioty mające działać na jego zlecenie.

W związku z powyższym warszawska Prokuratura Okręgowa odmówiła wówczas wszczęcia śledztwa. Teraz, w dobie nominatów Adama Bodnara, Prokuratura Okręgowa w Warszawie wróciła do sprawy.


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

Barbara Skrzypek nie żyje. Jest oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy

– Wiadomość o jej śmierci była i dla mnie ogromnym ciosem – powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując śmierć 66-letniej Barbary Skrzypek. Poinformował także, że wysłał w tej sprawie pismo do premiera Donalda Tuska, "opisując wszystkie okoliczności i zwracając się o wyjaśnienia".
Prezydent Andrzej Duda Barbara Skrzypek nie żyje. Jest oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy
Prezydent Andrzej Duda / PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie śmierci 66-letniej Barbary Skrzypek, która przez wiele lat współpracowała z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. 

Była osobą, którą znali wszyscy ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Wiadomość o jej śmierci była i dla mnie ogromnym ciosem. Chciałbym przekazać wyrazy współczucia dla jej bliskich

– powiedział Andrzej Duda.

Ta sprawa, poza samą tragicznością, ma swój aspekt państwowy. Trudno zaprzeczyć temu, że ta zapaść zdrowia miała miejsce kilkadziesiąt godzin po przesłuchaniu, w którym brała udział jako świadek

– zauważył prezydent Polski.

Polski przywódca w swoim oświadczeniu przypomniał, że wcześniej o sprawie śmierci Barbary Skrzypek rozmawiał z jej pełnomocnikiem oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Ponieważ ta kwestia zbulwersowała nas wszystkich, zdecydowałem się zaprosić na rozmowę jej pełnomocnika oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. To, co usłyszałem – przede wszystkim od pełnomocnika – samo w sobie jest bulwersujące. Zwracał się dwukrotnie o dopuszczenie go do przesłuchania i zostało to odrzucone

– podkreślił Andrzej Duda. 

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy "można odnieść wrażenie, że p. Barbara Skrzypek była przesłuchiwana przez trzy osoby".

Nasuwa wątpliwości też kwestia bezstronności pani prokurator, która znana jest z radykalnych wypowiedzi. Bulwersujące jest to, że została wyznaczona do sprawy, która ma wymiar polityczny

– zaznaczył.

Z tego, co wiem, pozostaje również pod znakiem zapytania obecność protokolanta. Pan mecenas poinformował mnie, że nie widział w tym pokoju (w którym miało dojść do przesłuchania) osoby, której byłoby to zadaniem

– dodał.

Prezydent Andrzej Duda poinformował także, że wysłał pismo do premiera Donalda Tuska.

Zdecydowałem się wystosować pismo do premiera Donalda Tuska, opisując wszystkie okoliczności i zwracając się o wyjaśnienia. Premier Tusk, jak do tej pory, nie zabrał głosu w tej sprawie, co dość typowe dla niego.

Gdy trzeba było się podpisywać pod uzyskaniem obywatelstwa przez znanego aktora i reżysera, brylował na Twitterze. Dziś go nie ma. Zapadł się jak kamień w wodę. Mam nadzieję, że odpowie na pismo

– powiedział polski przywódca.

 

Nie żyje Barbara Skrzypek

W wieku 66 lat zmarła Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego. Przez trzy dekady była związana z Prawem i Sprawiedliwością, pełniąc funkcję szefowej kancelarii i dyrektor biura prezydialnego partii. Była również pełnomocniczką Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

Barbara Skrzypek przeszła na emeryturę w 2020 roku, ale przez wiele lat pozostawała jedną z kluczowych postaci w otoczeniu prezesa PiS. Jej nazwisko pojawiało się w różnych kontekstach politycznych, jednak sama unikała medialnego rozgłosu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński osobiście potwierdził mi informację o śmierci jego wieloletniej współpracowniczki Barbary Skrzypek

– przekazał w sobotę wieczorem redaktor naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz. Podkreślił, że nic mu nie było wiadomo, by Skrzypek chorowała na "jakieś choroby, które bezpośrednio zagrażałyby życiu".

Politycy PiS sugerują, że przesłuchanie, które odbyło się kilka dni temu, mogło wpłynąć na zdrowie Barbary Skrzypek. Jarosław Kaczyński powiedział w Telewizji Republika, że urzędniczka była pod ogromnym stresem. – To napięcie było ogromne – zaznaczył lider PiS.

 

Oświadczenie Ewy Wrzosek

Informuję, że wobec wszystkich osób kierujących wobec mnie groźby karalne i pomówienia sugerujące, że  śmierć Pani Barbary Skrzypek pozostaje w związku przyczynowo - skutkowym z czynnością przesłuchania Jej w charakterze świadka w toku prokuratorskiego śledztwa dot. tzw. dwóch wież, pochodzące tak od , jak i od osób publicznych haniebnie wykorzystujących Jej śmierć w sposób instrumentalny - podejmę zdecydowane i adekwatne kroki prawne

– przekazała na platformie X prokurator Ewa Wrzosek.

 

Komunikat prokuratury

W związku z poruszającą informacją o śmierci Barbary Skrzypek, która została przesłuchana w charakterze świadka w środę 12 marca 2025 r. w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w związku z postępowaniem dot. tzw. sprawy "dwóch wież", uprzejmie informujemy, że przesłuchanie trwało około 4 godzin, rozpoczęło się o godz. 10.00, w trakcie przesłuchania zarządzono kilkunastominutową przerwę dla odpoczynku. W przesłuchaniu prowadzonym przez prokuratora referenta, uczestniczyli pełnomocnicy pokrzywdzonego. Do udziału w przesłuchaniu nie został dopuszczony pełnomocnik świadka, albowiem nie wymagał tego interes świadka, który nie był przesłuchiwany z pouczeniem o uprawnieniach wynikających min. z dyspozycji art. 183 kpk. Przesłuchanie odbywało się w bardzo kulturalnej atmosferze, żadna z osób uczestniczących nie składała do protokołu uwag, zastrzeżeń ani wniosków o sprostowanie protokołu. Prokuratura Okręgowa w Warszawie informuje, że łączenie śmierci świadka z faktem jego przesłuchania i podnoszenie bezpośredniego związku pomiędzy tymi zdarzeniami skutkować będzie wystąpieniem przez Prokuraturę Okręgową na drogę cywilnoprawną celem ochrony dobrego imienia instytucji i referenta sprawy. Rodzinie zmarłej i Jej Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia z powodu poniesionej straty

– oświadczyła w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

 

Przesłuchanie dotyczące tzw. dwóch wież

W środę Skrzypek była przesłuchiwana przez prokurator Ewę Wrzosek w śledztwie dotyczącym tzw. dwóch wież – sprawy, która po latach wróciła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Chociaż w 2019 roku postępowanie w tej sprawie zostało umorzone, obecne kierownictwo prokuratury zdecydowało się je wznowić po analizie raportu komisji Dariusza Korneluka.

Według doniesień prokuratorzy początkowo nie chcieli zajmować się tą sprawą, obawiając się jej politycznego charakteru. Ostatecznie prowadzenie śledztwa podjęła Ewa Wrzosek. 

 

"Afera dwóch wież" 

W tzw. aferze dwóch wież chodziło o plany wybudowania dwóch wieżowców na należącej do spółki Srebrna działce w Warszawie. Zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pod koniec stycznia 2019 r. złożył w prokuraturze jeden z pełnomocników austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera.

Według ówczesnej decyzji prokuratury Birgfellner "nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających poniesione przez niego koszty" i nie przedstawił żadnych pisemnych umów zawartych z podmiotami, którym miał zlecić określone prace, a które to dokumenty umożliwiałyby weryfikację faktur wystawionych przez podmioty mające działać na jego zlecenie.

W związku z powyższym warszawska Prokuratura Okręgowa odmówiła wówczas wszczęcia śledztwa. Teraz, w dobie nominatów Adama Bodnara, Prokuratura Okręgowa w Warszawie wróciła do sprawy.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe