Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Jest komunikat

Straż Graniczna przy pomocy bariery elektronicznej nieustannie monitoruje sytuację na granicy polsko-białoruskiej
– przekazał rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.
Komunikat rzecznika MSWiA
Wczoraj grupa licząca 22 osoby niszcząc barierę techniczną przedostała się do Polski. Nowym elementem jest to, że 5 osób pozostało po stronie białoruskiej i rzucając kamieniami w polskie patrole jednocześnie nagrywało nielegalne przekraczanie granicy. Niewykluczone, że filmy zostaną wykorzystane do prowadzonej przez stronę białoruską i organizatorów tego procederu propagandy, jakoby granicę naszego państwa można łatwo pokonać
– poinformował rzecznik MSWiA.
Mimo że część imigrantów usiłowała zniszczyć ogrodzenie i prowokować służby, interwencja polskich patroli szybko udaremniła ich plany. Szczegółowe nagrania zarejestrowane z dronów oraz kamer mogą służyć za dowód w dalszych postępowaniach.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Gratka dla miłośników astronomii. Niezwykłe zjawisko na polskim niebie
- Telewizja Republika kontra TVN24. Są wyniki oglądalności
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie
- Robert Lewandowski podzielił się radosną nowiną. Lawina gratulacji
- Odziedziczenie domu po rodzicach i zniesienie współwłasności
- Agresja na S7 i szokujący gest policjantki. Sieć obiegło nagranie
- Katastrofa unijnej elektromobilności
- Kto jest faworytem prezydenta Andrzeja Dudy? Padło nazwisko
- Niemcy niezadowoleni ze słów Kaczyńskiego. Piszą wprost
Strefa buforowa przedłużona na kolejne miesiąc
Aby skuteczniej kontrolować sytuację na granicy, władze zdecydowały się na dalsze przedłużenie strefy buforowej. Początkowo wprowadzona 13 czerwca 2024 r. na 90 dni, była już kilkukrotnie przedłużana. Ostatnie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 marca 2025 r. wydłuża jej obowiązywanie o kolejne 90 dni.
Według danych MSWiA, funkcjonowanie strefy przynosi wymierne efekty – liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła o 46%. Od czerwca 2024 r. odnotowano ponad 12,7 tys. takich incydentów, podczas gdy w analogicznym okresie przed wprowadzeniem strefy było ich niemal 23,5 tys.
Strefa objęta zakazem przebywania została dodatkowo rozszerzona i obecnie obejmuje 78,29 km długości granicy na odcinku podlegającym placówkom Straży Granicznej w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze. W zależności od lokalizacji szerokość strefy wynosi od 200 metrów do nawet 4 km w głąb kraju, szczególnie w rejonie rezerwatów przyrody.
Stalowa zapora
Na długości 186 km granicy stoi stalowa zapora o wysokości 5,5 m, której budowa zakończyła się w 2022 roku. To główny element ochrony przed nielegalną migracją. Dodatkowo na 206 km funkcjonuje tzw. bariera elektroniczna, składająca się z kamer i czujników. Ostatnio zakończono kolejny etap modernizacji, obejmujący m.in. graniczne rzeki Świsłocz i Istoczanka.
W ramach rozbudowy systemu zabezpieczeń na 47-kilometrowym odcinku zainstalowano około 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, a także sieć czujników. Wprowadzono również mechanizm wykorzystujący sztuczną inteligencję do analizy alarmów z detekcyjnych kabli światłowodowych.
Polska granica pod ścisłą kontrolą
Straż Graniczna zapewnia, że całe województwo podlaskie jest już objęte nowoczesnym monitoringiem. W ostatnim czasie dodano dodatkową linię kamer do obserwacji zewnętrznej strony ogrodzenia, punkty kamerowe do zabezpieczenia przepustów wodnych oraz oświetlenie LED dla lepszej widoczności. Wszystkie te działania mają na celu jeszcze skuteczniejszą ochronę granicy i zwiększenie bezpieczeństwa.