Przewodniczący holenderskiego parlamentu miał zaproponować ambasadorowi Francji rozbiór Belgii

Jak poinformowała we wtorek gazeta "NRC", holenderski przewodniczący parlamentu Martin Bosma w lutym podczas kolacji z parlamentarzystami i ambasadorem Francji miał zasugerować przyłączenie Flandrii do Holandii i oddanie Walonii Francji.
Rzecznik flamandzkiej nacjonalistycznej partii Vlaams Belang, która jest drugą co do wielkości partią w Belgii i opowiada się za niepodległością, powiedział Sebowi Starcevicowi, że chociaż Flandria i Holandia mają „niezaprzeczalne” podobieństwa, a lider partii ma „dużo sympatii” dla „całkowicie utopijnej” propozycji Bosmy, to po prostu „nierealistyczne jest myślenie, że Flandria i Holandia mogłyby utworzyć naród”
- podaje Politico.eu.
Przypomnijmy, że Walonia to francusko-niemieckojęzyczny region w południowej części Belgii. Jego stolicą jest Namur. Nazwa Walonii, podobnie jak nazwa Walii, pochodzi od starogermańskiego słowa Walh. Natomiast Flandria to region położony w północnej części kraju i zamieszkany głównie przez ludność niderlandzkojęzyczną. Siedzibą parlamentu i rządu Regionu Flamandzkiego jest Bruksela
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej
- Myśliwi a bezpieczeństwo państwa
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Karol Nawrocki opublikował szokujące informacje nt. kontroli NIK w IPN
- "Jej uśmiech zostanie z nami na zawsze". Wrocławskie zoo wydało komunikat
- Samooszustwo profesora Antoniego Dudka
- Komunikat dla mieszkańców Wrocławia
- Trzaskowski: "Chiny i Indie muszą się stosować do europejskich standardów"
Kim jest Martin Bosma?
Martin Bosma to ur. 16 lipca 1964 r. w Wormer holenderski polityk i dziennikarz, parlamentarzysta. Studiował administrację publiczną na Uniwersytecie Amsterdamskim. Uzyskał magisterium z socjologii w The New School for Social Research w Nowym Jorku. Pracował jako dziennikarz w gazecie "De Zaanlander", a także w stacjach radiowych i telewizyjnych. W latach 2002–2004 pełnił funkcję dyrektora grupy radiowej Nederlandse Radiogroep, której był współzałożycielem. W 2004 r został konsultantem nowej inicjatywy politycznej Geerta Wildersa. Dołączył następnie do utworzonej przez niego w 2006 Partii Wolności.
W wyborach w tym samym roku po raz pierwszy uzyskał mandat deputowanego do Tweede Kamer. Z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję w wyborach w 2010, 2012, 2017, 2021 i 2023 r. We wrześniu 2012 r. krótko był pełniącym obowiązki przewodniczącego niższej izby Stanów Generalnych. W grudniu 2023 r. w drugiej turze głosowania został wybrany na nowego przewodniczącego holenderskiego parlamentu Tweede Kamer.
Zamieszanie o władzę w Belgii
Na początku lutego po wielu miesiącach negocjacji król Belgii Filip zaprzysiągł na nowego premiera Barta De Wevera. W skład nowej szerokiej koalicji rządowej, weszło pięć partii: prawicowy Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA), liberalny Ruch Reformatorski (MR), chadecy z frankofońskiej partii Zaangażowani (Les Engages), socjaldemokraci z flamandzkiego ugrupowania Naprzód (Vooruit) oraz Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (CD&V).
Rozmowy nad składem nowego gabinetu trwały miesiącami z powodu sporów, dotyczących m.in. cięć budżetowych, podwyżek podatków i reform emerytalnych. Ostatecznie partie osiągnęły porozumienie, które obejmuje zwiększenie wydatków na obronność w nadchodzących latach do minimalnego poziomu 2 proc. PKB, uzgodnionego przez kraje NATO, oraz ograniczenie migracji.