Komunikat dla Gniezna. Zakaz noszenia broni

Dodatkowe środki bezpieczeństwa
Rozporządzenie MSWiA zostało opublikowane w czwartek w Dzienniku Ustaw. Jak uzasadnia resort, wprowadzone rozwiązanie jest podyktowane koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa podczas uroczystego połączonego posiedzenia izb parlamentu oraz licznych wydarzeń towarzyszących.
Uwzględniając panującą sytuację geopolityczną, przede wszystkim podniesiony poziom zagrożeń o charakterze hybrydowym ze strony Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, w tym również zagrożenia o charakterze terrorystycznym czy sabotażowym, niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych środków wzmacniających poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego
– podkreśliło MSWiA.
Jak dodało, chodzi też o wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzającej właściwą atmosferę planowanych wydarzeń.
- Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
- Nowy sondaż prezydencki. Poparcie dla Nawrockiego wystrzeliło
- Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba
- Skandal w Płocku. Straż miejska zatrzymała protest przeciw migrantom
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Justyna Dobrosz-Oracz zniknęła z ekranu TVP. Wiadomo, co się stało
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Bodnar pożegna się z marzeniami o międzynarodowej karierze?
Uroczystości przed pogrzebem Franciszka
Z okazji 1000. rocznicy koronacji dwóch pierwszych królów Polski 25 kwietnia w Gnieźnie odbędzie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów. Sejm ustanowił 2025 r. Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie. Początkowo państwowe uroczystości w Gnieźnie miały odbyć się w sobotę, 26 kwietnia. Przesunięto je jednak na piątek ze względu na obowiązującą w sobotę żałobę narodową ogłoszoną w związku z pogrzebem papieża Franciszka.
W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej koronowany na pierwszego króla Polski został Bolesław Chrobry – uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Chrobry zmarł w czerwcu 1025, a koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w Gnieźnie 25 grudnia 1025 r.