Grecja nie chce imigrantów z Niemiec. Twarde stanowisko po wyroku sądu

- Niemiecki sąd pozwolił odsyłać imigrantów do Grecji.
- Ateny odmawiają przyjmowania deportowanych, wskazując na brak solidarności w UE.
- Spór grozi paraliżem nowego paktu migracyjnego.
Wyrok niemieckiego sądu
Jak informuje niemiecki Welt, Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku uznał, że samotni, zdrowi i zdolni do pracy migranci mogą być odsyłani do Grecji. Według orzeczenia sądu braki w greckim systemie przyjmowania uchodźców nie powodują już "skrajnej potrzeby" dla tej grupy, dlatego deportacje nie naruszają praw człowieka.
Uzasadnienie wyroku
Sędziowie powołali się na raporty agencji UE oraz decyzje Trybunału Sprawiedliwości, wskazując, że Grecja zapewnia podstawowe warunki bytowe. Wyrok unieważnił skargi bezpaństwowca z północnej Strefy Gazy oraz obywatela Somalii, którzy domagali się ochrony w Niemczech.
- Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
- Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
- Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech
- Niemcy coraz częściej wybierają Polskę. Oto powody
- Polska otrzyma dostęp do sprzętu obronnego tylko wówczas, gdy wypełni kryteria "unijnych wartości"
- Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy
Stanowisko Grecji jest jasne
Ateny kategorycznie odrzucają przyjmowanie migrantów, powołując się na brak solidarności wewnątrz Unii Europejskiej. Minister ds. migracji Makis Voridis oświadczył w rozmowie ze stacją Skai, że "dopóki w Unii Europejskiej nie będzie sprawiedliwego podziału obowiązków, Grecja nie zgodzi się na żadne odsyłanie".
Grecja argumentuje, że kraje frontowe ponoszą nieproporcjonalny ciężar kryzysu migracyjnego. Do czasu wdrożenia zapowiadanego paktu migracyjnego, Ateny nie widzą podstaw do realizacji transferów z Niemiec.
Bez wspólnego mechanizmu relokacji Ateny i Berlin mogą utknąć w martwym punkcie. Tymczasem kolejne wnioski azylowe w Niemczech od osób wcześniej zarejestrowanych w Grecji rosną.
Porozumienie Dublin III
W "Porozumieniu Dublin III" kraje UE zgodziły się, że procedury azylowe odbywają się w kraju, do którego migrant dociera do Europy. W przypadku, gdy znajdzie się na terenie innego kraju, ten ma prawo odesłać go do kraju, w którym przekroczył granicę UE. Jednak Włochy, Hiszpania i Grecja zazwyczaj pozwalają przybyszom podróżować bez przeszkód, a następnie nie przyjmują ich z powrotem.
Czy Niemcy odsyłają imigrantów do Polski?
Tymczasem niemiecka policja regularnie informuje o odsyłaniu do polski nielegalnych imigrantów. W środowym komunikacie poinformowano o trzech Afgańczykach, którzy zostali zatrzymani w Görlitz. "Zatrzymani muszą spodziewać się odesłania do Polski w dniu dzisiejszym" – informowały niemieckie służby. Więcej przeczytasz w naszym artykule.
Niemcy chwalą Polaków: Przyjmują każdego wydalonego z Niemiec imigranta
W ostatnim czasie kierownik niemieckiego centrum deportacyjnego w Eisenhüttenstadt Olaf Jensen w rozmowie z Wirtualna Polską chwalił postawę Warszawy w sprawie imigrantów.
Polska jest jednym z najkonkretniejszych, najpoprawniejszych i najsprawniejszych państw w Europie w tej kwestii: odpowiada szybko, zgodnie i zawsze korzystnie. Krótko mówiąc: można dobrze współpracować z Polską (...) Istnieje duży potencjał, aby uprościć transfery między Polską a Brandenburgią i uczynić procedury bardziej wydajnymi dla obu stron
– mówił Jensen.