"Powinniśmy wtedy przesłuchać Ziobrę". Sroka przyznaje się do błędu

- Zbigniew Ziobro w czwartek nie stawił się przed komisją ds. Pegasusa.
- Magdalena Sroka przyznała, że 31 stycznia komisja powinna przesłuchać byłego ministra sprawiedliwości.
- Kolejny termin przesłuchania to 5 czerwca.
- Ziobro zapowiada zawiadomienie do prokuratury.
Zbigniew Ziobro nie stawił się w czwartek na przesłuchanie przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Komisja przekazała, że skieruje do sądu wniosek o ukaranie go grzywną. Ziobro oświadczył później, że awizo wezwania na przesłuchanie miało termin odbioru do końca dnia pracy urzędu pocztowego w czwartek.
- Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
- Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
- Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech
- Niemcy coraz częściej wybierają Polskę. Oto powody
- Polska otrzyma dostęp do sprzętu obronnego tylko wówczas, gdy wypełni kryteria "unijnych wartości"
- Zapytaliśmy MSWiA o polsko-niemieckie patrole na polsko-niemieckiej granicy
Sroka przyznaje się do błędu
W piątek w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 przewodnicząca komisji ds. Pegasusa Magdalena Sroka została zapytana o to, czy komisja powinna była przesłuchać Zbigniewa Ziobrę, gdy ten został doprowadzony na przesłuchanie przez funkcjonariuszy policji.
Dzisiaj analizując wstecz to, co się wydarzyło i w którym miejscu bylibyśmy dzisiaj — tak, uważam, że powinniśmy go wtedy przesłuchać. Mielibyśmy już pewien etap za sobą. Natomiast to się nie wydarzyło i kolejne próby ostatecznie doprowadzą do tej sytuacji
– przyznała Sroka.
Przewodnicząca komisji przekazała, że na 5 czerwca wyznaczono kolejny termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry. – Z pewnością lepiej będzie również przygotowana policja na przykład do tego, żeby zatrzymać Zbigniewa Ziobrę – stwierdziła Sroka.
- Były minister sprawiedliwości punktuje projekt resortu Bodnara. "Dłużej, drożej, niepewnie"
- Sławomir Jastrzębowski: "Komisja ds. Pegasusa" to nic, które się puszy
Ziobro złoży zawiadomienie do prokuratury
W piątek były minister sprawiedliwości przekazał, że złoży do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z – jak ocenił – nielegalną próbą pozbawienia go wolności do 30 dni.
To pierwszy przypadek od 1989 roku, kiedy oficjalnie na forum sądu można było usłyszeć, zobaczyć i przeczytać, że władza podjęła próbę zmanipulowanego i podstępnego pozbawienia wolności posła w oparciu o sprokurowane fałszywe dokumenty, które nie odpowiadały rzeczywistości, które były kłamstwem nawet w zderzeniu z dokumentami dostarczonymi przez policję i Straż Marszałkowską, podlegającą tej samej władzy
– oświadczył na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.
Czym zajmuje się komisja ds. Pegasusa?
Komisja bada, czy użycie oprogramowania inwigilacyjnego Pegasus przez rząd, służby specjalne i policję w czasie, kiedy rządziło PiS, było zgodne z prawem. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Przypomnijmy, że Trybunał Konsytucyjny stwierdził, że komisja ds. Pegasusa działa nielegalnie. Trybunał wyłączył ją z obiegu prawnego wyrokiem z września 2024 r. W wyroku wskazał, że nie można również racjonalnie uzasadnić, ograniczając zakres zainteresowania komisji jedynie do wydarzeń z 2020 r., bez wskazania istotnych dat lub zdarzeń mających bezpośredni związek z przedmiotem badania.