[wywiad] George Weigel: światowy nieład wymaga odnowienia nauczania o wojnie sprawiedliwej
Wybór nowego Papieża
Tomasz Królak (KAI): Jaka była pańska pierwsza myśl po wyborze kardynała Prevosta na papieża?
George Weigel: Że jest to człowiek, który właśnie przyjął na siebie ogromny ciężar na całe życie, i w którego dźwiganiu będzie potrzebował wsparcia wielu modlitw.
- Wydaje się oczywiste, że imię jakie wybrał, odnosi się do Leona XIII, ale może do Leona Wielkiego?
- Myślę, że papież wskazał, iż miał na myśli Leona XIII. To był wielki, wielki nauczyciel, który przywrócił Tomasza z Akwinu do centrum intelektualnego życia Kościoła. Był również ojcem współczesnej katolickiej doktryny społecznej. Rozszerzenie jego spuścizny na XXI wiek byłoby korzystne dla Kościoła i świata.
Ciągłość nauczania?
- Czy wobec tego możemy oczekiwać pewnego wzbogacenia tej nauki? W jakim kierunku, w odniesieniu do jakich problemów współczesnego świata?
- Nie mam pojęcia, co zrobi nowy papież, i nikt sobie tego nie wyobraża - pomimo, że wiele osób ma na ten temat zdanie! Powiedziałbym tak: według mnie odnowienia wymaga katolickie myślenie o wojnie sprawiedliwej, ponieważ jest ono niezbędne do poruszania się po nowym nieładzie światowym i wobec agresji Rosji, Chin i Iranu. Papież jest augustianinem, co oznacza, że wie, że pokój to „spokój porządku” (tranquillitas ordinis), a „porządek” obejmuje wolność i sprawiedliwość, a nie ustępstwa wobec agresorów.
- Czy sądzi pan, że nowy papież napisze encyklikę, w której zdiagnozuje moralną kondycję współczesnego świata? A więc coś na miarę „Rerum novarum”, oczywiście z uwzględnieniem dzisiejszych wyzwań?
- Jak powiedziałem, nie mam pojęcia, co myśli papież Leon i byłoby głupotą z mojej strony sugerować coś innego. Wierzę, że Kościół musi zająć się, precyzyjnie i ze współczuciem, antropologicznym kryzysem na świecie: kryzysem idei osoby ludzkiej.
- 44. rocznica zamachu na Jana Pawła II
- 108. rocznica początku objawień fatimskich
- Przewodniczący Episkopatu Ukrainy dziękuje Leonowi XIV: „Mamy nadzieję, że wkrótce będzie mógł przybyć"
- „Habemus Gelatum” - niemiecki producent lodów uczcił wybór papieża. W sieci burza
- Leon XIV: Chrześcijański Wschód uczy Kościół odkrywania prymatu Boga i misterium liturgii
- KEP: Edukacja zdrowotna niszczy fundamenty wychowania, zawiera bezprawną wizję seksualności i płci
Reakcja Amerykanów na decyzję konklawe
- Co sądzi pan o reakcji na wybór kard. Prevosta na papieża przez amerykańskich katolików? Czy możemy mówić o jakichś znaczących różnicach w tym odbiorze?
- Jestem w Rzymie od trzech tygodni, więc nie znam temperatury, jaka zapanowała wśród ludzi w Stanach Zjednoczonych w odniesieniu do tego wyboru. Ale z daleka wydaje się, że wiele osób jest zadowolonych i pełnych nadziei.
- Niektórzy obserwatorzy, również w USA, zauważyli, że poglądy społeczne nowego papieża rozmijają się z polityką prezydenta Trumpa, na przykład w kwestii wyzwań migracyjnych. Jeśli tak, to jaki może być klimat przyszłych kontaktów między papieżem i amerykańskim prezydentem?
- Będą interesujące.
- Bez wątpienia praca misyjna w Peru jest częścią tożsamości Leona XIV, czymś, co niewątpliwie głęboko go ukształtowało. Jak to doświadczenie może wpłynąć na jego obecny pontyfikat?
- Mam nadzieję, że uczyni go to energicznym orędownikiem Nowej Ewangelizacji na całej ziemi, podobnie jak czynił to Jan Paweł II.
tk