Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Wyznawcy Allaha: Definicje

Zastanawiam się często, jak najlepiej wytłumaczyć zjawiska związane z islamem. „He who gets to name names wins”: ten, kto definiuje, zwycięża. Język klarowny jest kluczem do komunikacji. Z naszej definicji wynikają konsekwencje – odbiorca wiadomości, czytelnik felietonu, będzie musiał podążać za naszą intencją. Zgodzicie się państwo czy zakwestionujecie naszą definicję, ale koncepcja już zapadnie w mózg. Propagandę robi się słowem, jak powiadał śp. pan Wojtek Wasiutyński. A święty Paweł uczył, że słowo jest jak ziarno. Potrzebuje czasu, aby wyrosło, o ile się je pielęgnuje. Czyli powtarza i tłumaczy.
 Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Wyznawcy Allaha: Definicje
/ pixabay.com
Opowiadanie o jakimkolwiek zjawisku sprawia kłopot, bowiem większość rzeczy i procesów zachodzących w świecie została już opisana. Stąd konieczność precyzyjnego określenia. Czasami konieczne jest tworzenie neologizmów (np. kalifatyści zamiast islamiści czy islamofaszyści). Potrzebne są do skontrowania sformułowań, które uważamy za nieadekwatne. Z podobnych powodów czasami warto się uciec do odkurzenia starej terminologii, dla klarowności i wielowątkowości analizy (np. stosując słowo „mahometanizm”, które dla wielu trąci myszką, bowiem albo nie rozumieją jego głębi, albo właśnie jego głębia drażni ich polityczną poprawność).

Z islamem są kłopoty, bowiem wiele osób spoza cywilizacji mahometańskiej odbiera samo słowo „islam” jako pejoratywne. Ma się wiązać to jedynie z terroryzmem. To nieporozumienie. Do przemocy ucieka się margines, który ją aktywnie uprawia. Ale wszyscy muzułmanie mają mu pomagać, więc powinni być zaangażowani pośrednio. Inna sprawa, że większość jednak nie pomaga aktywnie, chociaż w ramach mahometańskiej solidarności rozmaite sondaże pokazują duży stopień wsparcia i solidarności z terrorystami wśród przeciętnych wyznawców tej wiary. Z drugiej strony słyszymy, że takie odbieranie mahometanizmu to „islamofobia”. Islam to, rzekomo, „religia pokoju”. W rzeczywistości islam to wiara napędzana wojną – chodzi o to, by albo zlikwidować niewiernych, albo zmusić ich do poddania się Allahowi. Wtedy nastąpi pokój. Można go opisać jako „pokój grobowy” (peace of the grave) albo w najlepszym wypadku „pokój więzienia” (peace of the prison), jak uczą Angelo Codevilla i Paul Seabury.

O wyznawcach islamu piszę nie tylko muzułmanie, ale również mahometanie, aby podkreślić centralną rolę w tej religii jej proroka, Mahometa. Tak jak chrześcijanie mówią o imitatio Christi, tak też mahometanie naśladują Mahometa. Odróżniam między muzułmanami i mahometanami, przeciętnymi wyznawcami proroka a rozmaitymi sektami skrajnymi. Wśród nich wyróżniam dżihadystów, którzy twierdzą, że islam spełnia się tylko w ramach wojny. Ukazuję też islamistów, którzy islam przeistoczyli w nowoczesną ideologię islamizmu, aby zdobyć władzę. Wolę nazywać islamistów kalifatystami, bowiem każdy z nich marzy o przywróceniu kalifatu. A większość z nich obiecuje, że prawdę Allaha znajdzie się dopiero, gdy społeczność islamska (umma) powróci do VII w. w wierze i formie organizacyjnej, odrzuciwszy wszelkie naleciałości, tak aby islam był „czysty”.

W kontekście islamu nie piszę o Bogu, a o Allahu. Bez wątpienia islam wywodzi się z religii Abrahama. Jednak mahometańskie zrozumienie Boga nie jest ani hebrajskie, ani chrześcijańskie. Muzułmanie odrzucają, że Allah kieruje się rozumem, więc dlatego jest dobry. Allah jest ponad dobrem i złem. Rozum zupełnie do niego nie pasuje, bo jest to kategoria ludzka. Allah nie jest więc Panem Bogiem chrześcijan czy Jahwe żydów.

Po drugie doktryna islamska głosi, że Allah jest jeden. Nie istnieje Duch Święty. Nie istnieje Pan Jezus jako Syn Boży. Jezus jest jedynie jednym z proroków, który nigdy za nikogo życia nie poświęcił, a tylko powtórzył obietnice Allaha, których chrześcijanie nie zrozumieli i tak jak żydzi – skorumpowali. Aż przyszedł Mohamet i wszystko naprawił.

Po trzecie dla muzułmanów istnieje kontynuacja między Jahwe i Panem Bogiem, która wyraża się koncepcją Allaha tylko wtedy, gdy wszyscy podporządkują się Allahowi. Muzułmanie uważają bowiem, że Abraham, Mojżesz i Jezus przyjęli islam (islam oznacza poddanie się). Czyli prorocy i Pan Jezus po prostu poddali się Allahowi. Stali się po prostu muzułmanami. I tylko w takim kontekście są akceptowalni w islamie.

Jeżeli tak, to właściwe jest mówić o muzułmańskim Allahu, a nie o Panu Bogu. Mimo pewnych wspólnych punktów odniesienia jest to jednak inny byt. W sensie metafizycznym dla chrześcijan, jak wiadomo, to co nie pochodzi od Pana Boga, wywodzi się od szatana.

Ale my będziemy tylko trochę zainteresowani metafizyką. Głównie skoncentrujemy się na teologii, historii, polityce i socjologii światów islamu. Chcemy zgłębić to zjawisko i przedstawić je w serii esejów zorganizowanych tematycznie. Na końcu zajmiemy się sprawami współczesnymi i odniesiemy je do wiary mahometańskiej oraz islamskiej historii. Chodzi nam o to, aby osoby zainteresowane kwestią islamu miały punkt odniesienia do dalszych studiów, wyciągnięcia racjonalnych wniosków i skonstruowania logicznych argumentów wobec muzułmańskiej obecności w Europie. Jest to obecność, która zagraża cywilizacji zachodniej. Jest ona dopuszczalna, o ile Europejczycy odkryją na nowo w chrześcijaństwie i świadomości narodowej źródło swojej potęgi. Polska ma tutaj wielką rolę do odegrania, bowiem w Polsce samoświadomość narodowa kwitnie, a chrześcijaństwo wciąż jest mocne. Nie ma natomiast solidnej wiedzy o islamie. Stąd o tym piszę.

Marek Jan Chodakiewicz
Waszyngton, 6 grudnia 2017
www.iwp.edu


Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (50/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Wyznawcy Allaha: Definicje

Zastanawiam się często, jak najlepiej wytłumaczyć zjawiska związane z islamem. „He who gets to name names wins”: ten, kto definiuje, zwycięża. Język klarowny jest kluczem do komunikacji. Z naszej definicji wynikają konsekwencje – odbiorca wiadomości, czytelnik felietonu, będzie musiał podążać za naszą intencją. Zgodzicie się państwo czy zakwestionujecie naszą definicję, ale koncepcja już zapadnie w mózg. Propagandę robi się słowem, jak powiadał śp. pan Wojtek Wasiutyński. A święty Paweł uczył, że słowo jest jak ziarno. Potrzebuje czasu, aby wyrosło, o ile się je pielęgnuje. Czyli powtarza i tłumaczy.
 Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Wyznawcy Allaha: Definicje
/ pixabay.com
Opowiadanie o jakimkolwiek zjawisku sprawia kłopot, bowiem większość rzeczy i procesów zachodzących w świecie została już opisana. Stąd konieczność precyzyjnego określenia. Czasami konieczne jest tworzenie neologizmów (np. kalifatyści zamiast islamiści czy islamofaszyści). Potrzebne są do skontrowania sformułowań, które uważamy za nieadekwatne. Z podobnych powodów czasami warto się uciec do odkurzenia starej terminologii, dla klarowności i wielowątkowości analizy (np. stosując słowo „mahometanizm”, które dla wielu trąci myszką, bowiem albo nie rozumieją jego głębi, albo właśnie jego głębia drażni ich polityczną poprawność).

Z islamem są kłopoty, bowiem wiele osób spoza cywilizacji mahometańskiej odbiera samo słowo „islam” jako pejoratywne. Ma się wiązać to jedynie z terroryzmem. To nieporozumienie. Do przemocy ucieka się margines, który ją aktywnie uprawia. Ale wszyscy muzułmanie mają mu pomagać, więc powinni być zaangażowani pośrednio. Inna sprawa, że większość jednak nie pomaga aktywnie, chociaż w ramach mahometańskiej solidarności rozmaite sondaże pokazują duży stopień wsparcia i solidarności z terrorystami wśród przeciętnych wyznawców tej wiary. Z drugiej strony słyszymy, że takie odbieranie mahometanizmu to „islamofobia”. Islam to, rzekomo, „religia pokoju”. W rzeczywistości islam to wiara napędzana wojną – chodzi o to, by albo zlikwidować niewiernych, albo zmusić ich do poddania się Allahowi. Wtedy nastąpi pokój. Można go opisać jako „pokój grobowy” (peace of the grave) albo w najlepszym wypadku „pokój więzienia” (peace of the prison), jak uczą Angelo Codevilla i Paul Seabury.

O wyznawcach islamu piszę nie tylko muzułmanie, ale również mahometanie, aby podkreślić centralną rolę w tej religii jej proroka, Mahometa. Tak jak chrześcijanie mówią o imitatio Christi, tak też mahometanie naśladują Mahometa. Odróżniam między muzułmanami i mahometanami, przeciętnymi wyznawcami proroka a rozmaitymi sektami skrajnymi. Wśród nich wyróżniam dżihadystów, którzy twierdzą, że islam spełnia się tylko w ramach wojny. Ukazuję też islamistów, którzy islam przeistoczyli w nowoczesną ideologię islamizmu, aby zdobyć władzę. Wolę nazywać islamistów kalifatystami, bowiem każdy z nich marzy o przywróceniu kalifatu. A większość z nich obiecuje, że prawdę Allaha znajdzie się dopiero, gdy społeczność islamska (umma) powróci do VII w. w wierze i formie organizacyjnej, odrzuciwszy wszelkie naleciałości, tak aby islam był „czysty”.

W kontekście islamu nie piszę o Bogu, a o Allahu. Bez wątpienia islam wywodzi się z religii Abrahama. Jednak mahometańskie zrozumienie Boga nie jest ani hebrajskie, ani chrześcijańskie. Muzułmanie odrzucają, że Allah kieruje się rozumem, więc dlatego jest dobry. Allah jest ponad dobrem i złem. Rozum zupełnie do niego nie pasuje, bo jest to kategoria ludzka. Allah nie jest więc Panem Bogiem chrześcijan czy Jahwe żydów.

Po drugie doktryna islamska głosi, że Allah jest jeden. Nie istnieje Duch Święty. Nie istnieje Pan Jezus jako Syn Boży. Jezus jest jedynie jednym z proroków, który nigdy za nikogo życia nie poświęcił, a tylko powtórzył obietnice Allaha, których chrześcijanie nie zrozumieli i tak jak żydzi – skorumpowali. Aż przyszedł Mohamet i wszystko naprawił.

Po trzecie dla muzułmanów istnieje kontynuacja między Jahwe i Panem Bogiem, która wyraża się koncepcją Allaha tylko wtedy, gdy wszyscy podporządkują się Allahowi. Muzułmanie uważają bowiem, że Abraham, Mojżesz i Jezus przyjęli islam (islam oznacza poddanie się). Czyli prorocy i Pan Jezus po prostu poddali się Allahowi. Stali się po prostu muzułmanami. I tylko w takim kontekście są akceptowalni w islamie.

Jeżeli tak, to właściwe jest mówić o muzułmańskim Allahu, a nie o Panu Bogu. Mimo pewnych wspólnych punktów odniesienia jest to jednak inny byt. W sensie metafizycznym dla chrześcijan, jak wiadomo, to co nie pochodzi od Pana Boga, wywodzi się od szatana.

Ale my będziemy tylko trochę zainteresowani metafizyką. Głównie skoncentrujemy się na teologii, historii, polityce i socjologii światów islamu. Chcemy zgłębić to zjawisko i przedstawić je w serii esejów zorganizowanych tematycznie. Na końcu zajmiemy się sprawami współczesnymi i odniesiemy je do wiary mahometańskiej oraz islamskiej historii. Chodzi nam o to, aby osoby zainteresowane kwestią islamu miały punkt odniesienia do dalszych studiów, wyciągnięcia racjonalnych wniosków i skonstruowania logicznych argumentów wobec muzułmańskiej obecności w Europie. Jest to obecność, która zagraża cywilizacji zachodniej. Jest ona dopuszczalna, o ile Europejczycy odkryją na nowo w chrześcijaństwie i świadomości narodowej źródło swojej potęgi. Polska ma tutaj wielką rolę do odegrania, bowiem w Polsce samoświadomość narodowa kwitnie, a chrześcijaństwo wciąż jest mocne. Nie ma natomiast solidnej wiedzy o islamie. Stąd o tym piszę.

Marek Jan Chodakiewicz
Waszyngton, 6 grudnia 2017
www.iwp.edu


Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (50/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe