Najnowszy "Tygodnik Solidarność" Sofia Ennaoui: Na polskie obywatelstwo trzeba sobie zasłużyć

Emigrantów jest w Polce coraz więcej, czy nam się to podoba, czy nie. Czy są zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Na to pytanie odpowiadają nasi dziennikarze – temat najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” zdradza w swoim wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność" Sofia Ennaoui: Na polskie obywatelstwo trzeba sobie zasłużyć
/ Tygodnik Solidarność
Jeśli chodzi o migrację, jest pełna zgoda międzynarodowa co do jednego: wielotysięczne masy ludności od kilku lat zalewają Europę, przede wszystkim Europę Zachodnią i Skandynawię. Każdego roku ta ludzka fala przybiera na liczebności i staje się coraz bardziej wybuchowym, trudnym do opanowania żywiołem. Nieoficjalnie pojawia się koncepcja państw wielokulturowych, „migracyjnych” zamiast państw narodowych. Zwolennicy globalizacji, w tym politycy i eksperci ONZ, zapewniają, że powszechne migracje są nieuchronnym efektem mobilności wymaganej przez także nieuchronną globalizację i jedyne, co można zrobić, to cywilizować żywioł, na ile się da.
– pisze w tekście „Polityka wobec migracji – postępowa, czyli podstępna?” Teresa Wójcik.
Imigranci mogą korzystać z przyjemności, jakie proponuje Europa, ale nie będą dla niej ponosić żadnych kosztów i ofiar. Chcąc przyjąć europejskie wartości jako swoje, musieliby dokonać duchowej i kulturowej inwersji. Ich przynależność do organizmu państwa jest warunkowa, czyli do momentu, kiedy się to opłaca.
Problem braku asymilacji imigrantów w tekście „Kiedy obcy nie chce być bratem” przedstawia Jakub Pacan.

"Czy w rzeczywistości mamy problem?" Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Mateusz Kosiński, który przedstawia swoją opinię na temat burzy medialnej wokół słów na temat imigrantów wypowiedzianych przez już zdymisjonowanego wiceministra Pawła Chorążego.
#PiSOszukał – tysiące wpisów oznaczonych tym hasztagiem przelały się przez polski Twitter, wywołując dyskusję na temat imigrantów w Polsce. Lawinę wywołały słowa Pawła Chorążego, wiceministra inwestycji i rozwoju, podczas spotkania pt. „Jakiej polityki migracyjnej potrzebuje Polska?” w Klubie Jagiellońskim. Na spotkaniu obecna była Monika Piskorz, działaczka Ruchu Narodowego, która na Twitterze przedstawiła zaskakujący przebieg dyskusji.
A jak do tematu podchodzą sami potomkowie imigrantów?
– Nie jestem fanką przyjmowania do naszego kraju imigrantów, którzy nie kwapią się ani do pracy, ani nie chcą przyjąć polskiego obywatelstwa. Uważam, że jeżeli ludzie chcą mieszkać w Polsce i dostawać wsparcie materialne, powinni się wykazać pracą i sobie na nie zasłużyć
– mówi Sofia Ennaoui, srebrna medalistka Mistrzostw Europy w lekkoatletyce, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

W dziale historia:

„Pokarany duet” Leszek Masierak 
Okręt o nazwie „Schleswig-Holstein” znany jest każdemu absolwentowi polskiej podstawówki. Ci bardziej obeznani z historią wiedzą o jego bliźniaczym „Schlesien”, który też ostrzeliwał obrońców polskiego Wybrzeża w tragicznym wrześniu 1939 roku. Lecz niezbyt wielu wie, że przewrotny los pokarał obu napastników – jeden zatonął w polskim porcie, drugi zakończył istnienie w polskiej hucie.
W dziale związek:
Barbara Michałowska „Tak powstawała Solidarność”
– Wasz upór doprowadził do tego, że dzisiaj żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju – powiedział 11 września w Dąbrowie Górniczej podczas uroczystości 38. rocznicy Porozumienia Katowickiego do jego sygnatariuszy przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda.

„Wyjątkowy rok, wyjątkowa pielgrzymka”
– Tegoroczna pielgrzymka jest bardziej uroczysta niż zwykle. W końcu świętujemy stulecie odzyskania niepodległości –
 o organizacji 36. Pielgrzymki Ludzi Pracy mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Ponadto m.in.

„Co naprawdę zagraża demokracji” Leszek Galarowicz
„Recepta na dozbrojenie” Leszek Masierak
„Gra o Trójmorze a propolski lobbing” Waldemar Biniecki
„Sprawy powtarzanie” prof. Marek Jan Chodakiewicz
„Wychował mnie rap i ziomale” Bartosz Boruciak rozmawia z Hinolem Polska Wersja

W tym numerze również dodatek historyczny „Oblicza niepodległej”



„Z ziemi śląskiej dla Polski” Sebastian Reńca
 
Wojciech Korfanty należał do tych kilku czy kilkunastu niepospolitych jednostek, którymi Opatrzność wyposażyła naród polski w momencie naprawdę przełomowym, bo w okresie, kiedy z niewoli, na skutek jedynej dziejowej możliwości wybijaliśmy się na świt niepodległości.

„Alianckie samoloty nad powstaniem warszawskim” Mateusz Kosiński
Zrzuty alianckich zasobników były jedyną możliwą formą wsparcia dla walczącej Warszawy. Niestety wiązały się one z dużym ryzykiem ponoszonym przez bohaterskich lotników

„Pomysł na niezależny przemysł” Adam Chmielecki
Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego była realizacją równania, które od czasów II Rzeczpospolitej po XXI wiek nic nie straciło ze swej aktualności – nie można zachować niepodległości bez suwerennej polityki gospodarczej, a takiej nie można prowadzić bez własnego silnego przemysłu.

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP tylko u nas
Tadeusz Płużański: Sowieckie bestialstwo na Kresach II RP

W nocy z 21 na 22 września 1939 r. sowieci zajęli Grodno, które przez dwa dni stawiało im opór. Bo na odparcie napastnika kresy II RP nie były gotowe. Walczyły, bo jedyną alternatywą była niewola. Walczyły z regularnymi jednostkami Armii Czerwonej, ale też z bandami przestępców, które na sygnał komitetów rewolucyjnych i na podstawie list proskrypcyjnych mordowały bezbronną ludność polską.

Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji z ostatniej chwili
Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wykryło dotychczas 63 fałszywe zbiórki dla powodzian - poinformowała w piątek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak.

To był szok. Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem z ostatniej chwili
"To był szok". Znana aktorka podzieliła się bolesnym wspomnieniem

Znana aktorka Zofia Zborowska wróciła pamięcią do bolesnego wspomnienia. Za sprawą Instagrama, na którym często rozmawia z fanami podzieliła się przemyśleniami w związku ze stratą, jakiej doświadczyła. 

Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Co z zaplanowanym kongresem PiS? Jarosław Kaczyński zabrał głos

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zaplanowany na następną sobotę, 28 września, kongres partii w Przysusze odbędzie się, bo - jak ocenił - nie ma danych, że wydarzenie to mogłoby ograniczyć pomoc dla powodzian. Pytany o finanse PiS, przekazał, że zadłużenie partii zostało zredukowane.

Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów z ostatniej chwili
Niemcy bardzo chcą się pozbyć imigrantów

Niemcy zawierają od 2023 roku tzn. umowy migracyjne, które maje wspierać i regulować prawnie ich politykę migracyjną. Pierwszym państwem, z którym podpisano taka umowę były Indie. Kolejnym krajem była Gruzja.

Burza w Tańcu z gwiazdami. Jedna z uczestniczek wyjechała z ostatniej chwili
Burza w "Tańcu z gwiazdami". Jedna z uczestniczek wyjechała

Natalia Nykiel, która jest jedną z uczestniczek nowej edycji "Tańca z gwiazdami" wyjechała z Polski. Tym samym musiała przerwać intensywne treningi do tanecznego show.

Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy z ostatniej chwili
Lewandowski odrzucił intratną ofertę. Kwota przyprawia o zawrót głowy

Robert Lewandowski, który latem 2022 roku dołączył do klubu FC Barcelona odchodząc z Bayernu Monachium, miał okazję skorzystać z jednej z najbardziej lukratywnych propozycji w swojej karierze. Hiszpańskie media informują, że Polak otrzymał gigantyczną ofertę z jednego z czołowych klubów Arabii Saudyjskiej, jednak zdecydował się ją odrzucić, pozostając wiernym Barcelonie.

Znany polski malarz nie żyje z ostatniej chwili
Znany polski malarz nie żyje

Profesor Antoni Fałat zmarł 9 września w wieku 81 lat - poinformowała w piątek PAP Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Antoni Fałat był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - .

Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Pędził jak szalony ulicami Gdańska. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Media obiegło niepokojące nagranie z Gdańska. Młody mężczyzna pędził z ogromną prędkością na motocyklu, nie zważając na innych uczestników ruchu drogowego.

Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach z ostatniej chwili
Sensacyjne odkrycie naukowców. Zagadka rozwiązana po 50 latach

Po latach intensywnych badań, naukowcy z NHS Blood and Transplant, wspólnie z International Blood Group Reference Laboratory oraz Uniwersytetem w Bristolu, ogłosili przełom w transfuzjologii.

REKLAMA

Najnowszy "Tygodnik Solidarność" Sofia Ennaoui: Na polskie obywatelstwo trzeba sobie zasłużyć

Emigrantów jest w Polce coraz więcej, czy nam się to podoba, czy nie. Czy są zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Na to pytanie odpowiadają nasi dziennikarze – temat najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” zdradza w swoim wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność" Sofia Ennaoui: Na polskie obywatelstwo trzeba sobie zasłużyć
/ Tygodnik Solidarność
Jeśli chodzi o migrację, jest pełna zgoda międzynarodowa co do jednego: wielotysięczne masy ludności od kilku lat zalewają Europę, przede wszystkim Europę Zachodnią i Skandynawię. Każdego roku ta ludzka fala przybiera na liczebności i staje się coraz bardziej wybuchowym, trudnym do opanowania żywiołem. Nieoficjalnie pojawia się koncepcja państw wielokulturowych, „migracyjnych” zamiast państw narodowych. Zwolennicy globalizacji, w tym politycy i eksperci ONZ, zapewniają, że powszechne migracje są nieuchronnym efektem mobilności wymaganej przez także nieuchronną globalizację i jedyne, co można zrobić, to cywilizować żywioł, na ile się da.
– pisze w tekście „Polityka wobec migracji – postępowa, czyli podstępna?” Teresa Wójcik.
Imigranci mogą korzystać z przyjemności, jakie proponuje Europa, ale nie będą dla niej ponosić żadnych kosztów i ofiar. Chcąc przyjąć europejskie wartości jako swoje, musieliby dokonać duchowej i kulturowej inwersji. Ich przynależność do organizmu państwa jest warunkowa, czyli do momentu, kiedy się to opłaca.
Problem braku asymilacji imigrantów w tekście „Kiedy obcy nie chce być bratem” przedstawia Jakub Pacan.

"Czy w rzeczywistości mamy problem?" Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Mateusz Kosiński, który przedstawia swoją opinię na temat burzy medialnej wokół słów na temat imigrantów wypowiedzianych przez już zdymisjonowanego wiceministra Pawła Chorążego.
#PiSOszukał – tysiące wpisów oznaczonych tym hasztagiem przelały się przez polski Twitter, wywołując dyskusję na temat imigrantów w Polsce. Lawinę wywołały słowa Pawła Chorążego, wiceministra inwestycji i rozwoju, podczas spotkania pt. „Jakiej polityki migracyjnej potrzebuje Polska?” w Klubie Jagiellońskim. Na spotkaniu obecna była Monika Piskorz, działaczka Ruchu Narodowego, która na Twitterze przedstawiła zaskakujący przebieg dyskusji.
A jak do tematu podchodzą sami potomkowie imigrantów?
– Nie jestem fanką przyjmowania do naszego kraju imigrantów, którzy nie kwapią się ani do pracy, ani nie chcą przyjąć polskiego obywatelstwa. Uważam, że jeżeli ludzie chcą mieszkać w Polsce i dostawać wsparcie materialne, powinni się wykazać pracą i sobie na nie zasłużyć
– mówi Sofia Ennaoui, srebrna medalistka Mistrzostw Europy w lekkoatletyce, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

W dziale historia:

„Pokarany duet” Leszek Masierak 
Okręt o nazwie „Schleswig-Holstein” znany jest każdemu absolwentowi polskiej podstawówki. Ci bardziej obeznani z historią wiedzą o jego bliźniaczym „Schlesien”, który też ostrzeliwał obrońców polskiego Wybrzeża w tragicznym wrześniu 1939 roku. Lecz niezbyt wielu wie, że przewrotny los pokarał obu napastników – jeden zatonął w polskim porcie, drugi zakończył istnienie w polskiej hucie.
W dziale związek:
Barbara Michałowska „Tak powstawała Solidarność”
– Wasz upór doprowadził do tego, że dzisiaj żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju – powiedział 11 września w Dąbrowie Górniczej podczas uroczystości 38. rocznicy Porozumienia Katowickiego do jego sygnatariuszy przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda.

„Wyjątkowy rok, wyjątkowa pielgrzymka”
– Tegoroczna pielgrzymka jest bardziej uroczysta niż zwykle. W końcu świętujemy stulecie odzyskania niepodległości –
 o organizacji 36. Pielgrzymki Ludzi Pracy mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Ponadto m.in.

„Co naprawdę zagraża demokracji” Leszek Galarowicz
„Recepta na dozbrojenie” Leszek Masierak
„Gra o Trójmorze a propolski lobbing” Waldemar Biniecki
„Sprawy powtarzanie” prof. Marek Jan Chodakiewicz
„Wychował mnie rap i ziomale” Bartosz Boruciak rozmawia z Hinolem Polska Wersja

W tym numerze również dodatek historyczny „Oblicza niepodległej”



„Z ziemi śląskiej dla Polski” Sebastian Reńca
 
Wojciech Korfanty należał do tych kilku czy kilkunastu niepospolitych jednostek, którymi Opatrzność wyposażyła naród polski w momencie naprawdę przełomowym, bo w okresie, kiedy z niewoli, na skutek jedynej dziejowej możliwości wybijaliśmy się na świt niepodległości.

„Alianckie samoloty nad powstaniem warszawskim” Mateusz Kosiński
Zrzuty alianckich zasobników były jedyną możliwą formą wsparcia dla walczącej Warszawy. Niestety wiązały się one z dużym ryzykiem ponoszonym przez bohaterskich lotników

„Pomysł na niezależny przemysł” Adam Chmielecki
Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego była realizacją równania, które od czasów II Rzeczpospolitej po XXI wiek nic nie straciło ze swej aktualności – nie można zachować niepodległości bez suwerennej polityki gospodarczej, a takiej nie można prowadzić bez własnego silnego przemysłu.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe