Pierwsza Dama spotkała się z polonijnymi organizacjami charytatywnymi

Działalność charytatywna stanowiła przedmiot dyskusji w Instytucie Józefa Piłsudskiego, gdzie Pierwsza Dama spotkała się z przedstawicielami niektórych polonijnych organizacji charytatywnych.
 Pierwsza Dama spotkała się z polonijnymi organizacjami charytatywnymi
/ prezydent.pl
Wśród zebranych gości obecny był m.in. prezes „Fundacji Kościuszkowskiej”, która rocznie przeznacza około miliona dolarów na granty badawcze i stypendia dla naukowców, studentów i artystów. Jej podopiecznymi są m.in. Norman Davis, Leszek Balcerowicz, Juliusz Machulski czy Wiktor Osiatyński. - Dzięki wrażliwym i szlachetnym ludziom, takim jak Państwo, którzy zdecydowali się pracować dla dobra Polaków i pomagać innym, nie zapomnimy o wierze w ludzi o wielkich sercach - akcentowała Pierwsza Dama, która podczas spotkania zapoznała się z działalnością sześciu polonijnych instytucji dobroczynnych.
 
Dyrektor „Children’s Smile Foundation” opowiedział o najmłodszych, którzy korzystają z pomocy medycznej i finansowej w Polsce, USA i innych miejscach na świecie, gdzie mieszkają nasi rodacy. W lutym tego roku, podczas Gali Walentynkowej fundacji odbyła się licytacja charytatywna, którą darem wsparła Agata Kornhauser-Duda. Również o polskie dzieci dba „Polish Gift of Life Foundation” wspierająca finansowo procedury medyczne dla najmłodszych pacjentów cierpiących na zagrażające życiu choroby kardiologiczne. - Jestem pełna uznania dla wysiłków podejmowanych od wielu lat przez organizacje zgromadzonych tutaj przedstawicieli - mówiła Agata Kornhauser-Duda, która regularnie angażuje się w działalność charytatywną. Wśród instytucji, z których przedstawicielami Pierwsza Dama miała okazję spotkać się podczas środowej debaty, znalazła się Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Z jej pomocy korzysta obecnie 135 tys. osób. PSFUK angażuje się m.in. w coroczną świąteczną zbiórkę środków na rzecz polskich hospicjów, z których każdorazowo jedno rekomendowane jest przez Małżonkę Prezydenta.
 
Zobacz także:
Pierwsza Dama w Nowym Jorku: Możecie być dumnymi Polakami i otwartymi na świat Amerykanami
Pierwsza Dama miała możliwość dyskusji również z prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, z którą spotkała się już w maju br. podczas wizyty w nowojorskiej szkole PS 34 Oliver H. Perry Elementary. Agata Kornhauser-Duda rozmawiała wtedy o nauczaniu języka polskiego w nowojorskim systemie oświaty oraz spotkała się z dziećmi uczącymi się języka polskiego w amerykańskim programie dwujęzycznym. Podczas trwającej obecnie wizyty w USA Pierwsza Dama wzięła udział w akcji Narodowego Czytania m.in. razem z podopiecznymi centrali. CPSD jest jednym z beneficjentów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, co pozwoliło jej uzyskać środki na rzecz szkolnictwa polonijnego. Na spotkaniu nie zabrakło także głosu Wicekomendanta 2. Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej: najstarszej organizacji byłych polskich żołnierzy, działającej nieprzerwanie od 1921 roku.
 
- Nasz naród na przestrzeni dziejów udowodnił nie raz, iż potrafi wspierać się i jednoczyć, a przez to kreować silną, spójną jednostkę - podkreśliła Pierwsza Dama podczas środowego spotkania. Wyraziła uznanie „dla wysiłków podejmowanych od wielu lat przez organizacje zgromadzonych tutaj przedstawicieli”. - Począwszy od inwestowania w edukację polskich dzieci oraz studentów, wnoszenie niezwykle istotnej wartości merytorycznej oraz pomoc osobom potrzebującym, osiągają Państwo poboczny cel - niezmiernie istotny. Kreują Państwo silne, sprzymierzone społeczeństwo polonijne w Stanach Zjednoczonych - zaakcentowała Agata Kornhauser-Duda.
 
Debata odbyła się w siedzibie Instytutu Józefa Piłsudskiego, który od ponad 70 lat działa jako placówka naukowo-badawcza przechowująca cenne zbiory archiwalne, w tym uratowane w 1939 roku z płonącej Warszawy tzw. Archiwum Belwederskie. Wśród znajdujących się w kolekcji Instytutu ponad miliona siedmiuset tysięcy stron dokumentów są także obrazy największych malarzy XIX i XX wieku, pamiątki wojskowe, medale i numizmaty. Misją placówki jest opieka nad zbiorami i udostępnianie ich szerokiej publiczności.
 
W spotkaniu uczestniczyli Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego, Iwona Korga, Dorota Andraka, Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Bogdan Chmielewski pełniący funkcję Dyrektora Zarządzającego Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Marek Skulimowski, Prezes Fundacji Kościuszkowskiej, Antoni Domino, Wicekomendant 2 Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, Mariusz Śniarowski, Dyrektor Children’s Smile Foundation oraz Henry Sikorski, Prezes Polish Gift of Life Foundation. (KS)
 

 

POLECANE
Z. Kuźmiuk: Szokujące! Dwa miesiące do końca roku, a wydano zaledwie 65 proc. planowanych środków na obronność z ostatniej chwili
Z. Kuźmiuk: Szokujące! Dwa miesiące do końca roku, a wydano zaledwie 65 proc. planowanych środków na obronność

W poprzednim tygodniu ministerstwo finansów opublikowało szacunkowe wykonanie budżetu w okresie styczeń-październik 2024 roku, z którego można się dowiedzieć, nie tylko o załamaniu się dochodów budżetowych, ale także poważnych problemach z realizacją wydatków budżetowych. Deficyt budżetowy wprawdzie szybko rośnie, osiągnął on już po 10 miesiącach poziom aż 130 mld zł, ale jego wzrost, byłby jeszcze szybszy, gdyby minister Domański, na różne sposoby, nie ograniczał wcześniej zaplanowanych wydatków budżetowych. 

Wraca temat ustawy wiatrakowej. Hennig-Kloska: 25 proc. powierzchni kraju pod wiatraki z ostatniej chwili
Wraca temat ustawy wiatrakowej. Hennig-Kloska: 25 proc. powierzchni kraju pod wiatraki

W rozmowie z RMF FM minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że jedna czwarta kraju będzie dostępna dla energetyki odnawialnej w postaci farm wiatrowych.

Bruksela. Ministrowie obrony podpisali cztery listy ws. współpracy z ostatniej chwili
Bruksela. Ministrowie obrony podpisali cztery listy ws. współpracy

Ministrowie obrony państw UE podpisali we wtorek w Brukseli cztery listy ws. współpracy w zakresie obronności. Zakładają one pogłębienie współpracy państw członkowskich w zakresie: obrony powietrznej i przeciwrakietowej, wojny elektronicznej, amunicji krążącej i okrętów nawodnych.

Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE - Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko? tylko u nas
Monika Rutke zadała Radosławowi Sikorskiemu pytanie o umowę UE - Mercosur. Czy rząd ma w tej sprawie jakieś stanowisko?

Dzisiaj na briefingu prasowym po spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpani minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie Tysol.pl czy kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, w tej zagrażającej europejskiemu rolnictwu umowie o wolnym handlu między UE a państwami organizacji Mercosour, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem ,były omawiane podczas tego spotkania. Sikorski potwierdził, że sprawa ta była omawiana.

Tej wojny nie wygra ani Rosja, ani Ukraina tylko u nas
Tej wojny nie wygra ani Rosja, ani Ukraina

Tysiąc dni pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę to dobry moment, by postawić pytanie kluczowe: co dalej? Już wiadomo, że tej wojny nie wygra ani Putin, ani Zełenski. Nie wygra w tym sensie, że nie osiągnie celu maksimum.

Donaldowi ręce opadły. W KO coraz goręcej ws. prawyborów z ostatniej chwili
"Donaldowi ręce opadły". W KO coraz goręcej ws. prawyborów

Jak podaje portal Onet.pl, atmosfera w Koalicji Obywatelskiej przed zbliżającymi się prawyborami jest coraz bardziej napięta. Frakcje Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego toczą ze sobą zażarte boje.

G20. Ławrow zabiera głos ws. wybuchu wojny jądrowej z ostatniej chwili
G20. Ławrow zabiera głos ws. wybuchu wojny jądrowej

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek podczas szczytu G20 w Brazylii, że jego kraj zrobi wszystko, co możliwe, by uniknąć wybuchu wojny jądrowej. Oskarżył przy tym Zachód o zamiar eskalacji wojny po ataku Ukrainy z użyciem amerykańskich pocisków ATACMS wewnątrz Rosji.

Burza w Pałacu Buckingham. Gwiazdor filmowy znieważył króla Karola z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Gwiazdor filmowy znieważył króla Karola

Paul Mescal – gwiazdor filmowy i odtwórca głównej roli w mającym niedawno premierę filmie Ridleya Scotta "Gladiator 2" – lekceważąco wypowiedział się nt. króla Karola III, którego spotkał na premierze produkcji. 

Ekspert: Adam Bodnar uderza w swojego zastępcę gorące
Ekspert: Adam Bodnar uderza w swojego zastępcę

”O obrazie majestatu Adama Bodnara”, czyli jak obecny Prokurator Generalny - Minister Sprawiedliwości doprowadził do przedstawienia zarzutów dyscyplinarnych swojemu zastępcy prokuratorowi Robertowi Hernandowi.

Spłacanie zobowiązań coraz trudniejsze. Co trzeci Polak jest zadłużony pilne
Spłacanie zobowiązań coraz trudniejsze. Co trzeci Polak jest zadłużony

Ponad jedna trzecia Polaków ma zobowiązania finansowe. Ich zaciągnięcie motywują chęcią podniesienia standardu życia, rzadziej brakiem środków na życie. Większość zadłużonych ma raty, które pochłaniają do 20 proc. ich dochodów.

REKLAMA

Pierwsza Dama spotkała się z polonijnymi organizacjami charytatywnymi

Działalność charytatywna stanowiła przedmiot dyskusji w Instytucie Józefa Piłsudskiego, gdzie Pierwsza Dama spotkała się z przedstawicielami niektórych polonijnych organizacji charytatywnych.
 Pierwsza Dama spotkała się z polonijnymi organizacjami charytatywnymi
/ prezydent.pl
Wśród zebranych gości obecny był m.in. prezes „Fundacji Kościuszkowskiej”, która rocznie przeznacza około miliona dolarów na granty badawcze i stypendia dla naukowców, studentów i artystów. Jej podopiecznymi są m.in. Norman Davis, Leszek Balcerowicz, Juliusz Machulski czy Wiktor Osiatyński. - Dzięki wrażliwym i szlachetnym ludziom, takim jak Państwo, którzy zdecydowali się pracować dla dobra Polaków i pomagać innym, nie zapomnimy o wierze w ludzi o wielkich sercach - akcentowała Pierwsza Dama, która podczas spotkania zapoznała się z działalnością sześciu polonijnych instytucji dobroczynnych.
 
Dyrektor „Children’s Smile Foundation” opowiedział o najmłodszych, którzy korzystają z pomocy medycznej i finansowej w Polsce, USA i innych miejscach na świecie, gdzie mieszkają nasi rodacy. W lutym tego roku, podczas Gali Walentynkowej fundacji odbyła się licytacja charytatywna, którą darem wsparła Agata Kornhauser-Duda. Również o polskie dzieci dba „Polish Gift of Life Foundation” wspierająca finansowo procedury medyczne dla najmłodszych pacjentów cierpiących na zagrażające życiu choroby kardiologiczne. - Jestem pełna uznania dla wysiłków podejmowanych od wielu lat przez organizacje zgromadzonych tutaj przedstawicieli - mówiła Agata Kornhauser-Duda, która regularnie angażuje się w działalność charytatywną. Wśród instytucji, z których przedstawicielami Pierwsza Dama miała okazję spotkać się podczas środowej debaty, znalazła się Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Z jej pomocy korzysta obecnie 135 tys. osób. PSFUK angażuje się m.in. w coroczną świąteczną zbiórkę środków na rzecz polskich hospicjów, z których każdorazowo jedno rekomendowane jest przez Małżonkę Prezydenta.
 
Zobacz także:
Pierwsza Dama w Nowym Jorku: Możecie być dumnymi Polakami i otwartymi na świat Amerykanami
Pierwsza Dama miała możliwość dyskusji również z prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, z którą spotkała się już w maju br. podczas wizyty w nowojorskiej szkole PS 34 Oliver H. Perry Elementary. Agata Kornhauser-Duda rozmawiała wtedy o nauczaniu języka polskiego w nowojorskim systemie oświaty oraz spotkała się z dziećmi uczącymi się języka polskiego w amerykańskim programie dwujęzycznym. Podczas trwającej obecnie wizyty w USA Pierwsza Dama wzięła udział w akcji Narodowego Czytania m.in. razem z podopiecznymi centrali. CPSD jest jednym z beneficjentów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, co pozwoliło jej uzyskać środki na rzecz szkolnictwa polonijnego. Na spotkaniu nie zabrakło także głosu Wicekomendanta 2. Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej: najstarszej organizacji byłych polskich żołnierzy, działającej nieprzerwanie od 1921 roku.
 
- Nasz naród na przestrzeni dziejów udowodnił nie raz, iż potrafi wspierać się i jednoczyć, a przez to kreować silną, spójną jednostkę - podkreśliła Pierwsza Dama podczas środowego spotkania. Wyraziła uznanie „dla wysiłków podejmowanych od wielu lat przez organizacje zgromadzonych tutaj przedstawicieli”. - Począwszy od inwestowania w edukację polskich dzieci oraz studentów, wnoszenie niezwykle istotnej wartości merytorycznej oraz pomoc osobom potrzebującym, osiągają Państwo poboczny cel - niezmiernie istotny. Kreują Państwo silne, sprzymierzone społeczeństwo polonijne w Stanach Zjednoczonych - zaakcentowała Agata Kornhauser-Duda.
 
Debata odbyła się w siedzibie Instytutu Józefa Piłsudskiego, który od ponad 70 lat działa jako placówka naukowo-badawcza przechowująca cenne zbiory archiwalne, w tym uratowane w 1939 roku z płonącej Warszawy tzw. Archiwum Belwederskie. Wśród znajdujących się w kolekcji Instytutu ponad miliona siedmiuset tysięcy stron dokumentów są także obrazy największych malarzy XIX i XX wieku, pamiątki wojskowe, medale i numizmaty. Misją placówki jest opieka nad zbiorami i udostępnianie ich szerokiej publiczności.
 
W spotkaniu uczestniczyli Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego, Iwona Korga, Dorota Andraka, Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Bogdan Chmielewski pełniący funkcję Dyrektora Zarządzającego Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Marek Skulimowski, Prezes Fundacji Kościuszkowskiej, Antoni Domino, Wicekomendant 2 Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, Mariusz Śniarowski, Dyrektor Children’s Smile Foundation oraz Henry Sikorski, Prezes Polish Gift of Life Foundation. (KS)
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe