Jacek Czaputowicz: Celem Polski jest silna, demokratyczna, sprawna Unia Europejska
Przedstawiając polską wizję przyszłości integracji europejskiej, szef polskiego MSZ szczególnie mocno zaakcentował znaczenie wartości chrześcijańskich dla projektu integracji europejskiej. - Jedną z cech charakterystycznych naszej wizji Europy jest uznanie, iż idąc ku przyszłości nie możemy zapomnieć o naszych korzeniach. Bez nich nasze działania nie przyniosą trwałych, pozytywnych skutków - powiedział minister Czaputowicz - Bez chrześcijaństwa nie byłoby Unii Europejskiej – mówił szef MSZ. - Pamiętając o jego wartościach musimy tworzyć przyszłość naszego kontynentu - solidarną i subsydiarną, czerpiącą z siły tworzących go narodów, skierowaną na potrzeby państw, regionów, gmin i obywateli, pozwalającą im w pełni rozwinąć swój potencjał – ocenił.
- Nasza wizja przyszłości UE jest wizją pozytywną i ambitną. Pragniemy Unii Europejskiej, która jest Unią obywateli, co wymaga uznania podstawowej roli państw członkowskich jako gospodarzy procesu integracji europejskiej - zwrócił uwagę minister Jacek Czaputowicz.
Szef MSZ zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę także na konieczność przestrzegania wszystkich czterech podstawowych swobód jednolitego rynku.? Przypomniał ponadto o zagrożeniach, z jakimi musi się obecnie mierzyć wspólnota europejska - w tym o zagrożeniach terrorystycznych i rosyjskiej wojnie hybrydowej na Ukrainie. W ocenie ministra Czaputowicza, Unia bezpieczna to Unia "zdająca sobie sprawę z geopolitycznych wyzwań i gotowa odpowiadać na nie jednym głosem".
Konsultacje obywatelskie w sprawie przyszłości Europy w państwach członkowskich UE odbywają się z inicjatywy Prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Zasadniczą ich ideą jest zestawienie ze sobą różnych stanowisk na temat aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej i wysłuchanie głosów – w tym krytycznych – jej obywateli. Wyniki konsultacji i propozycje obywatelskie mają zostać podsumowane w sprawozdaniach krajowych. Będą one stanowić podstawę do raportu dla szefów państw i rządów UE, który powstanie w grudniu 2018 r. Zostaną one również uwzględnione podczas sesji Rady Europejskiej w Sibiu w maju 2019 r., gdzie zaplanowana jest dyskusja nad agendą strategiczną UE na lata 2019-2024.
Źródło: msz.gov.pl
kos