Skąd bierze się dobór czytań na niedzielną liturgię?
Inaczej rzecz ma się z czytaniami niedzielnymi. Pierwsze z nich pochodzi ze Starego Testamentu, potem śpiewany jest psalm, następnie czytanie z Nowego Testamentu - fragment listu lub Dziejów Apostolskich - a na końcu odczytywany jest ustęp Ewangelii - Mateusza, Marka, Łukasza lub Jana - przewidzianego przez Kościół na daną niedzielę. Czytania niedzielne zmieniają się w cyklu trzyletnim, tzw. roku A, B lub C. O ile Ewangelia według św. Jana czytana jest szczególnie w Wielkim Poście i Okresie Wielkanocnym, o tyle tzw. Ewangelie Synoptyczne czytane są ogólnie rzecz biorąc naprzemiennie. W liturgicznym Roku A - najczęściej czytamy św. Mateusza, w Roku B św. Marka a w Roku C na ogół jest to Ewangelia św. Łukasza.
Dla jaśniejszego zrozumienia weźmy np. XXIX Niedzielę Okresu Zwykłego, która w roku liturgicznym 2017/2018, czyli Roku B, nastąpi 21 października 2018. Te same czytania przewidywał Kościół na XXIX Niedzielę Okresu Zwykłego w roku 2015 itd. Warto przypomnieć także, że rok liturgiczny zaczyna się wraz z początkiem Adwentu.
Należy zaznaczyć, że zdecydowanie przewodnią rolę w niedzielnej Liturgii Słowa spełnia Ewangelia, zaś pozostałe czytania dobrane są przez Kościół dla pogłębienia jej rozumienia. Teksty te są w jakimś sensie powiązane z Ewangelią merytorycznie, obrazując albo głębię jej znaczenia, albo rozwój rozumienia jakiegoś zagadnienia na przestrzeni historii zbawienia lub też dla innych powodów wyjaśniających.
Lekcjonarz pierwszą edycję w języku polskim miał w 1972 roku. Drugie jego wydanie nastąpiło w roku 2015.
Księga ta składa się z 9. tomów:
1. Okres Adwentu i Narodzenia Pańskiego;
2. Okres Wielkiego Postu i Wielkanocy;
3-5. Okres Zwykły 1-34. Tydzień;
6. teksty o świętych;
7. teksty na msze obrzędowe;
8. teksty na msze wotywne;
9. teksty na msze pogrzebowe lub msze za zmarłych.
Aleksandra Jakubiak
źródło: wikipedia
#REKLAMA_POZIOMA#