Pawłowicz: Konstytucja nie przewiduje podziału władz na ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą i ADWOKACKĄ
- Mecenas JACEK TRELA, pełnomocnik skrajnie aroganckiego byłego przewodniczącego KRRiT, p. Jana DWORAKA, wspierający go w sejmowych potyczkach w sprawie koncesji Telewizji TRWAM, został nowym szefem polskiego samorządu adwokackiego. Mec. J. Trela zapowiada: - "Silni adwokaci będą budować silny samorząd". "Silny samorząd" - co to znaczy? Wobec kogo ma okazywać „siłę”? Klientów, sądu czy prokuratora? Wobec kogo? Jak to okaże? - Mec. Trela zapowiada starania o rozszerzenie „przymusu adwokackiego w szeregu sprawach”. nAle po co? By zapewnić zajęcie i bezpieczeństwo finansowe adwokatom? - „Adwokatura MUSI współuczestniczyć w KSZTAŁTOWANIU prawa”, „nie ma mojej [tj. mec. Treli] zgody na ograniczanie funkcji adwokatury wyłącznie do stosowania prawa”. Ale przecież art.10 konstytucji NIE przewiduje 4-ór podziału władz na ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą i ADWOKACKĄ. Adwokaci ustrojowo NIE są powołani do STANOWIENIA prawa - pisze na swoim profilu FB Krystyna Pawłowicz poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Samorząd adwokacki może, jak dotychczas wykonywać TYLKO funkcje OPINIODAWCZE, gdy ustawodawca tak zdecyduje. I taką funkcję dziś adwokatura pełni. Czy więc mec. J. Trela samozwańczo przyzna adwokaturze - OBOK Sejmu - możliwość STANOWIENIA prawa w Polsce? Jak ma zamiar to zrobić? Rokoszem, kolejnym buntem kolejnego środowiska prawniczego? Wzorem Trybunału Konstytucyjnego, który w buncie przeciwko Sejmowi, stanowi już sam sobie reguły prawne? Chyba, że mówiąc o „współudziale w kształtowaniu prawa”, pan mecenas ma na myśli prawo do opiniowania projektów prawa. Ale tak się dzieje, i nie ma co wyważać otwartych drzwi.
- „Nie będziemy wyłącznie zajmować się stosowaniem prawa... Na to nie ma naszej zgody... by adwokaci pełnili trzeciorzędną rolę w salach sądowych”.
A czym, jeśli nie stosowaniem prawa, mają się zajmować adwokaci? Jakie mają aspiracje? Polityczne?
- Źródło: tysol.pl
- Data: 27.11.2016 01:52
- Tagi: , Jacek Trela, konstytucja, prawo, izba adwokacka, adwokaci, Krystyna Pawłowicz,