Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Andrzej Duda: "Atakują nas? Atakuje się silnych"

Tekstem przewodnim najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” jest wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Andrzej Duda: "Atakują nas? Atakuje się silnych"
/ Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność
– Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja przepisów dotyczących zniesienia górnego limitu składek na ZUS jest niezgodna z konstytucją. Podzielił tym samym zdanie NSZZ Solidarność w tej kwestii. To dobra wiadomość. Udało się bowiem, przynajmniej na tę chwilę, uchronić powszechny system emerytalny przed całkowitą destabilizacją
– numer wstępniakiem rozpoczyna Michał Ossowski, redaktor naczelny tygodnika.

Z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiali Michał Ossowski i Cezary Krysztopa.

Prezydent mówił o znaczeniu niepodległości:
Wiem, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, najlepiej wiedzą to ludzie Solidarności. Dlaczego? Bo nie kto inny, tylko ludzie Solidarności, tzn. ci, którzy stworzyli ten dziesięciomilionowy, największy na świecie ruch społeczny, jakim była Solidarność roku ’80 i później, to oni wywalczyli nam niepodległość po raz drugi.

O pozycji Polski w Europie:
Natomiast trzeba podkreślić jedno: różne oszczerstwa na nasz temat są mówione na zachodzie Europy, różne są tego przyczyny. Jedną z przyczyn jest bardzo ostra konkurencja, w którą weszliśmy, rozpychamy się na arenie międzynarodowej, realizując polskie interesy. Polska powinna zajmować miejsce adekwatne do jej wielkości, położenia i znaczenia w Europie. To wymaga pójścia do przodu – co czynimy. Nie każdemu to odpowiada. Jest konkurencja, która się w tym momencie zaostrza. Ja mówię często: Na scenie międzynarodowej nie ma pustych miejsc, wszystkie są od dawna wypełnione. Poszerzenie naszej sfery wpływów, realizacja naszych interesów oznacza, że ktoś się musi przesunąć. Trudno się dziwić, że inni są z tego niezadowoleni i nas atakują. Ale kogo się atakuje? Silnych się atakuje. Po co atakować słabego, który nie ma żadnego znaczenia? Atakuje się tych, którzy mają znaczenie, kogoś, kto walczy o swoją pozycję, więc atakują nas.

O Współpracy Trójmorza z USA:
Bardzo mnie cieszy ta współpraca z Amerykanami. Na podobnej zasadzie do tej inicjatywy chciały się włączyć Niemcy, na zasadzie pewnego partnera. I na takiej partnerskiej zasadzie my oczywiście zgodziliśmy się na udział strony niemieckiej i była na to powszechna zgoda w ramach inicjatywy Trójmorza. To wielka potęga gospodarcza Europy, tak jak Stany Zjednoczone są wielką potęgą gospodarczą świata; to bardzo silna, innowacyjna gospodarka. Trudno więc się dziwić, że też są zainteresowani jakąś partycypacją.

O Marszu Niepodległości pisze Mateusz Kosiński
Hazardowa gra podjęta przez rząd powiodła się. Wspólny marsz okazał się największym marszem ulicznym w historii III RP i wzięło w nim udział ćwierć miliona osób. Skala imponowała, biało-czerwony tłum godzinami szedł przez Most Poniatowskiego. Płomienne przemówienie wygłosił prezydent. – Dziękuję, że przybyliście tutaj dla Polski, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu i stoimy właśnie pod nimi, pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie – pokolenia Polaków – po to, żebyśmy mogli swobodnie je nieść, byśmy mogli się pod nimi gromadzić. Jest pod nimi miejsce dla każdego.

O współczesnym patriotyzmie w tekście „Ojczyznę kochać trzeba i szanować” pisze Jakub Pacan
To ewenement w postmodernistycznej Europie, której elity na siłę chcą budować superpaństwo i lwią część swoich sił przekierowują na dekonstruowanie wszystkiego, co ma związek z tradycją narodową i dziedzictwem chrześcijańskim. Polacy zamiast sięgać po wzorce i kanony, które postrzegają jako wytwory sztuczne, a z całą pewnością obce i niebezpieczne, zwrócili się do tego, co już istniało w świadomości społecznej, co leżało w błocie lub psiej kupie, jak flaga narodowa, którą umieścił tam znany ze swej awersji do polskości pewien celebryta.

Na naszych łamach również ciekawa analiza polityczna „PiS – recepta na zwycięstwo, recepta na klęskę” autorstwa Przemysława Waingertnera
Od 2015 r. dyskusje prowadzone przez zwolenników totalnej opozycji porządkują trzy pytania: dlaczego pisowcom, „mordującym” na oczach narodu demokrację i państwo prawa, „nie spada”? Dlaczego pryncypialni obrońcy konstytucji i trójpodziału władzy wciąż rozbijają sobie głowy o „szklany sufit”? Jak PiS może stracić władzę?
„Rozważna i klimatyczna”
– Kształtując politykę klimatyczną, musimy pamiętać o prawie przyszłych pokoleń do realizacji podstawowych potrzeb. Już obecnie setki milionów ludzi żyje bez dostępu do wody, żyznych gleb, żywności, energii czy edukacji. Zwalczanie ubóstwa to jedno z największych wyzwań, przed jakim stoimy –
mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE, w rozmowie z Teresą Wójcik.
 
Nie wybieram się jeszcze na emeryturę. Jestem zawodowcem. Pracuję obecnie nad kilkoma formatami, ale dopóki nie będą one gotowe, to nie będę nic zdradzał. Może wiosną uchylę rąbka tajemnicy –

mówi Robert Janowski, wokalista, dziennikarz, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Barbara Michałowska pisze  - „Pracownicy Wioski wołają: SOS!”
W ubiegłym roku w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce założono związek zawodowy. Dziś już jednak nie ma tam Solidarności. Byli pracownicy stowarzyszenia zdecydowali się mimo to opowiedzieć o wątpliwościach związanych z pracą w wiosce.

W numerze także dodatek historyczny „Oblicza niepodległości”

Adam Chmielecki „Błękitny Generał”
Nad brzegiem Zatoki Puckiej w padającym deszczu stoi tłum ludzi. Siedzący Generał w błękitnym mundurze wrzuca do wód Bałtyku pierścień. Zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 roku w Pucku to jeden z najpiękniejszych obrazów związanych z odbudowywaniem państwa polskiego sto lat temu.
Mateusz Kosiński „Nie podbijać idziecie, ale oswabadzać”
 
II wojna światowa to prawdziwa bitewna odyseja polskich żołnierzy, którzy o niepodległość ojczyzny bili się niemal na wszystkich frontach.
Sebastian Reńca „11 Listopada pod specjalnym nadzorem”
W całej historii PRL Święto Niepodległości tylko dwukrotnie miało bardziej uroczysty charakter. W 1980 i 1981 roku, gdy jego nieoficjalne obchody zorganizowali działacze NSZZ Solidarność.

 

POLECANE
Nigdy więcej tak nie mów. Burza w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
"Nigdy więcej tak nie mów". Burza w Pałacu Buckingham

Relacje między księciem Harrym a jego ojcem, królem Karolem III, od dawna pozostają napięte. W szczególności wydarzenia z 8 września 2022 roku, gdy rodzina królewska żegnała królową Elżbietę II, ujawniły poważny konflikt wśród arystokratów. 

Emocje w Las Vegas. Poznaliśmy mistrza świata Formuły 1 z ostatniej chwili
Emocje w Las Vegas. Poznaliśmy mistrza świata Formuły 1

Holender Max Verstappen (Red Bull) zapewnił sobie czwarty z rzędu i czwarty w karierze tytuł mistrza świata Formuły 1.

Córki widziały, jak piję, bardzo tego żałuję – znany aktor szczerze o swoim nałogu Wiadomości
Córki widziały, jak piję, bardzo tego żałuję – znany aktor szczerze o swoim nałogu

Przed laty był jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów młodego pokolenia, lecz w pewnym momencie zniknął z showbiznesu. Co stało za tym nagłym zwrotem?

Lewica deklaruje, że wystawi w wyborach „czarnego konia” z ostatniej chwili
Lewica deklaruje, że wystawi w wyborach „czarnego konia”

Skład kandydatów głównych ugrupowań polskiej sceny polityczne do wyścigu o prezydencki fotel już jest znany, dzisiaj swoją propozycję przedstawi PiS. Robert Biedroń zapowiedział, że kandydatka jego partii zostanie przedstawiona dopiero w połowie grudnia.

Rzecznik Policji: Śmierć naszego Kolegi jest ogromną tragedią dla całej formacji z ostatniej chwili
Rzecznik Policji: Śmierć naszego Kolegi jest ogromną tragedią dla całej formacji

Wczoraj po południu przy ulicy Inżynierskiej 6, na warszawskiej Pradze Północ, policjanci podjęli interwencję w stosunku do agresywnym mężczyzny, który groził postronnym osobom maczetą. Podczas próby zatrzymania mężczyzny jeden z funkcjonariuszy użył broni służbowej, na skutek czego ranny został policjant, który w wyniku obrażeń zmarł.

Polka na podium Pucharu Świata pilne
Polka na podium Pucharu Świata

Julia Walczyk-Klimaszyk zajęła trzecie miejsce w pierwszych w nowym sezonie zawodach Pucharu Świata florecistek w Tunisie. W półfinale uległa utytułowanej Włoszce Ariannie Errigo 10:15.

Black Friday – jak zmanipulować konsumenta Wiadomości
Black Friday – jak zmanipulować konsumenta

Polacy z entuzjazmem przyjęli tradycję Black Friday, który zgodnie z amerykańskim zwyczajem obchodzony jest w piątek następujący po Dniu Dziękczynienia. W tym roku czarnopiątkowe szaleństwo ma swoje apogeum 29 listopada.

Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż polityka
Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż

- Porozumienia nie chce duża część polityków PiS i Konfederacji, a sympatycy pozostają pod ich wpływem. Gdyby zmieniło się nastawienie góry, wyborcy też chętniej widzieliby taką koalicję – komentuje wyniki sondażu politolog Marcin Palade.

Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze pilne
Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze

Trwa wyjaśnianie, jak doszło do tragedii z udziałem policjanta, który strzelił do kolegi. Jak poinformował resort spraw wewnętrznych, sprawę bada specjalna policyjno-prokuratorska grupa.

Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta pilne
Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta

Jak poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek, dziś o godz. 16.00 w Hali Sokół w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, podczas którego zostanie ogłoszona decyzja dotycząca kandydata na prezydenta.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Andrzej Duda: "Atakują nas? Atakuje się silnych"

Tekstem przewodnim najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” jest wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Andrzej Duda: "Atakują nas? Atakuje się silnych"
/ Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność
– Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja przepisów dotyczących zniesienia górnego limitu składek na ZUS jest niezgodna z konstytucją. Podzielił tym samym zdanie NSZZ Solidarność w tej kwestii. To dobra wiadomość. Udało się bowiem, przynajmniej na tę chwilę, uchronić powszechny system emerytalny przed całkowitą destabilizacją
– numer wstępniakiem rozpoczyna Michał Ossowski, redaktor naczelny tygodnika.

Z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiali Michał Ossowski i Cezary Krysztopa.

Prezydent mówił o znaczeniu niepodległości:
Wiem, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, najlepiej wiedzą to ludzie Solidarności. Dlaczego? Bo nie kto inny, tylko ludzie Solidarności, tzn. ci, którzy stworzyli ten dziesięciomilionowy, największy na świecie ruch społeczny, jakim była Solidarność roku ’80 i później, to oni wywalczyli nam niepodległość po raz drugi.

O pozycji Polski w Europie:
Natomiast trzeba podkreślić jedno: różne oszczerstwa na nasz temat są mówione na zachodzie Europy, różne są tego przyczyny. Jedną z przyczyn jest bardzo ostra konkurencja, w którą weszliśmy, rozpychamy się na arenie międzynarodowej, realizując polskie interesy. Polska powinna zajmować miejsce adekwatne do jej wielkości, położenia i znaczenia w Europie. To wymaga pójścia do przodu – co czynimy. Nie każdemu to odpowiada. Jest konkurencja, która się w tym momencie zaostrza. Ja mówię często: Na scenie międzynarodowej nie ma pustych miejsc, wszystkie są od dawna wypełnione. Poszerzenie naszej sfery wpływów, realizacja naszych interesów oznacza, że ktoś się musi przesunąć. Trudno się dziwić, że inni są z tego niezadowoleni i nas atakują. Ale kogo się atakuje? Silnych się atakuje. Po co atakować słabego, który nie ma żadnego znaczenia? Atakuje się tych, którzy mają znaczenie, kogoś, kto walczy o swoją pozycję, więc atakują nas.

O Współpracy Trójmorza z USA:
Bardzo mnie cieszy ta współpraca z Amerykanami. Na podobnej zasadzie do tej inicjatywy chciały się włączyć Niemcy, na zasadzie pewnego partnera. I na takiej partnerskiej zasadzie my oczywiście zgodziliśmy się na udział strony niemieckiej i była na to powszechna zgoda w ramach inicjatywy Trójmorza. To wielka potęga gospodarcza Europy, tak jak Stany Zjednoczone są wielką potęgą gospodarczą świata; to bardzo silna, innowacyjna gospodarka. Trudno więc się dziwić, że też są zainteresowani jakąś partycypacją.

O Marszu Niepodległości pisze Mateusz Kosiński
Hazardowa gra podjęta przez rząd powiodła się. Wspólny marsz okazał się największym marszem ulicznym w historii III RP i wzięło w nim udział ćwierć miliona osób. Skala imponowała, biało-czerwony tłum godzinami szedł przez Most Poniatowskiego. Płomienne przemówienie wygłosił prezydent. – Dziękuję, że przybyliście tutaj dla Polski, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu i stoimy właśnie pod nimi, pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie – pokolenia Polaków – po to, żebyśmy mogli swobodnie je nieść, byśmy mogli się pod nimi gromadzić. Jest pod nimi miejsce dla każdego.

O współczesnym patriotyzmie w tekście „Ojczyznę kochać trzeba i szanować” pisze Jakub Pacan
To ewenement w postmodernistycznej Europie, której elity na siłę chcą budować superpaństwo i lwią część swoich sił przekierowują na dekonstruowanie wszystkiego, co ma związek z tradycją narodową i dziedzictwem chrześcijańskim. Polacy zamiast sięgać po wzorce i kanony, które postrzegają jako wytwory sztuczne, a z całą pewnością obce i niebezpieczne, zwrócili się do tego, co już istniało w świadomości społecznej, co leżało w błocie lub psiej kupie, jak flaga narodowa, którą umieścił tam znany ze swej awersji do polskości pewien celebryta.

Na naszych łamach również ciekawa analiza polityczna „PiS – recepta na zwycięstwo, recepta na klęskę” autorstwa Przemysława Waingertnera
Od 2015 r. dyskusje prowadzone przez zwolenników totalnej opozycji porządkują trzy pytania: dlaczego pisowcom, „mordującym” na oczach narodu demokrację i państwo prawa, „nie spada”? Dlaczego pryncypialni obrońcy konstytucji i trójpodziału władzy wciąż rozbijają sobie głowy o „szklany sufit”? Jak PiS może stracić władzę?
„Rozważna i klimatyczna”
– Kształtując politykę klimatyczną, musimy pamiętać o prawie przyszłych pokoleń do realizacji podstawowych potrzeb. Już obecnie setki milionów ludzi żyje bez dostępu do wody, żyznych gleb, żywności, energii czy edukacji. Zwalczanie ubóstwa to jedno z największych wyzwań, przed jakim stoimy –
mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE, w rozmowie z Teresą Wójcik.
 
Nie wybieram się jeszcze na emeryturę. Jestem zawodowcem. Pracuję obecnie nad kilkoma formatami, ale dopóki nie będą one gotowe, to nie będę nic zdradzał. Może wiosną uchylę rąbka tajemnicy –

mówi Robert Janowski, wokalista, dziennikarz, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Barbara Michałowska pisze  - „Pracownicy Wioski wołają: SOS!”
W ubiegłym roku w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce założono związek zawodowy. Dziś już jednak nie ma tam Solidarności. Byli pracownicy stowarzyszenia zdecydowali się mimo to opowiedzieć o wątpliwościach związanych z pracą w wiosce.

W numerze także dodatek historyczny „Oblicza niepodległości”

Adam Chmielecki „Błękitny Generał”
Nad brzegiem Zatoki Puckiej w padającym deszczu stoi tłum ludzi. Siedzący Generał w błękitnym mundurze wrzuca do wód Bałtyku pierścień. Zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 roku w Pucku to jeden z najpiękniejszych obrazów związanych z odbudowywaniem państwa polskiego sto lat temu.
Mateusz Kosiński „Nie podbijać idziecie, ale oswabadzać”
 
II wojna światowa to prawdziwa bitewna odyseja polskich żołnierzy, którzy o niepodległość ojczyzny bili się niemal na wszystkich frontach.
Sebastian Reńca „11 Listopada pod specjalnym nadzorem”
W całej historii PRL Święto Niepodległości tylko dwukrotnie miało bardziej uroczysty charakter. W 1980 i 1981 roku, gdy jego nieoficjalne obchody zorganizowali działacze NSZZ Solidarność.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe