Nowy numer Tygodnika Solidarność: Fotograf Jana Pawła II: Pamiętaj człowiecze o śmierci
- Często dzieli nas wiele. A szczególnie wiele dzieli nas w okresie przedwyborczym. Każdy kolejny tydzień powoduje wzrost temperatury i tak już wystarczająco gorących głów. Jednocześnie jednak, o ile okres Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy ma dla nas znaczenie, to łączy nas coś bardzo istotnego, daleko wykraczającego poza bieżące spory polityczne, związkowe czy światopoglądowe. Łączy nas przekonanie o tym, że Jezus Chrystus umarł za nas na Krzyżu, a następnie zmartwychwstał, dając czytelny znak zwycięstwa życia nad śmiercią i nadziei nad grzechem. A tym samym dokonało się najważniejsze wydarzenie w historii chrześcijaństwa.
- pisze we wstępniaku red. naczelny tygodnika Solidarność Michał Ossowski
- Często zbyt szybko umykamy nad sensem Zmartwychwstania. „Powstał” (Mk 16,6) jest słowem, które prowokuje, szokuje i przerasta. Stajemy wobec niego jak kobiety u pustego grobu, bezradni wobec prawdy, której nie potrafimy unieść. Tej szokującej prawdy nie udźwignęły synagoga, meczet i grecka Agora. Wcielenie, zabicie i zmartwychwstanie Syna Bożego były dla nich zbyt wielkim skandalem. Bo Zmartwychwstanie to skandal we wszechświecie. Ta perspektywa okazała się dla nich zbyt wspaniała i zdumiewająca, by mogła być prawdziwa. A dla nas, którzy niebawem pójdziemy święcić koszyczki?
- pisze Jakub Pacan w artykule "Powstał"
- Dla Chin ostatnie 200 lat dominacji Europy i USA to dziejowa niesprawiedliwość. Zamierzają na nowo porachować się ze światem. Obecny wkład Chin w światowe PKB wynosi już prawie 20 procent.
- pisze w artykule "Odbudowywana dominacja Chin" Zbigniew Berent
- W trakcie rosyjskiego talk-show dziennikarz żydowskiego pochodzenia Władimir Sołowjow oskarżył Polaków, że podczas II wojny światowej wymordowali więcej Żydów niż Niemcy. Wzywał też, by czytać książki „wielkich polskich patriotów”, takich jak Jan Gross, i oskarżał Polaków, że nie chcą wypłacać Żydom rekompensat. Komentator broniący Polski, Jakub Korejba został wyrzucony ze studia. Wszystko wskazuje na to, że „nowa szkoła Holocaustu”, która zainaugurowała swoją działalność konferencją w Paryżu na Collège de France, zaczyna działać w kilku strategicznych lokalizacjach
- pisze ze Stanów Zjednoczonych Waldemar Biniecki
- Najpierw powstał w 1915 r. tzw. Legion Puławski, z tysiącem ochotników. Potem szeregi powiększyły się znacznie, zmieniono też nazwę na „Brygadę strzelecką”. Rosjanie nakazali również usunięcie wszelkich odznak i dystynkcji polskich z mundurów. I tak było przez następne 2 lata. Całkowita zmiana nastała dopiero po powstaniu I Korpusu Polskiego w 1918 r.
- pisze prof. Marek Jan Chodakiewicz
- Liderzy Koalicji Europejskiej postanowili udowodnić, że zbierając w jednym miejscu byłych opozycjonistów i członków PZPR, potrafią stworzyć program na miarę prawdziwych Europejczyków, za który nie trzeba się będzie wstydzić przed Timmermansem czy Junckerem
- pisze Jakub Pacan w artykule "Półmetek kampanii: Czas konwencji, obietnic i strajków'
- Solidarność podpisała porozumienie z rządem. W porozumieniu rząd zadeklarował podwyżki dla nauczycieli o 9,6 proc. od września 2019 r. Rządowe propozycje dla nauczycieli to w sumie prawie 15-procentowe podwyżki w 2019 r.: 9,6 proc. we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia. Oprócz tego w porozumieniu z „S” zawarto skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.
(...)
W dniu, gdy swój protest rozpoczęli nauczyciele, strajkować zaczęli także taksówkarze. Powodem ogólnopolskiego protestu organizowanego przez związki zrzeszające taksówkarzy zawodowych były zamiary rządu, który planuje zalegalizować i uregulować ustawą działalność pośredników, takich jak Uber czy Bolt. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy pośrednicy przewozów działający za pomocą aplikacji mobilnych będą mogli w Polsce działać legalnie, ale będą ograniczały je dodatkowe przepisy. Taksówkarze sprzeciwili się więc legalizacji pośredników, żądając wycofania się z tych planów oraz ograniczenia działalności przewoźników korzystających z technologii mobilnych.
- pisze Marcin Koziestański w artykule "Strona rządowa wróciła do rozmów"
A Krysztopa znowu czepia się celebrytów
Poza tym sport, recenzje, kultura, prawo i kultura
Zapraszamy!