Pakiet trzech ustaw o TK u Prezydenta. Szansa na zakończenie sporu w TK i wielkie wyzwanie dla sędziów
Teraz dokument trafi do prezydenta, na którego decyzję czekają już obie wcześniej przyjęte ustawy.
Ustawa przyjęta przez Senat zawiera przepisy przejściowe i końcowe odnoszące się do dwóch już uchwalonych ustaw, które całościowo regulują postępowanie w TK i status jego sędziów. Ustawa m.in. z mocy prawa unieważnia niedawny wybór trzech sędziów TK – jako kandydatów dziewięciorga sędziów TK zebranych na Zgromadzeniu Ogólnym TK – na nowego prezesa Trybunału.
Dokument mówi o przypadku konieczności nowej procedury ws. wyboru prezesa, do czasu jego powołania, Trybunałem kieruje p.o. prezes. Wybierze go prezydent RP "spośród sędziów Trybunału o najdłuższym stażu pracy w sądownictwie powszechnym lub administracji państwowej szczebla centralnego na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa". Zapis ten krytykowali opozycja, Krajowa Rada Sądownictwa i Rzepliński. Argumentowano, że wiceprezesa TK wymienia konstytucja, w której nie ma p.o. prezesa. Kadencja wiceprezesa TK Stanisława Biernata kończy się w czerwcu 2017 r.
Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 56 senatorów, 27 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Wcześniej w głosowaniu przepadł wniosek PO o odrzucenie ustawy.
telewizjarepublika.pl