Wiedza jaką kartę płatniczą mamy w portfelu przydaje się, gdy chcemy zapłacić np. za hotel

Tymczasem, choć kartą płatniczą Polacy posługują się od paru lat, rzadko wiedzą jaki jej typ mają w portfelu. Wprowadzenie kont osobistych przez banki spowodowało, że przy zakładaniu rachunku można otrzymać kartę debetową lub kartę kredytową. Umożliwiają wypłatę środków pieniężnych z bankomatu lub operacje bezgotówkowe w sklepach tradycyjnych i internetowych. Prawo do wydawania kart przysługuje nie tylko bankom, ale również niebankowym instytucjom finansowym, sieciom handlowym, stacjom paliw, czy firmom telekomunikacyjnym.
MissEJB Wiedza jaką kartę płatniczą mamy w portfelu przydaje się, gdy chcemy zapłacić np. za hotel
MissEJB / pixabay.com
83 proc właścicieli kont osobistych posiada kartę debetową. Kartę na ogół wydaje bank bezpłatnie, najczęściej też płaci się za jej używanie. Karta jest zabezpieczona kodem PIN. Co raz modniejsze są karty debetowe z możliwością płatności zbliżeniowej bez podania kodu. Za pośrednictwem kart można płacić do wysokości środków zgromadzonych na rachunku.
Karta kredytowa jest mniej popularna. Posiada ją 17 proc użytkowników kart. Pozwala na płatność powyżej środków zgromadzonych na rachunku. Gdy to nastąpi posiadaczowi karty udzielona zostaje aromatycznie pożyczka, którą w określonych terminach trzeba spłacić.
Na rynku występują również karty typu Charge. Są podobne do kart kredytowych, z tym że ich posiadacz nie może spłacać zadłużenia w ratach.
Do niedawna przy płatnościach za pośrednictwem internetu w polskich sklepach lub hotelach miało znaczenie jakiego rodzaju karty używamy. Obecnie niemal wszyscy honorują zarówno karty kredytowe jak i debetowe. Czasem firmy wymagają, aby przed transakcją podać rodzaj karty jakiej zamierza się użyć.
Problemy w płatnościach mogą pojawić się, gdy chcemy kupować w zagranicznych sklepach internetowych. W USA mogą nie być honorowane karty autoryzowane kodem CVV2, chociaż ten  kod zaleca amerykańską organizacja Visa i jest powszechny w Europie. Problem dotyczy zarówno kart kredytowych jak i debetowych.

Przyszłość – karty wirtualne
Już za parę lat w Polsce dominować będą karty wirtualne. Obecnie wykorzystuje je się do zakupów w internecie. Karta wirtualna jest jedynie zarejestrowanym w systemie rozliczeniowym pod określonym numerem. Nie jest wydawana właścicielowi w fizycznej postaci, nie można jej schować do portfela. Dziś posiadacz karty nie może wypłacać pieniędzy w bankomacie, czy płacić w terminalach w tradycyjnych sklepach.

Karta płatnicza ma już przeszło 100 lat
Historia karty płatniczej zaczęła się przeszło sto lat temu. Pod koniec XIX wieku amerykańskie firmy sprzedające meble wprowadziły metalową blaszkę, rodzaj numerka, który upoważniał do odbioru z magazynu zakupionego towaru. W roku 1914 firma Western Union wydała metalową blaszkę z wytłoczonym numerem. Jej posiadacz mógł, po okazaniu w punktach sprzedaży firmy, kupić towar na kredyt. Na karcie znajdowała się informacja do jakiej sumy mógł się zadłużyć. Była to forma przypominająca sprzedaż na zeszyt. Dość szybko ciężkie metalowe blaszki zastąpiono plastikowymi.
W 1950 roku firma Diners Club rozpoczęła dystrybucje kart umożliwiają bezgotówkowe płatności w restauracjach i hotelach. Posiadacz mógł płacić gotówką za pobyt w hotelu lub posiłek w restauracji lub okazać kartę. Gdy to robił, raz w miesiącu otrzymywał pocztą wykaz ile razy i gdzie okazywał kartę wraz z prośbą o uregulowanie zadłużenia.

Pierwszy bankomat w Polsce
Pod koniec lat pięćdziesiątych powstały pierwsze systemy kart płatniczych VISA i MasterCard. Szybko zaczęto się nimi posługiwać w USA i Europie Zachodniej. W Polsce pod koniec lat 80 bank Pekao wydał pierwsze karty płatnicze i zainstalował pierwszy bankomat. Wcześniej zachodni turyści mogli płacić karami w hotelach Orbisu i Peweksach. W roku 1993 Pekao S.A. Przekazał  pierwszą kartę klientowi indywidualnemu.

Jak chętnie z kart płatniczych korzystają Polacy
Z badan przeprowadzonych trzy lata temu na zlecenie Narodowego Banku Polski wynika, że karty płatnicze posiada 66 proc Polaków. Osoby, które nie posiadają kart uważają, że nie jest im potrzebna oraz, że płaci się nią znacznie wolniej niż gotówką. Osoby, które posiadają karty ale ich nie używają (jest ich niewiele) sądzą, że płatność gotówka pozwala na lepsze kontrolowanie i szacowanie wydatków. Kartami płatniczymi jest płacone około 16,5 proc wszystkich transakcji w Polsce. W wielu miejscach, małych sklepach, straganach, nie można płacić kartą.
Koniec ramki

 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

Wiedza jaką kartę płatniczą mamy w portfelu przydaje się, gdy chcemy zapłacić np. za hotel

Tymczasem, choć kartą płatniczą Polacy posługują się od paru lat, rzadko wiedzą jaki jej typ mają w portfelu. Wprowadzenie kont osobistych przez banki spowodowało, że przy zakładaniu rachunku można otrzymać kartę debetową lub kartę kredytową. Umożliwiają wypłatę środków pieniężnych z bankomatu lub operacje bezgotówkowe w sklepach tradycyjnych i internetowych. Prawo do wydawania kart przysługuje nie tylko bankom, ale również niebankowym instytucjom finansowym, sieciom handlowym, stacjom paliw, czy firmom telekomunikacyjnym.
MissEJB Wiedza jaką kartę płatniczą mamy w portfelu przydaje się, gdy chcemy zapłacić np. za hotel
MissEJB / pixabay.com
83 proc właścicieli kont osobistych posiada kartę debetową. Kartę na ogół wydaje bank bezpłatnie, najczęściej też płaci się za jej używanie. Karta jest zabezpieczona kodem PIN. Co raz modniejsze są karty debetowe z możliwością płatności zbliżeniowej bez podania kodu. Za pośrednictwem kart można płacić do wysokości środków zgromadzonych na rachunku.
Karta kredytowa jest mniej popularna. Posiada ją 17 proc użytkowników kart. Pozwala na płatność powyżej środków zgromadzonych na rachunku. Gdy to nastąpi posiadaczowi karty udzielona zostaje aromatycznie pożyczka, którą w określonych terminach trzeba spłacić.
Na rynku występują również karty typu Charge. Są podobne do kart kredytowych, z tym że ich posiadacz nie może spłacać zadłużenia w ratach.
Do niedawna przy płatnościach za pośrednictwem internetu w polskich sklepach lub hotelach miało znaczenie jakiego rodzaju karty używamy. Obecnie niemal wszyscy honorują zarówno karty kredytowe jak i debetowe. Czasem firmy wymagają, aby przed transakcją podać rodzaj karty jakiej zamierza się użyć.
Problemy w płatnościach mogą pojawić się, gdy chcemy kupować w zagranicznych sklepach internetowych. W USA mogą nie być honorowane karty autoryzowane kodem CVV2, chociaż ten  kod zaleca amerykańską organizacja Visa i jest powszechny w Europie. Problem dotyczy zarówno kart kredytowych jak i debetowych.

Przyszłość – karty wirtualne
Już za parę lat w Polsce dominować będą karty wirtualne. Obecnie wykorzystuje je się do zakupów w internecie. Karta wirtualna jest jedynie zarejestrowanym w systemie rozliczeniowym pod określonym numerem. Nie jest wydawana właścicielowi w fizycznej postaci, nie można jej schować do portfela. Dziś posiadacz karty nie może wypłacać pieniędzy w bankomacie, czy płacić w terminalach w tradycyjnych sklepach.

Karta płatnicza ma już przeszło 100 lat
Historia karty płatniczej zaczęła się przeszło sto lat temu. Pod koniec XIX wieku amerykańskie firmy sprzedające meble wprowadziły metalową blaszkę, rodzaj numerka, który upoważniał do odbioru z magazynu zakupionego towaru. W roku 1914 firma Western Union wydała metalową blaszkę z wytłoczonym numerem. Jej posiadacz mógł, po okazaniu w punktach sprzedaży firmy, kupić towar na kredyt. Na karcie znajdowała się informacja do jakiej sumy mógł się zadłużyć. Była to forma przypominająca sprzedaż na zeszyt. Dość szybko ciężkie metalowe blaszki zastąpiono plastikowymi.
W 1950 roku firma Diners Club rozpoczęła dystrybucje kart umożliwiają bezgotówkowe płatności w restauracjach i hotelach. Posiadacz mógł płacić gotówką za pobyt w hotelu lub posiłek w restauracji lub okazać kartę. Gdy to robił, raz w miesiącu otrzymywał pocztą wykaz ile razy i gdzie okazywał kartę wraz z prośbą o uregulowanie zadłużenia.

Pierwszy bankomat w Polsce
Pod koniec lat pięćdziesiątych powstały pierwsze systemy kart płatniczych VISA i MasterCard. Szybko zaczęto się nimi posługiwać w USA i Europie Zachodniej. W Polsce pod koniec lat 80 bank Pekao wydał pierwsze karty płatnicze i zainstalował pierwszy bankomat. Wcześniej zachodni turyści mogli płacić karami w hotelach Orbisu i Peweksach. W roku 1993 Pekao S.A. Przekazał  pierwszą kartę klientowi indywidualnemu.

Jak chętnie z kart płatniczych korzystają Polacy
Z badan przeprowadzonych trzy lata temu na zlecenie Narodowego Banku Polski wynika, że karty płatnicze posiada 66 proc Polaków. Osoby, które nie posiadają kart uważają, że nie jest im potrzebna oraz, że płaci się nią znacznie wolniej niż gotówką. Osoby, które posiadają karty ale ich nie używają (jest ich niewiele) sądzą, że płatność gotówka pozwala na lepsze kontrolowanie i szacowanie wydatków. Kartami płatniczymi jest płacone około 16,5 proc wszystkich transakcji w Polsce. W wielu miejscach, małych sklepach, straganach, nie można płacić kartą.
Koniec ramki


 

Polecane
Emerytury
Stażowe