Rok 2016 upłynął w związku pod znakiem rocznic i ciężkiej walki o prawa i godnosć pracownika
Obniżenie wieku emerytalnego
Toczona przez ostatnie lata walka o obniżenie wieku emerytalnego wreszcie przyniosła skutek. Wprowadzony przez ekipę PO-PSL wiek 67 lat był dla Polaków nie do zaakceptowania. „S” zbierała w tej sprawie podpisy, organizowała protesty i strajki. Dopiero ta władza usiadała do stołu rozmawiać na temat wieku przechodzenia na emeryturę. Nie były to proste rozmowy. Jednak od 1 października 2017 roku wiek emerytalny zostanie obniżony. Będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego.
Dajcie wolne niedziele
Pół miliona podpisów za wolnym w niedziele dla pracowników. To wyraźny sygnał, na czym zależy Polakom. „S” od lat chce przywrócić Polakom niedzielę, aby mogli spędzać ją razem z rodzinami. To związek wziął na siebie walkę o tę kwestię. Przy wsparciu organizacji katolickich, handlowych – w tym pracodawców i właścicieli małych sklepików – „S” przekonuje polityków, aby niedziela była naprawdę wolna nie tylko dla urzędników, ale dla niemal wszystkich pracujących. Chodzi przede wszystkim o pracowników marketów, których większość to kobiety. Na zakazie pracy w niedzielę zyskają jednak także pracownicy innych branż.
Minimalna stawka godzinowa i umowa przed pracą
Po latach walki udało się wprowadzić dwa bardzo istotne postulaty „S”. Dzięki zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od stycznia 2017 r. wprowadzona została minimalna stawka godzinowa. Obowiązywać będzie dla pracowników wykonujących zajęcia na podstawie umowy-zlecenia bądź umowy o świadczenie usług. W pierwszym roku stawka będzie wynosić 12 zł brutto, a następnie ma być co roku waloryzowana. Tak ustalonego wynagrodzenia nie można się zrzec.
Już od 1 września 2016 r. obowiązują nowe zapisy w Kodeksie pracy, które mówią, że pracodawca ma obowiązek wręczyć pracownikowi umowę o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Jeśli tego nie zrobi, to musi przynajmniej potwierdzić na piśmie ustalenia co do rodzaju umowy i jej warunków.
Maciej Chudkiewicz
Cały tekst w najnowszym numerze "TS" (01/2017), dostępnym również w wersji cyfrowej tutaj