[Tylko u nas - cały wywiad] Michał Szczygieł: "Do wszystkiego chcę dojść sam"

– Nie chcę być wyłącznie wykonawcą. Wolałbym iść do pracy na etat i po pracy robić swoją muzykę i się z tego cieszyć. Nie wyobrażam sobie grania koncertów z cudzymi utworami. Hajs by się zgadzał, ale nie o to w tym wszystkim chodzi – mówi Michał Szczygieł, wokalista, autor tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
 [Tylko u nas - cały wywiad] Michał Szczygieł: "Do wszystkiego chcę dojść sam"
/ Materiały prasowe
– Większość Twoich rówieśników chce być youtuberami, influencerami, blogerami. A Ty jesteś wokalistą.

– Wcześniej nie chciałem być wokalistą. Przez pewien czas chciałem być sportowcem. I to nie wypaliło.
 
– Chciałeś być piłkarzem?

– Tak.
 
– Jaka pozycja?

– Skrzydłowy. Miałem dużą zajawkę. Jednak musiałem się od tego oddalić. Miałem kontuzję, która wyeliminowała mnie z gry na dwa lata. Pięty nie funkcjonowały jak należy. Musiałem ograniczyć wszelkie aktywności fizyczne. Nawet zwykłe poruszanie się sprawiało mi ból. Teraz gram w piłkę nożną wyłącznie hobbystycznie.
 
– Twoja przygoda z muzyką rozpoczęła się w programie „The Voice of Poland”. Wybrałeś utwór „Sailing” z repertuaru Roda Stewarta. Przed wykonaniem przeżegnałeś się.

– Byłem zestresowany i zrobiłem to z automatu, ale dzięki temu poczułem się lepiej. I poszło to w dobrym kierunku.
 
– Kto nakłonił Ciebie, żeby wystąpić w talent show?

– Jak byłem młodszy, to oglądałem „The Voice of Poland”. To jest mój ulubiony program talent show. Tam uwaga była skupiona na wokalu. W liceum z moją koleżanką Justyną stwierdziliśmy, że pojedziemy na casting.
 
– Chcieli zrobić z Ciebie kogoś innego, niż sam jesteś?

– Nigdy nie miałem narzuconego z góry pomysłu na mnie. Nigdy nie miałem parcia na śpiewanie. Śpiewałem okazyjnie. Wybierałem numery, które lubiłem.

– W „The Voice of Poland” również wybierałeś numery, które śpiewałeś?

– Idąc do talent show, nie zawsze wybierasz piosenki, które zaśpiewasz. Twoja postać się kreuje w trakcie programu. Potem wydajesz singla, którego śpiewałeś w talent show, i to wszystko przypina ci jakąś łatkę. Nie zawsze jesteś w stanie odkleić ją bardzo szybko.
 
– Jesteś zadowolony z łatki, którą obecnie masz?

– Nie. W tej łatce jest jakaś część mnie. Jeżeli chcę być znaczącym artystą, to muszę się uzewnętrzniać w mojej twórczości.
 
– Gdybyś nie wziął udziału w „The Voice of Poland”, rozpocząłbyś przygodę ze śpiewaniem?

– Mam coś takiego z tyłu głowy i mówiłem o tym moim znajomym. Czy aby na pewno dobrze potoczyła się moja kariera. Czy to jest to, czego chciałem? Zawsze imponowali mi artyści, którzy budowali swój sukces od zera. Dzięki ciężkiej, wytrwałej i samodzielnej pracy stali się niezależni. Tacy są raperzy. Od wielu lat jestem dzieckiem rapu. Przykładem mojej tezy są: Ten Typ Mes, Quebonafide, Paluch, SB Maffija, Tau.
 
– To dlaczego nie zacząłeś rapować – jeżeli mówisz o sobie, że jesteś dzieckiem rapu – tylko śpiewasz reggae, które obecnie jest niszą na rynku muzycznym w Polsce?

– Mogłem zapełnić jakąś niszę, tylko nie wiem do końca, jaką. Moja muzyka to nie jest czyste reggae. To jest mieszanka reggae i popu. Jednak teraz robię co innego. Powoli odbijam od tej mieszanki. Najważniejsze jest to, żeby moje utwory były szczere.
 
– Jak zaskoczysz swoich fanów?

– To będą żywe brzmienia. Będą instrumenty. Nie pójdę na łatwiznę. Obecnie robię rzeczy, z których jestem zadowolony. Takiej muzyki nie ma w Polsce.
 
– A będzie rap, o którym mówiliśmy wcześniej?

– Jestem za synkretyzmem w muzyce. Jeżeli będę miał ochotę nagrać rapową zwrotkę w utworze, to ja to zrobię. Nie chciałbym prosić jakiegoś rapera o pomoc. Do wszystkiego chcę dojść sam. Ciężką pracą. Jestem na początku mojej drogi muzycznej i nie chcę mieć w każdym utworze występu gościnnego. Muszę się skupić na tym, żeby pokazać siebie.
 
– Przy Twoich singlach nie ma adnotacji, że jesteś odpowiedzialny za słowa i muzykę. Czy ten stan rzeczy się zmieni?

– Oczywiście. Będzie: „Słowa i muzyka: Michał Szczygieł”. Piszę teksty sam albo z kimś. Ostatnio skończyliśmy utwór, w którym cały tekst jest mój. Nie chcę być wyłącznie wykonawcą. Wolałbym iść do pracy na etat i po pracy robić swoją muzykę i się z tego cieszyć. Nie wyobrażam sobie grania koncertów z cudzymi utworami. Hajs by się zgadzał, ale nie o to w tym wszystkim chodzi.
 
– Jak naniesiesz poprawki do tekstu nienapisanego przez Ciebie, to jesteś zapisany na płycie jako autor słów?

– Tak. Kolejność wpisywania nazwisk jest znacząca. Pierwsze nazwisko na liście ma największy wkład w napisanie tekstu.
 
– Utrzymujesz się już z muzyki?

– Tak.
 
– Czyli nie masz czasu na edukację?

– Nie mam. Nie nadaję się do nauki stacjonarnej. Nie umiałbym siedzieć od poniedziałku do piątku na wykładach.
 
– Wolałbyś być wolnym słuchaczem?

– Zdecydowanie. Zdecydowanie więcej uczę się z praktyki. Cały czas pozyskuję wiedzę. Jestem głodny świata. Staram się wybierać informacje, które mnie interesują.
 
– Wiążesz przyszłość ze śpiewaniem, czy jest to Twoja jednorazowa przygoda?

– Mój plan jest taki, żeby jak najdłużej żyć z muzyki. Muzykę traktuję bardzo poważnie. Zawsze miałem zajawkę na muzykę.

Rozmawiał: Bartosz Boruciak
 

 

POLECANE
Szef NASK: Nie mam wrażenia, że któryś ze sztabów gra nie fair z ostatniej chwili
Szef NASK: "Nie mam wrażenia, że któryś ze sztabów gra nie fair"

Prawie pół miliona złotych wydano z anonimowych profili na filmy wspierające Rafała Trzaskowskiego i atakujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. O m.in. tę sprawę został zapytany przez "Rzeczpospolitą" szef NASK dr inż. Radosław Nielek.

Ingerencja w wybory. Dziennikarz pyta Tomczyka: Skąd miał pan ten film? z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. Dziennikarz pyta Tomczyka: Skąd miał pan ten film?

Prawie pół miliona złotych wydano z anonimowych profili na filmy wspierające Rafała Trzaskowskiego i atakujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Dziennikarz Wojciech Mucha, który jako pierwszy opisał aferę, zwrócił się do posła KO Cezarego Tomczyka w sprawie jednego z filmów.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Nowe połącznia wprowadza Port Lotniczy Lublin. To dwa kierunki do Rzymu i Barcelony-Girony. Oprócz tego do czerwca ruszy wiele połączeń wakacyjnych. Jak pisze portal Transinfo, PLL jest jedynym lotniskiem w Polsce i w tej części Europy, na które lata włoska linia Aeroitalia.

Dramatyczne odkrycie w Częstochowie. Trwa akcja policji z ostatniej chwili
Dramatyczne odkrycie w Częstochowie. Trwa akcja policji

Makabryczne odkrycie w zbiorniku Michalina w Częstochowie. Odnaleziono zwłoki około 55-letniego mężczyzny – informuje Dziennik Zachodni.

W niedzielę wybory prezydenckie. Jest apel prezydenta Andrzeja Dudy z ostatniej chwili
W niedzielę wybory prezydenckie. Jest apel prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda wzywa Polaków, by 18 maja tłumnie poszli do urn, podkreślając, że wysoka frekwencja da nowemu prezydentowi silny mandat i wzmocni pozycję Polski.

Dramatyczne sceny na ulicach Berlina: Tłum zaatakował policjantów. Jest wielu rannych Wiadomości
Dramatyczne sceny na ulicach Berlina: Tłum zaatakował policjantów. Jest wielu rannych

Jedenastu policjantów rannych, w tym jeden ciężko – to efekt demonstracji Palestyńczyków i zamieszek na ulicach Berlina w czwartek. „To nie ma absolutnie nic wspólnego z wolnością zgromadzeń. Potrzebujemy w końcu politycznych odpowiedzi na to szaleństwo – komentował rzecznik berlińskiej policji.   

Niemcy odsyłają do Polski imigrantów. Nowy raport Bundespolizei z ostatniej chwili
Niemcy odsyłają do Polski imigrantów. Nowy raport Bundespolizei

W czwartek dwóch Syryjczyków zostało zatrzymanych pod Bismarkiem przez niemiecką policję. Zostali odesłani do Polski – informuje Bundespolizei.

Wyłączenia prądu w Warszawie. Ważny komunikat z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu w Warszawie. Ważny komunikat

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawie prądu. Sprawdź, gdzie 16 i 17 maja 2025 r. nastąpią wyłączenia.

Najnowszy sondaż: Karol Nawrocki ma się z czego cieszyć. Notowania rosną z ostatniej chwili
Najnowszy sondaż: Karol Nawrocki ma się z czego cieszyć. Notowania rosną

Dziś ostatni dzień przed ciszą wyborczą i tym sam możliwość publikowania ostatnich sondaży prezydenckich. W badaniu United Surveys dla Wirtualnej Polski potwierdza się ogólny trend zauważalny w ostatnich tygodniach. Rafał Trzaskowski pozostaje na pozycji lidera, ale jego notowania maleją. Z kolei u Karola Nawrockiego widać duży wzrost poparcia. 

Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało Wiadomości
Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało

W środę, 14 maja 2025 roku, Słońce wygenerowało najpotężniejszy rozbłysk od początku roku. O godzinie 10:25 czasu polskiego doszło do emisji promieniowania o sile X2.7, którego źródłem był aktywny obszar plam słonecznych oznaczony jako AR 4087. Zjawisko zostało zarejestrowane przez Solar Dynamics Observatory – należące do NASA.

REKLAMA

[Tylko u nas - cały wywiad] Michał Szczygieł: "Do wszystkiego chcę dojść sam"

– Nie chcę być wyłącznie wykonawcą. Wolałbym iść do pracy na etat i po pracy robić swoją muzykę i się z tego cieszyć. Nie wyobrażam sobie grania koncertów z cudzymi utworami. Hajs by się zgadzał, ale nie o to w tym wszystkim chodzi – mówi Michał Szczygieł, wokalista, autor tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
 [Tylko u nas - cały wywiad] Michał Szczygieł: "Do wszystkiego chcę dojść sam"
/ Materiały prasowe
– Większość Twoich rówieśników chce być youtuberami, influencerami, blogerami. A Ty jesteś wokalistą.

– Wcześniej nie chciałem być wokalistą. Przez pewien czas chciałem być sportowcem. I to nie wypaliło.
 
– Chciałeś być piłkarzem?

– Tak.
 
– Jaka pozycja?

– Skrzydłowy. Miałem dużą zajawkę. Jednak musiałem się od tego oddalić. Miałem kontuzję, która wyeliminowała mnie z gry na dwa lata. Pięty nie funkcjonowały jak należy. Musiałem ograniczyć wszelkie aktywności fizyczne. Nawet zwykłe poruszanie się sprawiało mi ból. Teraz gram w piłkę nożną wyłącznie hobbystycznie.
 
– Twoja przygoda z muzyką rozpoczęła się w programie „The Voice of Poland”. Wybrałeś utwór „Sailing” z repertuaru Roda Stewarta. Przed wykonaniem przeżegnałeś się.

– Byłem zestresowany i zrobiłem to z automatu, ale dzięki temu poczułem się lepiej. I poszło to w dobrym kierunku.
 
– Kto nakłonił Ciebie, żeby wystąpić w talent show?

– Jak byłem młodszy, to oglądałem „The Voice of Poland”. To jest mój ulubiony program talent show. Tam uwaga była skupiona na wokalu. W liceum z moją koleżanką Justyną stwierdziliśmy, że pojedziemy na casting.
 
– Chcieli zrobić z Ciebie kogoś innego, niż sam jesteś?

– Nigdy nie miałem narzuconego z góry pomysłu na mnie. Nigdy nie miałem parcia na śpiewanie. Śpiewałem okazyjnie. Wybierałem numery, które lubiłem.

– W „The Voice of Poland” również wybierałeś numery, które śpiewałeś?

– Idąc do talent show, nie zawsze wybierasz piosenki, które zaśpiewasz. Twoja postać się kreuje w trakcie programu. Potem wydajesz singla, którego śpiewałeś w talent show, i to wszystko przypina ci jakąś łatkę. Nie zawsze jesteś w stanie odkleić ją bardzo szybko.
 
– Jesteś zadowolony z łatki, którą obecnie masz?

– Nie. W tej łatce jest jakaś część mnie. Jeżeli chcę być znaczącym artystą, to muszę się uzewnętrzniać w mojej twórczości.
 
– Gdybyś nie wziął udziału w „The Voice of Poland”, rozpocząłbyś przygodę ze śpiewaniem?

– Mam coś takiego z tyłu głowy i mówiłem o tym moim znajomym. Czy aby na pewno dobrze potoczyła się moja kariera. Czy to jest to, czego chciałem? Zawsze imponowali mi artyści, którzy budowali swój sukces od zera. Dzięki ciężkiej, wytrwałej i samodzielnej pracy stali się niezależni. Tacy są raperzy. Od wielu lat jestem dzieckiem rapu. Przykładem mojej tezy są: Ten Typ Mes, Quebonafide, Paluch, SB Maffija, Tau.
 
– To dlaczego nie zacząłeś rapować – jeżeli mówisz o sobie, że jesteś dzieckiem rapu – tylko śpiewasz reggae, które obecnie jest niszą na rynku muzycznym w Polsce?

– Mogłem zapełnić jakąś niszę, tylko nie wiem do końca, jaką. Moja muzyka to nie jest czyste reggae. To jest mieszanka reggae i popu. Jednak teraz robię co innego. Powoli odbijam od tej mieszanki. Najważniejsze jest to, żeby moje utwory były szczere.
 
– Jak zaskoczysz swoich fanów?

– To będą żywe brzmienia. Będą instrumenty. Nie pójdę na łatwiznę. Obecnie robię rzeczy, z których jestem zadowolony. Takiej muzyki nie ma w Polsce.
 
– A będzie rap, o którym mówiliśmy wcześniej?

– Jestem za synkretyzmem w muzyce. Jeżeli będę miał ochotę nagrać rapową zwrotkę w utworze, to ja to zrobię. Nie chciałbym prosić jakiegoś rapera o pomoc. Do wszystkiego chcę dojść sam. Ciężką pracą. Jestem na początku mojej drogi muzycznej i nie chcę mieć w każdym utworze występu gościnnego. Muszę się skupić na tym, żeby pokazać siebie.
 
– Przy Twoich singlach nie ma adnotacji, że jesteś odpowiedzialny za słowa i muzykę. Czy ten stan rzeczy się zmieni?

– Oczywiście. Będzie: „Słowa i muzyka: Michał Szczygieł”. Piszę teksty sam albo z kimś. Ostatnio skończyliśmy utwór, w którym cały tekst jest mój. Nie chcę być wyłącznie wykonawcą. Wolałbym iść do pracy na etat i po pracy robić swoją muzykę i się z tego cieszyć. Nie wyobrażam sobie grania koncertów z cudzymi utworami. Hajs by się zgadzał, ale nie o to w tym wszystkim chodzi.
 
– Jak naniesiesz poprawki do tekstu nienapisanego przez Ciebie, to jesteś zapisany na płycie jako autor słów?

– Tak. Kolejność wpisywania nazwisk jest znacząca. Pierwsze nazwisko na liście ma największy wkład w napisanie tekstu.
 
– Utrzymujesz się już z muzyki?

– Tak.
 
– Czyli nie masz czasu na edukację?

– Nie mam. Nie nadaję się do nauki stacjonarnej. Nie umiałbym siedzieć od poniedziałku do piątku na wykładach.
 
– Wolałbyś być wolnym słuchaczem?

– Zdecydowanie. Zdecydowanie więcej uczę się z praktyki. Cały czas pozyskuję wiedzę. Jestem głodny świata. Staram się wybierać informacje, które mnie interesują.
 
– Wiążesz przyszłość ze śpiewaniem, czy jest to Twoja jednorazowa przygoda?

– Mój plan jest taki, żeby jak najdłużej żyć z muzyki. Muzykę traktuję bardzo poważnie. Zawsze miałem zajawkę na muzykę.

Rozmawiał: Bartosz Boruciak
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe