Rok 2016 rokiem nietrafionych sondaży
Sondaże wskazywały, że Brytyjczycy postanowią pozostać w Unii Europejskiej. Jednak w referendum opowiedzieli się za opuszczeniem wspólnoty. Porzucili Unię, mimo że niemal wszystkie analizy ekonomiczne wskazują, że na tej decyzji stracą. Wartość brytyjskiej waluty obniżyła się. Uczelnie brytyjskie obawiają się, że bez wsparcia z UE i europejskich studentów system badań naukowych i kształcenia popadnie w stagnację. Na ile zatem Brexit okaże się pyrrusowym zwycięstwem dla jego zwolenników – okaże się w przyszłości. Wiadomo za to, że twarze Brexitu z Nigelem Faragem na czele wycofały się z życia politycznego.
Wskazuje się, że wpływ na Brexit i zwycięstwo Trumpa miała Rosja. Zdaniem amerykańskich służb specjalnych rosyjscy hakerzy włamali się do komputerów Clinton i udostępnili niekorzystne dla niej informacje. W Wielkiej Brytanii i USA toczy się też śledztwo, czy partię Nigela Faraga UKIP finansuje Moskwa.
Symbolem roku 2016 będzie walka z terroryzmem, ale też krwawe zamachy w miastach całego świata: Brukseli, Paryżu, Berlinie, stolicy Somali Mogadiszu, Stambule, Ankarze. W Nicei w święto narodowe Francuzów terrorysta wjechał ciężarówką w tłum. Zginęło 87 osób. W Saint-Etienne-du-Rouvray dwójka muzułmańskich nastolatków w kościele poderżnęła gardło katolickiemu księdzu. Terroryści zostali zastrzeleni przez policję, a lokalna muzułmańska społeczność odmówiła pochowania jednego z zamachowców. W lipcu w Kabulu w czasie demonstracji szyickiej mniejszości Hazarów przeciwko postawieniu linii energetycznej dwóch zamachowców samobójców wysadziło się. Zginęło 80 osób, a 231 zostało rannych.
Media całego świata publikują zdjęcia ginącego syryjskiego miasta Aleppo. Miejsca, które do niedawna znane było z produkcji leczniczego mydła, a w którym dziś splatają się interesy mocarstw i grup etnicznych. Jednocześnie jego zwykli mieszkańcy, często wykorzystując nowoczesne media, nieskutecznie wołają o pomoc.
Cały czas trwa wojna na Ukrainie.
W roku 2016 na całym świecie zginęło przeszło 90 tysięcy chrześcijan.
– Dzisiejszych męczenników jest więcej niż w pierwszych stuleciach. Kiedy czytamy historię pierwszych wieków, czytamy o wielkim okrucieństwie wobec chrześcijan. To samo okrucieństwo jest dzisiaj i to na większą skalę, nie zapominajmy o tym – powiedział podczas uroczystości świętego Szczepana papież Franciszek.
Władzom Unii Europejskiej udało się zmniejszyć napływ uchodźców do Europy, przede wszystkim poprzez porozumienie z Turcją. W kraju tym w lipcu doszło do próby puczu, po którym nastąpiły liczne aresztowania. Obóz rządzący, korzystając z okazji, postanowił rozprawić się z oponentami politycznymi. Porozumienie sprawiło, że UE, ale też przywódcy państw członkowskich, którzy zwykle ochoczo krytykują przejawy łamania praw człowieka, ograniczyli się do wstrzemięźliwych deklaracji o potrzebie przestrzegania prawa.
Gdy zaczynał się rok 2016, słuchałem płyty Boba Dylana. Pisząc artykuł, także słucham amerykańskiego barda, z tą jednak różnicą, że słucham już barda – noblisty.
Andrzej Berezowski, współpraca Maria Berezowska-Mazur
Tekst pochodzi z najnowszego numeru "TS" (01/2017) dostępnego również w wersji cyfrowej tutaj