Zabezpieczone karty wyborcze sposobem na uczcicwe wybory
– Dla nas bardzo ważną informacją pojawiającą się przy okazji zmiany ordynacji, a przemilczaną przez media, jest wprowadzenie zabezpieczonych kart wyborczych. Rozmowy na ten temat mają miejsce zbyt późno. Wiele lat temu powinniśmy o to zadbać. Wówczas wykluczone zostałyby podejrzenia o fałszowanie wyników. Najważniejsze, że pomysł już się pojawił. Zapewniam, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych na pewno stanie w przetargu na ich wyprodukowanie – wyjaśnia Piotr Woyciechowski, prezes zarządu PWPW.
Jednocześnie zaznacza, że zabezpieczone karty wyborcze będą gwarancją autentyczności oddanych głosów.
– Takiej karty nie da się skserować, zastąpić inną. Wprowadzenie zabezpieczeń całkowicie eliminuje ryzyko fałszerstwa – dodaje szef PWPW.
#NOWA_STRONA#
Nic specjalnego
Na czym zabezpieczenia miałyby polegać?
– Każde z zastosowanych zabezpieczeń posiadałoby własny numer i będzie drukiem ścisłego zarachowania. Nie będzie możliwości, aby pojawiła się nadmierna ilość kart wyborczych – wskazuje Piotr Woyciechowski.
Członek zarządu PWPW Robert Malicki wyjaśnia, że wytwórnia sprawdziła, jak w krajach Unii Europejskiej zabezpieczane są procedury wyborów.
– W większości państw unijnych obywatele głosują przy użyciu zabezpieczonych kart wyborczych. Ponadto wprowadzane są systemy ścisłego monitoringu. Na Węgrzech są potrójne zabezpieczenia, w tym znak wodny i elementy świecące w UV – mówi Robert Malicki.
#NOWA_STRONA#
Jaki koszt?
Prezes zarządu PWPW zwraca uwagę, że koszt wyprodukowania zabezpieczonych kart wyborczych owszem jest większy od dotychczasowego, ale – jak zaznacza – transparentność wyborów nie ma ceny.
– Przezroczysta urna na głosy jest droższa od tych stosowanych od lat, a nie daje takiej gwarancji bezpieczeństwa jak zabezpieczone karty. W 2016 roku zaprezentowaliśmy odpowiednim organom kalkulację kosztów, a dodatkowo przygotowaliśmy symulację dla konkretnych wyborów w oparciu o dane historyczne – mówi.
Robert Malicki podkreśla, że wyprodukowanie kart wyborczych przez PWPW zawierających zabezpieczenia jest najtańszą opcją.
– Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych jest firmą państwową. Jeżeli rozwiązania w zakresie zabezpieczeń będą przez nas zrealizowane, to uzyskany zysk przekażemy do budżetu państwa – dodaje.
Piotr Woyciechowski wskazuje jako przykład produkcję nowych paszportów, które od 2018 roku będą wprowadzone do obiegu.
Izabela Kozłowska– Zasadę, że u nas jest najtaniej dla państwa polskiego stosujemy na co dzień. Jeżeli będzie jakakolwiek zmiana ceny nowego paszportu, to wyniknie ona z kosztów produkcji nowych elementów. My zrezygnowaliśmy z podniesienia marży jako instytucji, które je wytwarza. Dokładnie taką samą zasadę przyjęliśmy przy produkcji nowych dowodów osobistych – dodaje.