[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Echa wywiadu Johna Ratcliffe’a w USA

Wystąpienie Johna Ratcliffe’a w „Wall Street Journal” zostało podjęte przez mainstreamowe media amerykańskie i wywołało dyskusję wśród elit. Warto przypomnieć, że John Lee Ratcliffe jest dyrektorem Narodowego Departamentu Wywiadu (DNI), który nadzoruje wszystkie amerykańskie agencje wywiadu i ma wieloletnie doświadczenie w sprawach bezpieczeństwa narodowego.
 [Felieton
/ Wikipedia domena publiczna

W słynnym wywiadzie John Ratcliffe stwierdził, że Chiny stanowią najważniejsze zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, pragnąc zmienić porządek świata. Wywiad Stanów Zjednoczonych jasno stawia sprawę i wprowadza do amerykańskiej debaty politycznej sprawę Chin, pragnących zdominować świat militarnie, ekonomicznie i technologicznie. Odbywa się to od dawna przy przychylności części elit amerykańskich w ramach schematu „3 R”: „rob, replicate and replace” (ukradnij, zrób kopię i zamień). Od wielu lat Chiny okradają amerykańskie korporacje z intelektualnej własności, replikują te technologie i wchodzą na miejsce amerykańskich firm na globalnym rynku. Podobne tezy, ale nieco szerzej rozumiane, można obejrzeć w sieci PBS w profesjonalnie zrealizowanym materiale „China: Power and Prosperity”. Film doskonale pokazuje globalne aspiracje Chin, ekonomiczne korumpowanie krajów słabszych, przejmowanie strategicznych portów morskich oraz ekspansję militarną, popieraną przez chińską kinematografię, wprowadzającą nową narrację o dobrych, niosących pomoc Chińczykach i o złych kolonizatorach Amerykanach. Innym wystąpieniem, które warto zauważyć, był wykład sekretarza stanu Mike’a Pompeo na Georgia Institute of Technology w Atlancie, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji mówił w podobnym tonie o kradzieży własności intelektualnej z amerykańskich uniwersytetów, korumpowaniu władz uniwersyteckich przez chińskie dotacje i granty oraz wpływie instytutów konfucjańskich na kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Pompeo opisał także sytuację chińskiego naukowca z amerykańskiego uniwersytetu, kobiety, która odwiedziła rodzinę w Chinach i została wtrącona do chińskiego obozu reedukacyjnego. To strach chińskich uczonych często zmusza ich do szpiegowania dla Chin. Wreszcie przestrzeganie praw człowieka w Hongkongu, Tybecie i w prowincji Xinjiang, gdzie zamieszkuje mniejszość muzułmańska, jest porównywalna z metodami panującymi w epoce Mao. Powołując się na artykuł Emmy Graham-Harrison, w samej prowincji Xinjiang wybudowano około 400 obozów reedukacyjnych, a o traktowaniu więźniów można się dowiedzieć od uciekinierów, którzy znaleźli schronienie w tureckim Istambule. Wreszcie na koniec warto wrócić do chińskich eksperymentów modyfikowania genetycznego, aby stworzyć superżołnierza. Badania na ten temat, jak mówi Ratcliffe, są bardzo mocno zaawansowane. Administracja Trumpa pozostawia demokratom dymiącą bombę z opóźnionym zapłonem, ponieważ w trakcie kampanii wyborczej Joe Biden wielokrotnie podkreślał, że zagrożeniem numer 1 dla Stanów Zjednoczonych nie są Chiny, lecz Rosja. W każdym razie oba wystąpienia obu panów powiązanych przecież z amerykańskim wywiadem mocno podkreślają, jaki jest faktyczny stan wiedzy na ten temat. Debata toczy się dalej i nie omija środowisk liberalno-lewicowych. Temat praw człowieka bądź też, przekładając to na bliższy nam język, praworządności nie trafi na pewno na próżnię. 

 


 

POLECANE
Ursula von der Leyen we Wrocławiu. Obiecała pieniądze z funduszu spójności z ostatniej chwili
Ursula von der Leyen we Wrocławiu. Obiecała pieniądze z funduszu spójności

Szefowa KE Ursula von der Leyen wzięła udział we wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem.

Wzruszający list jednej z więzionych byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Wzruszający list jednej z więzionych byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości

Opublikowano wzruszający list aresztowanej urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości.

Tragedia w Grecji: turystka zginęła w popularnym wśród turystów miejscu z ostatniej chwili
Tragedia w Grecji: turystka zginęła w popularnym wśród turystów miejscu

Grecja jest w szoku po śmierci 35-letniej turystki z Niemiec, na którą spadł fragment skały w Wąwozie Samaria na Krecie - pisze w czwartek portal Protothema. Popularny wśród turystów szlak został tymczasowo zamknięty.

Broń dla Ukrainy. Szef NATO zabrał głos Wiadomości
Broń dla Ukrainy. Szef NATO zabrał głos

Paradoksem jest to, że im więcej broni będziemy w stanie dostarczyć Ukrainie, tym większa jest szansa na pokój - powiedział w czwartek ustępujący sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Apelował, by Sojusz nie popełnił tego samego błędu z Chinami, jaki zrobił z Rosją, uzależniając się od jej surowców.

Powodzie w Polsce. PiS: rozliczymy odpowiedzialnych polityka
Powodzie w Polsce. PiS: rozliczymy odpowiedzialnych

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że będą "tropić zaniedbania dokonane przez rząd" w sprawie powodzi i wyciągną konsekwencje wobec osób, które nie dopełniły swoich obowiązków. Według polityków PiS władze wykazują się w tej sprawie "arogancją i brakiem odpowiedzialności".

Nowy sondaż wskazuje na przewagę Trumpa nad Harris polityka
Nowy sondaż wskazuje na przewagę Trumpa nad Harris

Opublikowany został nowy sondaż dotyczący wyborów prezydenckich w USA.

Dramatyczny apel proboszcza Lewina Brzeskiego z ostatniej chwili
Dramatyczny apel proboszcza Lewina Brzeskiego

Proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim opublikował nagranie z apelem o pomoc dla powodzian. Na skutek wylania Nysy Kłodzkiej miejscowość została niemal całkowicie przykryta wodą.

Rafał Otoka-Frąckiewicz z zalanych terenów: Do końca mówiono, ze jest OK, a potem wywożono kobiety w ciąży kajakami tylko u nas
Rafał Otoka-Frąckiewicz z zalanych terenów: Do końca mówiono, ze jest OK, a potem wywożono kobiety w ciąży kajakami

- Wszyscy mówią o kompletnym chaosie. To gdzie bym się nie udał, czy w Lądku, czy w Kłodzku, w  Stroniu, w Nysie - , wszyscy jak jeden mąż mówią o totalnym chaosie, o sytuacjach, w których informacje były wzajemnie przeciwstawne - mówi w rozmowie z Moniką Rutke przebywających na zalanych przez powóź terenach Rafał Otoka-Frąckiewicz.

Sądy sparaliżowane przez powodzie Wiadomości
Sądy sparaliżowane przez powodzie

W związku z sytuacją powodziową sądy rejonowe dla Wrocławia-Śródmieścia i Wrocławia-Fabrycznej odwołały wszystkie rozprawy planowane na piątek 20 września br. - poinformował w czwartek resort sprawiedliwości. Nadal aktualne są zmiany w organizacji pracy wrocławskiego sądu okręgowego.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy pilne
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W nadchodzących dniach stołeczne miasto czekają utrudnienia w związku z planowanymi remontami ulic.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Echa wywiadu Johna Ratcliffe’a w USA

Wystąpienie Johna Ratcliffe’a w „Wall Street Journal” zostało podjęte przez mainstreamowe media amerykańskie i wywołało dyskusję wśród elit. Warto przypomnieć, że John Lee Ratcliffe jest dyrektorem Narodowego Departamentu Wywiadu (DNI), który nadzoruje wszystkie amerykańskie agencje wywiadu i ma wieloletnie doświadczenie w sprawach bezpieczeństwa narodowego.
 [Felieton
/ Wikipedia domena publiczna

W słynnym wywiadzie John Ratcliffe stwierdził, że Chiny stanowią najważniejsze zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, pragnąc zmienić porządek świata. Wywiad Stanów Zjednoczonych jasno stawia sprawę i wprowadza do amerykańskiej debaty politycznej sprawę Chin, pragnących zdominować świat militarnie, ekonomicznie i technologicznie. Odbywa się to od dawna przy przychylności części elit amerykańskich w ramach schematu „3 R”: „rob, replicate and replace” (ukradnij, zrób kopię i zamień). Od wielu lat Chiny okradają amerykańskie korporacje z intelektualnej własności, replikują te technologie i wchodzą na miejsce amerykańskich firm na globalnym rynku. Podobne tezy, ale nieco szerzej rozumiane, można obejrzeć w sieci PBS w profesjonalnie zrealizowanym materiale „China: Power and Prosperity”. Film doskonale pokazuje globalne aspiracje Chin, ekonomiczne korumpowanie krajów słabszych, przejmowanie strategicznych portów morskich oraz ekspansję militarną, popieraną przez chińską kinematografię, wprowadzającą nową narrację o dobrych, niosących pomoc Chińczykach i o złych kolonizatorach Amerykanach. Innym wystąpieniem, które warto zauważyć, był wykład sekretarza stanu Mike’a Pompeo na Georgia Institute of Technology w Atlancie, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji mówił w podobnym tonie o kradzieży własności intelektualnej z amerykańskich uniwersytetów, korumpowaniu władz uniwersyteckich przez chińskie dotacje i granty oraz wpływie instytutów konfucjańskich na kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Pompeo opisał także sytuację chińskiego naukowca z amerykańskiego uniwersytetu, kobiety, która odwiedziła rodzinę w Chinach i została wtrącona do chińskiego obozu reedukacyjnego. To strach chińskich uczonych często zmusza ich do szpiegowania dla Chin. Wreszcie przestrzeganie praw człowieka w Hongkongu, Tybecie i w prowincji Xinjiang, gdzie zamieszkuje mniejszość muzułmańska, jest porównywalna z metodami panującymi w epoce Mao. Powołując się na artykuł Emmy Graham-Harrison, w samej prowincji Xinjiang wybudowano około 400 obozów reedukacyjnych, a o traktowaniu więźniów można się dowiedzieć od uciekinierów, którzy znaleźli schronienie w tureckim Istambule. Wreszcie na koniec warto wrócić do chińskich eksperymentów modyfikowania genetycznego, aby stworzyć superżołnierza. Badania na ten temat, jak mówi Ratcliffe, są bardzo mocno zaawansowane. Administracja Trumpa pozostawia demokratom dymiącą bombę z opóźnionym zapłonem, ponieważ w trakcie kampanii wyborczej Joe Biden wielokrotnie podkreślał, że zagrożeniem numer 1 dla Stanów Zjednoczonych nie są Chiny, lecz Rosja. W każdym razie oba wystąpienia obu panów powiązanych przecież z amerykańskim wywiadem mocno podkreślają, jaki jest faktyczny stan wiedzy na ten temat. Debata toczy się dalej i nie omija środowisk liberalno-lewicowych. Temat praw człowieka bądź też, przekładając to na bliższy nam język, praworządności nie trafi na pewno na próżnię. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe