Wyjątkowy symbol pamięci w Chorzowie Batorym

„Jeśli cel przyświeca, sposób musi się znaleźć”. W taki sposób Andrzej Sapkowski w swoim tomie „Pani Jeziora” zawarł sentencję, zgodnie z którą, z dzisiejszego punktu widzenia, szczególnie było mi dane się przez ostatnie lata poruszać w społecznej działalności na rzecz upamiętniania historii naszego miasta.
pomnik
pomnik "Dłoń" / Screen YouTube ChorzowianinTV

Cytat ten również przekonuje mnie coraz bardziej i utwierdza w przekonaniu, że wyznaczenie odpowiedniej perspektywy nierzadko może być pomocne w realizacji ważnych dla siebie i lokalnej społeczności życiowych projektów. Takim tematem stał się dla mnie projekt upamiętnienia faktu istnienia, historii i losów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, którego filia znajdowała się na terenie Chorzowa Batorego. Wielokrotnie już na łamach „Hajduczanina” prezentowaliśmy Państwo ów projekt, niestety z powodu panującej wszechobecnie pandemii, musieliśmy już dwukrotnie zrezygnować z doprowadzenia go do szczęśliwego finału. A był nim 25 maja moment odsłonięcia monumentalnego dzieła tyskiego rzeźbiarza Tomasza Wenklara, który poprzez swoją wrażliwość, zdolność artystyczną a przede wszystkim niespotykane wyczucie estetyczne zaprojektował i wykonał rzeźbę „Dłoń”, którą odsłoniliśmy w tym dniu przy zbiegu ulic Batorego i Jubileuszowej o godzinie 12:00. Tym samym w Chorzowie Batorym pojawi się po raz pierwszy za naszych czasów wyjątkowy i wzniosły symbol pamięci, z jakże głębokim przesłaniem, ale i ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń. Wierzę, że będzie on łączył w nas troskę o naszą dzielnicę, o jej tożsamość historyczną. Ale na osnowie wartości najcenniejszych – pamięci głęboko poszanowanej tolerancji. Bez zrozumienia i akceptacji tego ostatniego, gdy mówimy i myślimy o wszystkich, bez wyjątków, ofiarach II wojny światowej, i bez ciągłego podkreślania, jaka to wartość nadrzędna - poległa by w gruzach, niemal tak szybko jak powstała, ta wyjątkowa dla naszej dzielnicy idea.

Nieocenionym i wartościowym elementem tego wydarzenia jest prezentacja wystawy  „Widma Pamięci” wybitnego polskiego fotografa młodego pokolenia – Macieja Niesłonego. Stanowi ją kolekcja 28 fotografii portretowych byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów komunistycznych działających po 1945 roku. Prace te, w swoim realistycznym przekazie, jako osobliwe świadectwo cierpienia, prawdziwej martyrologii i pamięci, wpiszą się tego dnia również w teren skweru. Wystawa towarzyszyć będzie nowo odsłoniętemu dziełu Tomasza Wenklara już od godzin przedpołudniowych. Te wyjątkowe w swojej formie i charakterze prace Macieja Niesłonego pożegnamy tego dnia późnym wieczorem. 

Przed 20 maja natomiast, został uruchomiony specjalny portal internetowy poświęcony projektowi upamiętnienia obozu Bismarckhutte. Można go będzie znaleźć pod adresem KL-Bismarckhutte.info. Powstała strona w swoim edukacyjnym wymiarze przybliżać będzie historię, losy jak również etapy powstawania niniejszego projektu, który niebawem będziemy finalizować
Bez wielu ludzi, których na tej drodze spotkałem, nie byłoby nas w tym miejscu i czasie. To zaskakujące, jak z geodezyjną precyzją, w ślad za pięknym, i ciągle przecież aktualnym, stwierdzeniem dra Jacka Kurka, w jego książce „Widok z okna”, natrafiają na siebie i w efekcie końcowym krzyżują się drogi ludzi. I to oni, niby przypadkowi sobie, niemal w zaplanowany sposób trafiają na siebie i współpracują nierzadko w realizacji wzniosłych idei. Tak też stało się tym razem. 

Dzisiaj mogę napisać jedno: jestem szczęśliwy, że po 3 latach przygotowań, po niespodziewanych różnych wydarzeniach i okolicznościach, które nieczęsto nie były pomocne w dążeniu celu, staniemy już 25 maja o godzinie 12:00 w miejscu, gdzie w latach 1944 – 1945 funkcjonowało miejsce będące symbolem pracy przymusowej i kaźni kilku narodów europejskich.  Jeśli tylko pozwolą na to warunki związane z aktualnym stanem epidemicznym, już dziś zapraszam Państwa do udziału w tym dniu w tym ważnym dla Chorzowa i Polski wydarzeniu, kiedy oddamy hołd, honor i najgłębszy wyraz należnej pamięci wszystkim Ofiarom niemieckiego systemu ludobójstwa z czasów II wojny światowej. 
 


 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia "Familiady" produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio – być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

Wyjątkowy symbol pamięci w Chorzowie Batorym

„Jeśli cel przyświeca, sposób musi się znaleźć”. W taki sposób Andrzej Sapkowski w swoim tomie „Pani Jeziora” zawarł sentencję, zgodnie z którą, z dzisiejszego punktu widzenia, szczególnie było mi dane się przez ostatnie lata poruszać w społecznej działalności na rzecz upamiętniania historii naszego miasta.
pomnik
pomnik "Dłoń" / Screen YouTube ChorzowianinTV

Cytat ten również przekonuje mnie coraz bardziej i utwierdza w przekonaniu, że wyznaczenie odpowiedniej perspektywy nierzadko może być pomocne w realizacji ważnych dla siebie i lokalnej społeczności życiowych projektów. Takim tematem stał się dla mnie projekt upamiętnienia faktu istnienia, historii i losów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, którego filia znajdowała się na terenie Chorzowa Batorego. Wielokrotnie już na łamach „Hajduczanina” prezentowaliśmy Państwo ów projekt, niestety z powodu panującej wszechobecnie pandemii, musieliśmy już dwukrotnie zrezygnować z doprowadzenia go do szczęśliwego finału. A był nim 25 maja moment odsłonięcia monumentalnego dzieła tyskiego rzeźbiarza Tomasza Wenklara, który poprzez swoją wrażliwość, zdolność artystyczną a przede wszystkim niespotykane wyczucie estetyczne zaprojektował i wykonał rzeźbę „Dłoń”, którą odsłoniliśmy w tym dniu przy zbiegu ulic Batorego i Jubileuszowej o godzinie 12:00. Tym samym w Chorzowie Batorym pojawi się po raz pierwszy za naszych czasów wyjątkowy i wzniosły symbol pamięci, z jakże głębokim przesłaniem, ale i ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń. Wierzę, że będzie on łączył w nas troskę o naszą dzielnicę, o jej tożsamość historyczną. Ale na osnowie wartości najcenniejszych – pamięci głęboko poszanowanej tolerancji. Bez zrozumienia i akceptacji tego ostatniego, gdy mówimy i myślimy o wszystkich, bez wyjątków, ofiarach II wojny światowej, i bez ciągłego podkreślania, jaka to wartość nadrzędna - poległa by w gruzach, niemal tak szybko jak powstała, ta wyjątkowa dla naszej dzielnicy idea.

Nieocenionym i wartościowym elementem tego wydarzenia jest prezentacja wystawy  „Widma Pamięci” wybitnego polskiego fotografa młodego pokolenia – Macieja Niesłonego. Stanowi ją kolekcja 28 fotografii portretowych byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów komunistycznych działających po 1945 roku. Prace te, w swoim realistycznym przekazie, jako osobliwe świadectwo cierpienia, prawdziwej martyrologii i pamięci, wpiszą się tego dnia również w teren skweru. Wystawa towarzyszyć będzie nowo odsłoniętemu dziełu Tomasza Wenklara już od godzin przedpołudniowych. Te wyjątkowe w swojej formie i charakterze prace Macieja Niesłonego pożegnamy tego dnia późnym wieczorem. 

Przed 20 maja natomiast, został uruchomiony specjalny portal internetowy poświęcony projektowi upamiętnienia obozu Bismarckhutte. Można go będzie znaleźć pod adresem KL-Bismarckhutte.info. Powstała strona w swoim edukacyjnym wymiarze przybliżać będzie historię, losy jak również etapy powstawania niniejszego projektu, który niebawem będziemy finalizować
Bez wielu ludzi, których na tej drodze spotkałem, nie byłoby nas w tym miejscu i czasie. To zaskakujące, jak z geodezyjną precyzją, w ślad za pięknym, i ciągle przecież aktualnym, stwierdzeniem dra Jacka Kurka, w jego książce „Widok z okna”, natrafiają na siebie i w efekcie końcowym krzyżują się drogi ludzi. I to oni, niby przypadkowi sobie, niemal w zaplanowany sposób trafiają na siebie i współpracują nierzadko w realizacji wzniosłych idei. Tak też stało się tym razem. 

Dzisiaj mogę napisać jedno: jestem szczęśliwy, że po 3 latach przygotowań, po niespodziewanych różnych wydarzeniach i okolicznościach, które nieczęsto nie były pomocne w dążeniu celu, staniemy już 25 maja o godzinie 12:00 w miejscu, gdzie w latach 1944 – 1945 funkcjonowało miejsce będące symbolem pracy przymusowej i kaźni kilku narodów europejskich.  Jeśli tylko pozwolą na to warunki związane z aktualnym stanem epidemicznym, już dziś zapraszam Państwa do udziału w tym dniu w tym ważnym dla Chorzowa i Polski wydarzeniu, kiedy oddamy hołd, honor i najgłębszy wyraz należnej pamięci wszystkim Ofiarom niemieckiego systemu ludobójstwa z czasów II wojny światowej. 
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe