Zasady hokeja na lodzie
Zasady gry w hokeju na lodzie
Hokej na lodzie składa się z 22 zawodników - dwóch bramkarzy oraz reszcie zawodników, którzy grają w polu. Ta gra zespołowa to nie tylko sami zawodnicy, ale również trenerzy, masażyści usprawniający kondycję i sprawność zawodników i kierownicy - to właśnie współpraca całego zespołu przyczynia się do powstania pełnej, zorganizowanej drużyny.
Zawodnicy ubrani są w łyżwy, specjalne ochraniacze oraz kij, którym trącają kauczukowy krążek. Ów krążek ma tutaj kluczowe znaczenie, bowiem, by drużyna zdobyła punkt, musi nim trafić w bramkę przeciwnika. Mimo, że skład zawodników to 22 osoby, na lodzie może przebywać jedynie do sześciu graczy jednej drużyny. Cały mecz hokeja na lodzie podzielony jest na trzy 20 minutowe części i odbywa się na lodowisku podzielonym trzema liniami niebieskimi inaczej zwanymi tercjami.
Choć dla wielu hokej może wydawać się skomplikowaną rozgrywką, tak naprawdę jest dyscypliną, która pozwala na wiele zagrań. Np. istnieje możliwość zagrania przez zawodnika krążka nie tylko kijem, ale i łyżwą, czy ręką (ale tylko do zawodnika z innej drużyny). Zasada ta nie obowiązuje, jeśli zamierza się zdobyć bramkę - w tym przypadku jej zdobycie możliwe jest wyłącznie poprzez kij. Jeśli krążek wydostanie się poza boisko lub zostanie on przysłonięty na dłużej niż trzy sekundy, sędzia przerywa grę i żąda jej wznowienia. To właśnie sędzia zaczyna rozgrywkę gry w hokeja poprzez rzucenia krążka między zawodników.
Kary obowiązujące w rozgrywce hokeju na lodzie
Jak w każdej dyscyplinie sportowej, za kwestię nie przestrzegania zasad, podejmowane są kary obciążające konkretnego zawodnika lub całą drużynę. Nad oceną meczu czuwa zawsze sędzia, który zobaczywszy popełniane wykroczenie, podnosi tylko rękę dając do zrozumienia, że w chwili dotknięcia krążka przez drużynę faulującą, będzie musiał przerwać mecz. To znacznie ułatwia drużynie, która nie zawiniła, bo przez ten czas może swobodnie atakować (chyba, że i ona sfauluje) nie martwiąc się o utratę bramki. W czasie, gdy drużyna na którą nałożona jest kara dotnie w końcu krążka, gra zostaje przerywana, a zawodnik, który sfaulował dostaje karę w postaci umieszczenia na ławce karnej. W związku z tym, drużyna faulująca będzie grała z pomniejszonym składem, co może znacznie osłabić ich zespół. Długość i rodzaj kar jest głównie zależna od sędziego.
Warto wiedzieć, że drużyna hokejowa nie może podjąć gry, jeśli będzie składała się z mniej niż trzech zawodników (co może nastąpić na wskutek kar). Dodatkowo, jeśli drużyna będąca w osłabieniu starci bramkę, natychmiast anuluje się karę jednego z zawodników, który może wrócić na boisko z ławki karnej. Nie tyczy się to jednak zawodnika, który został ukarany grzywną dłuższą niż 5 minut - wówczas musi odsiedzieć całą karę.
Jeśli zainteresował Cię temat hokeju na lodzie, koniecznie odwiedź https://hokej-nowytarg.pl. Znajdziesz tam najwięcej rzetelnych informacji na temat tej dyscypliny oraz szereg ciekawostek z nim związanych.
Artykuł Sponsorowany