Najnowszy numer "TS": Prestiżowa nagroda BohaterON dla „Tygodnika Solidarność"

To wielkie wyróżnienie dla „Tygodnika Solidarność”! Za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności m.in. poprzez wystawy, komiksy i filmy animowane „Droga ku wolności” i „Pomnik Wolności Słowa” nasza redakcja została wyróżniona na uroczystej gali wręczenia prestiżowych nagród „BohaterONy im. Powstańców Warszawskich” statuetką Brązowego BohaterONa! Więcej w najnowszym numerze „TS”. 
 Najnowszy numer
/ foto. TS

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

Galę wręczenia „BohaterONów” relacjonuje Marcin Koziestański: 

Uroczysta gala odbyła się 25 października w sali koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, przy ul. Modzelewskiego w Warszawie. Na jej wstępie przemawiał wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Cieszę się, że po przerwie związanej z pandemią możemy znów się spotkać i uczcić bohaterów naszej historii. Bez bohaterskiej postawy Powstańców Warszawskich nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski. Z radością obserwuje konkurs BohaterONy, to, jak ta inicjatywa z roku na rok się rozrasta. Gratuluję laureatom i wierzę, że otrzymane nagrody będą dla was powodem do dumy i motorem do dalszych działań – powiedział Piotr Gliński, który następnie odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „To, że Polska jest dziś krajem demokratycznym, jest dziełem ludzi, którzy walczyli o lepszy świat. Powstańcy Warszawscy wśród nich zajmują wyjątkowe miejsce. Ten konkurs dowodzi, że polska historia jest wciąż żywa i inspirująca. Składam serdeczne gratulacje laureatom” – napisał do uczestników Morawiecki. 

„Dialog zza drutu kolczastego” - Matuesz Kosiński o manifestacji Solidarnośći w Luksemburgu 

Maski opadły. To sformułowanie w najbardziej trafny sposób może podsumować efekty manifestacji Solidarności pod Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. I to w bardzo szerokim kontekście. Nasza manifestacja niewątpliwie okazała się sukcesem. W dobie koronawirusa zorganizowanie akcji na tak dużą skalę w odległym kraju jest zadaniem trudnym i ryzykownym. Wszyscy doskonale wiemy, że przepisy wjazdowe do poszczególnych państw czy te dotyczące zgromadzeń publicznych potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Organizacja manifestacji w obronie Turowa obarczona była sporym ryzykiem, szczególnie że jesienią błyskawicznie rośnie liczba zakażonych. Manifestacja jednak odbyła się zgodnie z założeniami, była głośna, wizualnie prezentowała się imponująco, a przemawiający liderzy w prostych, żołnierskich słowach wyłożyli to, o co Solidarności chodzi. W efekcie protest zdominował przekaz w krajowych mediach, odbił się echem w tych zachodnich i stanowił wydarzenie miesiąca w samym Luksemburgu. Niewątpliwie w luksemburskiej biznesowej dzielnicy Kirchberg dzięki polskim związkowcom długo jeszcze dyskutowano o energetyce...  

Łukaszenka i jego ekipa traktują migrantów jako broń w walce przeciwko Zachodowi. Ataki na polską granicę to brutalny element wojny hybrydowej z Polską i Unią Europejską. Za Łukaszenką kryje się Putin, który oprócz kurka do gazu dzięki Łukaszence „zyskał kurek do nielegalnej migracji” jako narzędzia presji na Zachód. W bardzo trudnych warunkach politycznych obrona polskiej granicy państwowej z Białorusią jest jednocześnie obroną zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. O tym zagrożeniu z Mariuszem Kamińskim, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, rozmawia Teresa Wójcik.

Władze w Mińsku prowadzą cyniczną grę życiem ludzkim. Nie mam żadnych wątpliwości, że kryzys migracyjny jest wywoływany na granicy z Polską celowo. Chodzi o stworzenie presji nie tylko na nasz kraj, ale też na całą Unię Europejską. Przypomnę tylko, że Białoruś uruchomiła ruch bezwizowy z państwami takimi jak Pakistan, Jordania czy RPA. Podejmujemy kroki, by utrudnić Aleksandrowi Łukaszence organizowanie szlaku migracyjnego. W czwartek, 14 października, Sejm uchwalił ustawę o zabezpieczeniu granicy państwowej. Na granicy z Białorusią powstanie zapora – nowoczesna infrastruktura budowlana wyposażona w sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny. Podobne rozwiązania sprawdziły się chociażby w Grecji czy na Węgrzech. 
Skutecznie i konsekwentnie dbamy o bezpieczeństwo Polaków. Straż Graniczna, Policja i żołnierze strzegą i nadal będą strzec granicy polsko-białoruskiej

- słyszymy.

Czy czeka nas rebranding tysiąclecia? - odpowiada Aleksander Żywczyk. 

Kiedy w połowie października po raz pierwszy pojawiła się informacja o tym, że Facebook, l’enfant terrible firm technologicznych i piąta najchętniej kupowana na giełdach spółka świata, zmieni swoją nazwę w ciągu najbliższych tygodni, w internecie zawrzało. Internauci prześcigali się w wymyślaniu nowych nazw dla spółki Marka Zuckerberga, on zaś odmawiał odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy dojdzie do rebrandingu. Wskazywał, że najważniejsze dla (wciąż) Facebooka jest jeszcze większe uzależnienie ludzkości od serwisu przez zbudowanie świata wirtualnej rzeczywistości zastępującej świat, który nas otacza. 

Koniec epoki czarodziejów – przeczytamy w tekście Aleksandra Żywczyka. 


Ostatni czarodziej zachodniego świata – zatrudniony na etat czarownika przez magistrat nowozelandzkiego miasta Christchurch – został właśnie zwolniony. Ian Brackenbury Channell, socjolog i psycholog z wykształcenia, choć mag z pasji, przeszedł na emeryturę. Nie bez protestów – burmistrza Christchurch ostrzegł, że miasto, a może i cały kraj czekają „implikacje w obszarze zaklęć, błogosławieństw i przekleństw”, za co nie będzie odpowiadał. Channell był pierwowzorem wyglądu Gandalfa z filmowej trylogii „Władca Pierścieni”.

 

W numerze także m.in. felietony: 

  • Karol Gac
  • Waldemar Biniecki
  • Tomasz Terlikowski
  • Tadeusz Płużański 
  • Cezary Krysztopa 


 

POLECANE
Niemiec w koszulce Ruchu Obrony Granic: Winni są Merkel i Tusk z ostatniej chwili
Niemiec w koszulce Ruchu Obrony Granic: Winni są Merkel i Tusk

Donald Tusk jako szef RE mógł wpłynąć na politykę migracyjną kanclerz Niemiec Angeli Merkel – uważa Niemiec z granicznego miasta Guben, który wstąpił do Ruchu Obrony Granic.

Kaczyński ujawnił, o czym rozmawiał z Hołownią z ostatniej chwili
Kaczyński ujawnił, o czym rozmawiał z Hołownią

– My realistycznie podchodzimy do sytuacji, także w obecnej koalicji. Natomiast takie sprawy jak te, o których tak generalnie tu wspominałem, to znaczy, że trzeba Polskę – to słowo jest całkowicie uzasadnione – ratować, to o tym żeśmy rozmawiali – mówił w niedzielę o spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Seria pożarów stacji energetycznych w Warszawie i okolicach. Prawdopodobne przyczyny awarii z ostatniej chwili
Seria pożarów stacji energetycznych w Warszawie i okolicach. Prawdopodobne przyczyny awarii

W ciągu kilku ostatnich dni głośno było o pożarach stacji energetycznych w Warszawie i okolicznych miejscowościach. Eksperci związani z portalem Energetyka24, na podstawie własnych badań, napisali, jaka może być przyczyna nagromadzonych w stosunkowo krótkim czasie przypadków. 

Toruń: Ruszył Marsz Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii z ostatniej chwili
Toruń: Ruszył Marsz Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii

Ulicami toruńskiej starówki ruszył Marsz Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii, którą w nocy z 11 na 12 czerwca napadł w Parku Glazja 19-letni obcokrajowiec. Młoda barmanka, doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zmarła dwa tygodnie później w szpitalu. Zbrodnia wstrząsnęła miastem.

Był zdesperowany. Nowe doniesienia ws. Harry'ego i Meghan Wiadomości
"Był zdesperowany". Nowe doniesienia ws. Harry'ego i Meghan

Związek księcia Harry’ego i Meghan Markle nieustannie wiąże się z emocjami. Brytyjskie media ujawniły nowe szczegóły z początków ich relacji. Według królewskich komentatorów Harry miał być tak zdeterminowany, żeby się ustatkować, że kompletnie zignorował ostrzeżenia starszego brata, księcia Williama.

Bezrobocie wśród młodych w Polsce rośnie najszybciej spośród wszystkich krajów UE z ostatniej chwili
Bezrobocie wśród młodych w Polsce rośnie najszybciej spośród wszystkich krajów UE

Najszybszy wzrost bezrobocia w Unii Europejskiej wśród osób w wieku do 25. roku życia w ujęciu rok do roku od maja 2024 do maja 2025 według danych Eurostatu wystąpił w Polsce.

Kontrole na granicy z Niemcami. Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Kontrole na granicy z Niemcami. Prezes PiS zabrał głos

– Nie wiadomo, czy kontrole na granicach będą wymierzone przeciwko przerzucaniu nielegalnych migrantów, czy przeciwko tym, którzy się przed nimi bronią – ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę na polsko-niemieckiej granicy.

Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. zachodniopomorskiego z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. zachodniopomorskiego

Popularny promu „Bez Granic” nie może kursować na Odrze łącząc brzeg polski i niemiecki na wysokości miejscowości Gozdowice. Powodem jest niski stan wód rzeki. Według prognozy pogody sytuacja nie zmieni się w najbliższym czasie.   

Zatrzymanie obywatelskie. Obywatel może zatrzymać przestępcę, ale pod pewnymi warunkami tylko u nas
Zatrzymanie obywatelskie. Obywatel może zatrzymać przestępcę, ale pod pewnymi warunkami

Czy obywatel może zatrzymać przestępcę? Tak – ale wyłącznie w ściśle określonych okolicznościach. Zatrzymanie obywatelskie to instytucja wyjątkowa, która – choć niecodzienna – ma solidne umocowanie w przepisach. Coraz częściej staje się realnym narzędziem reagowania na czyny karalne tam, gdzie państwo jeszcze nie zdążyło zareagować. Sprawdźmy, kiedy prawo jest po stronie obywatela.

Przełom w astronomii? Niezwykłe odkrycie zaskoczyło naukowców Wiadomości
Przełom w astronomii? Niezwykłe odkrycie zaskoczyło naukowców

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, które może sprawić, że inaczej spojrzymy na kosmos. W układzie HIP 67522, oddalonym o 407 lat świetlnych od Ziemi, po raz pierwszy zaobserwowano planetę, która wpływa na zachowanie swojej gwiazdy.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Prestiżowa nagroda BohaterON dla „Tygodnika Solidarność"

To wielkie wyróżnienie dla „Tygodnika Solidarność”! Za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności m.in. poprzez wystawy, komiksy i filmy animowane „Droga ku wolności” i „Pomnik Wolności Słowa” nasza redakcja została wyróżniona na uroczystej gali wręczenia prestiżowych nagród „BohaterONy im. Powstańców Warszawskich” statuetką Brązowego BohaterONa! Więcej w najnowszym numerze „TS”. 
 Najnowszy numer
/ foto. TS

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

Galę wręczenia „BohaterONów” relacjonuje Marcin Koziestański: 

Uroczysta gala odbyła się 25 października w sali koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, przy ul. Modzelewskiego w Warszawie. Na jej wstępie przemawiał wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Cieszę się, że po przerwie związanej z pandemią możemy znów się spotkać i uczcić bohaterów naszej historii. Bez bohaterskiej postawy Powstańców Warszawskich nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski. Z radością obserwuje konkurs BohaterONy, to, jak ta inicjatywa z roku na rok się rozrasta. Gratuluję laureatom i wierzę, że otrzymane nagrody będą dla was powodem do dumy i motorem do dalszych działań – powiedział Piotr Gliński, który następnie odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „To, że Polska jest dziś krajem demokratycznym, jest dziełem ludzi, którzy walczyli o lepszy świat. Powstańcy Warszawscy wśród nich zajmują wyjątkowe miejsce. Ten konkurs dowodzi, że polska historia jest wciąż żywa i inspirująca. Składam serdeczne gratulacje laureatom” – napisał do uczestników Morawiecki. 

„Dialog zza drutu kolczastego” - Matuesz Kosiński o manifestacji Solidarnośći w Luksemburgu 

Maski opadły. To sformułowanie w najbardziej trafny sposób może podsumować efekty manifestacji Solidarności pod Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. I to w bardzo szerokim kontekście. Nasza manifestacja niewątpliwie okazała się sukcesem. W dobie koronawirusa zorganizowanie akcji na tak dużą skalę w odległym kraju jest zadaniem trudnym i ryzykownym. Wszyscy doskonale wiemy, że przepisy wjazdowe do poszczególnych państw czy te dotyczące zgromadzeń publicznych potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Organizacja manifestacji w obronie Turowa obarczona była sporym ryzykiem, szczególnie że jesienią błyskawicznie rośnie liczba zakażonych. Manifestacja jednak odbyła się zgodnie z założeniami, była głośna, wizualnie prezentowała się imponująco, a przemawiający liderzy w prostych, żołnierskich słowach wyłożyli to, o co Solidarności chodzi. W efekcie protest zdominował przekaz w krajowych mediach, odbił się echem w tych zachodnich i stanowił wydarzenie miesiąca w samym Luksemburgu. Niewątpliwie w luksemburskiej biznesowej dzielnicy Kirchberg dzięki polskim związkowcom długo jeszcze dyskutowano o energetyce...  

Łukaszenka i jego ekipa traktują migrantów jako broń w walce przeciwko Zachodowi. Ataki na polską granicę to brutalny element wojny hybrydowej z Polską i Unią Europejską. Za Łukaszenką kryje się Putin, który oprócz kurka do gazu dzięki Łukaszence „zyskał kurek do nielegalnej migracji” jako narzędzia presji na Zachód. W bardzo trudnych warunkach politycznych obrona polskiej granicy państwowej z Białorusią jest jednocześnie obroną zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. O tym zagrożeniu z Mariuszem Kamińskim, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, rozmawia Teresa Wójcik.

Władze w Mińsku prowadzą cyniczną grę życiem ludzkim. Nie mam żadnych wątpliwości, że kryzys migracyjny jest wywoływany na granicy z Polską celowo. Chodzi o stworzenie presji nie tylko na nasz kraj, ale też na całą Unię Europejską. Przypomnę tylko, że Białoruś uruchomiła ruch bezwizowy z państwami takimi jak Pakistan, Jordania czy RPA. Podejmujemy kroki, by utrudnić Aleksandrowi Łukaszence organizowanie szlaku migracyjnego. W czwartek, 14 października, Sejm uchwalił ustawę o zabezpieczeniu granicy państwowej. Na granicy z Białorusią powstanie zapora – nowoczesna infrastruktura budowlana wyposażona w sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny. Podobne rozwiązania sprawdziły się chociażby w Grecji czy na Węgrzech. 
Skutecznie i konsekwentnie dbamy o bezpieczeństwo Polaków. Straż Graniczna, Policja i żołnierze strzegą i nadal będą strzec granicy polsko-białoruskiej

- słyszymy.

Czy czeka nas rebranding tysiąclecia? - odpowiada Aleksander Żywczyk. 

Kiedy w połowie października po raz pierwszy pojawiła się informacja o tym, że Facebook, l’enfant terrible firm technologicznych i piąta najchętniej kupowana na giełdach spółka świata, zmieni swoją nazwę w ciągu najbliższych tygodni, w internecie zawrzało. Internauci prześcigali się w wymyślaniu nowych nazw dla spółki Marka Zuckerberga, on zaś odmawiał odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy dojdzie do rebrandingu. Wskazywał, że najważniejsze dla (wciąż) Facebooka jest jeszcze większe uzależnienie ludzkości od serwisu przez zbudowanie świata wirtualnej rzeczywistości zastępującej świat, który nas otacza. 

Koniec epoki czarodziejów – przeczytamy w tekście Aleksandra Żywczyka. 


Ostatni czarodziej zachodniego świata – zatrudniony na etat czarownika przez magistrat nowozelandzkiego miasta Christchurch – został właśnie zwolniony. Ian Brackenbury Channell, socjolog i psycholog z wykształcenia, choć mag z pasji, przeszedł na emeryturę. Nie bez protestów – burmistrza Christchurch ostrzegł, że miasto, a może i cały kraj czekają „implikacje w obszarze zaklęć, błogosławieństw i przekleństw”, za co nie będzie odpowiadał. Channell był pierwowzorem wyglądu Gandalfa z filmowej trylogii „Władca Pierścieni”.

 

W numerze także m.in. felietony: 

  • Karol Gac
  • Waldemar Biniecki
  • Tomasz Terlikowski
  • Tadeusz Płużański 
  • Cezary Krysztopa 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe