Najnowszy numer "TS": Prestiżowa nagroda BohaterON dla „Tygodnika Solidarność"

To wielkie wyróżnienie dla „Tygodnika Solidarność”! Za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności m.in. poprzez wystawy, komiksy i filmy animowane „Droga ku wolności” i „Pomnik Wolności Słowa” nasza redakcja została wyróżniona na uroczystej gali wręczenia prestiżowych nagród „BohaterONy im. Powstańców Warszawskich” statuetką Brązowego BohaterONa! Więcej w najnowszym numerze „TS”. 
 Najnowszy numer
/ foto. TS

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

Galę wręczenia „BohaterONów” relacjonuje Marcin Koziestański: 

Uroczysta gala odbyła się 25 października w sali koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, przy ul. Modzelewskiego w Warszawie. Na jej wstępie przemawiał wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Cieszę się, że po przerwie związanej z pandemią możemy znów się spotkać i uczcić bohaterów naszej historii. Bez bohaterskiej postawy Powstańców Warszawskich nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski. Z radością obserwuje konkurs BohaterONy, to, jak ta inicjatywa z roku na rok się rozrasta. Gratuluję laureatom i wierzę, że otrzymane nagrody będą dla was powodem do dumy i motorem do dalszych działań – powiedział Piotr Gliński, który następnie odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „To, że Polska jest dziś krajem demokratycznym, jest dziełem ludzi, którzy walczyli o lepszy świat. Powstańcy Warszawscy wśród nich zajmują wyjątkowe miejsce. Ten konkurs dowodzi, że polska historia jest wciąż żywa i inspirująca. Składam serdeczne gratulacje laureatom” – napisał do uczestników Morawiecki. 

„Dialog zza drutu kolczastego” - Matuesz Kosiński o manifestacji Solidarnośći w Luksemburgu 

Maski opadły. To sformułowanie w najbardziej trafny sposób może podsumować efekty manifestacji Solidarności pod Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. I to w bardzo szerokim kontekście. Nasza manifestacja niewątpliwie okazała się sukcesem. W dobie koronawirusa zorganizowanie akcji na tak dużą skalę w odległym kraju jest zadaniem trudnym i ryzykownym. Wszyscy doskonale wiemy, że przepisy wjazdowe do poszczególnych państw czy te dotyczące zgromadzeń publicznych potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Organizacja manifestacji w obronie Turowa obarczona była sporym ryzykiem, szczególnie że jesienią błyskawicznie rośnie liczba zakażonych. Manifestacja jednak odbyła się zgodnie z założeniami, była głośna, wizualnie prezentowała się imponująco, a przemawiający liderzy w prostych, żołnierskich słowach wyłożyli to, o co Solidarności chodzi. W efekcie protest zdominował przekaz w krajowych mediach, odbił się echem w tych zachodnich i stanowił wydarzenie miesiąca w samym Luksemburgu. Niewątpliwie w luksemburskiej biznesowej dzielnicy Kirchberg dzięki polskim związkowcom długo jeszcze dyskutowano o energetyce...  

Łukaszenka i jego ekipa traktują migrantów jako broń w walce przeciwko Zachodowi. Ataki na polską granicę to brutalny element wojny hybrydowej z Polską i Unią Europejską. Za Łukaszenką kryje się Putin, który oprócz kurka do gazu dzięki Łukaszence „zyskał kurek do nielegalnej migracji” jako narzędzia presji na Zachód. W bardzo trudnych warunkach politycznych obrona polskiej granicy państwowej z Białorusią jest jednocześnie obroną zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. O tym zagrożeniu z Mariuszem Kamińskim, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, rozmawia Teresa Wójcik.

Władze w Mińsku prowadzą cyniczną grę życiem ludzkim. Nie mam żadnych wątpliwości, że kryzys migracyjny jest wywoływany na granicy z Polską celowo. Chodzi o stworzenie presji nie tylko na nasz kraj, ale też na całą Unię Europejską. Przypomnę tylko, że Białoruś uruchomiła ruch bezwizowy z państwami takimi jak Pakistan, Jordania czy RPA. Podejmujemy kroki, by utrudnić Aleksandrowi Łukaszence organizowanie szlaku migracyjnego. W czwartek, 14 października, Sejm uchwalił ustawę o zabezpieczeniu granicy państwowej. Na granicy z Białorusią powstanie zapora – nowoczesna infrastruktura budowlana wyposażona w sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny. Podobne rozwiązania sprawdziły się chociażby w Grecji czy na Węgrzech. 
Skutecznie i konsekwentnie dbamy o bezpieczeństwo Polaków. Straż Graniczna, Policja i żołnierze strzegą i nadal będą strzec granicy polsko-białoruskiej

- słyszymy.

Czy czeka nas rebranding tysiąclecia? - odpowiada Aleksander Żywczyk. 

Kiedy w połowie października po raz pierwszy pojawiła się informacja o tym, że Facebook, l’enfant terrible firm technologicznych i piąta najchętniej kupowana na giełdach spółka świata, zmieni swoją nazwę w ciągu najbliższych tygodni, w internecie zawrzało. Internauci prześcigali się w wymyślaniu nowych nazw dla spółki Marka Zuckerberga, on zaś odmawiał odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy dojdzie do rebrandingu. Wskazywał, że najważniejsze dla (wciąż) Facebooka jest jeszcze większe uzależnienie ludzkości od serwisu przez zbudowanie świata wirtualnej rzeczywistości zastępującej świat, który nas otacza. 

Koniec epoki czarodziejów – przeczytamy w tekście Aleksandra Żywczyka. 


Ostatni czarodziej zachodniego świata – zatrudniony na etat czarownika przez magistrat nowozelandzkiego miasta Christchurch – został właśnie zwolniony. Ian Brackenbury Channell, socjolog i psycholog z wykształcenia, choć mag z pasji, przeszedł na emeryturę. Nie bez protestów – burmistrza Christchurch ostrzegł, że miasto, a może i cały kraj czekają „implikacje w obszarze zaklęć, błogosławieństw i przekleństw”, za co nie będzie odpowiadał. Channell był pierwowzorem wyglądu Gandalfa z filmowej trylogii „Władca Pierścieni”.

 

W numerze także m.in. felietony: 

  • Karol Gac
  • Waldemar Biniecki
  • Tomasz Terlikowski
  • Tadeusz Płużański 
  • Cezary Krysztopa 


 

POLECANE
Rano przyszedł SS-man i wyczytał kilka nazwisk tylko u nas
"Rano przyszedł SS-man i wyczytał kilka nazwisk"

Po rozpracowaniu przez rybnickie gestapo (dzięki zdrajcy Jana Ziętka) organizacji konspiracyjnej rybnickiego ZWZ, ponad 60 osób aresztowano w dniach 11-13.02.1943 r. i przewieziono dnia 13.02.1943 r. do KL Auschwitz. Tam, po osadzeniu w bloku 2a, przetrzymywano więźniów przez okres śledztwa. Dodaję, ze w bloku tym rozdzielono przybyłych na „kobiety na prawo, mężczyźni na lewo” i na leżąco na betonowej posadzce oczekiwali na przesłuchania (a trwało to w niektórych przypadkach aż 3 miesiące).

Niemieckie media: Czy Niemcy będą jeździli do pracy do Polski? gorące
Niemieckie media: Czy Niemcy będą jeździli do pracy do Polski?

Niemiecki Nordkurier opisuje przypadek polskiego emigranta w Niemczech Bogumiła Pałki, który pracuje w Niemczech jako tłumacz przysięgły - "Czy Niemcy będą jeździli do pracy do Polski?" - czytamy w tytule artykułu.

Karol Nawrocki domaga się jednostronnego wypowiedzenia Paktu Migracyjnego polityka
Karol Nawrocki domaga się jednostronnego wypowiedzenia Paktu Migracyjnego

- Wszystkimi wstrząsnęły tragiczne informacje o zamachu w Magdeburgu. Łączę się w bólu z najbliższymi ofiar oraz modlę się o zdrowie dla wszystkich poszkodowanych - powiedział Karol Nawrocki na krótkim wideo, w którym skomentował wczorajszą tragedię w Niemczech.

Musiałem zacząć od zera. Znany dziennikarz przerwał milczenie Wiadomości
"Musiałem zacząć od zera". Znany dziennikarz przerwał milczenie

Artur Rawicz przez lata był jedną z kluczowych postaci polskiego dziennikarstwa muzycznego. Jego pasja do rozmów z artystami oraz ogromna wiedza o muzyce, zwłaszcza rapie, przyniosły mu dużą popularność. Niewielu jednak wiedziało, że w ostatnich latach zmagał się z poważnymi problemami, które doprowadziły go do kryzysu życiowego.

Francja: brutalny, zbiorowy gwałt na Polce Wiadomości
Francja: brutalny, zbiorowy gwałt na Polce

W miejscowości Gap we Francji doszło do dramatycznego zdarzenia. 42-letnia kobieta polskiego pochodzenia została zgwałcona przez trzech mężczyzn. Do zdarzenia doszło 13 grudnia, gdy przyjechała odwiedzić swoją córkę i przyjaciółkę.

Atak na jarmark w Magdeburgu. Nowe wstrząsające ustalenia Wiadomości
Atak na jarmark w Magdeburgu. Nowe wstrząsające ustalenia

Dziewięcioletnie dziecko i czworo dorosłych zginęło w piątkowym ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu - poinformował szef prokuratury w tym mieście, Horst Walter Nopens. 200 osób zostało rannych.

Tragiczne odkrycie nad rzeką Oława. Trwa akcja służb Wiadomości
Tragiczne odkrycie nad rzeką Oława. Trwa akcja służb

Nad rzeką Oława na Dolnym Śląsku doszło do tragicznego odkrycia. Policja i służby ratunkowe znalazły ciało około 40-letniej kobiety. Kilka dni wcześniej, niedaleko miejsca zdarzenia, znaleziono jej rzeczy osobiste, w tym torebkę i tajemniczy list adresowany do rodziny.

Węgierskie MSZ: Europa powinna się wreszcie obudzić pilne
Węgierskie MSZ: Europa powinna się wreszcie obudzić

Europa powinna się wreszcie obudzić po tym, jak pochodzący z Arabii Saudyjskiej mężczyzna wjechał w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w niemieckim Magdeburgu - napisał w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Klaudia El Dursi ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji Wiadomości
Klaudia El Dursi ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

W sobotni poranek widzowie „Dzień Dobry TVN” mieli okazję usłyszeć wyjątkową wiadomość od Klaudii El Dursi.

Rumuńscy dziennikarze śledczy po anulowaniu wyników wyborów: wiemy kto opłacił kampanię na TikToku i nie jest to Rosja z ostatniej chwili
Rumuńscy dziennikarze śledczy po anulowaniu wyników wyborów: wiemy kto opłacił kampanię na TikToku i nie jest to Rosja

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii wygrał Călin Georgescu. Jednak wyniki wyborów zostały anulowane, nawet nie z powodu fałszerstw wyborczych, ale niejasnych oskarżeń o finansowanie przez Rosję filmików na TikToku. Rumuńscy dziennikarze podają zupełnie inną wersję.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Prestiżowa nagroda BohaterON dla „Tygodnika Solidarność"

To wielkie wyróżnienie dla „Tygodnika Solidarność”! Za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności m.in. poprzez wystawy, komiksy i filmy animowane „Droga ku wolności” i „Pomnik Wolności Słowa” nasza redakcja została wyróżniona na uroczystej gali wręczenia prestiżowych nagród „BohaterONy im. Powstańców Warszawskich” statuetką Brązowego BohaterONa! Więcej w najnowszym numerze „TS”. 
 Najnowszy numer
/ foto. TS

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

Galę wręczenia „BohaterONów” relacjonuje Marcin Koziestański: 

Uroczysta gala odbyła się 25 października w sali koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, przy ul. Modzelewskiego w Warszawie. Na jej wstępie przemawiał wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Cieszę się, że po przerwie związanej z pandemią możemy znów się spotkać i uczcić bohaterów naszej historii. Bez bohaterskiej postawy Powstańców Warszawskich nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski. Z radością obserwuje konkurs BohaterONy, to, jak ta inicjatywa z roku na rok się rozrasta. Gratuluję laureatom i wierzę, że otrzymane nagrody będą dla was powodem do dumy i motorem do dalszych działań – powiedział Piotr Gliński, który następnie odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „To, że Polska jest dziś krajem demokratycznym, jest dziełem ludzi, którzy walczyli o lepszy świat. Powstańcy Warszawscy wśród nich zajmują wyjątkowe miejsce. Ten konkurs dowodzi, że polska historia jest wciąż żywa i inspirująca. Składam serdeczne gratulacje laureatom” – napisał do uczestników Morawiecki. 

„Dialog zza drutu kolczastego” - Matuesz Kosiński o manifestacji Solidarnośći w Luksemburgu 

Maski opadły. To sformułowanie w najbardziej trafny sposób może podsumować efekty manifestacji Solidarności pod Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. I to w bardzo szerokim kontekście. Nasza manifestacja niewątpliwie okazała się sukcesem. W dobie koronawirusa zorganizowanie akcji na tak dużą skalę w odległym kraju jest zadaniem trudnym i ryzykownym. Wszyscy doskonale wiemy, że przepisy wjazdowe do poszczególnych państw czy te dotyczące zgromadzeń publicznych potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Organizacja manifestacji w obronie Turowa obarczona była sporym ryzykiem, szczególnie że jesienią błyskawicznie rośnie liczba zakażonych. Manifestacja jednak odbyła się zgodnie z założeniami, była głośna, wizualnie prezentowała się imponująco, a przemawiający liderzy w prostych, żołnierskich słowach wyłożyli to, o co Solidarności chodzi. W efekcie protest zdominował przekaz w krajowych mediach, odbił się echem w tych zachodnich i stanowił wydarzenie miesiąca w samym Luksemburgu. Niewątpliwie w luksemburskiej biznesowej dzielnicy Kirchberg dzięki polskim związkowcom długo jeszcze dyskutowano o energetyce...  

Łukaszenka i jego ekipa traktują migrantów jako broń w walce przeciwko Zachodowi. Ataki na polską granicę to brutalny element wojny hybrydowej z Polską i Unią Europejską. Za Łukaszenką kryje się Putin, który oprócz kurka do gazu dzięki Łukaszence „zyskał kurek do nielegalnej migracji” jako narzędzia presji na Zachód. W bardzo trudnych warunkach politycznych obrona polskiej granicy państwowej z Białorusią jest jednocześnie obroną zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. O tym zagrożeniu z Mariuszem Kamińskim, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, rozmawia Teresa Wójcik.

Władze w Mińsku prowadzą cyniczną grę życiem ludzkim. Nie mam żadnych wątpliwości, że kryzys migracyjny jest wywoływany na granicy z Polską celowo. Chodzi o stworzenie presji nie tylko na nasz kraj, ale też na całą Unię Europejską. Przypomnę tylko, że Białoruś uruchomiła ruch bezwizowy z państwami takimi jak Pakistan, Jordania czy RPA. Podejmujemy kroki, by utrudnić Aleksandrowi Łukaszence organizowanie szlaku migracyjnego. W czwartek, 14 października, Sejm uchwalił ustawę o zabezpieczeniu granicy państwowej. Na granicy z Białorusią powstanie zapora – nowoczesna infrastruktura budowlana wyposażona w sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny. Podobne rozwiązania sprawdziły się chociażby w Grecji czy na Węgrzech. 
Skutecznie i konsekwentnie dbamy o bezpieczeństwo Polaków. Straż Graniczna, Policja i żołnierze strzegą i nadal będą strzec granicy polsko-białoruskiej

- słyszymy.

Czy czeka nas rebranding tysiąclecia? - odpowiada Aleksander Żywczyk. 

Kiedy w połowie października po raz pierwszy pojawiła się informacja o tym, że Facebook, l’enfant terrible firm technologicznych i piąta najchętniej kupowana na giełdach spółka świata, zmieni swoją nazwę w ciągu najbliższych tygodni, w internecie zawrzało. Internauci prześcigali się w wymyślaniu nowych nazw dla spółki Marka Zuckerberga, on zaś odmawiał odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy dojdzie do rebrandingu. Wskazywał, że najważniejsze dla (wciąż) Facebooka jest jeszcze większe uzależnienie ludzkości od serwisu przez zbudowanie świata wirtualnej rzeczywistości zastępującej świat, który nas otacza. 

Koniec epoki czarodziejów – przeczytamy w tekście Aleksandra Żywczyka. 


Ostatni czarodziej zachodniego świata – zatrudniony na etat czarownika przez magistrat nowozelandzkiego miasta Christchurch – został właśnie zwolniony. Ian Brackenbury Channell, socjolog i psycholog z wykształcenia, choć mag z pasji, przeszedł na emeryturę. Nie bez protestów – burmistrza Christchurch ostrzegł, że miasto, a może i cały kraj czekają „implikacje w obszarze zaklęć, błogosławieństw i przekleństw”, za co nie będzie odpowiadał. Channell był pierwowzorem wyglądu Gandalfa z filmowej trylogii „Władca Pierścieni”.

 

W numerze także m.in. felietony: 

  • Karol Gac
  • Waldemar Biniecki
  • Tomasz Terlikowski
  • Tadeusz Płużański 
  • Cezary Krysztopa 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe