Zajrzyj za kulisy powstawania LOKATORKI (w kinach)

Była zbrodnia, nie ma kary. Zajrzyj za kulisy filmu inspirowanego tragiczną śmiercią Jolanty Brzeskiej „Lokatorka” – już w kinach!
Lokatorka Zajrzyj za kulisy powstawania LOKATORKI (w kinach)
Lokatorka / Materiały prasowe

„O tej zbrodni nasze elity chciałyby jak najszybciej zapomnieć. Pokazuje ona prawdę o polskim państwie – silnym dla bezsilnych i słabym wobec silnych”

Jan Śpiewak

 

„Policja kompromitowała śledztwo, była bardziej zaangażowana w staranne zacieranie śladów i zastraszanie świadków”

Antoni Wiesztort

 

„Od początku była założona teza śledztwa, nie zbierano dowodów”

Jan Popławski

 

„To jest skandal. Tu nie ma miejsca na kompromis. Trzeba walczyć w obronie prawdy”

Piotr Ikonowicz

 

 

 

„Lokatorka” – kulisy powstawania filmu

 

 

 

Historia przedstawiona w „Lokatorce” to nie wymysł wyobraźni twórców – dzika reprywatyzacja i działania mafii doprowadziły do śmierci działaczki, Jolanty Brzeskiej, która za obronę własnego domu poniosła najwyższą cenę. Kanwą filmu jest prawdziwa historia, która powinna ruszyć sumienia i być początkiem zmian – tymczasem, co podkreślają działacze społeczni – zbrodnia pozostaje bez kary i uwydatnia tylko nieskuteczność działania państwa. Już dziś zajrzyjcie za kulisy powstawania „Lokatorki” – filmu, który obnaża prawdę o mafii reprywatyzacyjnej.

 

Obraz zawierający osoba, mężczyzna, zewnętrzne, drzewo

Opis wygenerowany automatycznie

 

 

Jolanta Brzeska, działaczka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów jest ikoną walki o prawa lokatorskie – sprzeciwiała się mafii reprywatyzacyjnej; nie zgadzała się na radykalne podwyżki czynszów, nachodzenie lokatorów w domach, uciążliwe remonty nieruchomości, czy wreszcie eksmisje. Dekadę temu wyszła z domu i nie wróciła, kilka dni po zgłoszeniu jej zaginięcia w Lesie Kabackim znaleziono zwęglone ciało kobiety. Sprawców zabójstwa wciąż nie odnaleziono – nikt nie poniósł odpowiedzialności za morderstwo, które nieudolnie starano się zatuszować.

 

Niewyjaśniona sprawa śmierci Jolanty Brzeskiej jest inspiracją dla twórców „Lokatorki” – dramatu sensacyjnego odsłaniającego kulisy funkcjonowania i metody działania mafii reprywatyzacyjnej. W poruszającym filmie o „czyścicielach kamienic”, bezwzględnym układzie polityki, przestępczości i biznesu oraz tych, którzy próbując przeciwstawić się tym mechanizmom musieli ponieść najwyższą cenę, zobaczymy m.in. Irenę Melcer, Leszka Lichotę, Barbarę Jonak, Jana Frycza, Sławomirę Łozińską, Piotra Głowackiego, Kamila Nożyńskiego i Andrzeja Grabowskiego.

 

„Lokatorka” – film o zmowie milczenia, przez którą 50 tysięcy osób straciło dach nad głową – w kinach.

 

„Lokatorka” – oficjalny zwiastun

 

 

 

 

 

 

 

Obraz zawierający tekst, osoba, gazeta, znak

Opis wygenerowany automatycznie

 

Mama nie czuła się bezpiecznie we własnym domu, za własnymi drzwiami. (…) Odbijała się od drzwi, czuła się nikim w społeczeństwie. Jeden wielki strach, że ktoś wejdzie do mieszkania, że zrobi krzywdę. (…)

Wydaje mi się, że moja mama musiała komuś podpaść, bo człowiek tak nie ginie.

Magdalena Brzeska – córka Jolanty Brzeskiej

wPolityce.pl

 

Poruszający dramat sensacyjny, inspirowany do dziś niewyjaśnioną sprawą śmierci warszawskiej aktywistki – Jolanty Brzeskiej. Film odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania tzw. mafii reprywatyzacyjnej, dla której niechciani lokatorzy stanowią wyłącznie „ludzką wkładkę” do przejmowanych siłą kamienic, a dramaty ich mieszkańców są niczym wobec walki o wpływy i niewyobrażalne pieniądze. W obsadzie produkcji występują, m.in.: Irena Melcer („Kamienie na szaniec”), Leszek Lichota („Wataha”), Jan Frycz („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Sławomira Łozińska („Dług”), Piotr Głowacki („1800 gramów”), Kamil Nożyński (serialowy hit „Ślepnąc od świateł”) oraz Andrzej Grabowski („PitBull”). „Lokatorka” obnaża prawdę na temat szokującego procederu, w wyniku którego w samej tylko Warszawie zreprywatyzowano ponad 4000 nieruchomości, wartych 20 miliardów złotych, a 50 tysięcy osób – uznanych za zbędny balast – pozbawiono dachu nad głową. To również film o tych, którzy próbując przeciwstawić się „czyścicielom kamienic” oraz bezwzględnemu układowi polityki, przestępczości i biznesu, musieli ponieść najwyższą cenę.

 

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat.  Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry.  Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życia oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

 

 

Brzeska wyszła z domu 1 marca 2011 roku i nigdy do niego nie wróciła. Jej zaginięcie zgłosiła na policję córka Magdalena. W marcu 2011 roku w Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które połączono z zaginięciem społeczniczki, a w kwietniu sekcja potwierdziła, że spalona kobieta z Powsina to właśnie Jolanta Brzeska

TVP.info

 

Gatunek:  thriller, sensacyjny, dramat

Produkcja: Polska 2021

Producent: Mikołaj Pokromski, Jarosław Talacha / Pokromski Studio („Fuck for Forest”, „Maria Skłodowska-Curie”)

Koproducent: Telewizja Polska S.A.

Współfinasowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Reżyseria: Michał Otłowski („Jeziorak”)

Scenariusz: Jacek Matecki, Tomasz Klimala („365 dni”)

 Obsada: Irena Melcer („Powidoki”, „Kamienie na szaniec”), Sławomira Łozińska („Dług”, „Daleko od szosy”), Barbara Jonak („Szadź”, „Boże Ciało”, „Zabawa, zabawa”), Piotr Głowacki („Mistrz”, „Bogowie”, „Plneta Singli”), Tomasz Sapryk („Sztuczki”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”), Tomasz Oświeciński („Pitbull. Nowe porządki”, „Botoks”, „Fighter”), Kamil Nożyński („Ślepnąc od świateł”), Marcin Czarnik („Wesele”, „Artyści”, „Mistrz”), Maria Mamona („Zaćma”, „Układ zamknięty”)

 

Dystrybucja kinowa: Kino Świat, należąca do grupy CANAL+ / TVP Dystrybucja Kinowa

 

Obraz zawierający tekst, książka

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: Materiały prasowe


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o ciemnych chmurach nad Polską Wiadomości
Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o "ciemnych chmurach nad Polską"

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre – życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Wiadomości
Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Noc, która zmieniła wszystko.

Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi z ostatniej chwili
Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi

W sobotę w Marysinie Wawerskim na ul. Korkowej motocyklista potrącił dwie osoby przechodzące przez jezdnię. W wyniku zdarzenia zmarł pieszy. Motocyklista i piesza trafili do szpitala. Ulica jest zablokowana. Autobusy linii 115 i 173 jeżdżą objazdami.

Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca Wiadomości
Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca

Ta wiadomość to prawdziwa gratka dla fanów seriali. Już niedługo hit lat 90. wróci na ekrany.

REKLAMA

Zajrzyj za kulisy powstawania LOKATORKI (w kinach)

Była zbrodnia, nie ma kary. Zajrzyj za kulisy filmu inspirowanego tragiczną śmiercią Jolanty Brzeskiej „Lokatorka” – już w kinach!
Lokatorka Zajrzyj za kulisy powstawania LOKATORKI (w kinach)
Lokatorka / Materiały prasowe

„O tej zbrodni nasze elity chciałyby jak najszybciej zapomnieć. Pokazuje ona prawdę o polskim państwie – silnym dla bezsilnych i słabym wobec silnych”

Jan Śpiewak

 

„Policja kompromitowała śledztwo, była bardziej zaangażowana w staranne zacieranie śladów i zastraszanie świadków”

Antoni Wiesztort

 

„Od początku była założona teza śledztwa, nie zbierano dowodów”

Jan Popławski

 

„To jest skandal. Tu nie ma miejsca na kompromis. Trzeba walczyć w obronie prawdy”

Piotr Ikonowicz

 

 

 

„Lokatorka” – kulisy powstawania filmu

 

 

 

Historia przedstawiona w „Lokatorce” to nie wymysł wyobraźni twórców – dzika reprywatyzacja i działania mafii doprowadziły do śmierci działaczki, Jolanty Brzeskiej, która za obronę własnego domu poniosła najwyższą cenę. Kanwą filmu jest prawdziwa historia, która powinna ruszyć sumienia i być początkiem zmian – tymczasem, co podkreślają działacze społeczni – zbrodnia pozostaje bez kary i uwydatnia tylko nieskuteczność działania państwa. Już dziś zajrzyjcie za kulisy powstawania „Lokatorki” – filmu, który obnaża prawdę o mafii reprywatyzacyjnej.

 

Obraz zawierający osoba, mężczyzna, zewnętrzne, drzewo

Opis wygenerowany automatycznie

 

 

Jolanta Brzeska, działaczka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów jest ikoną walki o prawa lokatorskie – sprzeciwiała się mafii reprywatyzacyjnej; nie zgadzała się na radykalne podwyżki czynszów, nachodzenie lokatorów w domach, uciążliwe remonty nieruchomości, czy wreszcie eksmisje. Dekadę temu wyszła z domu i nie wróciła, kilka dni po zgłoszeniu jej zaginięcia w Lesie Kabackim znaleziono zwęglone ciało kobiety. Sprawców zabójstwa wciąż nie odnaleziono – nikt nie poniósł odpowiedzialności za morderstwo, które nieudolnie starano się zatuszować.

 

Niewyjaśniona sprawa śmierci Jolanty Brzeskiej jest inspiracją dla twórców „Lokatorki” – dramatu sensacyjnego odsłaniającego kulisy funkcjonowania i metody działania mafii reprywatyzacyjnej. W poruszającym filmie o „czyścicielach kamienic”, bezwzględnym układzie polityki, przestępczości i biznesu oraz tych, którzy próbując przeciwstawić się tym mechanizmom musieli ponieść najwyższą cenę, zobaczymy m.in. Irenę Melcer, Leszka Lichotę, Barbarę Jonak, Jana Frycza, Sławomirę Łozińską, Piotra Głowackiego, Kamila Nożyńskiego i Andrzeja Grabowskiego.

 

„Lokatorka” – film o zmowie milczenia, przez którą 50 tysięcy osób straciło dach nad głową – w kinach.

 

„Lokatorka” – oficjalny zwiastun

 

 

 

 

 

 

 

Obraz zawierający tekst, osoba, gazeta, znak

Opis wygenerowany automatycznie

 

Mama nie czuła się bezpiecznie we własnym domu, za własnymi drzwiami. (…) Odbijała się od drzwi, czuła się nikim w społeczeństwie. Jeden wielki strach, że ktoś wejdzie do mieszkania, że zrobi krzywdę. (…)

Wydaje mi się, że moja mama musiała komuś podpaść, bo człowiek tak nie ginie.

Magdalena Brzeska – córka Jolanty Brzeskiej

wPolityce.pl

 

Poruszający dramat sensacyjny, inspirowany do dziś niewyjaśnioną sprawą śmierci warszawskiej aktywistki – Jolanty Brzeskiej. Film odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania tzw. mafii reprywatyzacyjnej, dla której niechciani lokatorzy stanowią wyłącznie „ludzką wkładkę” do przejmowanych siłą kamienic, a dramaty ich mieszkańców są niczym wobec walki o wpływy i niewyobrażalne pieniądze. W obsadzie produkcji występują, m.in.: Irena Melcer („Kamienie na szaniec”), Leszek Lichota („Wataha”), Jan Frycz („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Sławomira Łozińska („Dług”), Piotr Głowacki („1800 gramów”), Kamil Nożyński (serialowy hit „Ślepnąc od świateł”) oraz Andrzej Grabowski („PitBull”). „Lokatorka” obnaża prawdę na temat szokującego procederu, w wyniku którego w samej tylko Warszawie zreprywatyzowano ponad 4000 nieruchomości, wartych 20 miliardów złotych, a 50 tysięcy osób – uznanych za zbędny balast – pozbawiono dachu nad głową. To również film o tych, którzy próbując przeciwstawić się „czyścicielom kamienic” oraz bezwzględnemu układowi polityki, przestępczości i biznesu, musieli ponieść najwyższą cenę.

 

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat.  Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry.  Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życia oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

 

 

Brzeska wyszła z domu 1 marca 2011 roku i nigdy do niego nie wróciła. Jej zaginięcie zgłosiła na policję córka Magdalena. W marcu 2011 roku w Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które połączono z zaginięciem społeczniczki, a w kwietniu sekcja potwierdziła, że spalona kobieta z Powsina to właśnie Jolanta Brzeska

TVP.info

 

Gatunek:  thriller, sensacyjny, dramat

Produkcja: Polska 2021

Producent: Mikołaj Pokromski, Jarosław Talacha / Pokromski Studio („Fuck for Forest”, „Maria Skłodowska-Curie”)

Koproducent: Telewizja Polska S.A.

Współfinasowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Reżyseria: Michał Otłowski („Jeziorak”)

Scenariusz: Jacek Matecki, Tomasz Klimala („365 dni”)

 Obsada: Irena Melcer („Powidoki”, „Kamienie na szaniec”), Sławomira Łozińska („Dług”, „Daleko od szosy”), Barbara Jonak („Szadź”, „Boże Ciało”, „Zabawa, zabawa”), Piotr Głowacki („Mistrz”, „Bogowie”, „Plneta Singli”), Tomasz Sapryk („Sztuczki”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”), Tomasz Oświeciński („Pitbull. Nowe porządki”, „Botoks”, „Fighter”), Kamil Nożyński („Ślepnąc od świateł”), Marcin Czarnik („Wesele”, „Artyści”, „Mistrz”), Maria Mamona („Zaćma”, „Układ zamknięty”)

 

Dystrybucja kinowa: Kino Świat, należąca do grupy CANAL+ / TVP Dystrybucja Kinowa

 

Obraz zawierający tekst, książka

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: Materiały prasowe



 

Polecane
Emerytury
Stażowe