Wielka Pokuta na Jasnej Górze
„Obchodzony w tym roku Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski zachęca nas najpierw do dziękczynienia składanego Bogu za dar wiary i wynikające z niego – dla naszej Ojczyzny – dobro duchowe, kulturowe i społeczne. To właśnie wiara w Jezusa Chrystusa stała się fundamentem, na którym – przez wieki – pokolenia Polaków tworzyły historię jednego Narodu, który mimo swej dramatycznej historii, zachował swoją tożsamość, zjednoczony wokół wartości wypływających z Ewangelii. Niezbywalna godność osoby ludzkiej i wynikające z niej prawo do życia, solidarność, pomocniczość, wolność, wreszcie miłość i przebaczenie to tylko niektóre z tych idei, które zapewniają wszechstronny rozwój społeczeństwa, pokój i bezpieczeństwo” – napisał.
Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że choć wierność Chrystusowi, krzyżowi i Ewangelii jest cechą charakterystyczną wielu pokoleń Polaków, daje się zauważyć w ostatnich latach zobojętnienie religijne pewnych grup społecznych.
„Tendencja ta pojawiała się nie tylko w naszej Ojczyźnie, ale w wielu krajach Europy. Opatrznościową wydaje się zatem być decyzja Ojca Świętego Franciszka o ogłoszeniu Nadzwyczajnego Jubileuszu miłosierdzia – roku, w którym zadaniem Kościoła jest jeszcze bardziej ukazywać miłosierne oblicze Ojca, świadczyć o miłosierdziu i miłosierdzie przekazywać. Odkrycie miłosierdzia to bowiem początek nawrócenia” – dodał.
Arcybiskup Gądecki wskazał, że w sakramencie pokuty i pojednania człowiek może doświadczyć pełnego miłosierdzia, przebaczającego spojrzenia Boga, który w Jezusie Chrystusie przyjmuje na siebie grzech i płynąca z niego śmierć, aby przywrócić człowiekowi życie.
Inicjatorem Wielkiej Pokuty jest Fundacja Solo Dios Basta. Organizatorzy „Wielkiej Pokuty” podkreślają, że jest ona skierowana do całego Kościoła w Polsce, wszystkich jego wiernych. Ma połączyć członków istniejących w nim wspólnot.
„Naród Polski jest podzielony, dużo jest złości i zawiści. Wielu żyje w lęku, niepewności, w nałogach. To są skutki grzechów, które popełniliśmy my i nasi przodkowie. Przez wspólną »Wielką Pokutę« możemy zmienić bieg historii. Historii każdego z nas i całego świata. To jest czas potężnej walki cywilizacji życia z cywilizacją śmierci. To chwila wymagająca szybkiej i jasnej odpowiedzi każdego z nas” – zachęcają organizatorzy.
Spotkanie na Jasnej Górze poprowadzą ojcowie Antonello Cadeddu i Henrique Porcu misjonarze z Brazylii oraz ks. Piotr Glas.
Program „Wielkiej Pokuty”:
godz. 11.00 – 13. 30 – dwie konferencje ojców Antonello i Henrique
godz. 13.30 – 15.00 – przerwa na obiad
godz. 15.00 – 16.30 – koronka oraz konferencja ks. Piotra Glasa
godz. 16.30 – 18.00 – msza św.
godz. 18.00 – 20.00 – część pokutna ze świadectwami modlitwą i adoracją Najświętszego Sakramentu
godz. 20.00 – 21.00 - czuwanie pokutne
IK