Zaznaczył, że gdy w 2013 r. pisana była ustawa o RDS, chodziło o ę nowej platformy dialogu społecznego, o

Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego 19 czerwca związki i pracodawcy przyjęli kilka uchwał w sprawach: rekomendacji zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym; zaleceń partnerów społecznych dotyczące jakości staży na otwartym rynku pracy; funkcjonowania RDS w Rolnictwie; emigracji zarobkowej pracowników wykonujących zawody medyczne; przywrócenia małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską.
 Zaznaczył, że gdy w 2013 r. pisana była ustawa o RDS, chodziło o ę nowej platformy dialogu społecznego, o
/ pexel
W uchwale dotyczącej KFS, partnerzy społeczni stwierdzili, że Fundusz „jest ważnym i potrzebnym instrumentem wspierania uczenia się przez całe życie”.

„Polski rynek pracy cierpi z powodu luki kompetencyjnej, która wynika zarówno z niedostatków systemu edukacji, jak i niskiej aktywności szkoleniowej osób pracujących” - napisano. Z tego względu, potrzebne są zmiany prowadzące m.in. do: korzystania ze środków KFS przez wszystkie osoby lub podmioty odprowadzające składkę na Fundusz Pracy; umożliwienia dofinansowania z KFS szkoleń w zakresie tzw. umiejętności miękkich, które są w coraz większym stopniu potrzebne na rynku pracy; wprowadzenia górnego limitu rocznego dofinansowania dla firmy, który byłby zróżnicowany ze względu na jej wielkość (do 9 pracowników – 25 tys. zł, od 10 do 249 pracowników – 50 tys. zł, od 250 pracowników i – 100 tys. zł); wprowadzenia mechanizmów oceny skuteczności KFS, np. poprzez weryfikację utrzymania zatrudnienia oraz podniesienia statusu zawodowego pracownika.

W uchwale o praktykach i stażach, podkreślono, że służą one uzyskiwaniu doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych, istotnych dla wykonywania pracy w miejscu odbywania stażu lub praktyki, mają za zadanie przygotować osobę wchodzącą, lub wracającą na rynek pracy do podjęcia zatrudnienia.

Stąd,  partnerzy społeczni „rekomendują organizowanie staży i praktyk o odpowiedniej jakości, które pozwolą na uzyskiwanie korzyści obu stronom, organizatorom i odbywającym praktyki”.

W tym celu opracowane zostały ramy jakości staży i praktyk, uzgodnione i sygnowane przez reprezentatywne związki zawodowe i organizacje pracodawców. Będą one upowszechniane przez sygnatariuszy uchwały w ramach ich działalności.

Strony pracowników i strony pracodawców przyjęły również wspólne stanowisko w sprawie funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Podkreślono w nim, że „niewskazane jest posługiwanie się nazwą ,,Rada Dialogu Społecznego”, przypisaną  Radzie na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, przez inne gremia czy instytucje”, co ma miejsce właśnie w wypadku rolnictwa.

Jest to bowiem jedynie organ pomocniczy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Nie kwestionując prawa poszczególnych resortów do powoływania stosownych organów opiniodawczych czy doradczych – zwracamy uwagę, że posługiwanie się tożsamym nazewnictwem, zwłaszcza w szerokim środowisku społecznym czy administracyjnym to wprowadzanie w błąd różne zainteresowane środowiska. Może być to przykładem także dla innych branżowych środowisk do powoływania podobnych struktur, co w naszej ocenie nie będzie służyło zachowaniu należytego wizerunku Rady Dialogu Społecznego” - czytamy w stanowisku.

W kolejnej uchwale, związki zawodowe i pracodawcy z RDS, wyrazili zaniepokojenie  narastającym zjawiskiem emigracji wykształconych kadr medycznych.

Aby temu przeciwdziałać, za niezbędne uznali stworzenie:  krajowego systemu monitorowania kształcenia pracowników medycznych, regionalnych systemów monitoringu kształcenia w kluczowych zawodach medycznych, aktualizowanej krajowej bazy zasobów kadrowych w zawodach medycznych i w ochronie zdrowia, krajowego monitoringu emigracji i migracji w zawodach medycznych.

Zaznaczyli, że ośrodkiem koordynującym te działania powinno być Ministerstwo Zdrowia.  Podkreślili potrzebę stworzenia długofalowych planów zapewnienia kadr medycznych w kraju oraz systemu zachęt, jak np.  mieszkania. W uchwale stwierdzono również, że ,”niezbędne jest wprowadzenie staży podyplomowych absolwentów studiów wyższych w zawodach pielęgniarki lub położnej (...) finansowanych ze środków Ministerstwa Zdrowia”.

Kolejna z przyjętych uchwał dotyczyła małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską, a konkretnie z obwodem kaliningradzkim.

Mały ruch graniczny z Ukrainą oraz Federacją Rosyjską został zawieszony w dniu 4 lipca 2016 r. w związku z organizowanym przez Polskę szczytem NATO w Warszawie oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Po zakończeniu tych wydarzeń został on przywrócony na granicy polsko-ukraińskiej. Natomiast z obwodem kaliningradzkim pozostaje zawieszony do chwili obecnej.

Ma to negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną panującą w części obszarów województw pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Liczba odprawionych pojazdów zmalała o ok. 33 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Tracą na tym nasze firmy handlowe i usługowe, ale także konsumenci.

Z powyższych powodów, zdaniem związków i pracodawców, mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim powinien zostać przywrócony.
W głosowaniu nad uchwałą, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” wstrzymali się od głosu, gdyż, ich zdaniem, zabrakło informacji ministra spraw wewnętrznych o wpływie przywrócenia małego ruchu granicznego na ww. obszarze na bezpieczeństwo, kwestie uchodźców.

Anna Grabowska

 

POLECANE
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

Złe wieści dla Tuska. Tego oczekują Polacy [sondaż] z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Tego oczekują Polacy [sondaż]

Z najnowszego sondażu popularności Donalda Tuska wynika wyraźnie, że szalę przeważyli przeciwnicy premiera, kty oczekuja jego dymisji.

Tymczasowe kontrole na granicy już obowiązują. Są pierwsze efekty ich działań Wiadomości
Tymczasowe kontrole na granicy już obowiązują. Są pierwsze efekty ich działań

7 lipca rozpoczęły się kontrole na granicach RP z Niemcami oraz Litwą, które mają być prowadzone przez 30 dni. Publikujemy mapkę z miejscami, gdzie wytypowano miejsca, w których będą prowadzone kontrole stałe.

Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: Odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "Odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

REKLAMA

Zaznaczył, że gdy w 2013 r. pisana była ustawa o RDS, chodziło o ę nowej platformy dialogu społecznego, o

Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego 19 czerwca związki i pracodawcy przyjęli kilka uchwał w sprawach: rekomendacji zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym; zaleceń partnerów społecznych dotyczące jakości staży na otwartym rynku pracy; funkcjonowania RDS w Rolnictwie; emigracji zarobkowej pracowników wykonujących zawody medyczne; przywrócenia małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską.
 Zaznaczył, że gdy w 2013 r. pisana była ustawa o RDS, chodziło o ę nowej platformy dialogu społecznego, o
/ pexel
W uchwale dotyczącej KFS, partnerzy społeczni stwierdzili, że Fundusz „jest ważnym i potrzebnym instrumentem wspierania uczenia się przez całe życie”.

„Polski rynek pracy cierpi z powodu luki kompetencyjnej, która wynika zarówno z niedostatków systemu edukacji, jak i niskiej aktywności szkoleniowej osób pracujących” - napisano. Z tego względu, potrzebne są zmiany prowadzące m.in. do: korzystania ze środków KFS przez wszystkie osoby lub podmioty odprowadzające składkę na Fundusz Pracy; umożliwienia dofinansowania z KFS szkoleń w zakresie tzw. umiejętności miękkich, które są w coraz większym stopniu potrzebne na rynku pracy; wprowadzenia górnego limitu rocznego dofinansowania dla firmy, który byłby zróżnicowany ze względu na jej wielkość (do 9 pracowników – 25 tys. zł, od 10 do 249 pracowników – 50 tys. zł, od 250 pracowników i – 100 tys. zł); wprowadzenia mechanizmów oceny skuteczności KFS, np. poprzez weryfikację utrzymania zatrudnienia oraz podniesienia statusu zawodowego pracownika.

W uchwale o praktykach i stażach, podkreślono, że służą one uzyskiwaniu doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych, istotnych dla wykonywania pracy w miejscu odbywania stażu lub praktyki, mają za zadanie przygotować osobę wchodzącą, lub wracającą na rynek pracy do podjęcia zatrudnienia.

Stąd,  partnerzy społeczni „rekomendują organizowanie staży i praktyk o odpowiedniej jakości, które pozwolą na uzyskiwanie korzyści obu stronom, organizatorom i odbywającym praktyki”.

W tym celu opracowane zostały ramy jakości staży i praktyk, uzgodnione i sygnowane przez reprezentatywne związki zawodowe i organizacje pracodawców. Będą one upowszechniane przez sygnatariuszy uchwały w ramach ich działalności.

Strony pracowników i strony pracodawców przyjęły również wspólne stanowisko w sprawie funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Podkreślono w nim, że „niewskazane jest posługiwanie się nazwą ,,Rada Dialogu Społecznego”, przypisaną  Radzie na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, przez inne gremia czy instytucje”, co ma miejsce właśnie w wypadku rolnictwa.

Jest to bowiem jedynie organ pomocniczy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Nie kwestionując prawa poszczególnych resortów do powoływania stosownych organów opiniodawczych czy doradczych – zwracamy uwagę, że posługiwanie się tożsamym nazewnictwem, zwłaszcza w szerokim środowisku społecznym czy administracyjnym to wprowadzanie w błąd różne zainteresowane środowiska. Może być to przykładem także dla innych branżowych środowisk do powoływania podobnych struktur, co w naszej ocenie nie będzie służyło zachowaniu należytego wizerunku Rady Dialogu Społecznego” - czytamy w stanowisku.

W kolejnej uchwale, związki zawodowe i pracodawcy z RDS, wyrazili zaniepokojenie  narastającym zjawiskiem emigracji wykształconych kadr medycznych.

Aby temu przeciwdziałać, za niezbędne uznali stworzenie:  krajowego systemu monitorowania kształcenia pracowników medycznych, regionalnych systemów monitoringu kształcenia w kluczowych zawodach medycznych, aktualizowanej krajowej bazy zasobów kadrowych w zawodach medycznych i w ochronie zdrowia, krajowego monitoringu emigracji i migracji w zawodach medycznych.

Zaznaczyli, że ośrodkiem koordynującym te działania powinno być Ministerstwo Zdrowia.  Podkreślili potrzebę stworzenia długofalowych planów zapewnienia kadr medycznych w kraju oraz systemu zachęt, jak np.  mieszkania. W uchwale stwierdzono również, że ,”niezbędne jest wprowadzenie staży podyplomowych absolwentów studiów wyższych w zawodach pielęgniarki lub położnej (...) finansowanych ze środków Ministerstwa Zdrowia”.

Kolejna z przyjętych uchwał dotyczyła małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską, a konkretnie z obwodem kaliningradzkim.

Mały ruch graniczny z Ukrainą oraz Federacją Rosyjską został zawieszony w dniu 4 lipca 2016 r. w związku z organizowanym przez Polskę szczytem NATO w Warszawie oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Po zakończeniu tych wydarzeń został on przywrócony na granicy polsko-ukraińskiej. Natomiast z obwodem kaliningradzkim pozostaje zawieszony do chwili obecnej.

Ma to negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną panującą w części obszarów województw pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Liczba odprawionych pojazdów zmalała o ok. 33 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Tracą na tym nasze firmy handlowe i usługowe, ale także konsumenci.

Z powyższych powodów, zdaniem związków i pracodawców, mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim powinien zostać przywrócony.
W głosowaniu nad uchwałą, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” wstrzymali się od głosu, gdyż, ich zdaniem, zabrakło informacji ministra spraw wewnętrznych o wpływie przywrócenia małego ruchu granicznego na ww. obszarze na bezpieczeństwo, kwestie uchodźców.

Anna Grabowska


 

Polecane
Emerytury
Stażowe