Na inauguracji Centrum Heschela KUL goście z całego świata

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęło działalność Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Joshuy Heschela - żydowskiego teologa, filozofa i poety. W uroczystej inauguracji placówki, która ma służyć dialogowi między Kościołem katolickim a judaizmem, uczestniczył m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp. Pierbattista Pizzaballa oraz Susannah Heschel, córka rabina Heshela.
Stanisław Budzik, Artur Miziński, Mirosław Stanisław Wróbel, Susannah Heschel, Symcha Keller, Mirosław Kalinowski, Pierbattista Pizzaballa  Na inauguracji Centrum Heschela KUL goście z całego świata
Stanisław Budzik, Artur Miziński, Mirosław Stanisław Wróbel, Susannah Heschel, Symcha Keller, Mirosław Kalinowski, Pierbattista Pizzaballa / PAP/Wojtek Jargiło

Jak zapowiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, głównymi kierunki działań Centrum będzie pogłębianie relacji katolicko-żydowskich na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury. Nowa jednostka naukowa prowadzić będzie działalność wydawniczą, polsko-izraelską wymianę studentów, a także międzynarodowe sympozja, konferencje, debaty oraz wydarzenia kulturalne.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przypomniał, że Lublin nazywany był przez Żydów “Jerozolimą Północy”, słynął jako ośrodek naukowy - już XVI wieku otwarto tu szkołę rabiniczną, zaś lubelska jesziwa, szkoła mędrców, była największa uczelnią talmudyczną na świecie. 

Wielki Kanclerz KUL wyraził też radość, że patronem Centrum będzie rabin Heschel, określany jako ”książę polskich chasydów jeden z najbardziej oryginalnych myślicieli hebrajskich XX wieku”.

Abp Pierbattista Pizzaballa wskazywał, że w zglobalizowanym świecie, katolicy i Żydzi winni prowadzić dialog po to, by do świata, który odchodzi od Boga, skierować propozycję opartą na przesłaniu obydwu religii.

Łaciński patriarcha Jerozolimy wskazał też na przełomowe znaczenie Soboru Watykańskiego II w relacjach katolicko-żydowskich. Od tego czasu krok po kroku podejmowano szereg wydarzeń służących przełamywaniu barier i budowie wzajemnego zaufania. Hierarcha wskazał w tym kontekście na kluczowe znaczenie gestów i dokumentów Jana Pawła II.

Postać papieża Wojtyły przywołał też w swoim liście przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. “Postawa Papieża Polaka i jego konsekwentne nauczanie w procesie zbliżenia między naszymi dwoma religiami i narodami nie miało sobie równych w dotychczasowej historii i stało się inspiracją dla Kościoła w Polsce” - napisał abp Stanisław Gądecki.

Susannah Heschel, córka patrona Centrum wyraziła nadzieję, że wzbudzi ono nowego ducha współpracy pomiędzy chrześcijaństwem i judaizmem. Wspomniała o staraniach Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka na rzecz wzmacniania relacji pomiędzy obydwoma religiami. 

- Wiele Polski jest w moim ojcu i wiele jej było w mojej matce, pianistce, której rodzice pochodzili z Polski - wyznała córka rabina Heschela. - Ich głęboka tożsamość religijna wzrastała w Polsce, a ja jestem jej dziedziczką - dodała. Gorąco podziękowała też Polakom za pokazanie światu “wielkiej dawki miłości i otwartości na uchodźców z Ukrainy”.

Zaznaczając, że wedle judaizmu działanie może być rodzajem modlitwy, Susannah Heschel przywołała stwierdzenie swojego ojca, że drugą stroną dobra nie jest zło, tylko obojętność. W tym kontekście wyraziła radość z powodu powołania nowej jednostki naukowej KUL. - Módlmy się razem, aby to Centrum było silne - powiedziała na zakończenie.

Przesłanie do uczestników uroczystości nadesłał m.in. argentyński rabin Abraham Skórka, wykładający na Georgetown University w Waszyngtonie. “Niech Bóg błogosławi ten projekt, aby duchowy ogień wielkiego nauczyciela, którego imię nosi oświecił pogrążoną w rozterkach ludzkość, umożliwiając jej przezwyciężenie absurdalnych konfliktów i ponowne odkrycie transcendencji w życiu” - napisał żydowski uczony, przyjaciel papieża Franciszka.

Dyrektor Centrum, ks. prof. Mirosław Wróbel powiedział, że pierwszym celem nowej jednostki naukowej KUL jest “trwanie w Słowie”, które możliwe jest poprzez czytanie, słuchanie, studiowanie i aktualizowanie Słowa Bożego - Tory i Ewangelii. Drugim celem ma być “poznawanie Prawdy, która prowadzi do prawdziwej wolności”.

Na konieczność kontynuowania dialogu międzyreligijnego w duchu patrona Centrum, zwrócił uwagę ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. "Musimy kontynuować jego misję w zakresie obopólnego zrozumienia i szacunku. Jestem przekonany, że centrum wspomoże nasze społeczeństwa, a efekty będziemy obserwować w niedalekiej przyszłości" – podkreślił dyplomata w nadesłanym liście.

W składzie Rady Naukowej i Komitetu Honorowego nowo powstałej instytucji znaleźli się m.in. rabin prof. Abraham Skórka z Argentyny, dyrektor ds. Kontaktów Międzyreligijnych Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego rabin David Rosen, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego rabin prof. Lawrence H. Schiffman, profesor Studiów Hebrajskich i Żydowskich Uniwersytetu w Oxfordzie prof. Judith Olszowy-Schlanger oraz łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Rabin prof. Abraham Joshua Heschel (1907-1972) był żydowskim teologiem, filozofem i poetą. Odegrał ważną rolę podczas Soboru Watykańskiego II, wpływając na kształt deklaracji „Nostra Aetate” (dotyczy stosunku Kościoła katolickiego do różnych religii, w tym do judaizmu), która okazała się punktem zwrotnym w relacjach katolicko-żydowskich.

tk, KUL / Lublin


 

POLECANE
Zarobki na setki milionów złotych, straty Skarbu Państwa na dziesiątki milionów. Nowe informacje ws. Buddy z ostatniej chwili
Zarobki na setki milionów złotych, straty Skarbu Państwa na dziesiątki milionów. Nowe informacje ws. "Buddy"

Nawet 60 mln zł miał stracić Skarb Państwa na działalności aresztowanego przed tygodniem Kamila L., ps. Budda – ujawnił Onet w czwartkowym materiale. Portal podał szczegóły zarzutów dla youtubera i jego grupy.

USA: Trump prowadzi z Harris [najnowszy sondaż] z ostatniej chwili
USA: Trump prowadzi z Harris [najnowszy sondaż]

Na 13 dni przed wyborami kandydat Republikanów na prezydenta USA Donald Trump wygrywa z wiceprezydent Kamalą Harris dwoma punktami procentowymi – wynika z opublikowanego w środę sondażu "Wall Street Journal". Analogiczne badanie w sierpniu wskazywało sytuację odwrotną. Cztery inne środowe ankiety wskazują na przewagę Demokratki.

W poznańskim zoo rozegrał się dramat Wiadomości
W poznańskim zoo rozegrał się dramat

W poznańskim ogrodzie zoologicznym wydarzyła się tragedia. Nie żyje mała żyrafka.

Był głosem Google Maps przez 15 lat. To pożegnanie łamie serce z ostatniej chwili
Był głosem Google Maps przez 15 lat. To pożegnanie łamie serce

Jarosław Juszkiewicz przez 15 lat był nieodłącznym towarzyszem podróży milionów Polaków, prowadząc ich za pomocą swojego rozpoznawalnego głosu w aplikacji Google Maps. W 2024 roku nadszedł jednak moment, który wielu użytkowników poruszył do głębi – dziennikarz ogłosił, że jego głos zostanie zastąpiony przez sztuczną inteligencję. Jego pożegnanie zamieszczone w mediach społecznościowych wywołało wiele emocji.

Nie żyje legendarny sportowiec z ostatniej chwili
Nie żyje legendarny sportowiec

Świat sportu pożegnał jednego z najwybitniejszych siłaczy i kulomiotów w historii. Geoff Capes, dwukrotny mistrz świata w zawodach Strongman, brytyjski rekordzista w pchnięciu kulą i trzykrotny olimpijczyk, zmarł 23 października w wieku 75 lat. Informację o jego śmierci przekazała rodzina.

Bodnar chwali się awansem w rankingu praworządności. Potężna wpadka gorące
Bodnar chwali się awansem w "rankingu praworządności". Potężna wpadka

Adam Bodnar pochwalił się "awansem Polski w rankingu praworządności" World Justice Project. Natychmiast padło bardzo trudne pytanie.

Szydło: Czekam na przeprosiny dla polskich służb z ostatniej chwili
Szydło: Czekam na przeprosiny dla polskich służb

– Jeżeli rozmawiamy dzisiaj o dezinformacji, o prowokacjach, to ja czekam, aż ktoś przeprosi wreszcie polskie służby, które zamknęły ruskiego szpiega Gonzaleza – powiedziała na forum Parlamentu Europejskiego była premier Beata Szydło.

Samuel Pereira: Ukryta agenda Donalda Tuska ws. paktu migracyjnego tylko u nas
Samuel Pereira: Ukryta agenda Donalda Tuska ws. paktu migracyjnego

„Nikt w Polsce nie dyskutuje o zgodzie na przymusową relokację migrantów. Nie ma tego problemu, ale ja będę pierwszy, który powie, ja dostanę dodatkowe miliardy euro, za to, że my przyjęliśmy tylu uchodźców z Ukrainy, ale jeśli Włochy powiedzą „pomóż nam z Lampedusą, daj trochę pieniędzy na to”, to będę pierwszy, który powie: tak. Wy nam pomagacie w tej sprawie, my wam pomożemy w tej sprawie. Będę budował prawdziwą solidarność w Europie” – te słowa Donalda Tuska sprzed roku brzmią dziś jak ponury żart.

Znany muzyk odwołał koncerty. Konieczna była operacja z ostatniej chwili
Znany muzyk odwołał koncerty. Konieczna była operacja

Igor Herbut, lider zespołu LemON, wyznał, że od pewnego czasu zmaga się z problemem zdrowotnym, który wpłynął na jego plany koncertowe. Choć artysta z trudem radził sobie z narastającym bólem, nie chciał zawieść swoich fanów i przez kilka miesięcy występował z towarzyszącym mu dyskomfortem. Dopiero gdy przepuklina, z którą walczył, zaczęła poważnie utrudniać mu życie, podjął decyzję o operacji.

Sytuacja jest dynamiczna. Groźny incydent w Mierzynie z ostatniej chwili
"Sytuacja jest dynamiczna". Groźny incydent w Mierzynie

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie poinformowała o podejrzeniu zatrucia pokarmowego w jednej z firm z Mierzyna (powiat policki), gdzie pracownicy spożywali posiłki dostarczane przez firmę cateringową. Zgłoszenie wpłynęło do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we wtorek (22 października), kiedy symptomy zatrucia zauważono u 16 osób, z czego 8 wymagało hospitalizacji.

REKLAMA

Na inauguracji Centrum Heschela KUL goście z całego świata

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęło działalność Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Joshuy Heschela - żydowskiego teologa, filozofa i poety. W uroczystej inauguracji placówki, która ma służyć dialogowi między Kościołem katolickim a judaizmem, uczestniczył m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp. Pierbattista Pizzaballa oraz Susannah Heschel, córka rabina Heshela.
Stanisław Budzik, Artur Miziński, Mirosław Stanisław Wróbel, Susannah Heschel, Symcha Keller, Mirosław Kalinowski, Pierbattista Pizzaballa  Na inauguracji Centrum Heschela KUL goście z całego świata
Stanisław Budzik, Artur Miziński, Mirosław Stanisław Wróbel, Susannah Heschel, Symcha Keller, Mirosław Kalinowski, Pierbattista Pizzaballa / PAP/Wojtek Jargiło

Jak zapowiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, głównymi kierunki działań Centrum będzie pogłębianie relacji katolicko-żydowskich na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury. Nowa jednostka naukowa prowadzić będzie działalność wydawniczą, polsko-izraelską wymianę studentów, a także międzynarodowe sympozja, konferencje, debaty oraz wydarzenia kulturalne.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przypomniał, że Lublin nazywany był przez Żydów “Jerozolimą Północy”, słynął jako ośrodek naukowy - już XVI wieku otwarto tu szkołę rabiniczną, zaś lubelska jesziwa, szkoła mędrców, była największa uczelnią talmudyczną na świecie. 

Wielki Kanclerz KUL wyraził też radość, że patronem Centrum będzie rabin Heschel, określany jako ”książę polskich chasydów jeden z najbardziej oryginalnych myślicieli hebrajskich XX wieku”.

Abp Pierbattista Pizzaballa wskazywał, że w zglobalizowanym świecie, katolicy i Żydzi winni prowadzić dialog po to, by do świata, który odchodzi od Boga, skierować propozycję opartą na przesłaniu obydwu religii.

Łaciński patriarcha Jerozolimy wskazał też na przełomowe znaczenie Soboru Watykańskiego II w relacjach katolicko-żydowskich. Od tego czasu krok po kroku podejmowano szereg wydarzeń służących przełamywaniu barier i budowie wzajemnego zaufania. Hierarcha wskazał w tym kontekście na kluczowe znaczenie gestów i dokumentów Jana Pawła II.

Postać papieża Wojtyły przywołał też w swoim liście przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. “Postawa Papieża Polaka i jego konsekwentne nauczanie w procesie zbliżenia między naszymi dwoma religiami i narodami nie miało sobie równych w dotychczasowej historii i stało się inspiracją dla Kościoła w Polsce” - napisał abp Stanisław Gądecki.

Susannah Heschel, córka patrona Centrum wyraziła nadzieję, że wzbudzi ono nowego ducha współpracy pomiędzy chrześcijaństwem i judaizmem. Wspomniała o staraniach Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka na rzecz wzmacniania relacji pomiędzy obydwoma religiami. 

- Wiele Polski jest w moim ojcu i wiele jej było w mojej matce, pianistce, której rodzice pochodzili z Polski - wyznała córka rabina Heschela. - Ich głęboka tożsamość religijna wzrastała w Polsce, a ja jestem jej dziedziczką - dodała. Gorąco podziękowała też Polakom za pokazanie światu “wielkiej dawki miłości i otwartości na uchodźców z Ukrainy”.

Zaznaczając, że wedle judaizmu działanie może być rodzajem modlitwy, Susannah Heschel przywołała stwierdzenie swojego ojca, że drugą stroną dobra nie jest zło, tylko obojętność. W tym kontekście wyraziła radość z powodu powołania nowej jednostki naukowej KUL. - Módlmy się razem, aby to Centrum było silne - powiedziała na zakończenie.

Przesłanie do uczestników uroczystości nadesłał m.in. argentyński rabin Abraham Skórka, wykładający na Georgetown University w Waszyngtonie. “Niech Bóg błogosławi ten projekt, aby duchowy ogień wielkiego nauczyciela, którego imię nosi oświecił pogrążoną w rozterkach ludzkość, umożliwiając jej przezwyciężenie absurdalnych konfliktów i ponowne odkrycie transcendencji w życiu” - napisał żydowski uczony, przyjaciel papieża Franciszka.

Dyrektor Centrum, ks. prof. Mirosław Wróbel powiedział, że pierwszym celem nowej jednostki naukowej KUL jest “trwanie w Słowie”, które możliwe jest poprzez czytanie, słuchanie, studiowanie i aktualizowanie Słowa Bożego - Tory i Ewangelii. Drugim celem ma być “poznawanie Prawdy, która prowadzi do prawdziwej wolności”.

Na konieczność kontynuowania dialogu międzyreligijnego w duchu patrona Centrum, zwrócił uwagę ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. "Musimy kontynuować jego misję w zakresie obopólnego zrozumienia i szacunku. Jestem przekonany, że centrum wspomoże nasze społeczeństwa, a efekty będziemy obserwować w niedalekiej przyszłości" – podkreślił dyplomata w nadesłanym liście.

W składzie Rady Naukowej i Komitetu Honorowego nowo powstałej instytucji znaleźli się m.in. rabin prof. Abraham Skórka z Argentyny, dyrektor ds. Kontaktów Międzyreligijnych Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego rabin David Rosen, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego rabin prof. Lawrence H. Schiffman, profesor Studiów Hebrajskich i Żydowskich Uniwersytetu w Oxfordzie prof. Judith Olszowy-Schlanger oraz łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Rabin prof. Abraham Joshua Heschel (1907-1972) był żydowskim teologiem, filozofem i poetą. Odegrał ważną rolę podczas Soboru Watykańskiego II, wpływając na kształt deklaracji „Nostra Aetate” (dotyczy stosunku Kościoła katolickiego do różnych religii, w tym do judaizmu), która okazała się punktem zwrotnym w relacjach katolicko-żydowskich.

tk, KUL / Lublin



 

Polecane
Emerytury
Stażowe