PIT 37 online – kto się z niego rozlicza i do kiedy należy go przesłać?

Deklaracje do celów podatkowych i rozliczania naszych rocznych dochodów mają wiele różnych form, a wykorzystanie konkretnego wzoru zależy od tego, skąd uzyskujemy nasze przychody. Podatek dochodowy jest powszechnie stosowany w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej, także w Polsce. Kto powinien rozliczyć się przy pomocy formularza o numerze 37? Jak najszybciej i najprościej wypełnić deklarację PIT 37 i jak sprawnie przesłać ją do naszego Urzędu Skarbowego?
 PIT 37 online – kto się z niego rozlicza i do kiedy należy go przesłać?

1. Czym jest PIT 37?

2. Kto rozlicza się z deklaracji PIT 37?

3. Do kiedy należy przesłać PIT do fiskusa?

4. Rozliczenie PIT – jak je przygotować?

5. W jaki sposób przesłać deklarację podatkową do urzędu?

Czym jest PIT 37?

Podatek dochodowy jest w Polsce sposobem na uzyskanie wpłat od osób, które pracują lub uzyskują dochód w inny sposób, na przykład ze spółdzielczego stosunku pracy, wynajmu lokali, z tytułu działalności gospodarczej czy też pozarolniczej działalności gospodarczej. Istnieje wiele różnych rodzajów deklaracji, które wypełniamy zależnie od tego, skąd pochodzą zarobione przez nas środki. PIT 37 jest najpopularniejszym formularzem z tej grupy, jednocześnie też oferuje nam najwięcej ulg podatkowych, z których możemy skorzystać przy okazji rozliczenia, o ile spełnimy określone warunki. W przypadku wykorzystania tej deklaracji rozliczamy się w skali podatkowej, co oznacza, że procent opodatkowania zależy od wysokości osiągniętego dochodu. Aktualne progi podatkowe to kolejno 17 oraz 32 procent. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.e-pity.pl/pit-37/.

Kto rozlicza się z deklaracji PIT 37?

Pieniądze podlegające opodatkowaniu przez deklarację PIT 37 to środki, które zarobimy z tytułu stosunku pracy – jako pracownik u kogoś. Pod tę kategorię podpadają środki zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i zlecenia oraz umowy o dzieło. W takim przypadku zaliczki na podatek płaci za nas pracodawca, potrącając je co miesiąc od naszej pensji brutto. Aby rozliczyć swoją deklarację musimy najpierw otrzymać od niego PIT 11, który stanowi podsumowanie naszych zarobków oraz zapłaconych do tej pory zaliczek. W sytuacji gdy zarobimy dodatkowe środki w danym roku podatkowym, również musimy wykazać je w naszym Picie. Jest to często równoznaczne z koniecznością uiszczenia dopłaty do podatku.

Do kiedy należy przesłać PIT do fiskusa?

Gdy korzystamy z deklaracji PIT 37 i nasze zaliczki są odprowadzane za pośrednictwem płatnika w postaci naszego pracodawcy, musimy wykazać nasze dochody oraz przesłać formularz do Urzędu Skarbowego w określonym terminie. Dla tego konkretnego numeru deklaracji jest to ostatni dzień kwietnia w roku następującym po tym roku podatkowym, który chcemy rozliczyć. Obecnie więc do 30 kwietnia będziemy musieli złożyć nasze deklaracje za rok 2022.

Rozliczenie PIT – jak je przygotować?

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie swojej deklaracji. Przede wszystkim możemy udać się z tym do profesjonalnej księgowej, która wypełni formularze PIT za nas, a często także prześle je w naszym imieniu. Inną opcją jest przygotowanie dokumentu samodzielnie lub też wykorzystanie do tego dedykowanego oprogramowania, które wskaże nam, jakie pola w zeznaniu podatkowym muszą zostać zapisane, a także umożliwi zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędu. Ostatnią opcją jest także udanie się do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego i poproszenie o pomoc jednego z urzędników. Pamiętajmy jednak, że w razie jego pomyłki to na nas spoczywa obowiązek skorygowania błędu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.e-pity.pl/pit-37-program-online/.

W jaki sposób przesłać deklarację podatkową do urzędu?

Podobnie jak w przypadku wypełniania deklaracji PIT, sposobów jej przesłania również jest kilka. Do niedawna najchętniej wybieraną opcją było osobiste dostarczenie dokumentów do urzędu, jednak w sytuacji gdy mieszkamy daleko od miejsca, w którym jesteśmy zameldowani, może być to utrudnione i niepraktyczne rozwiązanie. Drugą możliwością jest przesłanie deklaracji pocztą – w takiej sytuacji liczy się data nadania, a dodatkowo powinniśmy wysłać dokument listem poleconym i zachować potwierdzenie jego nadania. Najprostszą i najwygodniejszą obecnie opcją na rozliczenie się z fiskusem jest przesłanie deklaracji PIT przez internet. Możemy zrobić to z poziomu własnej kanapy, bez wychodzenia z domu. Ważnym jedynie jest, aby zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli plik, który Urząd Skarbowy prześle nam zwrotnie, a który jest potwierdzeniem, że nasz formularz został poprawnie odebrany. UPO, podobnie jak potwierdzenie nadania listu poleconego, powinniśmy zachować dla siebie przez kilka następnych lat.

PIT 37 dotyczy osób uzyskujących dochody z tytułu stosunku pracy i podobnie jak w przypadku innych deklaracji tutaj także możemy rozliczyć określone ulgi podatkowe. Wypełniając nasz formularz, upewnijmy się o jego poprawności, a także pamiętajmy o dochowaniu wyznaczonych przez urząd terminów. Obecnie najprostszą formą rozliczenia się z fiskusem jest wypełnienie i przesłanie PIT-u 37 online – możemy zrobić to w komfortowych warunkach, bez wychodzenia z domu.


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

PIT 37 online – kto się z niego rozlicza i do kiedy należy go przesłać?

Deklaracje do celów podatkowych i rozliczania naszych rocznych dochodów mają wiele różnych form, a wykorzystanie konkretnego wzoru zależy od tego, skąd uzyskujemy nasze przychody. Podatek dochodowy jest powszechnie stosowany w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej, także w Polsce. Kto powinien rozliczyć się przy pomocy formularza o numerze 37? Jak najszybciej i najprościej wypełnić deklarację PIT 37 i jak sprawnie przesłać ją do naszego Urzędu Skarbowego?
 PIT 37 online – kto się z niego rozlicza i do kiedy należy go przesłać?

1. Czym jest PIT 37?

2. Kto rozlicza się z deklaracji PIT 37?

3. Do kiedy należy przesłać PIT do fiskusa?

4. Rozliczenie PIT – jak je przygotować?

5. W jaki sposób przesłać deklarację podatkową do urzędu?

Czym jest PIT 37?

Podatek dochodowy jest w Polsce sposobem na uzyskanie wpłat od osób, które pracują lub uzyskują dochód w inny sposób, na przykład ze spółdzielczego stosunku pracy, wynajmu lokali, z tytułu działalności gospodarczej czy też pozarolniczej działalności gospodarczej. Istnieje wiele różnych rodzajów deklaracji, które wypełniamy zależnie od tego, skąd pochodzą zarobione przez nas środki. PIT 37 jest najpopularniejszym formularzem z tej grupy, jednocześnie też oferuje nam najwięcej ulg podatkowych, z których możemy skorzystać przy okazji rozliczenia, o ile spełnimy określone warunki. W przypadku wykorzystania tej deklaracji rozliczamy się w skali podatkowej, co oznacza, że procent opodatkowania zależy od wysokości osiągniętego dochodu. Aktualne progi podatkowe to kolejno 17 oraz 32 procent. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.e-pity.pl/pit-37/.

Kto rozlicza się z deklaracji PIT 37?

Pieniądze podlegające opodatkowaniu przez deklarację PIT 37 to środki, które zarobimy z tytułu stosunku pracy – jako pracownik u kogoś. Pod tę kategorię podpadają środki zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i zlecenia oraz umowy o dzieło. W takim przypadku zaliczki na podatek płaci za nas pracodawca, potrącając je co miesiąc od naszej pensji brutto. Aby rozliczyć swoją deklarację musimy najpierw otrzymać od niego PIT 11, który stanowi podsumowanie naszych zarobków oraz zapłaconych do tej pory zaliczek. W sytuacji gdy zarobimy dodatkowe środki w danym roku podatkowym, również musimy wykazać je w naszym Picie. Jest to często równoznaczne z koniecznością uiszczenia dopłaty do podatku.

Do kiedy należy przesłać PIT do fiskusa?

Gdy korzystamy z deklaracji PIT 37 i nasze zaliczki są odprowadzane za pośrednictwem płatnika w postaci naszego pracodawcy, musimy wykazać nasze dochody oraz przesłać formularz do Urzędu Skarbowego w określonym terminie. Dla tego konkretnego numeru deklaracji jest to ostatni dzień kwietnia w roku następującym po tym roku podatkowym, który chcemy rozliczyć. Obecnie więc do 30 kwietnia będziemy musieli złożyć nasze deklaracje za rok 2022.

Rozliczenie PIT – jak je przygotować?

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie swojej deklaracji. Przede wszystkim możemy udać się z tym do profesjonalnej księgowej, która wypełni formularze PIT za nas, a często także prześle je w naszym imieniu. Inną opcją jest przygotowanie dokumentu samodzielnie lub też wykorzystanie do tego dedykowanego oprogramowania, które wskaże nam, jakie pola w zeznaniu podatkowym muszą zostać zapisane, a także umożliwi zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędu. Ostatnią opcją jest także udanie się do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego i poproszenie o pomoc jednego z urzędników. Pamiętajmy jednak, że w razie jego pomyłki to na nas spoczywa obowiązek skorygowania błędu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.e-pity.pl/pit-37-program-online/.

W jaki sposób przesłać deklarację podatkową do urzędu?

Podobnie jak w przypadku wypełniania deklaracji PIT, sposobów jej przesłania również jest kilka. Do niedawna najchętniej wybieraną opcją było osobiste dostarczenie dokumentów do urzędu, jednak w sytuacji gdy mieszkamy daleko od miejsca, w którym jesteśmy zameldowani, może być to utrudnione i niepraktyczne rozwiązanie. Drugą możliwością jest przesłanie deklaracji pocztą – w takiej sytuacji liczy się data nadania, a dodatkowo powinniśmy wysłać dokument listem poleconym i zachować potwierdzenie jego nadania. Najprostszą i najwygodniejszą obecnie opcją na rozliczenie się z fiskusem jest przesłanie deklaracji PIT przez internet. Możemy zrobić to z poziomu własnej kanapy, bez wychodzenia z domu. Ważnym jedynie jest, aby zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli plik, który Urząd Skarbowy prześle nam zwrotnie, a który jest potwierdzeniem, że nasz formularz został poprawnie odebrany. UPO, podobnie jak potwierdzenie nadania listu poleconego, powinniśmy zachować dla siebie przez kilka następnych lat.

PIT 37 dotyczy osób uzyskujących dochody z tytułu stosunku pracy i podobnie jak w przypadku innych deklaracji tutaj także możemy rozliczyć określone ulgi podatkowe. Wypełniając nasz formularz, upewnijmy się o jego poprawności, a także pamiętajmy o dochowaniu wyznaczonych przez urząd terminów. Obecnie najprostszą formą rozliczenia się z fiskusem jest wypełnienie i przesłanie PIT-u 37 online – możemy zrobić to w komfortowych warunkach, bez wychodzenia z domu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe