- Postawiono nam po przeprowadzeniu czynności zarzuty, do których staram się odnosić publicznie, gdyż zostały one niemal od razu upublicznione. Zarzuty absurdalne. Nie mam żadnej wątpliwości, że sprawa ma charakter polityczny i jest skutkiem mojego zaangażowania i komentowania naszej rzeczywistości – mówi Błażej Spychalski, były rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy, w rozmowie z Igorem Zalewskim.
– Wszystko zaczęło się na początku lat 90. W moim domu w Korei Południowej miałem serię komiksów przedstawiających różne państwa świata. Pamiętam, że były tam opisane wydarzenia w Stoczni Gdańskiej, walka o demokrację i upadek komunizmu – mówi Chang Il You, kierownik Centrum Współpracy Polska-Korea Południowa przy Uniwersytecie Śląskim, w rozmowie z Jakubem Pacanem.
Slavoj Žižek od dawna budzi sympatię bardzo różnorodnych środowisk – i na lewicy, i na prawicy ma zarówno oddanych zwolenników, jak i zagorzałych wrogów. Słoweński marksista słynie z oryginalnych, prowokacyjnych i niekonwencjonalnych wypowiedzi na temat filozofii, polityki czy kultury. Teraz uderza w kolejne tabu, wzywając ateistów do namysłu nad chrześcijaństwem.
Kolejny raz okazało się, że w jedności siła. Że razem można wygrać z potęgami lub walczyć z nimi jak równy z równym. Że wspólne działanie przynosi efekty, których jednostka nie ma szans osiągnąć.
Na emeryturę przechodzą właśnie osoby, które w okolicach 1980 roku rozpoczynały swoją drogę zawodową. Przez te lata zmieniła się Polska, zmienił się także diametralnie rynek pracy i oczekiwania kolejnych pokoleń pracowników co do warunków, w jakich przebiega ich droga zawodowa. Wraz ze zmianami na rynku pracy musiał zmienić się także sam Związek.
Jedno jest pewne. Będziemy mieli w nadchodzących tygodniach i miesiącach powrót wielkiego chaosu informacyjnego w temacie Ukrainy. Znamy to dobrze z przeszłości. Przypomnijcie sobie, jak było, gdy trzy lata temu ruszała rosyjska inwazja. W przestrzeni fruwały najróżniejsze wieści. A to, że ruscy spadochroniarze zajmują właśnie lotnisko w Kijowie. A to znów, że Ukraińcy gromią napastników na wszystkich frontach, a Putin palnął sobie w łeb.
Tradycyjne wartości, nowe technologie, zmiany pokoleniowe. W jaki sposób połączyć historię z nowoczesnością? W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” pokazujemy, jak robi to największy w Polsce związek zawodowy – NSZZ „Solidarność”.
To jeden z pewników: skoro pojawiliśmy się na ziemi, to musimy się w niej znaleźć. Obrót ciała, bynajmniej nie niebieskiego. Prawo materii. Ale niektóre odejścia mają w sobie coś metafizycznego. Molier, który zmarł na scenie, grając „chorego z urojenia” – i widzowie byli przekonani, że nadal oglądają Argana fingującego własną śmierć, podczas gdy to autor i aktor w jednej osobie żegnał się z doczesnością.
W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, młody artysta Krzysiek Bączkowski opowiedział o swojej życiowej pasji do tenisa ziemnego i o tym jak radzi sobie jako trener. Mówił także o jego drugiej miłości do tworzenia muzyki. Wyjaśnił również, że zamierza tworzyć piosenki z różnych gatunków muzycznych. Opowiedział również o tym jak chciałby pomagać ludziom cierpiącym na traumy z przeszłości.
W pewnym skrócie nasze dzieje w wieku XIX wyglądały tak: poetów romantycznych mieliśmy wybitnych, a polityków romantycznych nie. Może dlatego że literacki romantyzm świetnie nadaje się do przeżywania, zwłaszcza indywidualnej szamotaniny między duchem a materią.
Pod koniec zeszłego roku ukazało się winylowe wznowienie płyty „We Are Back!” kapeli Ramzes & The Hooligans. Legenda chuligańskiego, a zarazem robotniczego punk rocka w lecie wróci też z jednym koncertem, który zapewne będzie sporym wydarzeniem. Tym samym zresztą jest każda reedycja płyty Ramzesa. Zespołu, który do dziś budzi kontrowersje zarówno niepoprawnym politycznie przekazem, jak i muzyką, w której jedni nie słyszą niczego specjalnego, a drudzy odnajdują w niej własne życie i emocje.
Choć kierowcą samochodu jestem już od wielu lat, to niestety nie pamiętam, jak to jest z kartą rowerową. Ponieważ mam dziecko w wieku szkolnym, to chcę sobie przypomnieć, jakie są przepisy dotyczące karty rowerowej w Polsce. Stąd moje pytanie: od jakiego wieku można przystąpić do egzaminu na kartę rowerową, kto go przeprowadza, jaki jest koszt kursu i jak długo czeka się na wydanie takiej karty?
Po trwającym kilka miesięcy brutalnym śledztwie i ponad tygodniowym „procesie” 17 grudnia 1946 r. komuniści orzekli karę śmierci wobec kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” i siedmiu jego podkomendnych. Wojskowemu Sądowi Rejonowemu w Łodzi przewodniczył płk Bronisław Ochnio, oskarżali prokuratorzy mjr Czesław Łapiński (morderca sądowy rtm. Witolda Pileckiego) i mjr Kazimierz Graff. Wyroki na polskich żołnierzach wykonano 19 lutego 1947 r. Wśród zamordowanych był Henryk Glapiński „Klinga”. Szczątków „Warszyca” i „Klingi” do dziś nie udało się odnaleźć.
Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) z dnia na dzień została zamknięta. Sprawa, która nie schodzi z czołówek amerykańskich mediów, ma również swoje bezpośrednie przełożenie na Polskę. Okazało się bowiem, że wiele organizacji pozarządowych i mediów przyjmowało wsparcie od administracji Joe Bidena. Głównie na projekty ideologiczne i polityczne.
Największy rozgłos z tekstu „Polak rozłamany” w miesięczniku „Znak” (1987, nr 390–391) zyskała fraza „Polskość to nienormalność”, ale to zaledwie trzy słowa, a są tam jeszcze inne, równie ciężkiego kalibru. Donald Tusk wyznaje między innymi, że „nie ma specjalnej ochoty dźwigać tego brzemienia polskości”, bo „wypełniony do granic polskością staje się nienormalny”. Według niego hasło „Bóg, Honor i Ojczyzna” kłóci się z kulturą, cywilizacją i pieniądzem, a „polskość kojarzy mu się z pechem, z przegraną, z nawałnicami”. Ba! – „Polskość nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem”.
"Geopolityka obszaru Trójmorza w erze nowych wyzwań i sztucznej inteligencji" – pod takim tytułem odbyła się dzisiaj w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej debata z udziałem ekspertów.
Przedstawiciele Fundacji Instytutu Międzymorza i Fundacji Promocji Solidarności podpisali dziś w Gdańsku list intencyjny co do chęci nawiązania współpracy i jej kierunku.
„Pakt migracyjny wejdzie w życie w połowie 2026 roku. Nie udało nam się zorganizować tzw. mniejszości blokującej” – oznajmił w ubiegły wtorek Janusz Lewandowski w radiu RMF FM. Nie powiedział tak naprawdę niczego, czego byśmy nie wiedzieli, utrudnił jednak swoim kolegom partyjnym wykonanie kolejnej serii fikołków. To, co od wielu dni, a tak naprawdę od momentu ogłoszenia przez PiS referendum w 2023 roku, dzieje się wokół unijnej polityki migracyjnej, to wyjątkowy spektakl. Odegrali w nim rolę również polscy wyborcy, ale ten kto rolę tę dla nich napisał, jest w ostatnich dniach przedmiotem dyskusji.
Ta kampania jest dziwna. W warunkach liberalizującego się społeczeństwa, atomizacji, plagi rozwodów, postępującego procesu sekularyzacji, słabnącej pozycji Kościoła oraz upadku autorytetów kampania skręca w prawo. Tyle że prawa strona nie bardzo to wykorzystuje.
„Konserwatywnienie” Rafała Trzaskowskiego pod publikę nie cieszy, a śmieszy, bo trudno ufać człowiekowi (zresztą, jakie ufać?), czy nawet szanować człowieka, który powie wszystko, gdy mu tak wyjdzie z badań fokusowych, a ty, wyborco, radź sobie ze swoim dysonansem poznawczym.