Powstanie Narodowe Muzeum Techniki?
Poprzez współpracę miasta z restortem ministerstwo chce ratować zbiory Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Ponadto rozwiązanie to umożliwiłoby poprawę warunków, w jakich obecnie działa Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.
Resort kultury – podkreślono – nie jest organem prowadzącym tę instytucję i nie ma wpływu na określanie warunków, na jakich zajmuje ona pomieszczenia w obecnej siedzibie, a także nie może przekazywać jej dotacji jako jednostce pozostającej w strukturze stowarzyszenia – Naczelnej Organizacji Technicznej.
Minister Gliński zdecydował się podjąć działania z powodu realnych zagrożeń dla dalszej publicznej dostępności i trwałości kolekcji muzeum. jest głęboko przekonany, że utrzymanie publicznej dostępności kolekcji Muzeum Techniki i Przemysłu NOT - jako dziedzictwa powołanego w 1929 r. Muzeum Techniki i Przemysłu i jako unikalnego zbioru muzealiów i archiwów, dokumentujących rozwój polskiej myśli technicznej - jest ważnym zadaniem państwa.
W tym celu zwrócił się do prezydent Warszawy z propozycją wspólnego utworzenia Narodowego Muzeum Techniki.
„Takie rozwiązanie Narodowe Muzeum Techniki - po przeprowadzeniu negocjacji z NOT, która deklarowała dotąd wolę przekazania zbiorów do muzeum prowadzonego jako samorządowa lub państwowa instytucja kultury – przejęłoby zbiory i zapewniłoby kontynuację misji Muzeum Techniki i Przemysłu w jego dotychczasowej siedzibie” – napisano w komunikacie.
MKiDN zwraca uwagę na tradycję miejsca, w którym od wielu lat zlokalizowane jest muzeum, czyli Pałac Kultury i Nauki. Resort wskazuje, że Narodowe Muzeum Techniki mogłoby być prowadzone wspólnie przez MKiDN i władze Warszawy.
„Narodowe Muzeum Techniki podjęłoby misję promocji i upamiętnienia dokonań polskiej myśli technicznej także jako ośrodek działań edukacyjnych, popularyzowania idei innowacyjności i generowania społecznych postaw prorozwojowych” – zaznaczono.
IK