[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Historical justice for Poland

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk odbył ważną wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Waszyngtonie spotkał się m.in. ze współprzewodniczącym Komisji Helsińskiej Steve’em Cohenem, senatorami Tedem Cruzem i Rickiem Scottem, a także przewodniczącą zespołu parlamentarnego ds. Polski Marcy Kaptur.
Warszawa. Ruiny domów przy ul. Granicznej 1939 [Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Historical justice for Poland
Warszawa. Ruiny domów przy ul. Granicznej 1939 / Wikimedia Commons / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polacy popierają zabiegi w sprawie otrzymania reparacji wojennych od Niemiec. Zdecydowane stanowisko w tej sprawie ma 57 proc. ankietowanych. Zabiegi te popiera też w znacznej mierze Polonia amerykańska. Razem z kolegą z Teksasu – Krzysztofem Gajdą i kilkoma innymi przedstawicielami różnych organizacji prowadzimy skoordynowane z Warszawą działania, które mają na celu doprowadzenie do uruchomienia w USA kampanii na rzecz reparacji wojennych dla Polski od Niemiec. Wskazaliśmy, że w procesie budowania nowego wizerunku Polski – kraju umiłowania wolności i solidarności – powinniśmy docierać do amerykańskich elit i angażować amerykańskie uniwersytety i World Affairs Councils do aktywności w prezentowaniu naszego punktu widzenia pod hasłem: „Historical justice for Poland” [Historyczna sprawiedliwość dla Polski – przyp. red.]. Inny pomysł, który przedstawiliśmy na łamach „Tygodnika Solidarność”, polega na przeprowadzeniu wśród polskich ofiar II wojny światowej i ich spadkobierców akcji identyfikacji tych ofiar i ich spadkobierców oraz przygotowaniu wniosków formalnoprawnych zawierających wykazy utraconych dóbr ruchomych i nieruchomych zagrabionych przez nazistowskie Niemcy. Projekt może być przeprowadzony na wzór „Holocaust Era Asset Restitution Taskforce”, zwanego potocznie projektem HEART, sponsorowanego przez rząd Izraela i Jewish Agency for Israel (JAFI). Celem projektu było stworzenie możliwości i narzędzi do dochodzenia w drodze prawnej zadośćuczynienia ofiarom Holocaustu. W wyniku tego działania stworzono 200 000 udokumentowanych wniosków, które stały się podstawą prawną do dalszych kroków w tej sprawie. Jesteśmy więcej niż przekonani, że strona polska powinna jak najszybciej identyfikować ofiary II wojny światowej i ich spadkobierców, aby oni mogli w dowolnym dla nich czasie składać w biurze Instytutu Strat Wojennych formalne wnioski zawierające wykazy utraconych dóbr ruchomych i nieruchomych zrabowanych lub zniszczonych przez najeźdźców niemieckich, jak i oddzielnie sowieckich.

Polskie ofiary II wojny światowej mają nie tylko moralne prawo do odszkodowań i rekompensat. Państwo polskie powinno dokumentować wnioski polskich obywateli i ich potomków mieszkających w kraju oraz za granicami Polski. W ciągu kilku ostatnich lat powstało wiele profesjonalnych organizacji rządowych i NGO, których celem jest promocja Polski za jej granicami. Czas najwyższy, aby te środki zostały użyte w kampanii „Historical justice for Poland”. Tak więc książki o polskiej historii powinny trafiać do bibliotek publicznych i uniwersyteckich oraz do sieci największych dystrybutorów książek w Stanach Zjednoczonych. Istotne są tutaj duże ośrodki miejskie i ośrodki akademickie. Muszą to być działania punktowe, które powinny opierać się na wsparciu ośrodków polonijnych. Kluczem do osiągnięcia sukcesów w zakresie niemal wszystkich wspólnych inicjatyw – również akcji reparacji od Niemiec – jest komunikacja strategiczna z polską diasporą, ale o tym już w następnym artykule.

 

 

 


 

POLECANE
Trzaskowski podda się testom na obecność narkotyków? Jest odpowiedź kandydata KO z ostatniej chwili
Trzaskowski podda się testom na obecność narkotyków? Jest odpowiedź kandydata KO

W sobotę Rafał Trzaskowski odniósł się do propozycji Karola Nawrockiego, aby obaj politycy poddali się testom na obecność substancji psychoaktywnych w organizmie.

Poparcie w II turze wyborów prezydenckich. Lewica podjęła decyzję z ostatniej chwili
Poparcie w II turze wyborów prezydenckich. Lewica podjęła decyzję

Zjazd Nowej Lewicy jednomyślnie przyjął uchwałę w sprawie poparcia kandydata KO Rafała Trzaskowskiego w II turze wyborów prezydenckich - poinformowali liderzy ugrupowania. Zapowiedzieli też udział w niedzielnym marszu poparcia dla Trzaskowskiego.

Niesamowite odkrycie astronomów. To prawdziwa gratka Wiadomości
Niesamowite odkrycie astronomów. To prawdziwa gratka

Astronomowie natknęli się na niezwykły układ podwójny gwiazd. To, co go wyróżnia, to fakt, że jedna z gwiazd dosłownie krąży wewnątrz drugiej - a dokładniej w jej zewnętrznych warstwach. Tego typu zjawiska są ekstremalnie rzadkie w naszej galaktyce.

Sonia Szklanowska nie żyje. Niezwykły pogrzeb młodej gwiazdy z ostatniej chwili
Sonia Szklanowska nie żyje. Niezwykły pogrzeb młodej gwiazdy

W sobotę, 25 maja, w Świekatowie odbył się pogrzeb Soni Szklanowskiej, młodej wokalistki i gwiazdy programu Hotel Paradise. Zgodnie z jej wolą, żałobnicy pojawili się ubrani w jasne stroje, przynosząc białe róże – symbol delikatności i pokoju. 

 Kultowy serial zakończony po jednym sezonie Wiadomości
Kultowy serial zakończony po jednym sezonie

Choć serial „Pingwin” z Colinem Farrellem zdobył ogromną popularność i miliony widzów, HBO nie planuje nakręcić jego drugiego sezonu. Produkcja została zgłoszona do nagród Emmy jako miniserial, co oznacza, że historia została zamknięta na jednym sezonie.

Potężna awaria platformy X z ostatniej chwili
Potężna awaria platformy X

Platforma X (dawniej Twitter) zmaga się z poważną awarią, która dotknęła użytkowników na całym świecie – także w Polsce. Serwis przestał działać około godziny 14:00 czasu polskiego. Próba załadowania nowych postów kończy się komunikatem: „Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie załadować”.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

W nocy z soboty na niedzielę przymrozki głównie na wschodzie kraju, temperatura przy gruncie lokalnie spadnie do minus 3 st. C – poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Tomasz Siemieniuk. W dzień termometry wskażą do 20 st. C.

Atak nożownika na dworcu w Hamburgu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika na dworcu w Hamburgu. Nowe informacje

W piątek wieczorem, 23 maja 2025 roku, na głównym dworcu kolejowym w Hamburgu doszło do brutalnego ataku nożem. Kobieta zaatakowała przypadkowych przechodniów na peronie 13/14. Rannych zostało łącznie 18 osób w wieku od 19 do 85 lat. Dziś pojawiły się nowe informacje w sprawie.

Karol Nawrocki podpisał się pod postulatami stowarzyszenia Tak dla CPK z ostatniej chwili
Karol Nawrocki podpisał się pod postulatami stowarzyszenia "Tak dla CPK"

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w sobotę podpisał się pod listą sześciu postulatów stowarzyszenia "Tak dla CPK". Zadeklarował również, że gdyby został prezydentem, jego pierwszą inicjatywą ustawodawczą będzie inicjatywa powrotu do poprzedniej wersji inwestycji CPK z czasów rządów PiS.

Mec. Matyja chce być dziekanem Izby Adwokackiej w Katowicach: Czas na młodych Wiadomości
Mec. Matyja chce być dziekanem Izby Adwokackiej w Katowicach: Czas na młodych

W Katowicach odbywają się w sobotę wybory na nowych władz Izby Adwokackiej w Katowicach. To jedna z dwóch  największych takich instytucji w kraju. O najważniejszą funkcję dziekana tejże Izby ubiegać się będzie aż sześciu kandydatów, a tym mecenas Paweł Matyja, znany m.in. z obrony Tomasza Komendy, który niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat życia. Doprowadził też do Ryszarda Boguckiego w procesie o zabójstwo generała Marka Papały.

REKLAMA

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Historical justice for Poland

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk odbył ważną wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Waszyngtonie spotkał się m.in. ze współprzewodniczącym Komisji Helsińskiej Steve’em Cohenem, senatorami Tedem Cruzem i Rickiem Scottem, a także przewodniczącą zespołu parlamentarnego ds. Polski Marcy Kaptur.
Warszawa. Ruiny domów przy ul. Granicznej 1939 [Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Historical justice for Poland
Warszawa. Ruiny domów przy ul. Granicznej 1939 / Wikimedia Commons / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polacy popierają zabiegi w sprawie otrzymania reparacji wojennych od Niemiec. Zdecydowane stanowisko w tej sprawie ma 57 proc. ankietowanych. Zabiegi te popiera też w znacznej mierze Polonia amerykańska. Razem z kolegą z Teksasu – Krzysztofem Gajdą i kilkoma innymi przedstawicielami różnych organizacji prowadzimy skoordynowane z Warszawą działania, które mają na celu doprowadzenie do uruchomienia w USA kampanii na rzecz reparacji wojennych dla Polski od Niemiec. Wskazaliśmy, że w procesie budowania nowego wizerunku Polski – kraju umiłowania wolności i solidarności – powinniśmy docierać do amerykańskich elit i angażować amerykańskie uniwersytety i World Affairs Councils do aktywności w prezentowaniu naszego punktu widzenia pod hasłem: „Historical justice for Poland” [Historyczna sprawiedliwość dla Polski – przyp. red.]. Inny pomysł, który przedstawiliśmy na łamach „Tygodnika Solidarność”, polega na przeprowadzeniu wśród polskich ofiar II wojny światowej i ich spadkobierców akcji identyfikacji tych ofiar i ich spadkobierców oraz przygotowaniu wniosków formalnoprawnych zawierających wykazy utraconych dóbr ruchomych i nieruchomych zagrabionych przez nazistowskie Niemcy. Projekt może być przeprowadzony na wzór „Holocaust Era Asset Restitution Taskforce”, zwanego potocznie projektem HEART, sponsorowanego przez rząd Izraela i Jewish Agency for Israel (JAFI). Celem projektu było stworzenie możliwości i narzędzi do dochodzenia w drodze prawnej zadośćuczynienia ofiarom Holocaustu. W wyniku tego działania stworzono 200 000 udokumentowanych wniosków, które stały się podstawą prawną do dalszych kroków w tej sprawie. Jesteśmy więcej niż przekonani, że strona polska powinna jak najszybciej identyfikować ofiary II wojny światowej i ich spadkobierców, aby oni mogli w dowolnym dla nich czasie składać w biurze Instytutu Strat Wojennych formalne wnioski zawierające wykazy utraconych dóbr ruchomych i nieruchomych zrabowanych lub zniszczonych przez najeźdźców niemieckich, jak i oddzielnie sowieckich.

Polskie ofiary II wojny światowej mają nie tylko moralne prawo do odszkodowań i rekompensat. Państwo polskie powinno dokumentować wnioski polskich obywateli i ich potomków mieszkających w kraju oraz za granicami Polski. W ciągu kilku ostatnich lat powstało wiele profesjonalnych organizacji rządowych i NGO, których celem jest promocja Polski za jej granicami. Czas najwyższy, aby te środki zostały użyte w kampanii „Historical justice for Poland”. Tak więc książki o polskiej historii powinny trafiać do bibliotek publicznych i uniwersyteckich oraz do sieci największych dystrybutorów książek w Stanach Zjednoczonych. Istotne są tutaj duże ośrodki miejskie i ośrodki akademickie. Muszą to być działania punktowe, które powinny opierać się na wsparciu ośrodków polonijnych. Kluczem do osiągnięcia sukcesów w zakresie niemal wszystkich wspólnych inicjatyw – również akcji reparacji od Niemiec – jest komunikacja strategiczna z polską diasporą, ale o tym już w następnym artykule.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe