Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Rafał Brzozowski – Nie wstydzę się Boga

– Jestem osobą wierzącą. W najcięższych momentach życia zawsze odnosiłem się do wiary, do Boga i się tego absolutnie nie wstydzę i nie boję – mówi w okładkowej rozmowie „Tygodnika Solidarność” Rafał Brzozowski, wokalista, prezenter telewizyjny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Rafał Brzozowski Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Rafał Brzozowski – Nie wstydzę się Boga
Rafał Brzozowski / foto. TS

Co jeszcze w rozmowie z Rafałem Brzozowskim? 


Mówi się, że jak trwoga to do Boga. Często obserwuję to, że ludzie mówią, że nie wierzą w Boga, a kiedy coś się stanie w ich życiu, to biegną się spowiadać, modlić i błagać o pomoc. Staram się pielęgnować wartości chrześcijańskie, w których się wychowałem. Nie jest to łatwe. Świat jest pełen pokus i dużo się dzieje. Nie mogę powiedzieć, że jestem święty albo że zachowuję się w sposób idealny, tak jak powinienem. Natomiast wiara to piękny reset. Jest to punkt odniesienia, do którego zawsze w trudnych chwilach można się zwrócić i dzięki któremu można się wyciszyć. Modlitwa daje spokój i poczucie własnej wartości oraz to, że nie jest się samotnym człowiekiem. To czuć absolutnie. 
(…) Najnowsza płyta przede wszystkim podsumowuje jakiś etap mojego życia. Zamyka stary i otwiera nowy. W momencie, gdy działo się coś ważnego w moim życiu, te sytuacje dawały okazje do wypowiedzenia się w muzyczny sposób. Staram się być entertainerem. To ktoś, kto lubi rozrywkę i bawi się nią, i czerpie z niej wszystko, co najlepsze. Prowadzę programy telewizyjne, śpiewam, koncertuję. Faktycznie zawsze byłem kojarzony z utworami popowymi takimi jak „Tak blisko”, „Magiczne słowa” czy chociażby „The Ride”. To takie produkcje, które absolutnie są kierowane do rozgłośni radiowych. Obecnie jestem zadowolony z odbioru mojego najnowszego albumu.

„Pokolenie Z. Pracuje się po to, by żyć” – o najmłodszym pokoleniu pracowników pisze Barbara Michałowska 


Jeśli rozwój zawodowy i karierę stawiasz na pierwszym miejscu, a życie osobiste podporządkowujesz pracy, to prawdopodobnie urodziłeś się przed 1998 rokiem. Dla młodszych, należących do pokolenia Z osób o wiele ważniejsze niż aktywność zawodowa jest podążanie za swoimi pasjami i bycie w zgodzie z wartościami, które wyznają. To przekłada się na konkretne zachowania na rynku pracy.
– Moi rodzice poświęcili karierze 20 lat swojego życia. Ja nie poświęcę karierze ani jednego dnia – mówi jeden z ankietowanych w badaniu, które w marcu opublikował zespół Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas. Badanie przeprowadzono we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., Uniwersyteckim Centrum Kreatywnego Obywatelstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundacją Uniwersytetu Śląskiego. 
To największy w ostatnich latach w Polsce projekt naukowy poświęcony oczekiwaniom i postawom przedstawicieli pokolenia Z (osoby urodzone po 1997 roku) wobec pracodawców i rynku pracy. 
Jak piszą autorzy badania, ukazują one generację Z jako „pokolenie silnie ukierunkowane na wartości, gotowe do poświęceń w imię «wyższych celów», kreatywne, wykazujące potrzebę zmieniania świata, w tym także przedsiębiorstw czy instytucji, w których «zetki» pracują”.

„Pat wokół portu w Elblągu” – Mateusz Kosiński 


Trwa zamieszanie wokół przekopu Mierzei Wiślanej, a dokładnie ostatniego etapu, pogłębienia toru wodnego w porcie w Elblągu, bez którego nie ma możliwości osiągnięcia pełni korzyści z tej inwestycji. Niestety pochodzący z PSL-u prezydent Elbląga i rządząca w mieście koalicja PO-PSL-Lewica nie chcą skorzystać z rządowej propozycji dokapitalizowania portu. 
Spór dotyczy ostatniego, czwartego etapu inwestycji. Pierwszym etapem było stworzenie przekopu, drugim – pogłębienie toru żeglugowego na Zalewie Wiślanym, trzecim – pogłębienie toru żeglugowego na rzece Elbląg, obudowanie jej brzegów oraz budowa mostu obrotowego w Nowakowie. Ostatni etap dotyczy 800 metrów toru wodnego na rzece, tuż przy samym porcie. 
Władze Elbląga i spółka zarządzająca portem twierdzą, że powinny go pogłębić Skarb Państwa i Urząd Morski w Gdyni. Te z kolei twierdzą, że to zadanie zarządu portu, który jest spółką komunalną. Zarówno spółka, jak i władze samorządowe przyznają, że na inwestycję nie mają pieniędzy. Na negocjacyjnym stole pojawiła się bardzo konkretna propozycja ze strony rządu – ten przeznaczy 100 mln złotych na dokapitalizowanie spółki w zamian za większościowy pakiet udziałów. Pieniądze te pozwoliłyby zakończyć całą inwestycję. Władze Elbląga na propozycję rządu nie chcą się zgodzić. Wszystko to powoduje, że obecnie z przekopu mogą w pełni korzystać tylko mniejsze, nieprzekraczające tysiąca ton jednostki. Po pogłębieniu toru ładowność pływających jednostek zostanie zwiększona aż pięciokrotnie.


„4 czerwca w samo południe” – Jakub Pacan o zbliżającym się marszu Platformy Obywatelskiej 

Marsz 4 czerwca organizowany przez Donalda Tuska nie wzbudza już uśmiechów politowania wśród jego wrogów i rywali. Coraz częściej się obawiają, że to może wypalić.

Donald Tusk wzywa do udziału w marszu 4 czerwca. – Spotkamy się 4 czerwca w samo południe w Alejach Ujazdowskich, aby przejść na plac Zamkowy pod Kolumnę Zygmunta. Zapraszam Was wszystkich! Bądźmy tam razem! – woła przy każdej okazji lider Platformy. Im bliżej tej daty, tym głosy lekceważące to wydarzenie stają się coraz mniej zdecydowane. 
Prof. Antoni Dudek miał rację, gdy mówił, że tej daty w najnowszej historii Polski nie można lekceważyć. Bez względu na to, jakie rozmiary osiągnie ten marsz, Tuskowi udało się tym zręcznym ruchem upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Po pierwsze wszystko wskazuje na to, że uda mu się jednak zaszczuć marszem 4 czerwca resztę partii opozycyjnych, które w co drugim zdaniu mówią, że są „demokratyczną opozycją”. Tymczasem, kiedy lider największej partii opozycyjnej zaprasza Lewicę, PSL i Hołownię na uczczenie pierwszych częściowo wolnych wyborów, które stały się jednym z mitów założycielskich III RP, oni odmawiają, bo boją się jego wielkości w opozycji i roli przewodniej w anty-PiS-ie. 

Co jeszcze w numerze? 

  •  Młodzi jako wyzwanie” – Jakub Pacan
  • „Stabilizacja – marzenie młodego pokolenia” – Konrad Wernicki 
  • „Potencjalne bogactwo Ukrainy” – Teresa Wójcik 
  • „Zagrożenia - rosyjskie specsłużby” – Teresa Wójcik 
  • „Czyt turecka opozycja zatrzyma Erdogana” – Aleksandra Maria Spancerska, analityczka PISM ds. Turcji, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
  • „Co to w końcu jest UE?” – prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • „W nowej ojczyźnie” – Ewa Górska
  • „Zorza nad doliną mroku” – Agnieszka Żurek o filmie „Droga Eliasza”
  • „Sztuka radzenia sobie z gniewem” – Sebastian Pytel o filmie „Awantura”
  • „Sztuczna inteligencja zamknie nas w złotej klatce” – Wojciech Kulecki 
  • „To była piękna katastrofa” – Wojciech Kulecki o ostatnich porażkach przy próbach podboju księżyca 
  • „Andrzej Burnat ponownie pokieruje Regionem Płockim NSZZ Solidarność” – Jakub Pacan 
  • „Przywrócono do pracy przewodniczącego zakładowej Solidarności w Browarze Braniewo” – Barbara Michałowska 
  • „Złota dwudziestka Legii Warszawa” – Łukasz Bobruk


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: „Bury” - mój bohater tylko u nas
Tadeusz Płużański: „Bury” - mój bohater

30 listopada 1913 r. w Jabłonce w powiecie brzozowskim urodził się kpt. Romuald Rajs, „Bury”, dowódca 1. kompanii szturmowej 3. Brygady Wileńskiej AK, II szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK, a następnie 3. Brygady Wileńskiej NZW. Aresztowany przez UB w 1948 r., skazany na karę śmierci i zamordowany w grudniu 1949 r.

To ten człowiek stworzył z „polskiego programisty” symbol narodowy gorące
To ten człowiek stworzył z „polskiego programisty” symbol narodowy

To ten człowiek swoją misją edukacyjną stworzył z „polskiego programisty” symbol narodowy! To dzięki niemu i jego uczniom obok USA i Chin nasz kraj stał się liderem międzynarodowych olimpiad informatycznych.

Musimy to zrobić szybko. Zełenski wskazał warunek zakończenia wojny z ostatniej chwili
"Musimy to zrobić szybko". Zełenski wskazał warunek zakończenia wojny

Wołodymyr Zełenski sugeruje, że w zamian za członkostwo Kijowa w NATO jest gotowy na porozumienie z Rosją, nawet jeśli Moskwa nie odda od razu zajętych ukraińskich terenów - podała w piątek Sky News. Stacja podkreśliła, że jest to pierwszy wywiad, w którym ukraiński prezydent mówił o czasowej rezygnacji z ziem kontrolowanych obecnie przez Rosję.

Roszady na czele ukraińskiej armii. Jest nowy dowódca Wiadomości
Roszady na czele ukraińskiej armii. Jest nowy dowódca

Nowym dowódcą wojsk lądowych Ukrainy został generał Mychajło Drapaty, zaś zastępcą naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy płk Ołeh Apostoł – poinformował w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych po posiedzeniu naczelnego dowództwa.

Pilne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ważna decyzja króla Karola III z ostatniej chwili
Pilne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ważna decyzja króla Karola III

Król Karol III podjął ważną decyzję dotyczącą swojego stylu życia. Monarcha postanowił wyeliminować czerwone mięso ze swojej diety. Jak ujawnił Tom Parker Bowles, syn królowej Kamili, zmiana ta może mieć związek z jego troską o zdrowie. 

Putin się nie zatrzyma. Alarmujące słowa brytyjskiego polityka z ostatniej chwili
"Putin się nie zatrzyma". Alarmujące słowa brytyjskiego polityka

Jeśli przywódca Rosji Władimir Putin zwasalizuje Ukrainę, to nie zatrzyma się na niej, a wówczas bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii, Francji, Europy, bezpieczeństwo transatlantyckie byłoby zagrożone - ostrzegł w piątek w Paryżu szef brytyjskiego wywiadu MI6 Richard Moore.

Pilny komunikat GIS. Produkt wycofano ze sprzedaży z ostatniej chwili
Pilny komunikat GIS. Produkt wycofano ze sprzedaży

GIS wydał nowe ostrzeżenie dla konsumentów. Na ten produkt należy uważać.

Nie żyje polski medalista mistrzostw Europy z ostatniej chwili
Nie żyje polski medalista mistrzostw Europy

Media obiegła informacja o śmierci Czesława Kura. Wybitny zawodnik, dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Europy, odszedł w wieku 81 lat, zaledwie kilka dni po swoich urodzinach. Smutną wiadomość przekazał Polski Związek Judo, wspominając go jako „wielką ikonę”.

Problemy Polski 2050. Wiceminister odchodzi z resortu z ostatniej chwili
Problemy Polski 2050. Wiceminister odchodzi z resortu

Wiceminister aktywów Jacek Bartmiński z Polski 2050 poinformował w piątek na platformie X, że odchodzi z resortu. W oświadczeniu, opublikowanym przez Polskę 2050 Bartmiński napisał, że jego odwołanie jest dokonaną przez premiera oceną nadzorowania jednej ze spółek - PLL LOT.

Nie wiedziałem. Putin przeprasza Merkel za sytuację sprzed lat z ostatniej chwili
"Nie wiedziałem". Putin przeprasza Merkel za sytuację sprzed lat

Władimir Putin odniósł się do wspomnienia Angeli Merkel z 2007 roku, kiedy to podczas spotkania w Soczi przyprowadził swojego labradora, mimo że ówczesna kanclerz Niemiec bała się psów. Rosyjski prezydent zaprzeczył, jakoby jego intencją było przestraszenie Merkel. „Nie wiedziałem o jej strachu przed psami. Gdybym wiedział, nigdy bym tego nie zrobił” - zapewnił podczas konferencji prasowej.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Rafał Brzozowski – Nie wstydzę się Boga

– Jestem osobą wierzącą. W najcięższych momentach życia zawsze odnosiłem się do wiary, do Boga i się tego absolutnie nie wstydzę i nie boję – mówi w okładkowej rozmowie „Tygodnika Solidarność” Rafał Brzozowski, wokalista, prezenter telewizyjny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Rafał Brzozowski Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Rafał Brzozowski – Nie wstydzę się Boga
Rafał Brzozowski / foto. TS

Co jeszcze w rozmowie z Rafałem Brzozowskim? 


Mówi się, że jak trwoga to do Boga. Często obserwuję to, że ludzie mówią, że nie wierzą w Boga, a kiedy coś się stanie w ich życiu, to biegną się spowiadać, modlić i błagać o pomoc. Staram się pielęgnować wartości chrześcijańskie, w których się wychowałem. Nie jest to łatwe. Świat jest pełen pokus i dużo się dzieje. Nie mogę powiedzieć, że jestem święty albo że zachowuję się w sposób idealny, tak jak powinienem. Natomiast wiara to piękny reset. Jest to punkt odniesienia, do którego zawsze w trudnych chwilach można się zwrócić i dzięki któremu można się wyciszyć. Modlitwa daje spokój i poczucie własnej wartości oraz to, że nie jest się samotnym człowiekiem. To czuć absolutnie. 
(…) Najnowsza płyta przede wszystkim podsumowuje jakiś etap mojego życia. Zamyka stary i otwiera nowy. W momencie, gdy działo się coś ważnego w moim życiu, te sytuacje dawały okazje do wypowiedzenia się w muzyczny sposób. Staram się być entertainerem. To ktoś, kto lubi rozrywkę i bawi się nią, i czerpie z niej wszystko, co najlepsze. Prowadzę programy telewizyjne, śpiewam, koncertuję. Faktycznie zawsze byłem kojarzony z utworami popowymi takimi jak „Tak blisko”, „Magiczne słowa” czy chociażby „The Ride”. To takie produkcje, które absolutnie są kierowane do rozgłośni radiowych. Obecnie jestem zadowolony z odbioru mojego najnowszego albumu.

„Pokolenie Z. Pracuje się po to, by żyć” – o najmłodszym pokoleniu pracowników pisze Barbara Michałowska 


Jeśli rozwój zawodowy i karierę stawiasz na pierwszym miejscu, a życie osobiste podporządkowujesz pracy, to prawdopodobnie urodziłeś się przed 1998 rokiem. Dla młodszych, należących do pokolenia Z osób o wiele ważniejsze niż aktywność zawodowa jest podążanie za swoimi pasjami i bycie w zgodzie z wartościami, które wyznają. To przekłada się na konkretne zachowania na rynku pracy.
– Moi rodzice poświęcili karierze 20 lat swojego życia. Ja nie poświęcę karierze ani jednego dnia – mówi jeden z ankietowanych w badaniu, które w marcu opublikował zespół Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas. Badanie przeprowadzono we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., Uniwersyteckim Centrum Kreatywnego Obywatelstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundacją Uniwersytetu Śląskiego. 
To największy w ostatnich latach w Polsce projekt naukowy poświęcony oczekiwaniom i postawom przedstawicieli pokolenia Z (osoby urodzone po 1997 roku) wobec pracodawców i rynku pracy. 
Jak piszą autorzy badania, ukazują one generację Z jako „pokolenie silnie ukierunkowane na wartości, gotowe do poświęceń w imię «wyższych celów», kreatywne, wykazujące potrzebę zmieniania świata, w tym także przedsiębiorstw czy instytucji, w których «zetki» pracują”.

„Pat wokół portu w Elblągu” – Mateusz Kosiński 


Trwa zamieszanie wokół przekopu Mierzei Wiślanej, a dokładnie ostatniego etapu, pogłębienia toru wodnego w porcie w Elblągu, bez którego nie ma możliwości osiągnięcia pełni korzyści z tej inwestycji. Niestety pochodzący z PSL-u prezydent Elbląga i rządząca w mieście koalicja PO-PSL-Lewica nie chcą skorzystać z rządowej propozycji dokapitalizowania portu. 
Spór dotyczy ostatniego, czwartego etapu inwestycji. Pierwszym etapem było stworzenie przekopu, drugim – pogłębienie toru żeglugowego na Zalewie Wiślanym, trzecim – pogłębienie toru żeglugowego na rzece Elbląg, obudowanie jej brzegów oraz budowa mostu obrotowego w Nowakowie. Ostatni etap dotyczy 800 metrów toru wodnego na rzece, tuż przy samym porcie. 
Władze Elbląga i spółka zarządzająca portem twierdzą, że powinny go pogłębić Skarb Państwa i Urząd Morski w Gdyni. Te z kolei twierdzą, że to zadanie zarządu portu, który jest spółką komunalną. Zarówno spółka, jak i władze samorządowe przyznają, że na inwestycję nie mają pieniędzy. Na negocjacyjnym stole pojawiła się bardzo konkretna propozycja ze strony rządu – ten przeznaczy 100 mln złotych na dokapitalizowanie spółki w zamian za większościowy pakiet udziałów. Pieniądze te pozwoliłyby zakończyć całą inwestycję. Władze Elbląga na propozycję rządu nie chcą się zgodzić. Wszystko to powoduje, że obecnie z przekopu mogą w pełni korzystać tylko mniejsze, nieprzekraczające tysiąca ton jednostki. Po pogłębieniu toru ładowność pływających jednostek zostanie zwiększona aż pięciokrotnie.


„4 czerwca w samo południe” – Jakub Pacan o zbliżającym się marszu Platformy Obywatelskiej 

Marsz 4 czerwca organizowany przez Donalda Tuska nie wzbudza już uśmiechów politowania wśród jego wrogów i rywali. Coraz częściej się obawiają, że to może wypalić.

Donald Tusk wzywa do udziału w marszu 4 czerwca. – Spotkamy się 4 czerwca w samo południe w Alejach Ujazdowskich, aby przejść na plac Zamkowy pod Kolumnę Zygmunta. Zapraszam Was wszystkich! Bądźmy tam razem! – woła przy każdej okazji lider Platformy. Im bliżej tej daty, tym głosy lekceważące to wydarzenie stają się coraz mniej zdecydowane. 
Prof. Antoni Dudek miał rację, gdy mówił, że tej daty w najnowszej historii Polski nie można lekceważyć. Bez względu na to, jakie rozmiary osiągnie ten marsz, Tuskowi udało się tym zręcznym ruchem upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Po pierwsze wszystko wskazuje na to, że uda mu się jednak zaszczuć marszem 4 czerwca resztę partii opozycyjnych, które w co drugim zdaniu mówią, że są „demokratyczną opozycją”. Tymczasem, kiedy lider największej partii opozycyjnej zaprasza Lewicę, PSL i Hołownię na uczczenie pierwszych częściowo wolnych wyborów, które stały się jednym z mitów założycielskich III RP, oni odmawiają, bo boją się jego wielkości w opozycji i roli przewodniej w anty-PiS-ie. 

Co jeszcze w numerze? 

  •  Młodzi jako wyzwanie” – Jakub Pacan
  • „Stabilizacja – marzenie młodego pokolenia” – Konrad Wernicki 
  • „Potencjalne bogactwo Ukrainy” – Teresa Wójcik 
  • „Zagrożenia - rosyjskie specsłużby” – Teresa Wójcik 
  • „Czyt turecka opozycja zatrzyma Erdogana” – Aleksandra Maria Spancerska, analityczka PISM ds. Turcji, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
  • „Co to w końcu jest UE?” – prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • „W nowej ojczyźnie” – Ewa Górska
  • „Zorza nad doliną mroku” – Agnieszka Żurek o filmie „Droga Eliasza”
  • „Sztuka radzenia sobie z gniewem” – Sebastian Pytel o filmie „Awantura”
  • „Sztuczna inteligencja zamknie nas w złotej klatce” – Wojciech Kulecki 
  • „To była piękna katastrofa” – Wojciech Kulecki o ostatnich porażkach przy próbach podboju księżyca 
  • „Andrzej Burnat ponownie pokieruje Regionem Płockim NSZZ Solidarność” – Jakub Pacan 
  • „Przywrócono do pracy przewodniczącego zakładowej Solidarności w Browarze Braniewo” – Barbara Michałowska 
  • „Złota dwudziestka Legii Warszawa” – Łukasz Bobruk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe