Hutnicy zrzeszeni w polskich, czeskich i słowackich związkach zawodowych spotkali się w Zakopanem

W dniach 21 – 22 września w Zakopanem odbyła się robocza Konferencja hutniczych Związków Zawodowych z Czech – OZ KOVO, ze Słowacji – OS KOVO oraz z Polski – Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, która była organizatorem spotkania.
Konferencja hutniczych związków zawodowych z Czech, Słowacji i Polski Hutnicy zrzeszeni w polskich, czeskich i słowackich związkach zawodowych spotkali się w Zakopanem
Konferencja hutniczych związków zawodowych z Czech, Słowacji i Polski / fot. A. Gębara/NSZZ "S" Region Małopolski

Strona Polska reprezentowana była przez 11 osób, 10 osób reprezentowało Solidarność oraz spoza Związku uczestnikiem był Mirosław Motyka, Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej, jednocześnie Przewodniczący Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego. Ze strony Sekcji Hutnictwa byli: przewodniczący KSH Andrzej Karol, zastępca przewodniczącego KSH Andrzej Gębara, przewodniczący regionalnych struktur Metalowców w Małopolsce (z ArcelorMittal), przewodniczący Huty Celsa Ostrowiec, Wojciech Krasuski, Przewodniczący Regionu Częstochowa z Huty Częstochowa, Jacek Strączyński, przedstawiciel Węglokoksu Dariusz Chmiel, 4 osoby z Zarządu „S” ArcelorMittal Kraków, koledzy: P. Orzeł, Cz. Bujak, K. Pociecha i P. Pastuszko. W spotkaniu wziął także udział Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Tomasz Zaborowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa Cynku i Ołowiu. Działacze ci reprezentują ponad 50.000 pracowników z szeroko rozumianego przemysłu hutniczego, w tym również tzw. „kolorówki”, czyli producentów aluminium, cynku, ołowiu, miedzi itp.

Omówiono problemy przemysłu hutniczego

Po otwarciu spotkania przez przewodniczącego KSH Andrzeja Karola oraz lokalnego gospodarza Metalowców Andrzeja Gębarę, głos oddano pracodawcom. Prezes Czeskiej Hutniczej Izby Przemysłowej w swojej prezentacji przedstawił problemy z jakimi boryka się czeski przemysł hutniczy. Mówił także o powolnym koniecznym odchodzeniu od paliw kopalnych, w tym również gazu, podkreślił niesprawiedliwy system „Fit For 55”, który strona polska również bardzo krytykuje. Dyskutowano o przechodzeniu na źródła odnawialne i energię jądrową, która może okazać się najbardziej ekonomiczną i czystą.

Wszyscy mówcy podkreślali, że zużycie stali w UE w ostatnim roku spadło, ale nadal są dobre perspektywy na rozwój branży, tak w Polsce jak i w UE. Spadek produkcji stali w 2022 r odnotowała także Rosja po wybuchu wojny i też o 7%, a to głównie ze względu na embarga nałożone na Rosję. Natomiast w tym roku Rosja odnotowała już wzrost produkcji o 1%, co jest wynikiem zakupów stali przez tzw. kraje trzecie. W Polsce produkcja stali wynosi ok. 6,6 mln t., a zużywamy ok. 12,5 mln t., czyli jest jeszcze ogromne pole do popisu. Konieczne jest tylko wyparcie z naszego rynku stali importowanej.

W świecie jest ogromna konkurencja i wielcy potentaci walczą o rynki zbytu. I tak np. : UE produkuje ok. 137 mln t. stali, USA ok. 81 mln t., a same Chiny ok. 1 mld 018 mln ton. Jeśli Chiny wyeliminowały by graczy z UE i USA to i tak świat by tego nie zauważył, ponieważ tę lukę od razu by uzupełniły inne państwa azjatyckie wraz z Chinami.

Mówiono również o budowie farm wiatrowych i fotowoltaicznych, największe instalacje solarne znajdują się w Egipcie, Indiach i Pakistanie, gdzie jest tania energia, a do tego nie ma tam opłat i kar za emisję CO2. Stwierdzono, że UE sama się „zamyka” i na własne życzenie pogrąża się w „niemocy energetycznej”.

Polska obecnie mocno się zbroi i dużo stali na ten cel sprowadzamy z zagranicy, ale chcemy, by to była rodzima produkcja. W związku z tym w Rudzie Śląskiej powstanie nowa stalownia i walcownia, jako Spółka Skarbu Państwa.

Wspólna deklaracja

Na zakończenie Konferencji została przygotowana wspólna Deklaracja, w której mowa jest m.in. o: obniżaniu kosztów energii elektrycznej dla przemysłu, co pozytywnie odbije się również cenach rynkowych, o ochronie rynku poprzez uszczelnienie mechanizmu CBAM, o rozwoju technologii CCS/CCU, co oznacza stosowanie technologii wychwytywania i składowania lub wykorzystywania emitowanego CO2 oraz zapobieganiu wywozowi złomu z UE, który obecnie uznawany jest za surowiec strategiczny i ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji sektora stali.

Deklaracja skierowana jest do przedstawicieli naszych Rządów oraz eurodeputowanych w celu pilnego jej przedstawienia na Forum Komisji Europejskiej i Parlamentu EU, będzie również przedstawiona 4 października w Brukseli w trakcie posiedzenia Komitetu ds. Stali IndustriAll.

Członkowie spotkania apelują do central krajowych i europejskich Związków Zawodowych o poparcie treści Deklaracji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ekspert: Mam kilka pytań do poseł Gasiuk-Pihowicz ws. tzw. neo-KRS, w którym zasiada Wiadomości
Ekspert: Mam kilka pytań do poseł Gasiuk-Pihowicz ws. tzw. "neo-KRS", w którym zasiada

Szanowna Pani Poseł Gasiuk-Pihowicz, pochwaliła się Pani złożonym zawiadomieniem o przestępstwie przez „neoKRS”. Proszę pozwolić mi zadać kilka pytań, bo mnie to ciekawi jako prawnika (oświadczenie Gasiuk-Pihowicz na platformie "X" poniżej - przyp. red.)

Jutro Prezydent Andrzej Duda powoła nowych sędziów z ostatniej chwili
Jutro Prezydent Andrzej Duda powoła nowych sędziów

W dniu jutrzejszym, korzystając ze swojej wyłącznej konstytucyjnej prerogatywy, Prezydent RP Andrzej Duda, powoła nowych sędziów.

Śląsk: Wypadek w kopalni Piast-Ziemowit. Dwóch górników zabrano do szpitala z ostatniej chwili
Śląsk: Wypadek w kopalni Piast-Ziemowit. Dwóch górników zabrano do szpitala

Jak donosi radio RMF FM we wtorek wieczorem, dwóch górników odniosło rany z powodu wypadku, jaki miał miejsce w kopalni Piast-Ziemowit w Bieruniu. Informacje potwierdza Wyższy Urząd Górniczy.

Marszałkowi Hołowni bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych z ostatniej chwili
"Marszałkowi Hołowni bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych"

Marszałek Sejmu większą wagę przywiązuje do swojego wizerunku i show, które robi wokół siebie niż do zajmowania się sprawami państwowymi - powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, komentując odmowną odpowiedź marszałka Sejmu na prośbę o pilne spotkanie z szefem MSZ.

Kamil Stoch poza polską kadrą! Jest komunikat PZN z ostatniej chwili
Kamil Stoch poza polską kadrą! Jest komunikat PZN

Trener polskiej kadry skoczków narciarskich Thomas Thurnbichler ogłosił pięcioosobowy skład polskiej reprezentacji skoczków narciarskich na nadchodzące zawody z cyklu Pucharu Świata. Nie ma w nim jednego z najbardziej utytułowanych polskich skoczków, Kamila Stocha.

Zbigniew Kuźmiuk: Z przyjęciem mechanizmu rozdziału imigrantów Bruksela czeka już tylko na rząd Tuska z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Z przyjęciem mechanizmu rozdziału imigrantów Bruksela czeka już tylko na rząd Tuska

Na początku października Rada UE ds. ogólnych (w tym przypadku ambasadorowie 27 państw członkowskich), przyjęła ostatnią cześć składową paktu migracyjno- azylowego, tzw. rozporządzenie kryzysowe. Polska i Węgry były przeciw, natomiast Słowacja, Czechy i Austria wstrzymały się od głosu.

Niemieckie media ujawniają tajny plan Scholza wobec załamania rynku energii i dziury budżetowej Wiadomości
Niemieckie media ujawniają tajny plan Scholza wobec załamania rynku energii i dziury budżetowej

- Tajny plan koalicji sygnalizacji świetlnej (tak w Niemczech nazywana jest koalicja SPD, FDP, Zieloni, ze względu na kolory charakterystyczne dla partii) Niemcom grozi szok cenowy energii elektrycznej - czytamy na łamach niemieckiego, należącego do Axel Springer tabloidu BILD.

Szef kancelarii Zełenskiego: Ukrainie grozi przegranie wojny z ostatniej chwili
Szef kancelarii Zełenskiego: Ukrainie grozi przegranie wojny

Opóźnienie omawianej w Kongresie USA pomocy dla Ukrainy może spowodować „duże ryzyko”, że Ukraina przegra wojnę – oświadczył we wtorek szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak w Waszyngtonie.

Nieoficjalnie: Nowa koalicja chce od Brukseli wypłaty kolejnych 7 mld z KPO bez spełniania kamieni milowych z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Nowa koalicja chce od Brukseli wypłaty kolejnych 7 mld z KPO bez spełniania "kamieni milowych"

Jak informuje nieoficjalnie korespondent RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, przedstawiciele sejmowej większości, jaka utworzyła się w polskim parlamencie po wyborach 15 października, sondują w Komisji Europejskiej możliwość zawnioskowania do Brukseli o wypłatę 6,9 mld euro z KPO. Bez wypełniania tzw. "kamieni milowych".

Jacek Żakowski uderza w Tomasza Lisa z ostatniej chwili
Jacek Żakowski uderza w Tomasza Lisa

– Z Tomaszem Lisem jest większy problem – mówi dla Salonu24 w rozmowie z Przemysławem Wosiem publicysta Jacek Żakowski, komentując oburzenie jakie wybuchło po jego słowach dot. przyszłości mediów w Polsce.

REKLAMA

Hutnicy zrzeszeni w polskich, czeskich i słowackich związkach zawodowych spotkali się w Zakopanem

W dniach 21 – 22 września w Zakopanem odbyła się robocza Konferencja hutniczych Związków Zawodowych z Czech – OZ KOVO, ze Słowacji – OS KOVO oraz z Polski – Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, która była organizatorem spotkania.
Konferencja hutniczych związków zawodowych z Czech, Słowacji i Polski Hutnicy zrzeszeni w polskich, czeskich i słowackich związkach zawodowych spotkali się w Zakopanem
Konferencja hutniczych związków zawodowych z Czech, Słowacji i Polski / fot. A. Gębara/NSZZ "S" Region Małopolski

Strona Polska reprezentowana była przez 11 osób, 10 osób reprezentowało Solidarność oraz spoza Związku uczestnikiem był Mirosław Motyka, Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej, jednocześnie Przewodniczący Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego. Ze strony Sekcji Hutnictwa byli: przewodniczący KSH Andrzej Karol, zastępca przewodniczącego KSH Andrzej Gębara, przewodniczący regionalnych struktur Metalowców w Małopolsce (z ArcelorMittal), przewodniczący Huty Celsa Ostrowiec, Wojciech Krasuski, Przewodniczący Regionu Częstochowa z Huty Częstochowa, Jacek Strączyński, przedstawiciel Węglokoksu Dariusz Chmiel, 4 osoby z Zarządu „S” ArcelorMittal Kraków, koledzy: P. Orzeł, Cz. Bujak, K. Pociecha i P. Pastuszko. W spotkaniu wziął także udział Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Tomasz Zaborowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa Cynku i Ołowiu. Działacze ci reprezentują ponad 50.000 pracowników z szeroko rozumianego przemysłu hutniczego, w tym również tzw. „kolorówki”, czyli producentów aluminium, cynku, ołowiu, miedzi itp.

Omówiono problemy przemysłu hutniczego

Po otwarciu spotkania przez przewodniczącego KSH Andrzeja Karola oraz lokalnego gospodarza Metalowców Andrzeja Gębarę, głos oddano pracodawcom. Prezes Czeskiej Hutniczej Izby Przemysłowej w swojej prezentacji przedstawił problemy z jakimi boryka się czeski przemysł hutniczy. Mówił także o powolnym koniecznym odchodzeniu od paliw kopalnych, w tym również gazu, podkreślił niesprawiedliwy system „Fit For 55”, który strona polska również bardzo krytykuje. Dyskutowano o przechodzeniu na źródła odnawialne i energię jądrową, która może okazać się najbardziej ekonomiczną i czystą.

Wszyscy mówcy podkreślali, że zużycie stali w UE w ostatnim roku spadło, ale nadal są dobre perspektywy na rozwój branży, tak w Polsce jak i w UE. Spadek produkcji stali w 2022 r odnotowała także Rosja po wybuchu wojny i też o 7%, a to głównie ze względu na embarga nałożone na Rosję. Natomiast w tym roku Rosja odnotowała już wzrost produkcji o 1%, co jest wynikiem zakupów stali przez tzw. kraje trzecie. W Polsce produkcja stali wynosi ok. 6,6 mln t., a zużywamy ok. 12,5 mln t., czyli jest jeszcze ogromne pole do popisu. Konieczne jest tylko wyparcie z naszego rynku stali importowanej.

W świecie jest ogromna konkurencja i wielcy potentaci walczą o rynki zbytu. I tak np. : UE produkuje ok. 137 mln t. stali, USA ok. 81 mln t., a same Chiny ok. 1 mld 018 mln ton. Jeśli Chiny wyeliminowały by graczy z UE i USA to i tak świat by tego nie zauważył, ponieważ tę lukę od razu by uzupełniły inne państwa azjatyckie wraz z Chinami.

Mówiono również o budowie farm wiatrowych i fotowoltaicznych, największe instalacje solarne znajdują się w Egipcie, Indiach i Pakistanie, gdzie jest tania energia, a do tego nie ma tam opłat i kar za emisję CO2. Stwierdzono, że UE sama się „zamyka” i na własne życzenie pogrąża się w „niemocy energetycznej”.

Polska obecnie mocno się zbroi i dużo stali na ten cel sprowadzamy z zagranicy, ale chcemy, by to była rodzima produkcja. W związku z tym w Rudzie Śląskiej powstanie nowa stalownia i walcownia, jako Spółka Skarbu Państwa.

Wspólna deklaracja

Na zakończenie Konferencji została przygotowana wspólna Deklaracja, w której mowa jest m.in. o: obniżaniu kosztów energii elektrycznej dla przemysłu, co pozytywnie odbije się również cenach rynkowych, o ochronie rynku poprzez uszczelnienie mechanizmu CBAM, o rozwoju technologii CCS/CCU, co oznacza stosowanie technologii wychwytywania i składowania lub wykorzystywania emitowanego CO2 oraz zapobieganiu wywozowi złomu z UE, który obecnie uznawany jest za surowiec strategiczny i ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji sektora stali.

Deklaracja skierowana jest do przedstawicieli naszych Rządów oraz eurodeputowanych w celu pilnego jej przedstawienia na Forum Komisji Europejskiej i Parlamentu EU, będzie również przedstawiona 4 października w Brukseli w trakcie posiedzenia Komitetu ds. Stali IndustriAll.

Członkowie spotkania apelują do central krajowych i europejskich Związków Zawodowych o poparcie treści Deklaracji.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe