„To było ważne. Poronienie”, czyli umocnienie przed Dniem Dziecka Utraconego

W październiku przypada Dzień Dziecka Utraconego. Rodziców, którzy przeżyli odejście swojego dziecka, a także wszystkich, którzy pragną im towarzyszyć, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaprasza na bezpłatny webinar pt. „To było ważne. Poronienie”.
zdjęcie poglądowe „To było ważne. Poronienie”, czyli umocnienie przed Dniem Dziecka Utraconego
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Antranias

15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego. To data ważna dla tysięcy par, które pożegnały swoje przedwcześnie zmarłe dzieci. Temat, który przez długie lata był kulturowym tabu, zyskuje należne mu miejsce. Co sprawia, że dziś spotyka się tak wiele par dzielących się bolesnym doświadczeniem poronienia? Sprzyja temu otwarta komunikacja coraz więcej mediów ma wystarczająco odwagi i uważności na cierpienie osieroconych rodziców, aby udzielać im głosu, coraz więcej instytucji oferuje im wsparcie.

Poronienia

Ponadto dzięki postępowi w ginekologii i perinatologii (medycynie matczyno-płodowej) nie tylko zwiększa się nasza świadomość na temat rozwoju prenatalnego dziecka, ale też kobiety o wiele wcześniej niż kiedyś dowiadują się, że są w ciąży. Na wysoki odsetek poronień ma również wpływ późna prokreacja dla 20-latek odsetek poronień wśród potwierdzonych medycznie ciąż stanowi 1015 proc., dla 40-latki będzie to ponad 50 proc. Podobnym prawidłowościom podlega płodność mężczyzn. W przypadku tych, którzy przekroczyli 40 lat, ryzyko poronienia wzrasta o 50 proc.

Cierpienie, które trudno dostrzec

Śmierć dziecka, które jeszcze się nie urodziło, nie ucieleśniło dla świata, niezwykle trudno jest opowiedzieć i przeżyć. Nie jest łatwo powiadomić o odejściu małego człowieka, o którego zaistnieniu rodzice być może jeszcze nie zdążyli powiedzieć. Nie istnieje utrwalona przez pokolenia rola, w którą wchodzimy po śmierci nienarodzonego dziecka zauważa dr Kinga Wenklar, socjoterapeuta, psychoterapeuta pracujący z młodzieżą i dorosłymi. W innych sytuacjach zostajemy wdową, wdowcem lub sierotą. Rodzice zmarłego przed narodzeniem dziecka stają się nie-wiadomo-kim. Trudno dostrzec ich stratę. Trudno dostrzec ich cierpienie. Oni sami nie mają słów, którymi mogliby opowiedzieć, co przeżywają i czego potrzebują. Co więcej, muszą sobie poradzić nie tylko ze swoimi trudnymi uczuciami i zaopiekować starsze dzieci. W ich żałobę wpisany jest wysiłek zrodzenia zmarłego dziecka dla świata. Niestety, bywa, że gdy para najbardziej potrzebuje czułej obecności rodziny i przyjaciół, zapada głucha cisza dodaje.

Ten ogromny trud znajduje odbicie w kolejnych smutnych statystykach: 40 proc. kobiet doświadczonych poronieniem wykazuje objawy PTSD (zespołu traumatycznego wstrząsu pourazowego). Ponad połowa par po poronieniu przeżywa głęboki kryzys relacji, a 40 proc. par roniących pierwsze dziecko rozstaje się.

Brak zrozumienia

Rodzice cierpiący po stracie dziecka nie zawsze znajdują w swoim otoczeniu zrozumienie i uznanie dla ich bólu. Jeszcze będziecie mieli dziecko, macie już dwoje słyszą i rana otwiera się na nowo, bo przecież nie można jednego człowieka zastąpić drugim. Bo właśnie ten był jedyny, niepowtarzalny, ważny mówi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, które jest organizatorem webinaru. Poronienie wywraca do góry nogami ustalony porządek rzeczy, w którym to dzieci żegnają swoich rodziców a nie odwrotnie. Zapewne dlatego czasami nie wiemy, jak się zachować i padają słowa nieporadnego pocieszenia, które mogą zadać jeszcze większy ból. Podczas webinaru zastanowimy się, jak wspierać osieroconych rodziców zapowiada prowadząca.

Spotkanie

Spotkanie online odbędzie się 11 października o godz. 19 i będzie się składać z dwóch części. Pierwszą będzie rozmowa na żywo z cytowaną dr Kingą Wenklar, która w swojej pracy terapeutycznej zajmuje się m.in. wspieraniem pacjentów w sytuacji szeroko rozumianej straty i żałoby (takich jak doświadczenie rozwodu, nagłej śmierci, poronienia). Ekspertka uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez Fundację Nagle Sami. W drugiej części pytania gość odpowie na pytania uczestników, które będzie można zadawać na czacie. Zapisy na webinar odbywają się przez stronę www.webinary.pro-life.pl. Tam też można już dziś wysłać swoje pytanie przez dedykowany formularz.

EduLife

"To było ważne. Poronienie" jest kolejnym spotkaniem z cyklu EduLife. To trwający już trzy lata cykl popularno-naukowych webinarów, które odbywają się od października do czerwca w każdą drugą środę miesiąca. Wykłady i rozmowy z zaproszonymi gośćmi są cenioną przez licznych odbiorców okazją do poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, m.in. o prawo do życia, rozwój dziecka w łonie matki, wolność, cele diagnostyki prenatalnej. Wszystkie nagrania dostępne są na kanale PSOŻC na platformie You Tube.

Z okazji Dnia Dziecka Utraconego prowadzące webinar przygotowały publikację pt. "Jesteś. Doświadczenie poronienia". Można ją bezpłatnie pobrać ze strony www.pro-life.pl, a także zamówić w biurze Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, które jest jej wydawcą. Publikacja jest kolejną pozycją popularno-naukowej serii Biblioteczka Pro-Life.

Wszyscy chętni uczestnicy webinaru otrzymają zaświadczenie uczestnictwa.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka / Kraków


 

POLECANE
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje Wiadomości
Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje

W Wielką Sobotę w Warszawie przy ul. Korkowej 152 doszło do wypadku z udziałem motocyklisty, który potrącił dwie starsze osoby. 68-letni mężczyzna potrącony przez motocyklistę, zmarł na miejscu zdarzenia, z kolei 63-letnia kobieta i sprawca trafili do szpitala. W niedzielę, asp. Kamil Sobótka ze stołecznej policji przekazał, że zmarł 36-latek, który kierował motocyklem.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W poniedziałek 21 kwietnia ulicami Warszawy będą kursować zabytkowe tramwaje. Wielkanocną atrakcję dla mieszkańców stolicy przygotowały Tramwaje Warszawskie wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy Wiadomości
Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy

W sobotę w miejscowości Bad Nauheim w Hesji w zachodniej części Niemiec zostały zastrzelone dwie osoby. Policja prowadzi poszukiwania sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem. Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc Wiadomości
"Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem". Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc

- Niech ten świąteczny czas będzie wypełniony spokojem i radością. Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem, którą przynosi Chrystus - powiedział prezydent Andrzej Duda z okazji Świąt Wielkanocnych. Para prezydencka złożyła także życzenia rodakom w Polsce i przebywającym za granicą.

Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni Wiadomości
Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzucił w niedzielę Rosji łamanie ogłoszonego dzień wcześniej przez Władimira Putina rozejmu wielkanocnego, który Ukraina zobowiązała się respektować.

IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

REKLAMA

„To było ważne. Poronienie”, czyli umocnienie przed Dniem Dziecka Utraconego

W październiku przypada Dzień Dziecka Utraconego. Rodziców, którzy przeżyli odejście swojego dziecka, a także wszystkich, którzy pragną im towarzyszyć, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaprasza na bezpłatny webinar pt. „To było ważne. Poronienie”.
zdjęcie poglądowe „To było ważne. Poronienie”, czyli umocnienie przed Dniem Dziecka Utraconego
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Antranias

15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego. To data ważna dla tysięcy par, które pożegnały swoje przedwcześnie zmarłe dzieci. Temat, który przez długie lata był kulturowym tabu, zyskuje należne mu miejsce. Co sprawia, że dziś spotyka się tak wiele par dzielących się bolesnym doświadczeniem poronienia? Sprzyja temu otwarta komunikacja coraz więcej mediów ma wystarczająco odwagi i uważności na cierpienie osieroconych rodziców, aby udzielać im głosu, coraz więcej instytucji oferuje im wsparcie.

Poronienia

Ponadto dzięki postępowi w ginekologii i perinatologii (medycynie matczyno-płodowej) nie tylko zwiększa się nasza świadomość na temat rozwoju prenatalnego dziecka, ale też kobiety o wiele wcześniej niż kiedyś dowiadują się, że są w ciąży. Na wysoki odsetek poronień ma również wpływ późna prokreacja dla 20-latek odsetek poronień wśród potwierdzonych medycznie ciąż stanowi 1015 proc., dla 40-latki będzie to ponad 50 proc. Podobnym prawidłowościom podlega płodność mężczyzn. W przypadku tych, którzy przekroczyli 40 lat, ryzyko poronienia wzrasta o 50 proc.

Cierpienie, które trudno dostrzec

Śmierć dziecka, które jeszcze się nie urodziło, nie ucieleśniło dla świata, niezwykle trudno jest opowiedzieć i przeżyć. Nie jest łatwo powiadomić o odejściu małego człowieka, o którego zaistnieniu rodzice być może jeszcze nie zdążyli powiedzieć. Nie istnieje utrwalona przez pokolenia rola, w którą wchodzimy po śmierci nienarodzonego dziecka zauważa dr Kinga Wenklar, socjoterapeuta, psychoterapeuta pracujący z młodzieżą i dorosłymi. W innych sytuacjach zostajemy wdową, wdowcem lub sierotą. Rodzice zmarłego przed narodzeniem dziecka stają się nie-wiadomo-kim. Trudno dostrzec ich stratę. Trudno dostrzec ich cierpienie. Oni sami nie mają słów, którymi mogliby opowiedzieć, co przeżywają i czego potrzebują. Co więcej, muszą sobie poradzić nie tylko ze swoimi trudnymi uczuciami i zaopiekować starsze dzieci. W ich żałobę wpisany jest wysiłek zrodzenia zmarłego dziecka dla świata. Niestety, bywa, że gdy para najbardziej potrzebuje czułej obecności rodziny i przyjaciół, zapada głucha cisza dodaje.

Ten ogromny trud znajduje odbicie w kolejnych smutnych statystykach: 40 proc. kobiet doświadczonych poronieniem wykazuje objawy PTSD (zespołu traumatycznego wstrząsu pourazowego). Ponad połowa par po poronieniu przeżywa głęboki kryzys relacji, a 40 proc. par roniących pierwsze dziecko rozstaje się.

Brak zrozumienia

Rodzice cierpiący po stracie dziecka nie zawsze znajdują w swoim otoczeniu zrozumienie i uznanie dla ich bólu. Jeszcze będziecie mieli dziecko, macie już dwoje słyszą i rana otwiera się na nowo, bo przecież nie można jednego człowieka zastąpić drugim. Bo właśnie ten był jedyny, niepowtarzalny, ważny mówi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, które jest organizatorem webinaru. Poronienie wywraca do góry nogami ustalony porządek rzeczy, w którym to dzieci żegnają swoich rodziców a nie odwrotnie. Zapewne dlatego czasami nie wiemy, jak się zachować i padają słowa nieporadnego pocieszenia, które mogą zadać jeszcze większy ból. Podczas webinaru zastanowimy się, jak wspierać osieroconych rodziców zapowiada prowadząca.

Spotkanie

Spotkanie online odbędzie się 11 października o godz. 19 i będzie się składać z dwóch części. Pierwszą będzie rozmowa na żywo z cytowaną dr Kingą Wenklar, która w swojej pracy terapeutycznej zajmuje się m.in. wspieraniem pacjentów w sytuacji szeroko rozumianej straty i żałoby (takich jak doświadczenie rozwodu, nagłej śmierci, poronienia). Ekspertka uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez Fundację Nagle Sami. W drugiej części pytania gość odpowie na pytania uczestników, które będzie można zadawać na czacie. Zapisy na webinar odbywają się przez stronę www.webinary.pro-life.pl. Tam też można już dziś wysłać swoje pytanie przez dedykowany formularz.

EduLife

"To było ważne. Poronienie" jest kolejnym spotkaniem z cyklu EduLife. To trwający już trzy lata cykl popularno-naukowych webinarów, które odbywają się od października do czerwca w każdą drugą środę miesiąca. Wykłady i rozmowy z zaproszonymi gośćmi są cenioną przez licznych odbiorców okazją do poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, m.in. o prawo do życia, rozwój dziecka w łonie matki, wolność, cele diagnostyki prenatalnej. Wszystkie nagrania dostępne są na kanale PSOŻC na platformie You Tube.

Z okazji Dnia Dziecka Utraconego prowadzące webinar przygotowały publikację pt. "Jesteś. Doświadczenie poronienia". Można ją bezpłatnie pobrać ze strony www.pro-life.pl, a także zamówić w biurze Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, które jest jej wydawcą. Publikacja jest kolejną pozycją popularno-naukowej serii Biblioteczka Pro-Life.

Wszyscy chętni uczestnicy webinaru otrzymają zaświadczenie uczestnictwa.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka / Kraków



 

Polecane
Emerytury
Stażowe