Jakub Wątor: Polska branża influencerska to dziki zachód

– Celem „Influenzy” jest wprowadzenie do świata influencerów osób, które nie wiedzą, co się dzieje w internecie. Pokazuję kulisy działania biznesu i postacie, które stoją za influencerami, o których mało wiemy. Przedstawiam również mechanizmy, które napędzają ten biznes. To może zaciekawić zarówno młodszych, jak i starszych czytelników – mówi Jakub Wątor, dziennikarz i pisarz, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Jakub Wątor Jakub Wątor: Polska branża influencerska to dziki zachód
Jakub Wątor / Instagram @watorjakub

– Twoja książka powinna być lekturą obowiązkową w szkołach podstawowych i w szkołach średnich?

– Raczej lekturą obowiązkową na zebraniach szkolnych. Młodzież zna w większości treść mojej książki, a jeżeli nie zna, to znaczy, że urodziła się później niż wydarzenia opisywane w książce. Moim celem jest wprowadzenie do tego świata osób, które nie wiedzą, co się dzieje w internecie. Pokazuję kulisy działania biznesu, postacie, które stoją za influencerami, o których mało wiemy. Przedstawiam również mechanizmy, które napędzają ten biznes. To może zaciekawić zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. 

Przykład Wardęgi 

– No to zacznę od weteranów YouTube’a. Co stoi za tym, że Wardęga robi przerwę?

– Ja bym tego nie nazywał przerwą. On odszedł – a w zasadzie uciekł – pod naporem pytań i zarzutów. To jest schowanie się po to, żeby było o nim jak najciszej, żeby ludzie zapomnieli o jego przeszłości. 

– Na czym polega fenomen Wardęgi?

– Był jednym z pierwszych twórców na YouTubie. Jego materiał z psem-pająkiem zdobył olbrzymie wyświetlenia, to przyniosło mu popularność. Dzięki temu zbierał publiczność, doświadczenie, kontakty i znajomości. A po wielu latach został nestorem sceny informacyjnej w polskim internecie. 

– W międzyczasie była przerwa i zasięgowa pustka.

– Tak. To był okres po wielu nieudanych skeczach. Potem uznał, że zostanie sumieniem polskiego internetu przez staż na YouTubie. 

Bijatyki influencerów 

– Najbardziej przeceniony influencer to...?

– Można ich wymieniać bez końca. Skupiłbym się też na tych, którzy poza pięknym ciałem nic nie pokazują.

– Zawodnicy z gal freakfightowych?

– Wiewiór, Adrian Polak, Amadeusz Ferrari.

Czytaj także: Waldemar Krysiak: Wielka Brytania kończy z eksperymentami na dzieciach

– Jaka jest geneza ich działalności?

– Ferrari wziął się z programu na YouTubie „YouTube Shore”, który był wzorowany na programie „Warsaw Shore” w MTV, w którym grupa młodych ludzi mieszkała razem i imprezowała. Wyzywali się, pili i bili.

– W kontekście bijatyk – dlaczego w Polsce nie jest popularny wrestling, który uwielbiam?

– Ja też go uwielbiam. Kiedy byłem dzieciakiem, to oglądałem federację WCW. Byłem fanem Stinga i Goldberga. W Polsce podejmowane są próby, żeby rozwinąć wrestling. Obecnie Polacy wolą freakowe federacje, bo tam zawodnicy biją się naprawdę – w przeciwieństwie do wrestlingu. 

– Warto wspomnieć o sztucznie napompowanych liczbach w mediach społecznościowych.

– To jest iluzja. 

– Miałeś propozycję walki w gali freakfightowej?

– Tak, ale jej nie przyjąłem. W książce jest napisane, z kim miałem walczyć. Byłyby z tego dobre pieniądze. 

– To dlaczego tego nie przyjąłeś?

– Kusiło, ale mam swoje zasady i wartości. Prosiłem organizatorów, żeby nie podawali kwoty. Jednak korciło, żeby się dowiedzieć. 

Inspiracja 

– Który z influencerów może być inspiracją i wzorem do naśladowania dla młodych ludzi?

– Karol Wiśniewski, czyli Friz. To jest megakoleś. Bardzo pracowity i bardzo ułożony. Zauważyłem, że on cały czas szacuje, rachuje, to znaczy podejmuje decyzje, które przynoszą mu więcej korzyści niż te, które odrzuca. Friz nie pije alkoholu i nie chodzi na imprezy, ponieważ gdyby pił, to następnego dnia czułby się źle, miałby kaca i nie byłby w stanie zmontować żadnego filmu.

– Człowiek sukcesu.

– Zgadza się. Każdy z pracowników Ekipy Holding zrobił sobie test Gallupa. Określa on osobowość człowieka. Frizowi wyszła osobowość hiperambitna, krocząca prawie po trupach do celu. Ma osobowość podobną do Steve’a Jobsa. 

– Cel uświęca środki?

– Niech będzie. Test Gallupa miał pomóc każdemu pracownikowi tej firmy uwypuklić najmocniejsze zalety, np. liderowanie u Friza, ale jednocześnie dowiedzieć się, z czym ci ludzie mają największy problem. Friz wykonał dużą pracę po to, żeby być bardziej empatyczną osobą. 

– W przypadku Friza mamy do czynienia z farmą influencerów?

– Zgadza się. Tworzy kilkunastu na konkretny sezon i kasuje z tego procent. 

– Czy Friz ma taką moc, że gdyby mnie polubił, to stałbym się gwiazdą internetu?

– Gdybyś zaczął z nim występować w filmach, to oczywiście, że tak. Albo gdybyś został jego chłopakiem czy dziewczyną.

Czytaj także: Niepozorny gigant wiary: 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

– Dziewczyną?

– Z Wersow [ partnerką Friza – przyp. Red.] byś się zamienił [śmiech].

– Polscy youtuberzy bardzo mocno inspirują się amerykańskimi twórcami. Przeszkadza Ci to?

– Nie. Tak wygląda YouTube i nie ma co się na to obrażać. 

– Ekipa Friza wróci?

– Mają ze sobą kontakt. Poróżniło ich wiele rzeczy. A czy wrócą? Pożyjemy, zobaczymy. 

– No i mieliśmy też Team X, który dostarczył nam wiele popularnych influencerów i influencerek.

– Jego trzonem był Stuart Burton i Marcin Dubiel. Jak już wiemy, obaj nie mają równo pod sufitem i to nie zwiastowało nic dobrego. 

– Na czym polegał ich fenomen?

– Co chwilę są nowe afery. Ludzie nie zdążą się oburzyć na poprzednią, a już są trzy kolejne.

Od zera do bohatera 

– Czyli im gorzej, tym lepiej, żeby zdobyć sukces w internecie?

– Zastanawiałem się, czy gdy mnie krytykują na X, to dobrze czy źle. Wtedy pomyślałem o Marcie Linkiewicz, która podburzała odbiorców, żeby zrobić lepsze wyniki, i to się jej udawało. 

– Marta Linkiewicz – od zera do bohatera?

– Jej pierwsze filmiki z 2015 roku są wspaniałe. Mówi, że jest dumna z tego, że zrobiła głupoty. I to jest esencja influencerstwa – zrobić coś i mieć gdzieś odbiór ludzi. Tylko się cieszyć i zarabiać na tym pieniądze. Marta wygrała życie, zrobiła to, co powinien zrobić rasowy influencer. Pochwaliła się stosunkiem seksualnym z amerykańskimi raperami w autokarze. 

– Mamy teraz Fagatę, która operuje podobną stylistyką jak Linkiewicz.

– To jest jedna z topowych influencerek, tak jak Wersow czy Lexy Chaplin. Warto wspomnieć o tym, że panie reprezentują zupełnie inne wartości. I Fagata miała różne plany na życie.

– To znaczy?

– Planem A było poderwanie znanego piłkarza, ale się nie udało. To był chyba piłkarz Lecha Poznań Kamil Jóźwiak. Planem B było poderwanie Stuarta, czyli popularnego Stuu. Planem C były występy w filmach porno. Teraz dodatkowo obraża polski rap, nagrywając kawałki. Jednak doceniam ją za to, że robi rzeczy, których nie potrafi. Na tym polega odwaga w życiu. A wracając do rapu, jestem fanem surowego brzmienia. 

– Skąd jesteś?

– Z Kielc. Liroy, Wzgórze Ya-Pa 3. Mieszkałem na osiedlu Szydłówek, a Liroy na Sadach. A na Chęcińskiej zawsze można było łatwo dostać w ryj. Bardzo łatwo. Teraz się tam uspokoiło. Na szczęście. 

– Wracając do Fagaty, myślisz, że pójdzie drogą Marty Linkiewicz i przeżyje metamorfozę?

– Musi pójść. Jak długo można być piękną kobietą i mieć jędrne ciało? To samo tyczy się mężczyzn. Fagata przede wszystkim operuje ciałem, poza tym brak u niej talentów. 

– Co z Linkiewicz?

– Rozwija się biznesowo i zmienia wizerunek. Chce porzucić historię z autokarem, o której mówiłem wcześniej. Teraz staje się dorosłą kobietą. Marta powiedziała mi, że chce iść na studia. Ale jeszcze nie wie, na jaki kierunek. 

– Prywatna uczelnia powinna ją zaangażować jako ambasadorkę, która pokazuje, że można odbić się od dna.

– Świetny pomysł. 

– A co z Lexy Chaplin? 

– Nie jest kontrowersyjna. Przypuszczam, że jest zdezorientowana. Z jednej strony jej fani mają po dwanaście lat, mówi o wierze i Kościele, a z drugiej strony jest formalną współwłaścicielką federacji freakfightowej i ściąga te dwunastoletnie dziewczynki na gale i konferencje.

– Do tańca i do różańca, tylko taniec w tym przypadku to gala freakfightowa.

– Zgadza się.

– To gdzie w tym spójność?

– Nie ma jej. Dlatego powiedziałem, że jest zdezorientowana. Ona nie ma wyraźnej ścieżki czy planu na karierę. Po prostu żyje chwilą i nie ma alternatywy.

Rozwój, współprace i przyszłość 

– To co się stanie, kiedy będzie awaria mediów społecznościowych?

– Gale freakfightowe zaczynają współpracować z serwisami streamingowymi. Część influencerów odnalazłaby się w klasycznych środkach masowego przekazu i ogólnie w show-biznesie.

– Friz jest wzorowym przykładem.

– Spółka giełdowa, ubrania, produkty spożywcze. 

– Co sądzisz o tym, że Budda, popularny influencer, zrealizował film o sobie?

– Dwudziestokilkulatek robi film o sobie. W jakim celu i po co? Ma wielu fanów i to był chyba jedyny powód, by ta produkcja powstała. Wiem, że osiągnął dużo na polskim YouTubie, ale bez przesady. 

– Z którym youtuberem najlepiej Ci się rozmawiało w trakcie pisania książki?

– Z Nitrozyniakiem. Ma analityczny i syntetyczny umysł. Jest bardzo kumatym gościem. 

– To skąd te kontrowersje wokół niego?

– To jest głębsza sprawa. Nie starczyłoby nam czasu na analizę jego kontrowersyjnych treści. Cieszę się, że nie grzebał zbyt mocno przy mojej książce. Poprawił wyłącznie trzy rzeczy, a były to błędy rzeczowe w stylu, że coś stało się nie w poniedziałek, tylko w środę. 

– Ktoś miał równie profesjonalne podejście do pracy z Tobą jak Nitro?

– Większość. Wujek Łuki z Ekipy super mnie przyjął w Krakowie. Pokazał mi Ekipę od zaplecza. 

– A ktoś Ci odmówił rozmowy?

– Łukasz Jakóbiak. Boxdel był tak zakręcony, że umawialiśmy się wielokrotnie i nic z tego nie wyszło. 

– Statystyczny Kowalski jest w stanie ogarnąć wszystkie internetowe dramy?

– Nie jest to możliwe. Są kanały, które specjalizują się w opisywaniu dram, ale wybieram tylko te, które interesują mnie najbardziej. 

– Myślisz nad drugą książką?

– Zgłosił się do mnie jeden influencer. Na razie nie będę zdradzał który. Tak czy siak będzie co opisywać. 

– Dlaczego znane osoby wciąż chodzą do Żurnalisty, który nie jest za pan brat z prawem?

– Ludzi pociągają zasięgi Żurnalisty i ewentualna popularność spowodowana wizytą u niego. Żurnalista jest krętaczem. Jest winny wielu osobom, Poczcie Polskiej, firmie odzieżowej Miłość, a mimo to ludzie do niego chodzą, bo zasięgi wybielają jego grzechy. Przy okazji usuwa negatywne komentarze i pilnuje, żeby nikt nie pisał o jego finansowych zaległościach. 

– A co z Pandora Gate? To afera, która wstrząsnęła polską opinią publiczną i była elementem kampanii wyborczej.

– Nikomu nie przedstawiono zarzutów. Politycy już przestali interesować się internetem. Na pewno plusem jest to, że kilku youtuberów zniknęło z przestrzeni internetowej po publikacji wielu gorszących materiałów, gdzie pokazywali swoje prawdziwe, złe oblicza. 

– Polska scena influencerska idzie w dobrym kierunku?

– Kiedyś skończy się Dziki Zachód i wejdą do gry regulacje.

– Influencer to dobry zawód dla młodego człowieka?

– Jeżeli ktoś ma wysokie ambicje, jest kreatywny i chce realizować swoje pasje, to nie. Można robić bardziej odkrywcze rzeczy, ale z drugiej strony można tworzyć filmy o swoich pasjach i przy tym świetnie się bawić. Decyzja należy do Was. 
 


Jakub Wątor

Głośna afera Pandora Gate zmiecie „influenzę” z sieci? Gdzieżby! Branża influ zdominuje rynek rozrywkowy – to nieuchronne. Samozwańczy twórcy wypierają gwiazdy tradycyjnych mediów, kina, muzyki i sportu. Już dziś często wpływają na społeczeństwo z większą mocą niż eksperci, politycy czy naukowcy. Faktów nie zmienimy, ale dzięki książce Jakuba Wątora mamy okazję, by coś z tego zrozumieć i dowiedzieć się, jak chronić siebie i nasze dzieci.


 

POLECANE
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki tylko u nas
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki

To, co dzieje się w Norwegii w sprawie Andersa Breivika - masowego mordercy, który przed 13 laty pozbawił życia siedemdziesięciu siedmiu niewinnych ludzi i zranił trzystu dziewiętnastu, powinno wykluczyć Norwegię z grona cywilizowanych krajów.

Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin z ostatniej chwili
Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin

Jak podaje agencja Reutera, prezydenci USA i Francji Joe Biden i Emmanuel Macron mają w przeciągu 36 godzin ogłosić zawieszenie broni w wojnie, którą Izrael toczy przeciwko Hezbollahowi w Libanie.

MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe polityka
MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe

Rzecznik francuskiego MSZ Christophe Lemoine, komentując w poniedziałek nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny, oznajmił, że Francja respektuje prawo międzynarodowe.

Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii polityka
Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii

W poniedziałek gościem Przemysława Szubartowicza w programie "Punkt Widzenia" w Polsacie News był Mariusz Błaszczak. Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS został zapytany o kwestię bezpartyjności Karola Nawrockiego.

Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie z ostatniej chwili
Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie

Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie, ale robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo naszym żołnierzom w Europie - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W sposób zawoalowany przyznał, że USA zezwoliły Ukrainie na używanie ATACMS wewnątrz Rosji.

Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce z ostatniej chwili
Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce

Niemiecka gazeta „Bild” poinformowała, że Berlin jest zaniepokojony ewentualnym atakiem Rosji na NATO. W tym celu niemieckie władze mają opracowywać plan budowy bunkrów.

KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty z ostatniej chwili
KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty

Rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier powiedział dziennikarzom w poniedziałek podczas briefingu w Brukseli, że platforma Bluesky narusza unijne przepisy dotyczące m.in. nakazu ujawniania informacji o liczbie użytkowników.

Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach tylko u nas
Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach

– Protesty rolnicze, moim zdaniem, będą się rozszerzały i będą miały coraz większy wpływ na rządy, jeżeli już nie na Komisję Europejską, to na rządy krajów członkowskich, żeby ratowały rolnictwo europejskie – mówi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Moniką Rutke.

Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier polityka
Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier

Węgry zamierzały zorganizować unijną konferencję międzyrządową. Budapeszt liczył na otwarcie przez Serbię kolejnych rozdziałów negocjacyjnych z Unią Europejską. 

Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich pilne
Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich

Od 14 do 18 listopada w Tartu (Estonia) odbywały się XXXV Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich (Baltic Way). Polska reprezentacja zajęła w nich pierwsze miejsce, pozostawiając konkurentów w tyle.

REKLAMA

Jakub Wątor: Polska branża influencerska to dziki zachód

– Celem „Influenzy” jest wprowadzenie do świata influencerów osób, które nie wiedzą, co się dzieje w internecie. Pokazuję kulisy działania biznesu i postacie, które stoją za influencerami, o których mało wiemy. Przedstawiam również mechanizmy, które napędzają ten biznes. To może zaciekawić zarówno młodszych, jak i starszych czytelników – mówi Jakub Wątor, dziennikarz i pisarz, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Jakub Wątor Jakub Wątor: Polska branża influencerska to dziki zachód
Jakub Wątor / Instagram @watorjakub

– Twoja książka powinna być lekturą obowiązkową w szkołach podstawowych i w szkołach średnich?

– Raczej lekturą obowiązkową na zebraniach szkolnych. Młodzież zna w większości treść mojej książki, a jeżeli nie zna, to znaczy, że urodziła się później niż wydarzenia opisywane w książce. Moim celem jest wprowadzenie do tego świata osób, które nie wiedzą, co się dzieje w internecie. Pokazuję kulisy działania biznesu, postacie, które stoją za influencerami, o których mało wiemy. Przedstawiam również mechanizmy, które napędzają ten biznes. To może zaciekawić zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. 

Przykład Wardęgi 

– No to zacznę od weteranów YouTube’a. Co stoi za tym, że Wardęga robi przerwę?

– Ja bym tego nie nazywał przerwą. On odszedł – a w zasadzie uciekł – pod naporem pytań i zarzutów. To jest schowanie się po to, żeby było o nim jak najciszej, żeby ludzie zapomnieli o jego przeszłości. 

– Na czym polega fenomen Wardęgi?

– Był jednym z pierwszych twórców na YouTubie. Jego materiał z psem-pająkiem zdobył olbrzymie wyświetlenia, to przyniosło mu popularność. Dzięki temu zbierał publiczność, doświadczenie, kontakty i znajomości. A po wielu latach został nestorem sceny informacyjnej w polskim internecie. 

– W międzyczasie była przerwa i zasięgowa pustka.

– Tak. To był okres po wielu nieudanych skeczach. Potem uznał, że zostanie sumieniem polskiego internetu przez staż na YouTubie. 

Bijatyki influencerów 

– Najbardziej przeceniony influencer to...?

– Można ich wymieniać bez końca. Skupiłbym się też na tych, którzy poza pięknym ciałem nic nie pokazują.

– Zawodnicy z gal freakfightowych?

– Wiewiór, Adrian Polak, Amadeusz Ferrari.

Czytaj także: Waldemar Krysiak: Wielka Brytania kończy z eksperymentami na dzieciach

– Jaka jest geneza ich działalności?

– Ferrari wziął się z programu na YouTubie „YouTube Shore”, który był wzorowany na programie „Warsaw Shore” w MTV, w którym grupa młodych ludzi mieszkała razem i imprezowała. Wyzywali się, pili i bili.

– W kontekście bijatyk – dlaczego w Polsce nie jest popularny wrestling, który uwielbiam?

– Ja też go uwielbiam. Kiedy byłem dzieciakiem, to oglądałem federację WCW. Byłem fanem Stinga i Goldberga. W Polsce podejmowane są próby, żeby rozwinąć wrestling. Obecnie Polacy wolą freakowe federacje, bo tam zawodnicy biją się naprawdę – w przeciwieństwie do wrestlingu. 

– Warto wspomnieć o sztucznie napompowanych liczbach w mediach społecznościowych.

– To jest iluzja. 

– Miałeś propozycję walki w gali freakfightowej?

– Tak, ale jej nie przyjąłem. W książce jest napisane, z kim miałem walczyć. Byłyby z tego dobre pieniądze. 

– To dlaczego tego nie przyjąłeś?

– Kusiło, ale mam swoje zasady i wartości. Prosiłem organizatorów, żeby nie podawali kwoty. Jednak korciło, żeby się dowiedzieć. 

Inspiracja 

– Który z influencerów może być inspiracją i wzorem do naśladowania dla młodych ludzi?

– Karol Wiśniewski, czyli Friz. To jest megakoleś. Bardzo pracowity i bardzo ułożony. Zauważyłem, że on cały czas szacuje, rachuje, to znaczy podejmuje decyzje, które przynoszą mu więcej korzyści niż te, które odrzuca. Friz nie pije alkoholu i nie chodzi na imprezy, ponieważ gdyby pił, to następnego dnia czułby się źle, miałby kaca i nie byłby w stanie zmontować żadnego filmu.

– Człowiek sukcesu.

– Zgadza się. Każdy z pracowników Ekipy Holding zrobił sobie test Gallupa. Określa on osobowość człowieka. Frizowi wyszła osobowość hiperambitna, krocząca prawie po trupach do celu. Ma osobowość podobną do Steve’a Jobsa. 

– Cel uświęca środki?

– Niech będzie. Test Gallupa miał pomóc każdemu pracownikowi tej firmy uwypuklić najmocniejsze zalety, np. liderowanie u Friza, ale jednocześnie dowiedzieć się, z czym ci ludzie mają największy problem. Friz wykonał dużą pracę po to, żeby być bardziej empatyczną osobą. 

– W przypadku Friza mamy do czynienia z farmą influencerów?

– Zgadza się. Tworzy kilkunastu na konkretny sezon i kasuje z tego procent. 

– Czy Friz ma taką moc, że gdyby mnie polubił, to stałbym się gwiazdą internetu?

– Gdybyś zaczął z nim występować w filmach, to oczywiście, że tak. Albo gdybyś został jego chłopakiem czy dziewczyną.

Czytaj także: Niepozorny gigant wiary: 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

– Dziewczyną?

– Z Wersow [ partnerką Friza – przyp. Red.] byś się zamienił [śmiech].

– Polscy youtuberzy bardzo mocno inspirują się amerykańskimi twórcami. Przeszkadza Ci to?

– Nie. Tak wygląda YouTube i nie ma co się na to obrażać. 

– Ekipa Friza wróci?

– Mają ze sobą kontakt. Poróżniło ich wiele rzeczy. A czy wrócą? Pożyjemy, zobaczymy. 

– No i mieliśmy też Team X, który dostarczył nam wiele popularnych influencerów i influencerek.

– Jego trzonem był Stuart Burton i Marcin Dubiel. Jak już wiemy, obaj nie mają równo pod sufitem i to nie zwiastowało nic dobrego. 

– Na czym polegał ich fenomen?

– Co chwilę są nowe afery. Ludzie nie zdążą się oburzyć na poprzednią, a już są trzy kolejne.

Od zera do bohatera 

– Czyli im gorzej, tym lepiej, żeby zdobyć sukces w internecie?

– Zastanawiałem się, czy gdy mnie krytykują na X, to dobrze czy źle. Wtedy pomyślałem o Marcie Linkiewicz, która podburzała odbiorców, żeby zrobić lepsze wyniki, i to się jej udawało. 

– Marta Linkiewicz – od zera do bohatera?

– Jej pierwsze filmiki z 2015 roku są wspaniałe. Mówi, że jest dumna z tego, że zrobiła głupoty. I to jest esencja influencerstwa – zrobić coś i mieć gdzieś odbiór ludzi. Tylko się cieszyć i zarabiać na tym pieniądze. Marta wygrała życie, zrobiła to, co powinien zrobić rasowy influencer. Pochwaliła się stosunkiem seksualnym z amerykańskimi raperami w autokarze. 

– Mamy teraz Fagatę, która operuje podobną stylistyką jak Linkiewicz.

– To jest jedna z topowych influencerek, tak jak Wersow czy Lexy Chaplin. Warto wspomnieć o tym, że panie reprezentują zupełnie inne wartości. I Fagata miała różne plany na życie.

– To znaczy?

– Planem A było poderwanie znanego piłkarza, ale się nie udało. To był chyba piłkarz Lecha Poznań Kamil Jóźwiak. Planem B było poderwanie Stuarta, czyli popularnego Stuu. Planem C były występy w filmach porno. Teraz dodatkowo obraża polski rap, nagrywając kawałki. Jednak doceniam ją za to, że robi rzeczy, których nie potrafi. Na tym polega odwaga w życiu. A wracając do rapu, jestem fanem surowego brzmienia. 

– Skąd jesteś?

– Z Kielc. Liroy, Wzgórze Ya-Pa 3. Mieszkałem na osiedlu Szydłówek, a Liroy na Sadach. A na Chęcińskiej zawsze można było łatwo dostać w ryj. Bardzo łatwo. Teraz się tam uspokoiło. Na szczęście. 

– Wracając do Fagaty, myślisz, że pójdzie drogą Marty Linkiewicz i przeżyje metamorfozę?

– Musi pójść. Jak długo można być piękną kobietą i mieć jędrne ciało? To samo tyczy się mężczyzn. Fagata przede wszystkim operuje ciałem, poza tym brak u niej talentów. 

– Co z Linkiewicz?

– Rozwija się biznesowo i zmienia wizerunek. Chce porzucić historię z autokarem, o której mówiłem wcześniej. Teraz staje się dorosłą kobietą. Marta powiedziała mi, że chce iść na studia. Ale jeszcze nie wie, na jaki kierunek. 

– Prywatna uczelnia powinna ją zaangażować jako ambasadorkę, która pokazuje, że można odbić się od dna.

– Świetny pomysł. 

– A co z Lexy Chaplin? 

– Nie jest kontrowersyjna. Przypuszczam, że jest zdezorientowana. Z jednej strony jej fani mają po dwanaście lat, mówi o wierze i Kościele, a z drugiej strony jest formalną współwłaścicielką federacji freakfightowej i ściąga te dwunastoletnie dziewczynki na gale i konferencje.

– Do tańca i do różańca, tylko taniec w tym przypadku to gala freakfightowa.

– Zgadza się.

– To gdzie w tym spójność?

– Nie ma jej. Dlatego powiedziałem, że jest zdezorientowana. Ona nie ma wyraźnej ścieżki czy planu na karierę. Po prostu żyje chwilą i nie ma alternatywy.

Rozwój, współprace i przyszłość 

– To co się stanie, kiedy będzie awaria mediów społecznościowych?

– Gale freakfightowe zaczynają współpracować z serwisami streamingowymi. Część influencerów odnalazłaby się w klasycznych środkach masowego przekazu i ogólnie w show-biznesie.

– Friz jest wzorowym przykładem.

– Spółka giełdowa, ubrania, produkty spożywcze. 

– Co sądzisz o tym, że Budda, popularny influencer, zrealizował film o sobie?

– Dwudziestokilkulatek robi film o sobie. W jakim celu i po co? Ma wielu fanów i to był chyba jedyny powód, by ta produkcja powstała. Wiem, że osiągnął dużo na polskim YouTubie, ale bez przesady. 

– Z którym youtuberem najlepiej Ci się rozmawiało w trakcie pisania książki?

– Z Nitrozyniakiem. Ma analityczny i syntetyczny umysł. Jest bardzo kumatym gościem. 

– To skąd te kontrowersje wokół niego?

– To jest głębsza sprawa. Nie starczyłoby nam czasu na analizę jego kontrowersyjnych treści. Cieszę się, że nie grzebał zbyt mocno przy mojej książce. Poprawił wyłącznie trzy rzeczy, a były to błędy rzeczowe w stylu, że coś stało się nie w poniedziałek, tylko w środę. 

– Ktoś miał równie profesjonalne podejście do pracy z Tobą jak Nitro?

– Większość. Wujek Łuki z Ekipy super mnie przyjął w Krakowie. Pokazał mi Ekipę od zaplecza. 

– A ktoś Ci odmówił rozmowy?

– Łukasz Jakóbiak. Boxdel był tak zakręcony, że umawialiśmy się wielokrotnie i nic z tego nie wyszło. 

– Statystyczny Kowalski jest w stanie ogarnąć wszystkie internetowe dramy?

– Nie jest to możliwe. Są kanały, które specjalizują się w opisywaniu dram, ale wybieram tylko te, które interesują mnie najbardziej. 

– Myślisz nad drugą książką?

– Zgłosił się do mnie jeden influencer. Na razie nie będę zdradzał który. Tak czy siak będzie co opisywać. 

– Dlaczego znane osoby wciąż chodzą do Żurnalisty, który nie jest za pan brat z prawem?

– Ludzi pociągają zasięgi Żurnalisty i ewentualna popularność spowodowana wizytą u niego. Żurnalista jest krętaczem. Jest winny wielu osobom, Poczcie Polskiej, firmie odzieżowej Miłość, a mimo to ludzie do niego chodzą, bo zasięgi wybielają jego grzechy. Przy okazji usuwa negatywne komentarze i pilnuje, żeby nikt nie pisał o jego finansowych zaległościach. 

– A co z Pandora Gate? To afera, która wstrząsnęła polską opinią publiczną i była elementem kampanii wyborczej.

– Nikomu nie przedstawiono zarzutów. Politycy już przestali interesować się internetem. Na pewno plusem jest to, że kilku youtuberów zniknęło z przestrzeni internetowej po publikacji wielu gorszących materiałów, gdzie pokazywali swoje prawdziwe, złe oblicza. 

– Polska scena influencerska idzie w dobrym kierunku?

– Kiedyś skończy się Dziki Zachód i wejdą do gry regulacje.

– Influencer to dobry zawód dla młodego człowieka?

– Jeżeli ktoś ma wysokie ambicje, jest kreatywny i chce realizować swoje pasje, to nie. Można robić bardziej odkrywcze rzeczy, ale z drugiej strony można tworzyć filmy o swoich pasjach i przy tym świetnie się bawić. Decyzja należy do Was. 
 


Jakub Wątor

Głośna afera Pandora Gate zmiecie „influenzę” z sieci? Gdzieżby! Branża influ zdominuje rynek rozrywkowy – to nieuchronne. Samozwańczy twórcy wypierają gwiazdy tradycyjnych mediów, kina, muzyki i sportu. Już dziś często wpływają na społeczeństwo z większą mocą niż eksperci, politycy czy naukowcy. Faktów nie zmienimy, ale dzięki książce Jakuba Wątora mamy okazję, by coś z tego zrozumieć i dowiedzieć się, jak chronić siebie i nasze dzieci.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe