„Jedno życie” – historia „brytyjskiego Schindlera”

Do polskich kin wszedł właśnie film „Jedno życie” z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. To historia „brytyjskiego Schindlera”, który w czasie niemieckiej okupacji Europy uratował od śmierci 669 żydowskich dzieci.
Sir Nicholas George Winton „Jedno życie” – historia „brytyjskiego Schindlera”
Sir Nicholas George Winton / User:Li-sung, Self-photographed / CC BY-SA 3.0 Zdroj: https://citaty.net/autori/nicholas-winton/

Sir Nicholas George Winton (w tej roli świetny Anthony Hopkins) był Brytyjczykiem, który w roku 1939 zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii, zyskując w prasie przydomek „brytyjskiego Schindlera”. Znalazł dla nich zastępcze domy u brytyjskich rodzin. Swoją działalność ukrył nawet przed najbliższą rodziną, jego żona dowiedziała się o niej dopiero wtedy, kiedy na strychu ich domu znalazła stare dokumenty i zapiski z czasów wojny. 

Czytaj także: Niepozorny gigant wiary: 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

„Ogromnie ciekawe zadanie”

Życiowa misja Nicholasa Wintona zaczęła się od niepozornego zdania: „Mam ogromnie ciekawe zadanie i potrzebuję twojej pomocy. Nie zawracaj sobie głowy zabieraniem nart”. Takie słowa usłyszał od swojego przyjaciela Martina Blake’a, ambasadora Brytyjskiego Komitetu ds. Uchodźców z Czechosłowacji, kiedy planował dwutygodniowy urlop w szwajcarskich Alpach. Nie pojechał wówczas do Szwajcarii, ale do czechosłowackiej Pragi, gdzie wkroczył w zupełnie inną rzeczywistość niż ta, którą znał do tej pory.
Scenariusz „Jednego życia” powstał na kanwie wydanej w 2014 roku książki córki Sir Nicholasa Wintona, Barbary pt. „If It’s Not Impossible... The Life of Sir Nicholas Winton” [„Jeśli to nie jest niemożliwe… Życie Sir Nicholasa Wintona]. „Obecnie [w 2014 roku – przyp. red.] na świecie żyje około 6000 osób, które zawdzięczają swoje życie Nicholasowi Wintonowi. Są to potomkowie grupy dzieci-uchodźców uratowanych przez niego przed nazistowskim zagrożeniem w 1939 roku. Niektórzy z nich wiedzą o jego istnieniu i roli, jaką odegrał w ich historii, wielu innych nie. Był to niedługi epizod z jego życia, ale kluczowy dla tych, których uratował. Dla niego ta interwencja skończyła się błyskawicznie i zastąpiły ją inne sprawy. Dopiero znacznie później ten epizod ponownie pojawił się w jego życiu i od tego czasu przyciąga ludzi z całego świata, którzy chcą poznać jego historię. Ta książka szczegółowo przedstawia te dzieje, badając motywację i wczesne doświadczenia, które doprowadziły go do działania na rzecz ratowania młodych istnień, podczas gdy inni ludzie odwracali wzrok od otaczającego ich nieszczęścia. Jego motto «Jeśli coś nie jest niemożliwe, to musi istnieć sposób, aby to zrobić» doprowadziło go do podążania za własnymi przekonaniami i podjęcia się operacji, którą inni odrzucili jako niepotrzebną lub zbyt trudną” – czytamy w opisie książki córki Sir Wintona. „Jego późniejsze życie było pełne wyczynów inspirowanych podobną motywacją, które, choć nie były już tak spektakularne, jak ten wojenny, pozostają świadectwem jego charakteru. Ale jaka była jego motywacja? W jaki sposób jego życie i pochodzenie doprowadziły do tego, że w wieku 29 lat był gotowy, chętny i zdolny do przeprowadzenia udanej akcji ratunkowej 669 dzieci z Czechosłowacji? Jego córka skrupulatnie przejrzała dokumenty ojca i rozmawiała z rodziną i przyjaciółmi, aby stworzyć szczegółowy opis całego jego życia. Bada, co wywarło wpływ na jego charakter, i opisuje wydarzenia historyczne, w które był uwikłany. Przytacza własne słowa Wintona zaczerpnięte z jego historycznych listów i pism, aby oddać atmosferę wielu jego różnorodnych doświadczeń” – dodają recenzenci książki.

„Brytyjski Schindler” został uhonorowany nadaniem mu tytułu szlacheckiego przez królową Elżbietę II. Czeski rząd zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla, a na praskim dworcu głównym postawił jego pomnik, na którym widzimy mężczyznę z dwójką dzieci oraz walizką. Sir Nicholas Winton zmarł w 2015 roku, w wieku 106 lat. Do końca życia uważał, że nie dokonał niczego nadzwyczajnego, a jedynie spełnił swój obowiązek. Jak mówią ci, którzy go znali, do końca życia pozostał niezwykle skromnym i bardzo pogodnym człowiekiem. „Wychodzę z założenia, że jeżeli coś nie jest niemożliwe, to musi istnieć jakiś sposób, żeby to zrobić” – powiedział w wieku 105 lat, opowiadając o swojej działalności w programie „60 Minutes” emitowanym w amerykańskiej telewizji CBS.

Jakub Wątor: Polska branża influencerska to dziki zachód

Szalony plan, który się powiódł

Akcja filmu „Jedno życie” dzieje się na dwóch planach – wojennym i współczesnym. Plan wojenny prezentuje losy młodego londyńskiego maklera giełdowego Nicholasa Wintona, który odwiedza Czechosłowację tuż po podpisaniu porozumienia z Hitlerem w Monachium. Widzi, w jakich warunkach żyją rodziny, które uciekły przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii. Winton postanawia działać, ratować najsłabszych. Choć plan wydaje się szalony i skazany na niepowodzenie, jednak udaje się – do Wielkiej Brytanii przewiezionych zostaje 669 dzieci, które odnajdują zastępcze domy i zostają ocalone przed wojną. Drugi plan filmu to czasy współczesne, starzejący się Winton zastanawiający się, co zrobić z wojennymi dokumentami i usiłujący zainteresować nimi prasę, a wreszcie – telewizyjny występ na żywo z udziałem „brytyjskiego Schindlera” i – o czym do końca nie wie główny bohater programu – uratowanych przez niego, dorosłych już „dzieci”. Scena spotkania po latach z dawnymi podopiecznymi jest z pewnością najbardziej poruszającym momentem filmu, zwłaszcza że wydarzyła się naprawdę, podobnie jak cała opowiedziana w „Jednym życiu” historia. Film w reżyserii Jamesa Hawesa to historia o tym, ile dobra jest w stanie uczynić jeden człowiek, nawet w koszmarnych, wojennych warunkach. To, jak pisze dystrybutor filmu, poruszająca opowieść o odwadze, poświęceniu i wdzięczności, które mogą odmienić świat.

Światowa premiera filmu „Jedno życie” odbyła się 9 września 2023 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a europejska premiera na Londyńskim Festiwalu Filmowym w 2023 roku. Film otrzymał w większości pozytywne recenzje, z pochwałami dla występów obsady, zwłaszcza Antony’ego Hopkinsa i Heleny Bonham Carter, która wystąpiła w roli matki Wintona, pomagającej mu w organizacji transportu ratunkowego dzieci z Pragi do Wielkiej Brytanii.

„Jedno życie”, reżyseria: James Hawes, obsada: Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce, Johnny Flynn, Lena Olin, gatunek: dramat/biograficzny, produkcja: Wielka Brytania 2023.
 


 

POLECANE
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki tylko u nas
W Norwegii dla mordercy śpiewają kolorowe ptaki

To, co dzieje się w Norwegii w sprawie Andersa Breivika - masowego mordercy, który przed 13 laty pozbawił życia siedemdziesięciu siedmiu niewinnych ludzi i zranił trzystu dziewiętnastu, powinno wykluczyć Norwegię z grona cywilizowanych krajów.

Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin z ostatniej chwili
Zawieszenie broni w Libanie. Biden i Macron mają ogłosić je w ciągu 36 godzin

Jak podaje agencja Reutera, prezydenci USA i Francji Joe Biden i Emmanuel Macron mają w przeciągu 36 godzin ogłosić zawieszenie broni w wojnie, którą Izrael toczy przeciwko Hezbollahowi w Libanie.

MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe polityka
MSZ Francji o decyzji MTK ws. Netanjahu: Respektujemy prawo międzynarodowe

Rzecznik francuskiego MSZ Christophe Lemoine, komentując w poniedziałek nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny, oznajmił, że Francja respektuje prawo międzynarodowe.

Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii polityka
Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Nigdy nie był w partii

W poniedziałek gościem Przemysława Szubartowicza w programie "Punkt Widzenia" w Polsacie News był Mariusz Błaszczak. Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS został zapytany o kwestię bezpartyjności Karola Nawrockiego.

Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie z ostatniej chwili
Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie

Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie, ale robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo naszym żołnierzom w Europie - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W sposób zawoalowany przyznał, że USA zezwoliły Ukrainie na używanie ATACMS wewnątrz Rosji.

Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce z ostatniej chwili
Niemcy przygotowują się na ewentualny atak. Berlin wzoruje się na Polsce

Niemiecka gazeta „Bild” poinformowała, że Berlin jest zaniepokojony ewentualnym atakiem Rosji na NATO. W tym celu niemieckie władze mają opracowywać plan budowy bunkrów.

KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty z ostatniej chwili
KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty

Rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier powiedział dziennikarzom w poniedziałek podczas briefingu w Brukseli, że platforma Bluesky narusza unijne przepisy dotyczące m.in. nakazu ujawniania informacji o liczbie użytkowników.

Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach tylko u nas
Protesty rolników w Europie. Ardanowski: Los rolnictwa europejskiego leży w polskich rękach

– Protesty rolnicze, moim zdaniem, będą się rozszerzały i będą miały coraz większy wpływ na rządy, jeżeli już nie na Komisję Europejską, to na rządy krajów członkowskich, żeby ratowały rolnictwo europejskie – mówi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Moniką Rutke.

Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier polityka
Serbia dalej od członkostwa w UE. Porażka dyplomatyczna Węgier

Węgry zamierzały zorganizować unijną konferencję międzyrządową. Budapeszt liczył na otwarcie przez Serbię kolejnych rozdziałów negocjacyjnych z Unią Europejską. 

Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich pilne
Polscy uczniowie niepokonani w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich

Od 14 do 18 listopada w Tartu (Estonia) odbywały się XXXV Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich (Baltic Way). Polska reprezentacja zajęła w nich pierwsze miejsce, pozostawiając konkurentów w tyle.

REKLAMA

„Jedno życie” – historia „brytyjskiego Schindlera”

Do polskich kin wszedł właśnie film „Jedno życie” z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. To historia „brytyjskiego Schindlera”, który w czasie niemieckiej okupacji Europy uratował od śmierci 669 żydowskich dzieci.
Sir Nicholas George Winton „Jedno życie” – historia „brytyjskiego Schindlera”
Sir Nicholas George Winton / User:Li-sung, Self-photographed / CC BY-SA 3.0 Zdroj: https://citaty.net/autori/nicholas-winton/

Sir Nicholas George Winton (w tej roli świetny Anthony Hopkins) był Brytyjczykiem, który w roku 1939 zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii, zyskując w prasie przydomek „brytyjskiego Schindlera”. Znalazł dla nich zastępcze domy u brytyjskich rodzin. Swoją działalność ukrył nawet przed najbliższą rodziną, jego żona dowiedziała się o niej dopiero wtedy, kiedy na strychu ich domu znalazła stare dokumenty i zapiski z czasów wojny. 

Czytaj także: Niepozorny gigant wiary: 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

„Ogromnie ciekawe zadanie”

Życiowa misja Nicholasa Wintona zaczęła się od niepozornego zdania: „Mam ogromnie ciekawe zadanie i potrzebuję twojej pomocy. Nie zawracaj sobie głowy zabieraniem nart”. Takie słowa usłyszał od swojego przyjaciela Martina Blake’a, ambasadora Brytyjskiego Komitetu ds. Uchodźców z Czechosłowacji, kiedy planował dwutygodniowy urlop w szwajcarskich Alpach. Nie pojechał wówczas do Szwajcarii, ale do czechosłowackiej Pragi, gdzie wkroczył w zupełnie inną rzeczywistość niż ta, którą znał do tej pory.
Scenariusz „Jednego życia” powstał na kanwie wydanej w 2014 roku książki córki Sir Nicholasa Wintona, Barbary pt. „If It’s Not Impossible... The Life of Sir Nicholas Winton” [„Jeśli to nie jest niemożliwe… Życie Sir Nicholasa Wintona]. „Obecnie [w 2014 roku – przyp. red.] na świecie żyje około 6000 osób, które zawdzięczają swoje życie Nicholasowi Wintonowi. Są to potomkowie grupy dzieci-uchodźców uratowanych przez niego przed nazistowskim zagrożeniem w 1939 roku. Niektórzy z nich wiedzą o jego istnieniu i roli, jaką odegrał w ich historii, wielu innych nie. Był to niedługi epizod z jego życia, ale kluczowy dla tych, których uratował. Dla niego ta interwencja skończyła się błyskawicznie i zastąpiły ją inne sprawy. Dopiero znacznie później ten epizod ponownie pojawił się w jego życiu i od tego czasu przyciąga ludzi z całego świata, którzy chcą poznać jego historię. Ta książka szczegółowo przedstawia te dzieje, badając motywację i wczesne doświadczenia, które doprowadziły go do działania na rzecz ratowania młodych istnień, podczas gdy inni ludzie odwracali wzrok od otaczającego ich nieszczęścia. Jego motto «Jeśli coś nie jest niemożliwe, to musi istnieć sposób, aby to zrobić» doprowadziło go do podążania za własnymi przekonaniami i podjęcia się operacji, którą inni odrzucili jako niepotrzebną lub zbyt trudną” – czytamy w opisie książki córki Sir Wintona. „Jego późniejsze życie było pełne wyczynów inspirowanych podobną motywacją, które, choć nie były już tak spektakularne, jak ten wojenny, pozostają świadectwem jego charakteru. Ale jaka była jego motywacja? W jaki sposób jego życie i pochodzenie doprowadziły do tego, że w wieku 29 lat był gotowy, chętny i zdolny do przeprowadzenia udanej akcji ratunkowej 669 dzieci z Czechosłowacji? Jego córka skrupulatnie przejrzała dokumenty ojca i rozmawiała z rodziną i przyjaciółmi, aby stworzyć szczegółowy opis całego jego życia. Bada, co wywarło wpływ na jego charakter, i opisuje wydarzenia historyczne, w które był uwikłany. Przytacza własne słowa Wintona zaczerpnięte z jego historycznych listów i pism, aby oddać atmosferę wielu jego różnorodnych doświadczeń” – dodają recenzenci książki.

„Brytyjski Schindler” został uhonorowany nadaniem mu tytułu szlacheckiego przez królową Elżbietę II. Czeski rząd zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla, a na praskim dworcu głównym postawił jego pomnik, na którym widzimy mężczyznę z dwójką dzieci oraz walizką. Sir Nicholas Winton zmarł w 2015 roku, w wieku 106 lat. Do końca życia uważał, że nie dokonał niczego nadzwyczajnego, a jedynie spełnił swój obowiązek. Jak mówią ci, którzy go znali, do końca życia pozostał niezwykle skromnym i bardzo pogodnym człowiekiem. „Wychodzę z założenia, że jeżeli coś nie jest niemożliwe, to musi istnieć jakiś sposób, żeby to zrobić” – powiedział w wieku 105 lat, opowiadając o swojej działalności w programie „60 Minutes” emitowanym w amerykańskiej telewizji CBS.

Jakub Wątor: Polska branża influencerska to dziki zachód

Szalony plan, który się powiódł

Akcja filmu „Jedno życie” dzieje się na dwóch planach – wojennym i współczesnym. Plan wojenny prezentuje losy młodego londyńskiego maklera giełdowego Nicholasa Wintona, który odwiedza Czechosłowację tuż po podpisaniu porozumienia z Hitlerem w Monachium. Widzi, w jakich warunkach żyją rodziny, które uciekły przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii. Winton postanawia działać, ratować najsłabszych. Choć plan wydaje się szalony i skazany na niepowodzenie, jednak udaje się – do Wielkiej Brytanii przewiezionych zostaje 669 dzieci, które odnajdują zastępcze domy i zostają ocalone przed wojną. Drugi plan filmu to czasy współczesne, starzejący się Winton zastanawiający się, co zrobić z wojennymi dokumentami i usiłujący zainteresować nimi prasę, a wreszcie – telewizyjny występ na żywo z udziałem „brytyjskiego Schindlera” i – o czym do końca nie wie główny bohater programu – uratowanych przez niego, dorosłych już „dzieci”. Scena spotkania po latach z dawnymi podopiecznymi jest z pewnością najbardziej poruszającym momentem filmu, zwłaszcza że wydarzyła się naprawdę, podobnie jak cała opowiedziana w „Jednym życiu” historia. Film w reżyserii Jamesa Hawesa to historia o tym, ile dobra jest w stanie uczynić jeden człowiek, nawet w koszmarnych, wojennych warunkach. To, jak pisze dystrybutor filmu, poruszająca opowieść o odwadze, poświęceniu i wdzięczności, które mogą odmienić świat.

Światowa premiera filmu „Jedno życie” odbyła się 9 września 2023 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a europejska premiera na Londyńskim Festiwalu Filmowym w 2023 roku. Film otrzymał w większości pozytywne recenzje, z pochwałami dla występów obsady, zwłaszcza Antony’ego Hopkinsa i Heleny Bonham Carter, która wystąpiła w roli matki Wintona, pomagającej mu w organizacji transportu ratunkowego dzieci z Pragi do Wielkiej Brytanii.

„Jedno życie”, reżyseria: James Hawes, obsada: Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce, Johnny Flynn, Lena Olin, gatunek: dramat/biograficzny, produkcja: Wielka Brytania 2023.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe