Koncert pt. "Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj" w Sali BHP zakończył pierwszy dzień obrad Komisji Krajowej NSZZ "S"
Koncert patriotyczno - refleksyjny pt. "Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj" poświęcony był postaci błogosławionego, męczennika, obrońcy praw człowieka oraz patrona NSZZ "Solidarność" księdza Jerzego Popiełuszki.
Czas walki o prawa pracownicze i czas pielęgnowania naszej historii
- Właśnie w Sali BHP przy ul. Popiełuszki będziemy przeżywać drogę życia i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.14 sierpnia 1980 roku, gdy tutaj rozpoczął się strajk w w Stoczni Gdańskiej, ks. Jerzy w swojej parafii na warszawskim Żoliborzu organizował Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Ale przełom nastąpił 31 sieprnia w niedziele, gdy hutnicy Huty Warszawa zwrócili się do Prymasa Stefana Wyszyńskiego z prośbą o odprawienie mszy za strajkujących. Kapelan skierował swoje kroki do kościoła św. Stanisława Kostki i tam właśnie spotkał ks. Jerzego. Wtedy zaczęła się przyjaźń duchowa ale też czysto ludzka z hutnikami, a z czasem z robotnikami w ogóle. Wtedy też narodziła się idea Ogólnopolskich Pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę
- powiedział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, witając przybyłych do Sali BHP gości.
- Dla Solidarności jest czas walki o prawa pracownicze. Ale jest też czas na to, by pielęgnować naszą historię, a jest nią również nasz Patron. Wypełniamy jego testament, staramy się podążać za zawołaniem: "Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę"
- dodał.
Uczestnicy koncertu uczcili także minutą ciszy żołnierza, który zginął na granicy polsko-białoruskiej.
Prawda o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce
W programie ok. 55- minutowego koncertu zabrzmiały utwory klasyczne, pieśni bardów epoki Solidarności, m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jana Pietrzaka, a także pieśni, które towarzyszyły wiernym podczas Mszy św. za Ojczyznę odprawianych przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę w czasie stanu wojennego.
Dzięki komentarzom pomiędzy utworami muzycznymi uczestnicy wydarzenia zbliżyli się do prawdy o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce, prawdy odsłaniającej Jego świadectwo wiary w Boga i w zwycięstwo nad złem, świadectwo nadziei na wolność i solidarność, świadectwo najwyższej ofiary.
Podczas koncertu wystąpili: Agnieszka Bielanik - Witomska – wokalistka, reżyserka, artystka przez lata związana z Kabaretem Pod Egidą Jana Pietrzaka, Sebastian Dylnicki - artysta Teatru Muzycznego w Gliwicach, dyrektor artystyczny Polskiego Teatru Historii, Krzysztof Świtała – trębacz, muzyk orkiestrowy, kameralista i solista, muzyk sesyjny, Mateusz Jania - klarnecista, solista, kameralista, muzyk orkiestrowy, Klaudiusz Jania – pianista, organista, kompozytor, dyrygent, aranżer, Alan Wykpisz - kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, improwizator, pedagog oraz Łukasz Walczak - perkusista, kameralista, muzyk orkiestrowy, pedagog.
CZYTAJ TAKŻE: Posiedzenie Komisji Krajowej. Solidarność przyjęła stanowisko w obronie pracowników PKP Cargo