Warszawski Rajd Rowerowy „Śladami Solidarności” z odznaką PTTK za nami

W piątek 26 lipca odbył się pierwszy Rajd Rowerowy zorganizowany przez NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze po miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami dla związku na terenie stolicy.
 Warszawski Rajd Rowerowy „Śladami Solidarności” z odznaką PTTK za nami
/ TOMASZ GUTRY TYGODNIK SOLIDARNOŚĆ

Rajd zorganizowano z okazji 44 rocznicy powstania Regionu Mazowsze. To pierwszy historyczny Rajd, którego pomysłodawcą był Ireneusz Smółka z działku Informacji i Promocji związku Regionu Mazowsze.

- W tym właśnie miejscu 44 lata temu robotnicy zbuntowali się przeciw ustrojowi komunistycznemu. Bezpośrednim impulsem protestu były drastyczne podwyżki cen, lecz ludzie mieli dosyć komunistycznego ucisku panującego od zakończenia II Wojny Światowej. Tutaj robotnicy przyszyli do rady pracowniczej domagając się natychmiastowego wycofania podwyżek. Tuż obok nas są tory kolejowe. Robotnicy rozkręcili tutaj szyny i zatrzymali cały ruch pociągów do północy. Gdy się dowiedzieli w innych miejscach też zaczęli strajkować. W ten sposób zatrzymały się 32 zakłady. Na strajkujących w Ursusie komuniści wysłaki helikoptery, które zrzucały na strajkujących fosforowy pył, każdy kto był ubrudzony tym fosforem w ciemności świecił. Każdego kogo złapali na mieście od razu szedł na ścieżkę zdrowia. Wen sposób natychmiast zwolnili 360 osób i w ciągu 48 godzin przeprowadzili 70 spraw sądowych. Ludzie poszli do więzień. Kilka dni później Jaroszewicz wycofał wszystkie podwyżki. Ale jeszcze później robiono na stadionach wiece przeciw „warchołom”, tzn. strajkującym robotnikom. Ale powstał KOR. Tutaj został wprowadzony i podpisany pierwszy statut opracowany przez Jana Olszewskiego – mówił przed startem Andrzej Kierzkowski, Przewodniczący Komisji Zakładowej w Ursusie.

- Sport połączony z edukacją. Niby człowiek mieszka w Warszawie, ale warto co jakiś czas odwiedzić miejsca związane z „Solidarnością” i zachęcać innych, by się tym zainteresowali - powiedział Adam Lendzion, pracownik IPN.

Czytaj też: Szanowna Braci Kolarska!

- Jesteśmy bardzo dumni z ekipy, która pokonała historyczną trasę Regionu Mazowsze. To pierwszy Rajd, który chcemy cyklicznie kontynuować co roku. Jako Region Mazowsze bardzo zależy nam na upowszechnianiu wiedzy o „Solidarności” w Warszawie, bo to piękna karta walki o wolność, godność i lepszą Polskę. Do zobaczenia za rok – powiedział „Tygodnikowi Solidarność” szef Regionu Mazowsze, Dariusz Paczuski.

Warszawska Solidarność

Czytaj też: Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

- Organizujemy Rajd w celu upowszechniania wiedzy o działaniach „Solidarności” w Warszawie. Wiele kluczowych wydarzeń z życiu związku, które miały też ogromny wpływ na najnowszą historię Polski dokonało się właśnie tutaj. Ruszyliśmy spod Pomnika Czerwca 1976 w Ursusie. Tutaj podpisano założenie Regionu Mazowsze więc jest to dla nas bardzo symboliczne miejsce. Jechaliśmy trasą obok dawnych zakładów na Woli, następnie na wojskowe Powązki. Tam się zatrzymaliśmy, następnie pojechaliśmy obok Huty Warszawa i tam kolega Aleksander Piwoński opowiedział historię warszwskiej "S". Następnie przez Kępę Potocką do kościoła Św. Stanisława Kostki, do bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”, tam Grzegorz Iwanicki opowiadał o posłudze kapelana „Solidarności” wśród robotników i historii związku. Rajd liczący ponad 29 km zakończył się w siedzibie Regionie Mazowsze, gdzie uczestnicy dostali okolicznościowe odznaki PTTK - mówił w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Ireneusz Smółka.

Dzięki współpracy Regionu Mazowsze z PTTK Rajd „Śladami Solidarności” jest szlakiem turystycznym honorowanym odpowiednią odznaką. Na uroczystości wręczenia obecny był Jan Piwnik z warszawskiego PTTK.

- Jestem bardzo zadowolony z możliwości uczestnictwa w Rajdzie. Ma on dla mnie osobiste znaczenie, ponieważ moja mama jest członkiem „Solidarności” od 1980 roku do dzisiaj. Wiele miejsc, które odwiedziliśmy związanych jest z jej działalnością. To dla mnie tożsamościowa wyprawa – wyznał nam uczestnik imprezy Mateusz Polak.

Impreza zakończyła się piknikiem przy grillu. Podczas wspólnego świętowania wręczono również nagrody w konkursie złożenia życzeń z okazji 44 rocznicy NSZZ „Solidarność”.


 

POLECANE
Media społecznościowe nie dla dzieci? Decyzja zapadła z ostatniej chwili
Media społecznościowe nie dla dzieci? Decyzja zapadła

Australijski parlament przyjął ustawę zakazującą osobom poniżej 16. roku życia korzystania z mediów społecznościowych. Nowe prawo zacznie obowiązywać w listopadzie 2025 roku, a platformom technologicznym, które złamią przepisy, grożą kary w wysokości nawet 49,5 miliona dolarów australijskich.

Putin w Kazachstanie o ropie dla niemieckiej rafinerii z ostatniej chwili
Putin w Kazachstanie o ropie dla niemieckiej rafinerii

Prezydent Rosji Władimir Putin 27 listopada odwiedził Kazachstan. Jednym z najważniejszych tematów poruszonych w trakcie wizyty była kwestia surowców energetycznych, głównie ropy, która płynie z Kazachstanu przez Rosję do Europy, w szczególności do Niemiec, i sprzedaży części udziałów Rosnieftu w niemieckiej rafinerii w Schwedt.

Bronisław Komorowski szczerze o Nawrockim: Mnie to odpowiada polityka
Bronisław Komorowski szczerze o Nawrockim: "Mnie to odpowiada"

Były prezydent Bronisław Komorowski na marginesie I Ogólnopolskiego Kongresu "System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele" został zapytany przez dziennikarzy o kandydata Karola Nawrockiego.

Zdejmowanie krzyży? Trzaskowski: Z niczego się nie wycofuję polityka
Zdejmowanie krzyży? Trzaskowski: Z niczego się nie wycofuję

– Miejsca publiczne, gdzie są obsługiwani obywatele, powinny być całkowicie neutralne światopoglądowo – podkreślił w piątek prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Jak dodał, podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące obecności symboli religijnych w urzędach.

Doda wystąpi w Tańcu z gwiazdami? Już niedługo następna edycja popularnego show Polsatu z ostatniej chwili
Doda wystąpi w "Tańcu z gwiazdami"? Już niedługo następna edycja popularnego show Polsatu

Ledwo skończyła się 15. edycja "Tańca z gwiazdami", a już ruszyły przymiarki do kolejnej odsłony popularnego programu Polsatu. Krążą plotki, że wśród zaproszonych może być także popularna wokalistka Doda. Czas pokaże, czy pogłoski się potwierdzą.

Zebranie Rady Politycznej PiS. Zaproszono Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zebranie Rady Politycznej PiS. Zaproszono Karola Nawrockiego

W sobotę o godz. 12 w Biurze Krajowym PiS zbierze się Rada Polityczna partii. Do udziału w posiedzeniu zaproszono Karola Nawrockiego. Rada ma formalnie zdecydować o poparciu jego kandydatury w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Sąd zdecydował ws. aresztu dla Janusza Palikota gorące
Sąd zdecydował ws. aresztu dla Janusza Palikota

We wtorek Prokuratura Krajowa złożyła wniosek o przedłużenie aresztu wobec Janusza Palikota o kolejny miesiąc. W piątek do tego wniosku przychylił się Sąd Rejonowy we Wrocławiu.

Były dyplomata: Wołyń? Dajemy się rozgrywać ukraińskiej dyplomacji jak pierwsza naiwna z ostatniej chwili
Były dyplomata: "Wołyń? Dajemy się rozgrywać ukraińskiej dyplomacji jak pierwsza naiwna"

Zdaniem Witolda Jurasza, byłego dyplomaty, a obecnie publicysty, ogłaszany hucznie przez polski rząd "przełom" ws. Wołynia nie nastąpił, a Polska "daje się rozgrywać ukraińskiej dyplomacji jak pierwsza naiwna".

Stało się to nagle, wczoraj. Dramat finalistki The Voice of Poland pilne
"Stało się to nagle, wczoraj". Dramat finalistki "The Voice of Poland"

W najbliższą sobotę odbędzie się finał talent show "The Voice of Poland". Tymczasem jedną z uczestniczek dopadło nieszczęście i jej udział w odcinku rozstrzygającym konkurs stoi pod znakiem zapytania.

Protesty w Gruzji. MSZ Ukrainy: Wzywamy do uszanowania prawa do pokojowych protestów z ostatniej chwili
Protesty w Gruzji. MSZ Ukrainy: Wzywamy do uszanowania prawa do pokojowych protestów

MSZ Ukrainy potępiło zastosowanie siły wobec uczestników antyrządowych protestów w Tbilisi. Zdaniem gruzińskiego resortu władze Gruzji ograniczają procesy demokratyczne, a także w ten sposób chcą zadowolić Rosję.

REKLAMA

Warszawski Rajd Rowerowy „Śladami Solidarności” z odznaką PTTK za nami

W piątek 26 lipca odbył się pierwszy Rajd Rowerowy zorganizowany przez NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze po miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami dla związku na terenie stolicy.
 Warszawski Rajd Rowerowy „Śladami Solidarności” z odznaką PTTK za nami
/ TOMASZ GUTRY TYGODNIK SOLIDARNOŚĆ

Rajd zorganizowano z okazji 44 rocznicy powstania Regionu Mazowsze. To pierwszy historyczny Rajd, którego pomysłodawcą był Ireneusz Smółka z działku Informacji i Promocji związku Regionu Mazowsze.

- W tym właśnie miejscu 44 lata temu robotnicy zbuntowali się przeciw ustrojowi komunistycznemu. Bezpośrednim impulsem protestu były drastyczne podwyżki cen, lecz ludzie mieli dosyć komunistycznego ucisku panującego od zakończenia II Wojny Światowej. Tutaj robotnicy przyszyli do rady pracowniczej domagając się natychmiastowego wycofania podwyżek. Tuż obok nas są tory kolejowe. Robotnicy rozkręcili tutaj szyny i zatrzymali cały ruch pociągów do północy. Gdy się dowiedzieli w innych miejscach też zaczęli strajkować. W ten sposób zatrzymały się 32 zakłady. Na strajkujących w Ursusie komuniści wysłaki helikoptery, które zrzucały na strajkujących fosforowy pył, każdy kto był ubrudzony tym fosforem w ciemności świecił. Każdego kogo złapali na mieście od razu szedł na ścieżkę zdrowia. Wen sposób natychmiast zwolnili 360 osób i w ciągu 48 godzin przeprowadzili 70 spraw sądowych. Ludzie poszli do więzień. Kilka dni później Jaroszewicz wycofał wszystkie podwyżki. Ale jeszcze później robiono na stadionach wiece przeciw „warchołom”, tzn. strajkującym robotnikom. Ale powstał KOR. Tutaj został wprowadzony i podpisany pierwszy statut opracowany przez Jana Olszewskiego – mówił przed startem Andrzej Kierzkowski, Przewodniczący Komisji Zakładowej w Ursusie.

- Sport połączony z edukacją. Niby człowiek mieszka w Warszawie, ale warto co jakiś czas odwiedzić miejsca związane z „Solidarnością” i zachęcać innych, by się tym zainteresowali - powiedział Adam Lendzion, pracownik IPN.

Czytaj też: Szanowna Braci Kolarska!

- Jesteśmy bardzo dumni z ekipy, która pokonała historyczną trasę Regionu Mazowsze. To pierwszy Rajd, który chcemy cyklicznie kontynuować co roku. Jako Region Mazowsze bardzo zależy nam na upowszechnianiu wiedzy o „Solidarności” w Warszawie, bo to piękna karta walki o wolność, godność i lepszą Polskę. Do zobaczenia za rok – powiedział „Tygodnikowi Solidarność” szef Regionu Mazowsze, Dariusz Paczuski.

Warszawska Solidarność

Czytaj też: Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

- Organizujemy Rajd w celu upowszechniania wiedzy o działaniach „Solidarności” w Warszawie. Wiele kluczowych wydarzeń z życiu związku, które miały też ogromny wpływ na najnowszą historię Polski dokonało się właśnie tutaj. Ruszyliśmy spod Pomnika Czerwca 1976 w Ursusie. Tutaj podpisano założenie Regionu Mazowsze więc jest to dla nas bardzo symboliczne miejsce. Jechaliśmy trasą obok dawnych zakładów na Woli, następnie na wojskowe Powązki. Tam się zatrzymaliśmy, następnie pojechaliśmy obok Huty Warszawa i tam kolega Aleksander Piwoński opowiedział historię warszwskiej "S". Następnie przez Kępę Potocką do kościoła Św. Stanisława Kostki, do bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”, tam Grzegorz Iwanicki opowiadał o posłudze kapelana „Solidarności” wśród robotników i historii związku. Rajd liczący ponad 29 km zakończył się w siedzibie Regionie Mazowsze, gdzie uczestnicy dostali okolicznościowe odznaki PTTK - mówił w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Ireneusz Smółka.

Dzięki współpracy Regionu Mazowsze z PTTK Rajd „Śladami Solidarności” jest szlakiem turystycznym honorowanym odpowiednią odznaką. Na uroczystości wręczenia obecny był Jan Piwnik z warszawskiego PTTK.

- Jestem bardzo zadowolony z możliwości uczestnictwa w Rajdzie. Ma on dla mnie osobiste znaczenie, ponieważ moja mama jest członkiem „Solidarności” od 1980 roku do dzisiaj. Wiele miejsc, które odwiedziliśmy związanych jest z jej działalnością. To dla mnie tożsamościowa wyprawa – wyznał nam uczestnik imprezy Mateusz Polak.

Impreza zakończyła się piknikiem przy grillu. Podczas wspólnego świętowania wręczono również nagrody w konkursie złożenia życzeń z okazji 44 rocznicy NSZZ „Solidarność”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe