Szef Sekretariatu Spożywców i Rolnictwa NSZZ „S”: Strona rządowa lekceważy dialog społeczny
Solidarność wskazała, że brak dialogu społecznego ze stroną rządową trwa już od sześciu miesięcy, a konkretnie od stycznia do czerwca br. Związkowcy podali trzy przykłady lekceważenia strony społecznej.
Brak dialogu społecznego
Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego i Rolnictwa NSZZ „Solidarność” wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego o spotkanie w sprawie postulatów płacowych i organizacyjnych wysuwanych przez pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Pomimo wielu prób kontaktu, rozmów telefonicznych i kolejnych pism, związkowcy nie otrzymali żadnej odpowiedzi ze strony resortu. W ich ocenie jest to jawne złamanie art. 20 Konstytucji RP, który mówi o tym, że społeczna gospodarka rynkowa oparta jest między innymi na „solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych”.
Kolejny przykład lekceważenia strony społecznej stanowiło niezwołanie posiedzenia Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Branży Spożywczej. Przewodniczący Solidarności Spożywców Zbigniew Sikorski, już w kwietniu wnioskował o zorganizowanie spotkania TZB zwracając się w tej sprawie do Waldemara Sługockiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, współprzewodniczącego TZB ds. Branży Spożywczej. Do dzisiaj spotkanie się nie odbyło.
ZOBACZ TAKŻE: W nowym żywieckim szpitalu powstała Solidarność
ZOBACZ TAKŻE: Podano, ile będzie wynosić minimalne wynagrodzenie w 2025 r. Postulowano więcej
Projekt „w rodzinie siła”
Trzecia sprawa dotyczyła Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którego szef od 2019 roku sprawował patronat honorowy nad projektem „W rodzinie siła”. Jest to inicjatywa organizowana od 2018 roku przez Solidarność Spożywców oraz Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie. W ramach projektu na terenie Polski organizowane są spotkania z rodzicami, nauczycielami, pedagogami czy duchownymi na temat tego, jak chronić dzieci i młodzież przed zbyt wczesną inicjacją alkoholową.
W lutym 2024 roku organizatorzy ponownie zwrócili się do MRPiPS o objęcie tego projektu honorowym patronatem przez minister Dziemianowicz-Bąk. Odpowiedzi jednak nie otrzymali.
– Ta cała sytuacja pokazuje lekceważące podejście przedstawicieli strony rządowej do dialogu społecznego. W najbliższym czasie ponownie wracamy do procedowania spraw istotnych dla naszej branży. Jeżeli w dalszym ciągu nasza inicjatywa będzie lekceważona przez stronę rządową nie wykluczamy ostrzejszych działań – podkreślił Zbigniew Sikorski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego i Rolnictwa NSZZ „S”.