Pierwsza rocznica beatyfikacji rodziny Ulmów

Dziś, 10 września, przypada pierwsza rocznica beatyfikacji rodziny Ulmów. Było to szczególne wydarzenie, zarówno w wymiarze religijnym, jak i organizacyjnym. Zainteresowanie „Samarytanami z Markowej” nie słabnie, co widać po liczbie odwiedzających Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów oraz jak miejscowy kościół, gdzie znajdują się ich doczesne szczątki.
Rocznica beatyfikacji Rodziny Ulmów Pierwsza rocznica beatyfikacji rodziny Ulmów
Rocznica beatyfikacji Rodziny Ulmów / (dd/amb) PAP/Darek Delmanowicz

Ulmowie

W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów: Józefa, Wiktorię oraz siedmioro dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego, Marię i najmłodsze, które zaczęło przychodzić na świat w chwili dokonywania zbrodni i pozostaje ono bezimienne. Najstarsza Stanisława miała niespełna 8 lat.

Beatyfikacja

Beatyfikacja rodziny Ulmów miała miejsce 10 września 2023 r. Przewodniczył jej kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina.

Również pod względem organizacyjnym była to uroczystość wyjątkowa na skalę światową. Do wsi liczącej ok. 4 tysięcy mieszkańców, przybyło ponad 30 tysięcy pielgrzymów. Przy obsłudze całego wydarzenia pracowało ponad tysiąc osób. Mszę św. koncelebrowało ponad tysiąc księży, 80 biskupów i 6 kardynałów. Orkiestrę i chór tworzył zespół 1250 osób oraz ponad 200 osób w diakonii muzycznej. Plac, na którym zgromadzili się pielgrzymi, obejmował obszar 7 hektarów, w dużej mierze składający się z pól miejscowych rolników.

Czytaj także: [wywiad] Postulator procesu kanonizacyjnego: Ufam w cud za wstawiennictwem rodziny Ulmów

Rosnące zainteresowanie

Od beatyfikacji minął rok, ale zainteresowanie rodziną Ulmów nie słabnie. Wręcz przeciwnie. – W ubiegłym roku przyjęliśmy ok. 58 tysięcy zwiedzających, co jest wynikiem około 3-krotnie większym niż wcześniej. Natomiast w tym roku szacujemy, że odwiedzi nas 60 tysięcy osób – powiedział KAI Artur Dobrucki z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej  im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Większość osób zwiedzających tę placówkę, udaje się także do pobliskiego kościoła parafialnego, gdzie obecnie znajduje się grób rodziny Ulmów. Tam się modlą, niektórzy na kartkach zostawiają swoje intencje i podziękowania za otrzymane łaski.

- Widzimy, jak bardzo naturalnie ten kult rodziny Ulmów się rozwija poza naszą diecezję, a nawet poza granice naszej ojczyzny – zauważa ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego. To rodzi podstawy do starań o kanonizację rodziny. Do tego jednak potrzebne jest wyproszenie cudu. Ks. Burda w rozmowie z KAI przyznał, że spływają do niego informacje, które wymagają weryfikacji.

- Ufamy, że po dokładnym zweryfikowaniu, jedna z tych spraw jakie już do nas napłynęły, zostanie wybrana. Czekam na skonsultowanie pewnej konkretnej historii dziecka, u którego jeszcze pod sercem matki wykryto poważne schorzenie. Lekarz doradzał aborcję, ale rodzice zdecydowanie odmówili. Poprosili o modlitwę krewnych i przyjaciół, a dowiedziawszy się o rodzinie Ulmów, zaczęli się modlić za ich wstawiennictwem. I 10 września 2023 r., dokładnie w dniu ich beatyfikacji, dziewczynka urodziła się zupełnie zdrowa. Dziecko otrzymało na imię Gloria. Oczywiście ta sprawa wymaga jeszcze rzetelnego sprawdzenia i rozeznania, tzn. najpierw jest kwestia uzyskania odpowiedniej dokumentacji medycznej – podkreśla.

Kanonizacja?

Duchowny zaznacza jednocześnie, że do uznania cudu konieczna jest dogłębna analiza zdarzenia i wykazanie, że nie da się go wytłumaczyć od strony naukowej. Drugim warunkiem jest udowodnienie, że , że nadzwyczajne wydarzenie ma związek z modlitwą za wstawiennictwem konkretnych kandydatów do beatyfikacji lub kanonizacji.

Ks. Burda prosi też, aby zgłaszać kolejne łaski wypraszane za wstawiennictwem „Samarytan z Markowej”. – Ufam, że wśród tych informacji będzie ta jedna, potrzebna do udowodnienia cudu za wstawiennictwem rodziny Ulmów – mówi.

Warto również zaznaczyć, że do tej pory relikwie bł. rodziny Ulmów trafiły do blisko 1200 parafii i wspólnot zakonnych w Polsce i na świecie. Jest to prawie 400 wspólnot z terenu archidiecezji przemyskiej, ok. 700 z Polski i 80 z zagranicy – to większość krajów europejskich, a także Stany Zjednoczone, Kanada, Australia kraje Ameryki Południowej oraz Tanzania, Filipiny, czy Korea Południowa.

Czytaj także: Okolice Jeziora Galilejskiego – tam można było spotkać Jezusa [video]

Uroczystości rocznicowe

Uroczystości dziękczynne w pierwszą rocznicę beatyfikacji bł. Rodziny Ulmów odbyły się w niedzielę, 8 września, w miejscu beatyfikacji, a więc w Markowej przy tamtejszym stadionie sportowym.

Rozpoczęły się od Mszy św. o godz. 15.00. O godz. 16.30 zaplanowano koncert Grupy Muzyczno-Wokalnej „Rozpaleni Duchem” z Sanoka, a o godz. 18.30 koncert Chóru i Orkiestry Kameralnej „Nicolaus”. W programie rodzinnego świętowania przewidziano również liczne atrakcje dla dzieci.

W niedzielę, 8 września, w miejscu ubiegłorocznej beatyfikacji rodziny Ulmów, a przy stadionie sportowym w Markowej odbyły się uroczystości dziękczynne.

pab


 

POLECANE
Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie Wiadomości
Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie

UFO a nauka. Z dużym lękiem udostępniałem ten materiał. Materiał o UFO to bardzo trudna sprawa. Czy naukowcy powinni w ogóle uczestniczyć w dyskusji na takie tematy? - 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie - mówi w rozmowie prof. Michio Kaku.

Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował z ostatniej chwili
Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powołał w piątek europosła Jacka Ozdobę oraz wicedyrektora klubu PiS Mateusza Kurzejewskiego na wicerzeczników Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja jest konsekwencją połączenia ugrupowania z Suwerenną Polską - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek z ostatniej chwili
GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) opublikował pilny komunikat. Chodzi o popularny lek - BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril. Decyzja została podjęta z uwagi na poważne wątpliwości dotyczące jakości preparatu.

Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie z ostatniej chwili
Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie

Przywódca Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że nie pojedzie na szczyt państw grupy G20, który w dniach 18-19 listopada odbędzie się w Brazylii. Wyjaśnił, że Rosję będzie tam reprezentował ktoś inny.

Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle z ostatniej chwili
Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Glika. Znany piłkarz nabawił się poważnej kontuzji.

Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024 tylko u nas
Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024

Kolejny „odcinek” niemieckich opinii o Polsce i naszych sprawach czas zacząć. Zacznijmy, nie bez przyczyny, od tego, że skończymy tę relację na 1.09. Nie trzeba przecież tłumaczyć co to za data. Wiążą się z nią dziesiątki, trudnych do omówienia, wątków.

Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III

Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną, królową Kamilą, przybył w piątek do Australii, rozpoczynając najdłuższą i najdalszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu. To także jego pierwsza podróż poza Europę po wykryciu nowotworu na początku tego roku.

Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla Financial Times podkreślił, że przystąpienie Ukrainy do NATO jest kluczowym elementem jego "planu zwycięstwa". Prezydent Ukrainy twierdzi, że formalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu podniesie morale narodu i armii oraz zmusi Władimira Putina do negocjacji, ponieważ Putin „rozumie tylko siłę”.

Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało Wiadomości
Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało

Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego muszą być traktowane przez polityków tak poważnie, jak bezpieczeństwo militarne czy energetyczne. Kolejnym elementem suwerenności jest niezależność logistyczno-transportowa, co udowodniły kryzysy ostatnich lat, takie jak wojna, pandemia czy ewakuacja z Afganistanu.

Kompromitacja Rafała Trzaskowskiego. Internauci nie mieli litości z ostatniej chwili
Kompromitacja Rafała Trzaskowskiego. Internauci nie mieli litości

Media obiegł fragment nagrania z wystąpienia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Jego wpadka dotycząca wiedzy nt. firm technologicznych nie umknęła uwadze słuchaczy. Dodatkowe poruszenie wśród internautów wywołał fakt, że obecny włodarz stolicy w latach 2013-2014 był ministrem administracji i cyfryzacji.

REKLAMA

Pierwsza rocznica beatyfikacji rodziny Ulmów

Dziś, 10 września, przypada pierwsza rocznica beatyfikacji rodziny Ulmów. Było to szczególne wydarzenie, zarówno w wymiarze religijnym, jak i organizacyjnym. Zainteresowanie „Samarytanami z Markowej” nie słabnie, co widać po liczbie odwiedzających Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów oraz jak miejscowy kościół, gdzie znajdują się ich doczesne szczątki.
Rocznica beatyfikacji Rodziny Ulmów Pierwsza rocznica beatyfikacji rodziny Ulmów
Rocznica beatyfikacji Rodziny Ulmów / (dd/amb) PAP/Darek Delmanowicz

Ulmowie

W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów: Józefa, Wiktorię oraz siedmioro dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego, Marię i najmłodsze, które zaczęło przychodzić na świat w chwili dokonywania zbrodni i pozostaje ono bezimienne. Najstarsza Stanisława miała niespełna 8 lat.

Beatyfikacja

Beatyfikacja rodziny Ulmów miała miejsce 10 września 2023 r. Przewodniczył jej kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina.

Również pod względem organizacyjnym była to uroczystość wyjątkowa na skalę światową. Do wsi liczącej ok. 4 tysięcy mieszkańców, przybyło ponad 30 tysięcy pielgrzymów. Przy obsłudze całego wydarzenia pracowało ponad tysiąc osób. Mszę św. koncelebrowało ponad tysiąc księży, 80 biskupów i 6 kardynałów. Orkiestrę i chór tworzył zespół 1250 osób oraz ponad 200 osób w diakonii muzycznej. Plac, na którym zgromadzili się pielgrzymi, obejmował obszar 7 hektarów, w dużej mierze składający się z pól miejscowych rolników.

Czytaj także: [wywiad] Postulator procesu kanonizacyjnego: Ufam w cud za wstawiennictwem rodziny Ulmów

Rosnące zainteresowanie

Od beatyfikacji minął rok, ale zainteresowanie rodziną Ulmów nie słabnie. Wręcz przeciwnie. – W ubiegłym roku przyjęliśmy ok. 58 tysięcy zwiedzających, co jest wynikiem około 3-krotnie większym niż wcześniej. Natomiast w tym roku szacujemy, że odwiedzi nas 60 tysięcy osób – powiedział KAI Artur Dobrucki z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej  im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Większość osób zwiedzających tę placówkę, udaje się także do pobliskiego kościoła parafialnego, gdzie obecnie znajduje się grób rodziny Ulmów. Tam się modlą, niektórzy na kartkach zostawiają swoje intencje i podziękowania za otrzymane łaski.

- Widzimy, jak bardzo naturalnie ten kult rodziny Ulmów się rozwija poza naszą diecezję, a nawet poza granice naszej ojczyzny – zauważa ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego. To rodzi podstawy do starań o kanonizację rodziny. Do tego jednak potrzebne jest wyproszenie cudu. Ks. Burda w rozmowie z KAI przyznał, że spływają do niego informacje, które wymagają weryfikacji.

- Ufamy, że po dokładnym zweryfikowaniu, jedna z tych spraw jakie już do nas napłynęły, zostanie wybrana. Czekam na skonsultowanie pewnej konkretnej historii dziecka, u którego jeszcze pod sercem matki wykryto poważne schorzenie. Lekarz doradzał aborcję, ale rodzice zdecydowanie odmówili. Poprosili o modlitwę krewnych i przyjaciół, a dowiedziawszy się o rodzinie Ulmów, zaczęli się modlić za ich wstawiennictwem. I 10 września 2023 r., dokładnie w dniu ich beatyfikacji, dziewczynka urodziła się zupełnie zdrowa. Dziecko otrzymało na imię Gloria. Oczywiście ta sprawa wymaga jeszcze rzetelnego sprawdzenia i rozeznania, tzn. najpierw jest kwestia uzyskania odpowiedniej dokumentacji medycznej – podkreśla.

Kanonizacja?

Duchowny zaznacza jednocześnie, że do uznania cudu konieczna jest dogłębna analiza zdarzenia i wykazanie, że nie da się go wytłumaczyć od strony naukowej. Drugim warunkiem jest udowodnienie, że , że nadzwyczajne wydarzenie ma związek z modlitwą za wstawiennictwem konkretnych kandydatów do beatyfikacji lub kanonizacji.

Ks. Burda prosi też, aby zgłaszać kolejne łaski wypraszane za wstawiennictwem „Samarytan z Markowej”. – Ufam, że wśród tych informacji będzie ta jedna, potrzebna do udowodnienia cudu za wstawiennictwem rodziny Ulmów – mówi.

Warto również zaznaczyć, że do tej pory relikwie bł. rodziny Ulmów trafiły do blisko 1200 parafii i wspólnot zakonnych w Polsce i na świecie. Jest to prawie 400 wspólnot z terenu archidiecezji przemyskiej, ok. 700 z Polski i 80 z zagranicy – to większość krajów europejskich, a także Stany Zjednoczone, Kanada, Australia kraje Ameryki Południowej oraz Tanzania, Filipiny, czy Korea Południowa.

Czytaj także: Okolice Jeziora Galilejskiego – tam można było spotkać Jezusa [video]

Uroczystości rocznicowe

Uroczystości dziękczynne w pierwszą rocznicę beatyfikacji bł. Rodziny Ulmów odbyły się w niedzielę, 8 września, w miejscu beatyfikacji, a więc w Markowej przy tamtejszym stadionie sportowym.

Rozpoczęły się od Mszy św. o godz. 15.00. O godz. 16.30 zaplanowano koncert Grupy Muzyczno-Wokalnej „Rozpaleni Duchem” z Sanoka, a o godz. 18.30 koncert Chóru i Orkiestry Kameralnej „Nicolaus”. W programie rodzinnego świętowania przewidziano również liczne atrakcje dla dzieci.

W niedzielę, 8 września, w miejscu ubiegłorocznej beatyfikacji rodziny Ulmów, a przy stadionie sportowym w Markowej odbyły się uroczystości dziękczynne.

pab



 

Polecane
Emerytury
Stażowe