Plan obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki

Obchody 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki trwają cały rok. Ich kulminacyjnym momentem będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, sprawowana 19 października w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wierni zaproszeni są też do nowenny za wstawiennictwem błogosławionego – w intencji Ojczyzny. O wielu innych wydarzeniach, które już się odbyły oraz inicjatywach, które planowane są w związku z kulminacyjnym momentem obchodów, mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. - Proszę, by ta okazja, jaką jest 40. rocznica śmierci bł. ks. Popiełuszki, była wykorzystana jak najlepiej, a ta postać dla współczesnego pokolenia przybliżyła się przede wszystkim w wymiarze duchowym – powiedział podczas konferencji kard. Nycz. Na 29 września przewidziany jest list biskupów polskich poświęcony bł. ks. Popiełuszce.
bł. ks. Jerzy Popiełuszko Plan obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki
bł. ks. Jerzy Popiełuszko / fot. Erazm Ciołek

"On taki nie był"

Gospodarz spotkania, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że 40. rocznicę męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki obchodzić będziemy za miesiąc, 19 października. Podkreślił, jak ważne jest, by tych obchodów nie ograniczać tylko do tego dnia, ale też nie koncentrować się podczas nich na pobocznych wątkach, jak np. dywagacje wokół daty śmierci. Przestrzegał też, by przypadkiem nie stały się one okazją do zawłaszczenia postaci męczennika do własnych celów, politycznych lub jakichś innych. – On po prostu taki nie był – powiedział kardynał.

- Najważniejsze jest to, że oddał swoje życie a Kościół uznał to poprzez beatyfikację – podkreślił. - Proszę, by ta okazja jaką jest 40. rocznica jego śmierci był wykorzystana jak najlepiej, tak, by ta postać dla współczesnego pokolenia przybliżyła się przede wszystkim w wymiarze duchowym – powiedział.

Orędownik i wzór

Dodał, że ks. Popiełuszko był jednym z tysięcy księży żyjących w czasie komunizmu, z których wielu było od niego bardziej walecznych. To jednak ks. Popiełuszko został beatyfikowany. – Był pokornym głosicielem Ewangelii. Ewangelii z przesłaniem społecznym. Czynił to analizując a czasem wręcz cytując nauczanie prymasa Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. To była jego moc i siła – stwierdził kard. Nycz.  

Zaznaczył, że błogosławiony może być dla nas orędownikiem w głoszeniu Ewangelii dzisiaj i wzorem, jak nie dać się sprowokować po żadnej stronie. Podkreślił też, że uroczystości rocznicowe będą okazją, by przypomnieć jego postać tym, którzy już jej nie pamiętają. Dodał przy tym, że mimo upływu lat i to już 14 lat od beatyfikacji, w każdym miesiącu dociera do niego po kilka próśb o relikwie czy też jakieś pozwolenia w związku z kultem ks. Popiełuszki.

Czytaj także: Kard. Fernández: Kolejne orędzia z Medziugoria wymagać będą aprobaty Kościoła

Społeczny komitet

O Społecznym Komitecie Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki oraz o obchodach trwających już od 28 lutego 2024 r. opowiedział przewodniczący Komitetu, Paweł Kęska.

- Rozpoczynając nasze działania zastanawialiśmy się, czy ten rok będzie rokiem ks. Popiełuszki. Teraz możemy już powiedzieć: tak. Bardzo dużo się działo i wciąż się dzieje. Zarejestrowaliśmy już ok. 70 wydarzeń, które się odbyły, jak liturgie, inicjatywy modlitewne, konferencje, wystawy, publikacje itp. – powiedział. Przypomniał m.in. wizytę polskich biskupów przy grobie Błogosławionego oraz Mszę św., którą sprawowali w sanktuarium w czerwcu br. Wspomniał o konferencji poświęconej ks. Jerzemu i organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, czy o szkole letniej dla młodzieży przygotowanej we współpracy z IPN. Mówił również o codziennej modlitwie przy grobie ks. Popiełuszki podejmowanej przez parafian i pielgrzymów.

Coroczna liturgia i modlitwa

Ks. Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przypomniał, że 19 października, w rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci kapłana co roku sprawowana jest Eucharystia. W tym roku będzie miała ona charakter wyjątkowo uroczysty. Liturgii o godz. 16.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Spodziewane są liczne delegacje i pielgrzymi z całej Polski.

Ks. Brzeziński zapowiedział, że 10 października rozpocznie się nowenna za przyczyną ks. Jerzego Popiełuszki – w intencji Ojczyzny. W sanktuarium nowenna odmawiana będzie codziennie ok. godz. 19.00. Do włączania się w nią – w różnych parafiach i wspólnotach ale także w modlitwie rodzinnej i osobistej w domach zaproszeni są wszyscy wierni. – Naszej modlitwy bardzo potrzeba. Wciąż pojawiają się problemy, które trzeba powierzać Panu Bogu – podkreślił ks. Brzeziński.

Zapowiedział też, że 20 października w kościele św. Stanisława Kostki odbędzie się koncert – prapremiera utworu „Stabat Mater” skomponowanego specjalnie dla ks. Popiełuszki.

Marsz

19 października w ramach obchodów odbędzie się też Marsz, który wyruszy spod kościoła św. Anny w Warszawie a następnie ulicą Miodową, Bonifraterską, Andersa i poprzez pl. Wilsona dotrze do sanktuarium . Marsz zakończy się ok. godz. 15.30 a następnie jego uczestnicy wezmą udział o godz. 16.00 w Eucharystii sprawowanej przez kard. Nycza. O tym wydarzeniu opowiadała Małgorzata Żaryn, reprezentująca inicjatywę Marsz Papieski.

Przypomniała, że marsz po raz pierwszy wyruszył w ubiegłym roku w odpowiedzi na ataki na osobę św. Jana Pawła II. – Zastanawiając się nad obecną sytuacją polityczną i społeczną w Polsce, doszliśmy do wniosku, że mamy trzy filary: św. Jana Pawła II, bł. kard. Wyszyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Są oni dla nas autorytetami i zobowiązaniem. Ich spuściznę powinniśmy podnieść i przekazywać następnym pokoleniom – powiedziała, wskazując, że Marsz będzie miał w tym roku właśnie tych patronów. Przemarszowi ulicami stolicy towarzyszyć będą śpiewy oraz refleksja nad odczytywanymi fragmentami nauczania Ojca Świętego, Prymasa Tysiąclecia i kapłana – męczennika.

Małgorzata Żaryn zaprosiła wszystkich na marsz, informując, że udział w nim zapowiedziało już wiele organizacji oraz wspólnot chrześcijańskich.

Czytaj także: Ostateczny dokument ws. Medziugorje. Dykasteria ds. Nauki Wiary podjęła decyzję

Solidarność

Głos zabrał też Maciej Mechliński, sekretarz NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze, który opowiedział o zaangażowaniu Związku w organizację obchodów.

– Dla „Solidarności” ks. Jerzy jest postacią naprawdę wyjątkową. Można powiedzieć, że „Solidarność” na Mazowszu zaczęła się od Mszy św. w Hucie Warszawa z ks. Popiełuszką – powiedział.  – Jest naszym patronem i czujemy jego opiekę – powiedział.

Przegląd filmów

Uczestnicy konferencji prasowej mówili też o wydarzeniu „Popiełuszko. Kazania na dziś”, czyli przeglądzie filmów poświęconych błogosławionemu. Przegląd odbędzie się w Muzeum Historii Polski w najbliższy weekend. Opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawuje Rafał Wieczyński, reżyser filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Po każdej z ośmiu projekcji odbędzie się dyskusja w której udział wezmą świadkowie życia ks. Popiełuszki, historycy i publicyści.

W trakcie przeglądu, w sobotę 21 września odbędzie się inauguracja obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Głos zabierze bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski a także kustosz Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i Przewodniczący Komitetu Społecznego Upamiętnienia 40. rocznicy śmierci kapelana Solidarności. Przypomniana zostanie także 20. rocznica działalności warszawskiego Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki.

Obchody rocznicowe zainaugurowane zostały przy grobie bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu 28 lutego, w 42. rocznicę pierwszej odprawionej przez niego Mszy św. za Ojczyznę. Potrwają do 3 listopada, gdy przypada 40. rocznica jego pogrzebu.

Obchody organizuje Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Wszystkie informacje nt. obchodów dostępne będą wkrótce na stronach archwwa.pl oraz https://40rocznica.popieluszko.net.pl/

maj


 

POLECANE
Kłopoty Agory – pustki w kinach to wina... powodzi i słabych premier Wiadomości
Kłopoty Agory – pustki w kinach to wina... powodzi i słabych premier

Jak informuje Business Insider, Grupa Agora kolejny, trzeci już kwartał z rzędu zalicza na minusie. Straty netto wyniosły 11,5 mln zł, a ich przyczyną ma być zapaść w sprzedaży biletów w kinach.

Wizyta szefa NATO na Florydzie. Spotkał się z Donaldem Trumpem z ostatniej chwili
Wizyta szefa NATO na Florydzie. Spotkał się z Donaldem Trumpem

W sobotę na Florydę dotarł szef NATO Mark Rutte. Odbył on pilną rozmowę z prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem. Nieoficjalnie tematem rozmów miała być wojna na Ukrainie.

Northvolt zamyka fabrykę w Gdańsku. Pracę straci 150 osób pilne
Northvolt zamyka fabrykę w Gdańsku. Pracę straci 150 osób

Szwedzki Northvolt wszedł na polski rynek z zamiarem stworzenia europejskiej konkurencji dla wytwórców baterii z Chin. W Gdańsku uruchomiono więc w 2023 roku największą w Europie fabrykę systemów bateryjnych i magazynów. Wczoraj właściciel fabryki systemów magazynowania energii w Gdańsku, ogłosił, że jej działalność nie będzie kontynuowana.

Potężne unijne narzędzie może uderzyć w konkurencję niemieckich firm gorące
Potężne unijne narzędzie może uderzyć w konkurencję niemieckich firm

W połowie 2025 r. we Frankfurcie nad Menem swoją działalność rozpocznie Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA). Będzie on pełnił funkcję unijnego wywiadu gospodarczego.

Dla prawej strony Trzaskowski to wygodniejszy kandydat. Gorące komentarze po prawyborach w PO z ostatniej chwili
"Dla prawej strony Trzaskowski to wygodniejszy kandydat". Gorące komentarze po prawyborach w PO

W sobotę premier Donald Tusk ogłosił zwycięzcę prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Został nim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W mediach społecznościowych pojawiły się gorące komentarze.

Jest decyzja PO ws. kandydata na prezydenta z ostatniej chwili
Jest decyzja PO ws. kandydata na prezydenta

W Platformie Obywatelskiej rozstrzygnęły się prawybory ws. kandydata na prezydenta. Nazwisko zostało oficjalnie ogłoszone w sobotę podczas Rady Krajowej PO.

Były prezydent Rosji o doktrynie nuklearnej: Nie jesteśmy szaleni polityka
Były prezydent Rosji o doktrynie nuklearnej: Nie jesteśmy szaleni

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew stwierdził niedawno, że jego kraj nie chciałby, aby na świecie rozpętała się wojna nuklearna.  

Prezes IPN na liście Kremla. Nie spodobała się im walka z komunizmem z ostatniej chwili
Prezes IPN na liście Kremla. Nie spodobała się im walka z komunizmem

Według portalu Mediazone, prezes IPN Karol Nawrocki ma znajdować się na liście rosyjskiego MSW. Rosyjscy śledczy mieli go wpisać do specjalnej bazy, w której znajdują się tysiące osób, będących przedmiotem postępowań karnych.

Rosjanie chcą pokoju z Ukrainą. Nowe wyniki badań z ostatniej chwili
Rosjanie chcą pokoju z Ukrainą. Nowe wyniki badań

Grupa Russian Field w dniach od 7 do 12 listopada przeprowadziła badanie na 1600 pełnoletnich Rosjanach w sprawie ewentualnego rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Ukrainą. Większość z nich domaga się natychmiastowego porozumienia z Kijowem.

Szwajcaria zakazała eksportu sprzętu wojskowego do Polski z ostatniej chwili
Szwajcaria zakazała eksportu sprzętu wojskowego do Polski

Według informacji podanych przez agencję Associated Press, rząd Szwajcarii zakazał w piątek eksportu sprzętu wojskowego do Polski. Decyzja została podjęta po tym jak polskie władze miały przekazać Ukrainie ponad 600 tys. sztuk małokalibrowej amunicji.

REKLAMA

Plan obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki

Obchody 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki trwają cały rok. Ich kulminacyjnym momentem będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, sprawowana 19 października w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wierni zaproszeni są też do nowenny za wstawiennictwem błogosławionego – w intencji Ojczyzny. O wielu innych wydarzeniach, które już się odbyły oraz inicjatywach, które planowane są w związku z kulminacyjnym momentem obchodów, mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. - Proszę, by ta okazja, jaką jest 40. rocznica śmierci bł. ks. Popiełuszki, była wykorzystana jak najlepiej, a ta postać dla współczesnego pokolenia przybliżyła się przede wszystkim w wymiarze duchowym – powiedział podczas konferencji kard. Nycz. Na 29 września przewidziany jest list biskupów polskich poświęcony bł. ks. Popiełuszce.
bł. ks. Jerzy Popiełuszko Plan obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki
bł. ks. Jerzy Popiełuszko / fot. Erazm Ciołek

"On taki nie był"

Gospodarz spotkania, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że 40. rocznicę męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki obchodzić będziemy za miesiąc, 19 października. Podkreślił, jak ważne jest, by tych obchodów nie ograniczać tylko do tego dnia, ale też nie koncentrować się podczas nich na pobocznych wątkach, jak np. dywagacje wokół daty śmierci. Przestrzegał też, by przypadkiem nie stały się one okazją do zawłaszczenia postaci męczennika do własnych celów, politycznych lub jakichś innych. – On po prostu taki nie był – powiedział kardynał.

- Najważniejsze jest to, że oddał swoje życie a Kościół uznał to poprzez beatyfikację – podkreślił. - Proszę, by ta okazja jaką jest 40. rocznica jego śmierci był wykorzystana jak najlepiej, tak, by ta postać dla współczesnego pokolenia przybliżyła się przede wszystkim w wymiarze duchowym – powiedział.

Orędownik i wzór

Dodał, że ks. Popiełuszko był jednym z tysięcy księży żyjących w czasie komunizmu, z których wielu było od niego bardziej walecznych. To jednak ks. Popiełuszko został beatyfikowany. – Był pokornym głosicielem Ewangelii. Ewangelii z przesłaniem społecznym. Czynił to analizując a czasem wręcz cytując nauczanie prymasa Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. To była jego moc i siła – stwierdził kard. Nycz.  

Zaznaczył, że błogosławiony może być dla nas orędownikiem w głoszeniu Ewangelii dzisiaj i wzorem, jak nie dać się sprowokować po żadnej stronie. Podkreślił też, że uroczystości rocznicowe będą okazją, by przypomnieć jego postać tym, którzy już jej nie pamiętają. Dodał przy tym, że mimo upływu lat i to już 14 lat od beatyfikacji, w każdym miesiącu dociera do niego po kilka próśb o relikwie czy też jakieś pozwolenia w związku z kultem ks. Popiełuszki.

Czytaj także: Kard. Fernández: Kolejne orędzia z Medziugoria wymagać będą aprobaty Kościoła

Społeczny komitet

O Społecznym Komitecie Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki oraz o obchodach trwających już od 28 lutego 2024 r. opowiedział przewodniczący Komitetu, Paweł Kęska.

- Rozpoczynając nasze działania zastanawialiśmy się, czy ten rok będzie rokiem ks. Popiełuszki. Teraz możemy już powiedzieć: tak. Bardzo dużo się działo i wciąż się dzieje. Zarejestrowaliśmy już ok. 70 wydarzeń, które się odbyły, jak liturgie, inicjatywy modlitewne, konferencje, wystawy, publikacje itp. – powiedział. Przypomniał m.in. wizytę polskich biskupów przy grobie Błogosławionego oraz Mszę św., którą sprawowali w sanktuarium w czerwcu br. Wspomniał o konferencji poświęconej ks. Jerzemu i organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, czy o szkole letniej dla młodzieży przygotowanej we współpracy z IPN. Mówił również o codziennej modlitwie przy grobie ks. Popiełuszki podejmowanej przez parafian i pielgrzymów.

Coroczna liturgia i modlitwa

Ks. Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przypomniał, że 19 października, w rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci kapłana co roku sprawowana jest Eucharystia. W tym roku będzie miała ona charakter wyjątkowo uroczysty. Liturgii o godz. 16.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Spodziewane są liczne delegacje i pielgrzymi z całej Polski.

Ks. Brzeziński zapowiedział, że 10 października rozpocznie się nowenna za przyczyną ks. Jerzego Popiełuszki – w intencji Ojczyzny. W sanktuarium nowenna odmawiana będzie codziennie ok. godz. 19.00. Do włączania się w nią – w różnych parafiach i wspólnotach ale także w modlitwie rodzinnej i osobistej w domach zaproszeni są wszyscy wierni. – Naszej modlitwy bardzo potrzeba. Wciąż pojawiają się problemy, które trzeba powierzać Panu Bogu – podkreślił ks. Brzeziński.

Zapowiedział też, że 20 października w kościele św. Stanisława Kostki odbędzie się koncert – prapremiera utworu „Stabat Mater” skomponowanego specjalnie dla ks. Popiełuszki.

Marsz

19 października w ramach obchodów odbędzie się też Marsz, który wyruszy spod kościoła św. Anny w Warszawie a następnie ulicą Miodową, Bonifraterską, Andersa i poprzez pl. Wilsona dotrze do sanktuarium . Marsz zakończy się ok. godz. 15.30 a następnie jego uczestnicy wezmą udział o godz. 16.00 w Eucharystii sprawowanej przez kard. Nycza. O tym wydarzeniu opowiadała Małgorzata Żaryn, reprezentująca inicjatywę Marsz Papieski.

Przypomniała, że marsz po raz pierwszy wyruszył w ubiegłym roku w odpowiedzi na ataki na osobę św. Jana Pawła II. – Zastanawiając się nad obecną sytuacją polityczną i społeczną w Polsce, doszliśmy do wniosku, że mamy trzy filary: św. Jana Pawła II, bł. kard. Wyszyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Są oni dla nas autorytetami i zobowiązaniem. Ich spuściznę powinniśmy podnieść i przekazywać następnym pokoleniom – powiedziała, wskazując, że Marsz będzie miał w tym roku właśnie tych patronów. Przemarszowi ulicami stolicy towarzyszyć będą śpiewy oraz refleksja nad odczytywanymi fragmentami nauczania Ojca Świętego, Prymasa Tysiąclecia i kapłana – męczennika.

Małgorzata Żaryn zaprosiła wszystkich na marsz, informując, że udział w nim zapowiedziało już wiele organizacji oraz wspólnot chrześcijańskich.

Czytaj także: Ostateczny dokument ws. Medziugorje. Dykasteria ds. Nauki Wiary podjęła decyzję

Solidarność

Głos zabrał też Maciej Mechliński, sekretarz NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze, który opowiedział o zaangażowaniu Związku w organizację obchodów.

– Dla „Solidarności” ks. Jerzy jest postacią naprawdę wyjątkową. Można powiedzieć, że „Solidarność” na Mazowszu zaczęła się od Mszy św. w Hucie Warszawa z ks. Popiełuszką – powiedział.  – Jest naszym patronem i czujemy jego opiekę – powiedział.

Przegląd filmów

Uczestnicy konferencji prasowej mówili też o wydarzeniu „Popiełuszko. Kazania na dziś”, czyli przeglądzie filmów poświęconych błogosławionemu. Przegląd odbędzie się w Muzeum Historii Polski w najbliższy weekend. Opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawuje Rafał Wieczyński, reżyser filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Po każdej z ośmiu projekcji odbędzie się dyskusja w której udział wezmą świadkowie życia ks. Popiełuszki, historycy i publicyści.

W trakcie przeglądu, w sobotę 21 września odbędzie się inauguracja obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Głos zabierze bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski a także kustosz Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i Przewodniczący Komitetu Społecznego Upamiętnienia 40. rocznicy śmierci kapelana Solidarności. Przypomniana zostanie także 20. rocznica działalności warszawskiego Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki.

Obchody rocznicowe zainaugurowane zostały przy grobie bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu 28 lutego, w 42. rocznicę pierwszej odprawionej przez niego Mszy św. za Ojczyznę. Potrwają do 3 listopada, gdy przypada 40. rocznica jego pogrzebu.

Obchody organizuje Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Wszystkie informacje nt. obchodów dostępne będą wkrótce na stronach archwwa.pl oraz https://40rocznica.popieluszko.net.pl/

maj



 

Polecane
Emerytury
Stażowe