W Zielonym Ładzie nie ma miejsca na wymianę argumentów ani nawet na zdrowy rozsądek

Zwolennicy tzw. Zielonego Ładu zamrozili w Polsce jakąkolwiek dyskusję na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Próba kwestionowania narzucanych odgórnie rozwiązań – wszystko jedno, czy dotyczących energetyki, lasów państwowych, finansów państwa, czy choćby codziennej diety – nieodmiennie kończy się ostracyzmem środowisk pozujących na nowoczesne i inteligenckie.
Demonstracja
Demonstracja "S" przeciwko Zielonemu Ładowi / fot. M. Żegliński

Rozwiązania zależne od Zielonego Ładu, nieomijające dzisiaj żadnego aspektu naszej codziennej egzystencji, wprowadzane są w imię osiągania tzw. celów klimatycznych, które mają wpłynąć na zmianę klimatu na ziemi. W ich tle czai się jednak coś innego – tworzenie społeczeństwa w oparciu nie o ekologiczną świadomość, ale raczej o ekologiczny odpowiednik religii.

Media w służbie Ładowi

Podobnie jak w przypadku krzewienia wiary – wszystko jedno jakiej – w Zielonym Ładzie nie ma miejsca na wymianę argumentów ani nawet na zdrowy rozsądek. Wsparcie w operowaniu nastrojami i przekonaniami społecznymi oferują publicyści zawsze gotowi poprzeć akurat modny albo przynoszący dochód pomysł. Łatwo ich znaleźć i rozpoznać szczególnie w polskich mediach, bo ich podejście do Zielonego Ładu zmieniło się razem ze zmianą rządu. Kiedyś specjaliści od paliw płynnych popierający każdym uderzeniem w klawisze samochody z tradycyjnym napędem, dzisiaj z głębokim przekonaniem piszą i mówią, że samochody elektryczne rzeczywiście są dobrym rozwiązaniem. Nie tylko tańszym w ostatecznym rozrachunku, ale przede wszystkim koniecznym – jak już zabraknie argumentów, zawsze można sięgnąć po taki, że wkrótce nie będzie innych.

Rząd (każdy) lubi uczynnych dziennikarzy i ekspertów, którzy swoją opinią będą go wspierać. Dziennikarz zawsze będzie mógł liczyć na obecność w publicznych mediach, a kiedy będzie trzeba – znajdzie się na liście uznawanych przez administrację ekspertów – na przykład rynkowych czy gospodarczych. Z czasem na pewno znajdzie się dla niego również miejsce w rządowej agencji albo ośrodku analitycznym. Najlepsi są tacy, którzy przechodzili ostatnio metamorfozę, swoiste nawrócenie – wciąż postrzegani jako reprezentanci drugiej strony zaczynają mówić tak, jak chciałby to słyszeć wprowadzający zmianę rząd. To jasny dowód nawrócenia, który pociągnie za sobą kolejnych przekonanych do idei i w nią wierzących. Wierzących, bo przecież miejsca na argumenty nie będzie wcale. O nowych rozwiązaniach przekonywać będą eksperci – „nasi”, ale również „wasi”.

Manipulacja wdrukowana w pokolenia

Polacy nie pierwszy raz biorą udział w takim zbiorowym praniu mózgu – efekty podobnych działań z początków nadwiślańskiego komunizmu pokutują w społeczeństwie już trzecie pokolenie. To na przykład głęboka wiara w to, że piorunochrony są na budynkach konieczne, bo ściągają pioruny. Myśl – błędną w założeniach – zaszczepili w narodzie komuniści w latach 40. i 50. XX wieku walczący z Kościołem katolickim. Wówczas przed burzą i uderzeniem pioruna w dom miały chronić świeca gromniczna oraz modlitwa. Nie ma dzisiaj znaczenia rozprawianie o skuteczności gromnic – z pewnością żaden z naszych przodków trzymający gromnicę nie umarł od pioruna, skoro mogę o tym dzisiaj pisać, a Ty, Drogi Czytelniku, możesz to przeczytać. Tak naprawdę sprawę ochrony przed piorunami załatwiały wszelkiej natury metalowe ozdoby dachowe, w tym przede wszystkim pokazujące kierunek wiatru obrotowe koguty – ale nie dlatego, że ściągały pioruny, o czym za chwilę.

W ramach walki z gromnicami władze komunistyczne nakazały – pod administracyjną karą finansową – mocowanie na domach piorunochronów, czyli metalowych drutów sięgających ponad dach i biegnących wzdłuż domu do ziemi. Tłumaczyły ludziom, że te instalacje służą do tego, aby piorun trafiał właśnie w ów drut, a nie na przykład w dach domu, i spływał po nim do ziemi. Gromnice można było schować w szafach, bo dzięki nowemu rozwiązaniu nie były potrzebne ani one, ani niemiła komunistom modlitwa. Ten, kto próbował dyskutować, opierał się „naukowym” wyjaśnieniom, był publicznie wyśmiewany i stawiany w gronie ludzi zacofanych, dla których zabobon był ważniejszy od modnej wówczas nauki, nawet jeżeli podczas niejednej burzy widział, że pioruny raczej omijają piorunochrony i raczej niczego nie ściągają.

Rzeczywista rola wpuszczonych w ziemię i wystających ponad dach odgromników polegała na zmniejszeniu różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy naładowaną chmurą a domem. Wyładowania atmosferyczne zachodziły więc tam, gdzie różnica potencjałów była większa – nie na domach. Przed odgromnikami podobną rolę – wyrównywania potencjałów – pełniły metalowe ozdoby pod warunkiem, że nie izolowano ich specjalnie od gruntu. Echo antygromnicznej i antymodlitewnej akcji pokutuje w nas do dzisiaj – większość Polaków wierzy (bo przecież nie wie), że piorunochrony są po to, żeby ściągać pioruny prosto do ziemi.

CZYTAJ TAKŻE: Ekologiczny walec miażdży Polskę

Zielona polityka

Podobnie jest dzisiaj z Zielonym Ładem – chowając się za nauką, przedstawiciele grup interesów, najczęściej chodzi o producentów urządzeń w taki czy inny sposób związanych z Zielonym Ładem, przekonują społeczeństwa i wprowadzają na siłę rozwiązania, z którymi dyskutować nie wolno. Trzeba je przyjąć i w nie uwierzyć, a potem – to już orwellowska prawomyślność – wiedzieć, że faktycznie tak jest, dotąd szukając dowodów, aż się je znajdzie.

Nie bez znaczenia są tutaj powiązania tych grup kapitałowych z politykami – Zielony Ład jest doskonałym narzędziem do prowadzenia polityki. Mówienie o nim ma przestraszyć, sparaliżować i kazać szukać rozwiązań, które... przecież są na wyciągnięcie ręki! Energia odnawialna zamiast energetyki tradycyjnej to doskonałe wsparcie w rządzeniu każdym krajem. Deklaracje zamykania elektrowni węglowych, a niedługo po nich kopalni węgla brunatnego i kamiennego, osłabiają wcale niemałą grupę społeczną polskich górników. Według Centrum Informacji o Rynku Energii jeszcze dwa lata temu w sektorze górnictwa było zatrudnionych 74,9 tys. osób, a cały przemysł razem z zakładami wspierającymi kopalnie to 330 tys. osób, łącznie z rodzinami to już ponad pół miliona ludzi, 1,7 proc. Polaków uprawnionych do głosowania.

Człowiek zmuszony do skupienia się na codziennych problemach nie będzie się zajmował polityką – prawdę mówiąc, tracąc pracę, straci również narzędzie do wpływu na otaczający świat. W przypadku sektora górniczego i energetycznego to oczywista likwidacja związków zawodowych w likwidowanych zakładach. Siła rozproszona nie jest już zagrożeniem dla polityków planujących zmiany.
Tylko niewielka część zwolnionych dostanie pracę w nowej energetyce – przy wiatrakach i bateriach słonecznych. Żeby dobrze pracować, będą musieli uwierzyć, że innego rozwiązania nie było. I uwierzą, bo nie będą mieli wyjścia. Tak jak większość społeczeństwa już niedługo przekona się, że po polskich lasach można chodzić wyłącznie wyznaczonymi ścieżkami i raczej nie powinno się zbierać w nich grzybów czy jagód.

Lasy dla wybranych

Rząd Donalda Tuska ochoczo zabrał się do zmian zasad obowiązujących w lasach państwowych. Na razie pod lupę urzędników poszło przedsiębiorstwo Lasy Państwowe (które trzeba było wyczyścić z poprzedników) oraz wycinka drzewa i zasady obowiązujące w lasach. Mają się zbliżyć do zasad obowiązujących w Europie. Jakich? To na przykład zbieranie grzybów. W Niemczech można je zbierać, ale nie więcej niż kilogram. Zbieranie grzybów jest dozwolone także w Holandii, ale tylko w wyznaczonych miejscach na terenie lasów państwowych i na własny użytek — grzyby muszą mieścić się w 250-gramowym pojemniku. Ale już w Belgii zbierać grzybów nie wolno w ogóle. Podobnie jak niemile widziane jest to w krajach skandynawskich.

Jeszcze kilka lat temu lasy w Polsce były wzorem dla większości Europejczyków. Tu można było spacerować praktycznie wszędzie – oczywiście pod warunkiem troski o las. Można było również zbierać jagody czy grzyby. Miały także istotne znaczenie dla gospodarki – wycinane w Polsce lasy zasilały nasz przemysł meblarski, ale drewno pozyskiwane w nich przede wszystkim trafiało na eksport. Jak informują Lasy Państwowe, między 2019 a 2023 rokiem sprzedano za granicę 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, a w ubiegłym roku było to 2,2 mln ton. Polska eksportowała drewno nie tylko do Europy – jednym z najpoważniejszych klientów lasów były również Chiny, do których w ciągu czterech lat trafiło ponad 4 mln ton drewna.

Szansa dla polskich konkurentów

Obecni ministrowie zapowiadają, że dotychczasowa gospodarka leśna – w imię Zielonego Ładu – zmieni się radykalnie. Przede wszystkim do 2030 roku o 5 proc. spadnie ilość pozyskiwanego z lasów drewna. Później spadek ten będzie większy. Już teraz w niektórych zalesionych obszarach rząd przedłużył wprowadzone w styczniu moratorium na wycinkę niektórych lasów. Zmienione Lasy Państwowe otrzymały od rządu nowe narzędzie – mogą już kontrolować przedsiębiorców związanych z branżą drzewną (w tym producentów mebli). Jeżeli odkryją, że przedsiębiorca kupuje za dużo drewna w stosunku do swoich potrzeb, będą mogły zablokować jego działalność.
Kto zyska na planowanych zmianach? Przede wszystkim zachodnioeuropejscy konkurenci związanych z przemysłem drzewnym przedsiębiorstw. Polacy muszą się raczej liczyć z coraz szerszym ograniczaniem ich dostępu do publicznych lasów. 30 proc. unijnych obszarów lądowych ma znaleźć się pod ścisłą ochroną, która będzie wykluczała obecność człowieka poza wyznaczonymi przez gospodarza lasu ścieżkami.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa świecka ekoreligia – nowy numer "Tygodnika Solidarność"


 

POLECANE
Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż polityka
Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż

- Porozumienia nie chce duża część polityków PiS i Konfederacji, a sympatycy pozostają pod ich wpływem. Gdyby zmieniło się nastawienie góry, wyborcy też chętniej widzieliby taką koalicję – komentuje wyniki sondażu politolog Marcin Palade.

Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze pilne
Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze

Trwa wyjaśnianie, jak doszło do tragedii z udziałem policjanta, który strzelił do kolegi. Jak poinformował resort spraw wewnętrznych, sprawę bada specjalna policyjno-prokuratorska grupa.

Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta pilne
Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta

Jak poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek, dziś o godz. 16.00 w Hali Sokół w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, podczas którego zostanie ogłoszona decyzja dotycząca kandydata na prezydenta.

40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz z ostatniej chwili
40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz

Na murze kościoła salezjańskiego pw. Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu na Zasolu umieszczona jest tablica z nazwiskami czterdziestu więźniów Polaków, rozstrzelanych osiemdziesiąt cztery lata temu.

Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia polityka
Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia

Gen. Giennadij Anaszkin, dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe”, został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy – podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, cytowane przez Onet.

Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii Wiadomości
Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii

Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę umożliwiającą umorzenie mężczyznom walczącym na Ukrainie i ich żonom zaległych kredytów do wysokości 10 mln rubli (92 tys. euro). Czy będzie sukces?

Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki Wiadomości
Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki

Podczas kwalifikacjach przed sobotnim konkursem Pucharu Świata w Lillehammer, Norweg Kristoffer Eriksen Sundal ruszył z belki startowej, mimo że nie świeciło się zielone światło do startu. Skoczek został zepchnięty przez zjeżdżającą platformę reklamową.

IKEA Polska nominowana do Biologicznej Bzdury Roku gorące
IKEA Polska nominowana do "Biologicznej Bzdury Roku"

Tytuły Biologicznej Bzdury Roku przyznaje popularyzujący naukę biolog i bloger prowadzący blog „To tylko teoria” Łukasz Sakowski. Dziś ogłosił nominację dla IKEA Polska.

Orban zaprosił Netanjahu. Gwarantuje mu nietykalność z ostatniej chwili
Orban zaprosił Netanjahu. Gwarantuje mu nietykalność

Premier Węgier Viktor Orban potępił w piątek decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania Benjamina Netanjahu. Zapowiedział też zaproszenie go do Budapesztu i zagwarantował mu nietykalność.

Przesiedleńcy niemieckiego pochodzenia, w odróżnieniu od imigrantów, dobrze się w Niemczech integrują z ostatniej chwili
Przesiedleńcy niemieckiego pochodzenia, w odróżnieniu od imigrantów, dobrze się w Niemczech integrują

W 2020 roku 21,9 mln z 81,9 mln mieszkańców Niemiec miało pochodzenie migracyjne. Z czego 62 procent urodziło się poza granicami Niemiec, a 38 procent przyszło na świat w Niemczech jako potomkowie migrantów pierwszej generacji...

REKLAMA

W Zielonym Ładzie nie ma miejsca na wymianę argumentów ani nawet na zdrowy rozsądek

Zwolennicy tzw. Zielonego Ładu zamrozili w Polsce jakąkolwiek dyskusję na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Próba kwestionowania narzucanych odgórnie rozwiązań – wszystko jedno, czy dotyczących energetyki, lasów państwowych, finansów państwa, czy choćby codziennej diety – nieodmiennie kończy się ostracyzmem środowisk pozujących na nowoczesne i inteligenckie.
Demonstracja
Demonstracja "S" przeciwko Zielonemu Ładowi / fot. M. Żegliński

Rozwiązania zależne od Zielonego Ładu, nieomijające dzisiaj żadnego aspektu naszej codziennej egzystencji, wprowadzane są w imię osiągania tzw. celów klimatycznych, które mają wpłynąć na zmianę klimatu na ziemi. W ich tle czai się jednak coś innego – tworzenie społeczeństwa w oparciu nie o ekologiczną świadomość, ale raczej o ekologiczny odpowiednik religii.

Media w służbie Ładowi

Podobnie jak w przypadku krzewienia wiary – wszystko jedno jakiej – w Zielonym Ładzie nie ma miejsca na wymianę argumentów ani nawet na zdrowy rozsądek. Wsparcie w operowaniu nastrojami i przekonaniami społecznymi oferują publicyści zawsze gotowi poprzeć akurat modny albo przynoszący dochód pomysł. Łatwo ich znaleźć i rozpoznać szczególnie w polskich mediach, bo ich podejście do Zielonego Ładu zmieniło się razem ze zmianą rządu. Kiedyś specjaliści od paliw płynnych popierający każdym uderzeniem w klawisze samochody z tradycyjnym napędem, dzisiaj z głębokim przekonaniem piszą i mówią, że samochody elektryczne rzeczywiście są dobrym rozwiązaniem. Nie tylko tańszym w ostatecznym rozrachunku, ale przede wszystkim koniecznym – jak już zabraknie argumentów, zawsze można sięgnąć po taki, że wkrótce nie będzie innych.

Rząd (każdy) lubi uczynnych dziennikarzy i ekspertów, którzy swoją opinią będą go wspierać. Dziennikarz zawsze będzie mógł liczyć na obecność w publicznych mediach, a kiedy będzie trzeba – znajdzie się na liście uznawanych przez administrację ekspertów – na przykład rynkowych czy gospodarczych. Z czasem na pewno znajdzie się dla niego również miejsce w rządowej agencji albo ośrodku analitycznym. Najlepsi są tacy, którzy przechodzili ostatnio metamorfozę, swoiste nawrócenie – wciąż postrzegani jako reprezentanci drugiej strony zaczynają mówić tak, jak chciałby to słyszeć wprowadzający zmianę rząd. To jasny dowód nawrócenia, który pociągnie za sobą kolejnych przekonanych do idei i w nią wierzących. Wierzących, bo przecież miejsca na argumenty nie będzie wcale. O nowych rozwiązaniach przekonywać będą eksperci – „nasi”, ale również „wasi”.

Manipulacja wdrukowana w pokolenia

Polacy nie pierwszy raz biorą udział w takim zbiorowym praniu mózgu – efekty podobnych działań z początków nadwiślańskiego komunizmu pokutują w społeczeństwie już trzecie pokolenie. To na przykład głęboka wiara w to, że piorunochrony są na budynkach konieczne, bo ściągają pioruny. Myśl – błędną w założeniach – zaszczepili w narodzie komuniści w latach 40. i 50. XX wieku walczący z Kościołem katolickim. Wówczas przed burzą i uderzeniem pioruna w dom miały chronić świeca gromniczna oraz modlitwa. Nie ma dzisiaj znaczenia rozprawianie o skuteczności gromnic – z pewnością żaden z naszych przodków trzymający gromnicę nie umarł od pioruna, skoro mogę o tym dzisiaj pisać, a Ty, Drogi Czytelniku, możesz to przeczytać. Tak naprawdę sprawę ochrony przed piorunami załatwiały wszelkiej natury metalowe ozdoby dachowe, w tym przede wszystkim pokazujące kierunek wiatru obrotowe koguty – ale nie dlatego, że ściągały pioruny, o czym za chwilę.

W ramach walki z gromnicami władze komunistyczne nakazały – pod administracyjną karą finansową – mocowanie na domach piorunochronów, czyli metalowych drutów sięgających ponad dach i biegnących wzdłuż domu do ziemi. Tłumaczyły ludziom, że te instalacje służą do tego, aby piorun trafiał właśnie w ów drut, a nie na przykład w dach domu, i spływał po nim do ziemi. Gromnice można było schować w szafach, bo dzięki nowemu rozwiązaniu nie były potrzebne ani one, ani niemiła komunistom modlitwa. Ten, kto próbował dyskutować, opierał się „naukowym” wyjaśnieniom, był publicznie wyśmiewany i stawiany w gronie ludzi zacofanych, dla których zabobon był ważniejszy od modnej wówczas nauki, nawet jeżeli podczas niejednej burzy widział, że pioruny raczej omijają piorunochrony i raczej niczego nie ściągają.

Rzeczywista rola wpuszczonych w ziemię i wystających ponad dach odgromników polegała na zmniejszeniu różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy naładowaną chmurą a domem. Wyładowania atmosferyczne zachodziły więc tam, gdzie różnica potencjałów była większa – nie na domach. Przed odgromnikami podobną rolę – wyrównywania potencjałów – pełniły metalowe ozdoby pod warunkiem, że nie izolowano ich specjalnie od gruntu. Echo antygromnicznej i antymodlitewnej akcji pokutuje w nas do dzisiaj – większość Polaków wierzy (bo przecież nie wie), że piorunochrony są po to, żeby ściągać pioruny prosto do ziemi.

CZYTAJ TAKŻE: Ekologiczny walec miażdży Polskę

Zielona polityka

Podobnie jest dzisiaj z Zielonym Ładem – chowając się za nauką, przedstawiciele grup interesów, najczęściej chodzi o producentów urządzeń w taki czy inny sposób związanych z Zielonym Ładem, przekonują społeczeństwa i wprowadzają na siłę rozwiązania, z którymi dyskutować nie wolno. Trzeba je przyjąć i w nie uwierzyć, a potem – to już orwellowska prawomyślność – wiedzieć, że faktycznie tak jest, dotąd szukając dowodów, aż się je znajdzie.

Nie bez znaczenia są tutaj powiązania tych grup kapitałowych z politykami – Zielony Ład jest doskonałym narzędziem do prowadzenia polityki. Mówienie o nim ma przestraszyć, sparaliżować i kazać szukać rozwiązań, które... przecież są na wyciągnięcie ręki! Energia odnawialna zamiast energetyki tradycyjnej to doskonałe wsparcie w rządzeniu każdym krajem. Deklaracje zamykania elektrowni węglowych, a niedługo po nich kopalni węgla brunatnego i kamiennego, osłabiają wcale niemałą grupę społeczną polskich górników. Według Centrum Informacji o Rynku Energii jeszcze dwa lata temu w sektorze górnictwa było zatrudnionych 74,9 tys. osób, a cały przemysł razem z zakładami wspierającymi kopalnie to 330 tys. osób, łącznie z rodzinami to już ponad pół miliona ludzi, 1,7 proc. Polaków uprawnionych do głosowania.

Człowiek zmuszony do skupienia się na codziennych problemach nie będzie się zajmował polityką – prawdę mówiąc, tracąc pracę, straci również narzędzie do wpływu na otaczający świat. W przypadku sektora górniczego i energetycznego to oczywista likwidacja związków zawodowych w likwidowanych zakładach. Siła rozproszona nie jest już zagrożeniem dla polityków planujących zmiany.
Tylko niewielka część zwolnionych dostanie pracę w nowej energetyce – przy wiatrakach i bateriach słonecznych. Żeby dobrze pracować, będą musieli uwierzyć, że innego rozwiązania nie było. I uwierzą, bo nie będą mieli wyjścia. Tak jak większość społeczeństwa już niedługo przekona się, że po polskich lasach można chodzić wyłącznie wyznaczonymi ścieżkami i raczej nie powinno się zbierać w nich grzybów czy jagód.

Lasy dla wybranych

Rząd Donalda Tuska ochoczo zabrał się do zmian zasad obowiązujących w lasach państwowych. Na razie pod lupę urzędników poszło przedsiębiorstwo Lasy Państwowe (które trzeba było wyczyścić z poprzedników) oraz wycinka drzewa i zasady obowiązujące w lasach. Mają się zbliżyć do zasad obowiązujących w Europie. Jakich? To na przykład zbieranie grzybów. W Niemczech można je zbierać, ale nie więcej niż kilogram. Zbieranie grzybów jest dozwolone także w Holandii, ale tylko w wyznaczonych miejscach na terenie lasów państwowych i na własny użytek — grzyby muszą mieścić się w 250-gramowym pojemniku. Ale już w Belgii zbierać grzybów nie wolno w ogóle. Podobnie jak niemile widziane jest to w krajach skandynawskich.

Jeszcze kilka lat temu lasy w Polsce były wzorem dla większości Europejczyków. Tu można było spacerować praktycznie wszędzie – oczywiście pod warunkiem troski o las. Można było również zbierać jagody czy grzyby. Miały także istotne znaczenie dla gospodarki – wycinane w Polsce lasy zasilały nasz przemysł meblarski, ale drewno pozyskiwane w nich przede wszystkim trafiało na eksport. Jak informują Lasy Państwowe, między 2019 a 2023 rokiem sprzedano za granicę 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, a w ubiegłym roku było to 2,2 mln ton. Polska eksportowała drewno nie tylko do Europy – jednym z najpoważniejszych klientów lasów były również Chiny, do których w ciągu czterech lat trafiło ponad 4 mln ton drewna.

Szansa dla polskich konkurentów

Obecni ministrowie zapowiadają, że dotychczasowa gospodarka leśna – w imię Zielonego Ładu – zmieni się radykalnie. Przede wszystkim do 2030 roku o 5 proc. spadnie ilość pozyskiwanego z lasów drewna. Później spadek ten będzie większy. Już teraz w niektórych zalesionych obszarach rząd przedłużył wprowadzone w styczniu moratorium na wycinkę niektórych lasów. Zmienione Lasy Państwowe otrzymały od rządu nowe narzędzie – mogą już kontrolować przedsiębiorców związanych z branżą drzewną (w tym producentów mebli). Jeżeli odkryją, że przedsiębiorca kupuje za dużo drewna w stosunku do swoich potrzeb, będą mogły zablokować jego działalność.
Kto zyska na planowanych zmianach? Przede wszystkim zachodnioeuropejscy konkurenci związanych z przemysłem drzewnym przedsiębiorstw. Polacy muszą się raczej liczyć z coraz szerszym ograniczaniem ich dostępu do publicznych lasów. 30 proc. unijnych obszarów lądowych ma znaleźć się pod ścisłą ochroną, która będzie wykluczała obecność człowieka poza wyznaczonymi przez gospodarza lasu ścieżkami.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa świecka ekoreligia – nowy numer "Tygodnika Solidarność"



 

Polecane
Emerytury
Stażowe