Ordo Iuris na VI Szczycie Transatlantyckim w hiszpańskim Senacie

W dniach 1-3 grudnia w Sali Plenarnej hiszpańskiego Senatu na „VI Szczycie Transatlantyckim” spotkali się członkowie Political Network for Values z 45 państw i czterech kontynentów leżących po obu stronach Atlantyku. Wśród nich byli przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris, współorganizujący w tym roku po raz pierwszy to wyjątkowe wydarzenie. Prezes Instytut Ordo Iuris, adw. Jerzy Kwaśniewski, poprowadził podczas Szczytu panel zatytułowany „Wolność słowa i wolność religii jako fundamenty demokracji”. W konferencji uczestniczyli także polscy politycy z Konfederacji oraz Prawa i Sprawiedliwości, a Krzysztof Bosak oraz Krzysztof Szczucki wzięli udział w panelach poświęconych odpowiednio reorientacji polityki w kierunku kultury życia oraz prawom rodziców i edukacji

Przedstawiciele Ordo Iuris rozmawiali w Madrycie z partnerami wchodzącymi w skład Political Network for Values o zainicjowanym przez Instytut Ordo Iuris projekcie pogłębionej współpracy w zakresie monitorowania i koordynacji oporu przeciwko wzrostowi znaczenia „międzynarodowego zarządzania” (global governance), stanowiącego zjawisko pozademokratycznego wypłukiwania suwerenności państw na rzecz międzynarodowych instytucji i trybunałów. Projekt Citizens Against Global Governance spotkał się w Madrycie z dużym zainteresowaniem.

W Madrycie delegacja Ordo Iuris spotkała się z przedstawicielami Foro Madrid, który został stworzony 4 lata temu przez polityków świata hiszpańskojęzycznego, aby przeciwstawić się działaniom lewicy, również tej komunistycznej, działającej w ramach Forum Sao Paolo czy Grupo de Puebla. Na madryckim Szczycie Transatlantyckim, członkowie Political Network for Values, bronili prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, instytucji małżeństwa, rodziny, wolności i suwerenności narodów. Pod koniec szczytu potwierdzili swoje zobowiązanie do wypełniania wspólnej misji przez kolejne 10 lat, podpisując się pod Deklaracją madrycką.

W dniach 1-3 grudnia Instytut Ordo Iuris był partnerem i uczestnikiem VI. Szczytu Transatlantyckiego organizacji Political Network for Values (PNfV – „polityczna sieć dla wartości”). Tegoroczne forum odbywało się pod hasłem „Dla wolności i kultury życia”. Instytut Ordo Iuris od tego roku jest wpółorganizatorem tego wydarzenia, które zgromadziło ponad 300 osób z 45 krajów z obu stron Atlantyku. Prezes Instytutu, adw. Jerzy Kwaśniewski, prowadził w czasie obrad w sali plenarnej hiszpańskiego Senatu debatę na temat wolności słowa i wolności religii jako fundamentów demokracji. Delegacja Instytutu Ordo Iuris prowadziła rozmowy z partnerami z Europy, Afryki i obu Ameryk o planach koordynowania działań środowisk konserwatywnych w instytucjach i trybunałach międzynarodowych.

Międzynarodowy projekt Instytutu Ordo Iuris przedstawiony w Madrycie

Projekt Citizens Against Global Governance („obywatele przeciw globalnemu zarządzaniu”) autorstwa polskiego think-tanku prawniczego spotkał się z dużym zainteresowaniem. O ile bowiem takie organizacje jak Political Network for Values, powstała dziesięć lat temu, czy działający od 2020 r. Foro Madrid starają się ułatwiać wymianę informacji i koordynowanie działań na rzecz promowania prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, rodziny, wolności obywatelskich, demokracji i suwerenności narodów na poziomie politycznym i społeczeństwa obywatelskiego, o tyle brakowało dotychczas podobnej inicjatywy ze strony środowisk prawniczych, skupionej na monitorowaniu i podejmowaniu interwencji tam, gdzie międzynarodowe organizacje przekraczają swoje kompetencje i uzurpują sobie coraz szersze uprawnienia do wykonywania „globalnego zarządzania” ze szkodą dla suwerenności państw oraz demokratycznej kontroli obywateli nad władzą. Inicjatywa jest tym bardziej aktualna, że wrześniowy szczyt ONZ zadeklarował przyspieszone starania o wzmocnienie „globalnego zarządzania”. Jednocześnie niepokojące procesy zachodzą w funkcjonowaniu WHO, gdzie zmianie ulega zarówno konstytucja organizacji jak i Światowe Przepisy Zdrowotne. Nie mniejsze znaczenie ma dodatkowy, profesjonalny i szeroki nadzór nad działaniem międzynarodowych trybunałów praw człowieka.

O Szczycie Transatlantyckim członków Political Network for Values

VI Szczyt Transatlantycki, którego główna część odbyła się w poniedziałek 2 grudnia w hiszpańskim Senacie, był tym razem poświęcony wolności i kulturze życia. Poprzednie szczyty Political Network for Values odbywały się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku w 2014 r., w Parlamencie Europejskim w Brukseli w 2017 r., w Kongresie Kolumbii w 2019 r., w Budapeszcie w 2022 r. i ponownie w Nowym Jorku w 2023 r. Poniedziałkowy szczyt w Madrycie był transmitowany na żywo na oficjalnym kanale hiszpańskiego Senatu i byli na niego wpuszczeni wszyscy dziennikarze, którzy poprosili o akredytację. Jak można przeczytać na portalu Political Network for Values, szczyt ten mógł się odbyć dzięki wsparciu organizacji partnerskich. Oprócz Instytutu Ordo Iuris, to The Heritage Foundation, Foundation for a Civic Hungary, Centrum Praw Podstawowych, International Organization for the Family, Family Watch International, Center for Family and Human Rights, Centro de Estudios, Formación y Análisis Social – CEU-CEFAS, Family Research Council, Fundación Neos, Talenting Group oraz Más Cinco.

Obecni byli delegaci m.in. z Polski, Ukrainy, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Dominikany, Argentyny, Brazylii, Chile, Wenezueli, Panamy, Paragwaju, Kenii, Maroka, Kamerunu, Nigerii, Sierra Leone i Ugandy. Z Polski, poza delegacją Instytutu Ordo Iuris, byli obecni politycy PiS-u (poseł Krzysztof Szczucki) oraz Konfederacji (wicemarszałek Krzysztof Bosak i europosłanka Anna Bryłka). Strona węgierska, która gościła poprzedni Szczyt atlantycki, była gospodarzem wieczornego przyjęcia w niedzielę 1 grudnia w Teatrze Królewskim. Mszę na otwarcie głównego dnia szczytu koncelebrowali w przepięknym barokowym kościele Klasztoru Wcielenia (nieopodal siedziby Senatu) ksiądz biskup Joseph Mbatia z Kenii i ksiądz biskup Bernardito Auza, nuncjusz apostolski w Hiszpanii. Niewielka manifestacja proaborcyjnych aktywistów próbowała bez sukcesu zakłócić obrzędy religijne. Podobnie przed szczytem pewna grupa polityków hiszpańskiej lewicy, prowokowana przez niektóre lewicowe gazety (m.in. dziennik „El País”), starała się bezskutecznie doprowadzić do odwołania tego szczytu pod szyldem Political Network for Values.

Szczyty Transatlantyckie organizowane przez środowiska konserwatywne z czterech kontynentów leżących po obu stronach Atlantyku są okazją do spotkań, wymiany poglądów i informacji, a czasami koordynowania działań. Panele dyskusyjne zorganizowane 2 grudnia w sali plenarnej izby wyższej hiszpańskiego parlamentu dotyczyły takich tematów, jak wyzwania dla wolności w dzisiejszych demokracjach; reorientacja polityki w kierunku cywilizacji życia; wpływ cywilizacji życia na sytuację demograficzną; matki, dzieci i rodziny w sercu polityki; wolność słowa i wolność religijna jako fundamenty demokracji, wolność edukacji jako podstawowe prawo człowieka; ochrona życia na jej najbardziej bezbronnych etapach (program szczytu dostępny tutaj w j. angielskim lub tutaj w j. hiszpańskim z pełną listą uczestników paneli dyskusyjnych).

Obrady otworzyli hiszpańscy senatorzy i ustępujący przewodniczący Political Network for Values, Chilijczyk José Antonio Kast, który postanowił poświęcić się nadchodzącej kampanii wyborczej w swoim kraju, gdzie jest jednym z faworytów w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Nowym przewodniczącym Political Network for Values został Chorwat urodzony w USA, Stephen Bartulica, który jest obecnie europosłem z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

– Nasz Szczyt Transatlantycki bardziej niż spotkaniem, jest wezwaniem do działania. Przemówienia nie wystarczą, musimy działać w sposób globalny i coraz bardziej wyrazisty, aby godność każdej istoty ludzkiej była szanowana na każdym etapie jej rozwoju – powiedział nowy przewodniczący PNfV.

– Zachęcam was do stanowczości i wytrwałości w obronie tego, co dobre i prawdziwe. Wasz przykład inspiruje ludzi na całym świecie. Musimy walczyć na arenie politycznej, ale zwycięstwo w wyborach nie wystarczy, to kultura ostatecznie zadecyduje o losie naszych narodów. Tutaj nie możemy ustąpić ani na centymetr. Jesteśmy wezwani do zdobycia serc i umysłów następnego pokolenia – wskazał.

Poniedziałkowe obrady zamknęła grupa młodych liderów, odczytując Deklarację Madrycką podpisaną przez członków Political Network for Values.

Wśród obecnych na madryckim VI Szczycie Transatlantyckim, oprócz wielu posłów czy reprezentantów organizacji broniących prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, rodziny, suwerenności narodowej czy po prostu wartości chrześcijańskich, byli także członkowie rządów z takich krajów, jak Argentyna, Włochy czy Węgry oraz osoby bliskie przyszłej administracji prezydenta elekta Donalda Trumpa.

Razem w obronie prawdziwych wartości

I tak Nahuel Sotelo, argentyński sekretarz stanu ds. kultu, powiedział:
„kiedy ludzie mówią o prezydenturze Javiera Milei, wielu mówi o stronie ekonomicznej, ale w rzeczywistości toczy się również wielka wojna kulturowa. W Organizacji Narodów Zjednoczonych głosuje się nad niezliczonymi rezolucjami, w których mówi się o płci kulturowej, aborcji, patriarchacie, ale nie mówi się o rodzinie. Tak więc, ci z nas, którzy są tutaj, ci z nas, którzy są w polityce, ci z nas, którzy bronią życia, Boga, kraju, rodziny, musimy zainteresować się tym, co się dzieje. Musimy wywierać presję na nasze rządy, aby wiedziały, nad czym się głosuje, co robią organizacje międzynarodowe. Bo to właśnie z niewiedzy lewica staje się silna. A jeśli jest coś, w czym są dobrzy, to właśnie przejmowanie absolutnie wszystkich obszarów władzy i nie pozostawianie po sobie absolutnie nic”.

Dlatego też Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zapoczątkował w Madrycie inicjatywę Citizens Against Global Governance. Współpraca sieci partnerów gwarantowałaby nie tylko silniejszą obecność w międzynarodowych instytucjach, ale możliwość koordynacji działań i wzajemnego wspierania się w sprawach ważnych dla wszystkich, które rozstrzygane są zarówno przez Europejskim Trybunale Praw Człowieka, jak i w Międzyamerykańskim Trybunale Praw Człowieka czy w Trybunale Praw Człowieka i Ludów na kontynencie afrykańskim.

W podobny sposób, tzw. Foro Madrid, zrzeszające polityków z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej, jest reakcją na skoordynowane, często skryte i antydemokratyczne działania lewicy, również tej komunistycznej (m.in. z Kuby i Wenezueli, ale nie tylko) w ramach Forum Sao Paulo oraz Grupo de Puebla, a także w ramach mało znanej, ale bardzo wpływowej organizacji Progressive International założonej z inicjatywy amerykańskiego socjalisty Bernie Sandersa, z Partii Demokratycznej. Wielu członków Foro Madrid („Forum Madryt”) spotyka się również w ramach Political Network for Values. I choć rozwój współpracy między środowiskami konserwatywnymi z różnych krajów i kontynentów następuje z kilkudziesięcioletnim opóźnieniem w stosunku do podobnych działań lewicy, czuć było w Madrycie wyraźny powiew optymizmu wśród obrońców życia, rodziny, wolności i suwerenności narodowej z obu stron Atlantyku.

Po części otwartej Szczytu Atlantyckiego (do której można zaliczyć niedzielne przyjęcie powitalne, gdzie wejście nie było szczególnie strzeżone), członkowie Political Network for Values, w tym i delegacja Instytutu Ordo Iuris, uczestniczyli we wtorek 3 grudnia w spotkaniu zamkniętym, aby rozmawiać z dala od kamer i dziennikarzy.

Deklaracja madrycka

Deklaracja madrycka odczytana przez grupę młodych liderów po poniedziałkowych całodniowych dyskusjach zobowiązuje sygnatariuszy – wśród których znajduje się polski Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris – do promowania przez najbliższe dziesięć lat określonej agendy wyrażonej w pięciu punktach:

  • Zapewnienie, że prawo i rządy szanują korzystanie z wolności do obrony godności każdej istoty ludzkiej i jej prawa do życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, oraz do wyrażania swoich przekonań w sposób pokojowy i z szacunkiem;
  • Zachęcanie do opracowywania inicjatyw legislacyjnych i polityk publicznych, które tworzą środowisko sprzyjające tworzeniu i stabilności rodziny, tak aby mężczyźni i kobiety mogli w pełni korzystać z powszechnego prawa do zawarcia małżeństwa, założenia rodziny i swobodnego wychowywania dzieci;
  • Promowanie kultury, która celebruje życie, pielęgnuje rodzinę i zachęca do odpowiedzialnego korzystania z wolności;
  • Dążenie do tego, aby rządy podpisały i przyjęły Deklarację Konsensusu Genewskiego, która promuje zdrowie kobiet, szacunek dla rodzącego się życia i suwerenność narodów;
  • Stwierdzenie, że Deklaracja Madrycka wynika z Deklaracji Nowojorskiej, która proponuje globalny sojusz wzywający do interpretowania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zgodnie z jej pierwotnym znaczeniem.

Zmartwieni Polską

- Na koniec warto zauważyć, że podczas wydarzenia politycy polskiej opozycji oraz przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris byli często pytani o ataki na praworządność, mające miejsce obecnie w Polsce. Znajdowano wiele podobieństw w antydemokratycznych i antywolnościowych politykach określonej lewicy po obu stronach Atlantyku, co może tylko wzmocnić przekonania o potrzebie zawężania współpracy międzynarodowej także po stronie miłośników życia, rodziny, wolności, kultur narodowych i suwerenności państw demokratycznych - skomentował Olivier Bault, dyrektor Komunikacji Ordo Iuris.


 

POLECANE
Hołownia mówił o zamachu stanu. Prezydent reaguje z ostatniej chwili
Hołownia mówił o zamachu stanu. Prezydent reaguje

Szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała w niedzielę, że na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy, rozmawiała w piątek z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią na temat jego wypowiedzi o nakłanianiu do "zamachu stanu".

Żurek po wyjściu z toalety wpadł pod przemysłowy odkurzacz. 5 lat procesował się o odszkodowanie Wiadomości
Żurek po wyjściu z toalety wpadł pod przemysłowy odkurzacz. 5 lat procesował się o odszkodowanie

Wczoraj wieczorem internauci przypomnieli zdarzenie sprzed lat z udziałem Waldemara Żurka. W 2018 roku sędzia znany z otwartej krytyki ówczesnego rządu PiS miał w pracy ulec wyjątkowemu wypadkowi. Gdy wychodził z toalety, rozmawiając jednocześnie przez telefon, został potrącony przez automatyczną maszynę do czyszczenia podłóg.

Nitras traci wpływy w PO? Jest przetrącony. Nikt go nie zna z ostatniej chwili
Nitras traci wpływy w PO? "Jest przetrącony. Nikt go nie zna"

Sławomir Nitras po porażce Rafała Trzaskowskiego w wyborach traci wpływy w Platformie Obywatelskiej – informuje dziennikarz Onetu Andrzej Stankiewicz.

Źródłem destabilizacji państwa - filmiki z TikToka. Diagnoza poseł Polski 2050 Wiadomości
Źródłem destabilizacji państwa - filmiki z TikToka. Diagnoza poseł Polski 2050

Barbara Oliwiecka z Polski 2050 zaskoczyła widzów niedzielnego programu Bogdana Rymanowskiego swoją teorią na temat zagrożeń płynących z mediów społecznościowych. Jej zdaniem to właśnie TikTok może dziś destabilizować państwo bardziej niż tradycyjne kanały informacyjne.

Zatopione samochody na drogach. Do akcji przystępuje wojsko z ostatniej chwili
Zatopione samochody na drogach. Do akcji przystępuje wojsko

Do godziny 15:00 strażacy w całym kraju interweniowali 183 razy w związku z trudnymi warunkami pogodowymi. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z województw podkarpackiego, opolskiego i mazowieckiego - poinformował serwis remiza.pl. Na nagraniach umieszczonych w sieci widać samochody na drogą pod wodą. Do akcji przystępują żołnierze m.in. z Wojsk Obrony Terytorialnej.

W wyścigu zbrojeń z Chinami Wlk. Brytania stawia na flotę balonów szpiegowskich Wiadomości
W wyścigu zbrojeń z Chinami Wlk. Brytania stawia na flotę balonów szpiegowskich

Wielka Brytania wkracza w nową erę wywiadu – rozwija flotę nowoczesnych balonów szpiegowskich, zdolnych do pokonywania tysięcy kilometrów i operowania na wysokości nawet 26 km. Jak donosi „The Telegraph”, prototypy testowano na początku roku w Dakocie Południowej, a ich zasięg pozwala na lot z Londynu do Timbuktu.

Ulewy nad Polską. Komunikat dla mieszkańców woj. opolskiego z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. Komunikat dla mieszkańców woj. opolskiego

Ze względu na podtopienie ulicy Sikorskiego w Głuchołazach zamknięty został wjazd na most tymczasowy w ciągu drogi krajowej nr 40 - powiedział PAP Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz.

Czarna seria wypadków na Śląsku. Wśród ofiar kobieta w ciąży i jej dziecko Wiadomości
Czarna seria wypadków na Śląsku. Wśród ofiar kobieta w ciąży i jej dziecko

Katowickie drogi stały się w sobotę 26 lipca miejscem tragicznych wydarzeń – w trzech poważnych wypadkach życie straciły cztery osoby. Wśród ofiar była kobieta w zaawansowanej ciąży, a mimo natychmiastowej pomocy i wysiłków lekarzy, nie udało się uratować także jej dziecka – poinformowała policja.

Trzaskowski: W tym roku Campus Polska Przyszłości się nie odbędzie z ostatniej chwili
Trzaskowski: W tym roku Campus Polska Przyszłości się nie odbędzie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w niedzielę, że Campus Polska Przyszłości w 2025 r. się nie odbędzie.

Niepokojące informacje z Głuchołaz. Ulice znowu zalane, most zamknięty z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z Głuchołaz. Ulice znowu zalane, most zamknięty

Most tymczasowy w Głuchołazach został zamknięty, w sieci krążą nagrania z zalanych ulic. - Tak państwo „zabezpieczyło” miasto niecały rok po powodzi - pisze na platformie X europoseł Michał Dworczyk.

REKLAMA

Ordo Iuris na VI Szczycie Transatlantyckim w hiszpańskim Senacie

W dniach 1-3 grudnia w Sali Plenarnej hiszpańskiego Senatu na „VI Szczycie Transatlantyckim” spotkali się członkowie Political Network for Values z 45 państw i czterech kontynentów leżących po obu stronach Atlantyku. Wśród nich byli przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris, współorganizujący w tym roku po raz pierwszy to wyjątkowe wydarzenie. Prezes Instytut Ordo Iuris, adw. Jerzy Kwaśniewski, poprowadził podczas Szczytu panel zatytułowany „Wolność słowa i wolność religii jako fundamenty demokracji”. W konferencji uczestniczyli także polscy politycy z Konfederacji oraz Prawa i Sprawiedliwości, a Krzysztof Bosak oraz Krzysztof Szczucki wzięli udział w panelach poświęconych odpowiednio reorientacji polityki w kierunku kultury życia oraz prawom rodziców i edukacji

Przedstawiciele Ordo Iuris rozmawiali w Madrycie z partnerami wchodzącymi w skład Political Network for Values o zainicjowanym przez Instytut Ordo Iuris projekcie pogłębionej współpracy w zakresie monitorowania i koordynacji oporu przeciwko wzrostowi znaczenia „międzynarodowego zarządzania” (global governance), stanowiącego zjawisko pozademokratycznego wypłukiwania suwerenności państw na rzecz międzynarodowych instytucji i trybunałów. Projekt Citizens Against Global Governance spotkał się w Madrycie z dużym zainteresowaniem.

W Madrycie delegacja Ordo Iuris spotkała się z przedstawicielami Foro Madrid, który został stworzony 4 lata temu przez polityków świata hiszpańskojęzycznego, aby przeciwstawić się działaniom lewicy, również tej komunistycznej, działającej w ramach Forum Sao Paolo czy Grupo de Puebla. Na madryckim Szczycie Transatlantyckim, członkowie Political Network for Values, bronili prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, instytucji małżeństwa, rodziny, wolności i suwerenności narodów. Pod koniec szczytu potwierdzili swoje zobowiązanie do wypełniania wspólnej misji przez kolejne 10 lat, podpisując się pod Deklaracją madrycką.

W dniach 1-3 grudnia Instytut Ordo Iuris był partnerem i uczestnikiem VI. Szczytu Transatlantyckiego organizacji Political Network for Values (PNfV – „polityczna sieć dla wartości”). Tegoroczne forum odbywało się pod hasłem „Dla wolności i kultury życia”. Instytut Ordo Iuris od tego roku jest wpółorganizatorem tego wydarzenia, które zgromadziło ponad 300 osób z 45 krajów z obu stron Atlantyku. Prezes Instytutu, adw. Jerzy Kwaśniewski, prowadził w czasie obrad w sali plenarnej hiszpańskiego Senatu debatę na temat wolności słowa i wolności religii jako fundamentów demokracji. Delegacja Instytutu Ordo Iuris prowadziła rozmowy z partnerami z Europy, Afryki i obu Ameryk o planach koordynowania działań środowisk konserwatywnych w instytucjach i trybunałach międzynarodowych.

Międzynarodowy projekt Instytutu Ordo Iuris przedstawiony w Madrycie

Projekt Citizens Against Global Governance („obywatele przeciw globalnemu zarządzaniu”) autorstwa polskiego think-tanku prawniczego spotkał się z dużym zainteresowaniem. O ile bowiem takie organizacje jak Political Network for Values, powstała dziesięć lat temu, czy działający od 2020 r. Foro Madrid starają się ułatwiać wymianę informacji i koordynowanie działań na rzecz promowania prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, rodziny, wolności obywatelskich, demokracji i suwerenności narodów na poziomie politycznym i społeczeństwa obywatelskiego, o tyle brakowało dotychczas podobnej inicjatywy ze strony środowisk prawniczych, skupionej na monitorowaniu i podejmowaniu interwencji tam, gdzie międzynarodowe organizacje przekraczają swoje kompetencje i uzurpują sobie coraz szersze uprawnienia do wykonywania „globalnego zarządzania” ze szkodą dla suwerenności państw oraz demokratycznej kontroli obywateli nad władzą. Inicjatywa jest tym bardziej aktualna, że wrześniowy szczyt ONZ zadeklarował przyspieszone starania o wzmocnienie „globalnego zarządzania”. Jednocześnie niepokojące procesy zachodzą w funkcjonowaniu WHO, gdzie zmianie ulega zarówno konstytucja organizacji jak i Światowe Przepisy Zdrowotne. Nie mniejsze znaczenie ma dodatkowy, profesjonalny i szeroki nadzór nad działaniem międzynarodowych trybunałów praw człowieka.

O Szczycie Transatlantyckim członków Political Network for Values

VI Szczyt Transatlantycki, którego główna część odbyła się w poniedziałek 2 grudnia w hiszpańskim Senacie, był tym razem poświęcony wolności i kulturze życia. Poprzednie szczyty Political Network for Values odbywały się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku w 2014 r., w Parlamencie Europejskim w Brukseli w 2017 r., w Kongresie Kolumbii w 2019 r., w Budapeszcie w 2022 r. i ponownie w Nowym Jorku w 2023 r. Poniedziałkowy szczyt w Madrycie był transmitowany na żywo na oficjalnym kanale hiszpańskiego Senatu i byli na niego wpuszczeni wszyscy dziennikarze, którzy poprosili o akredytację. Jak można przeczytać na portalu Political Network for Values, szczyt ten mógł się odbyć dzięki wsparciu organizacji partnerskich. Oprócz Instytutu Ordo Iuris, to The Heritage Foundation, Foundation for a Civic Hungary, Centrum Praw Podstawowych, International Organization for the Family, Family Watch International, Center for Family and Human Rights, Centro de Estudios, Formación y Análisis Social – CEU-CEFAS, Family Research Council, Fundación Neos, Talenting Group oraz Más Cinco.

Obecni byli delegaci m.in. z Polski, Ukrainy, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Dominikany, Argentyny, Brazylii, Chile, Wenezueli, Panamy, Paragwaju, Kenii, Maroka, Kamerunu, Nigerii, Sierra Leone i Ugandy. Z Polski, poza delegacją Instytutu Ordo Iuris, byli obecni politycy PiS-u (poseł Krzysztof Szczucki) oraz Konfederacji (wicemarszałek Krzysztof Bosak i europosłanka Anna Bryłka). Strona węgierska, która gościła poprzedni Szczyt atlantycki, była gospodarzem wieczornego przyjęcia w niedzielę 1 grudnia w Teatrze Królewskim. Mszę na otwarcie głównego dnia szczytu koncelebrowali w przepięknym barokowym kościele Klasztoru Wcielenia (nieopodal siedziby Senatu) ksiądz biskup Joseph Mbatia z Kenii i ksiądz biskup Bernardito Auza, nuncjusz apostolski w Hiszpanii. Niewielka manifestacja proaborcyjnych aktywistów próbowała bez sukcesu zakłócić obrzędy religijne. Podobnie przed szczytem pewna grupa polityków hiszpańskiej lewicy, prowokowana przez niektóre lewicowe gazety (m.in. dziennik „El País”), starała się bezskutecznie doprowadzić do odwołania tego szczytu pod szyldem Political Network for Values.

Szczyty Transatlantyckie organizowane przez środowiska konserwatywne z czterech kontynentów leżących po obu stronach Atlantyku są okazją do spotkań, wymiany poglądów i informacji, a czasami koordynowania działań. Panele dyskusyjne zorganizowane 2 grudnia w sali plenarnej izby wyższej hiszpańskiego parlamentu dotyczyły takich tematów, jak wyzwania dla wolności w dzisiejszych demokracjach; reorientacja polityki w kierunku cywilizacji życia; wpływ cywilizacji życia na sytuację demograficzną; matki, dzieci i rodziny w sercu polityki; wolność słowa i wolność religijna jako fundamenty demokracji, wolność edukacji jako podstawowe prawo człowieka; ochrona życia na jej najbardziej bezbronnych etapach (program szczytu dostępny tutaj w j. angielskim lub tutaj w j. hiszpańskim z pełną listą uczestników paneli dyskusyjnych).

Obrady otworzyli hiszpańscy senatorzy i ustępujący przewodniczący Political Network for Values, Chilijczyk José Antonio Kast, który postanowił poświęcić się nadchodzącej kampanii wyborczej w swoim kraju, gdzie jest jednym z faworytów w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Nowym przewodniczącym Political Network for Values został Chorwat urodzony w USA, Stephen Bartulica, który jest obecnie europosłem z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

– Nasz Szczyt Transatlantycki bardziej niż spotkaniem, jest wezwaniem do działania. Przemówienia nie wystarczą, musimy działać w sposób globalny i coraz bardziej wyrazisty, aby godność każdej istoty ludzkiej była szanowana na każdym etapie jej rozwoju – powiedział nowy przewodniczący PNfV.

– Zachęcam was do stanowczości i wytrwałości w obronie tego, co dobre i prawdziwe. Wasz przykład inspiruje ludzi na całym świecie. Musimy walczyć na arenie politycznej, ale zwycięstwo w wyborach nie wystarczy, to kultura ostatecznie zadecyduje o losie naszych narodów. Tutaj nie możemy ustąpić ani na centymetr. Jesteśmy wezwani do zdobycia serc i umysłów następnego pokolenia – wskazał.

Poniedziałkowe obrady zamknęła grupa młodych liderów, odczytując Deklarację Madrycką podpisaną przez członków Political Network for Values.

Wśród obecnych na madryckim VI Szczycie Transatlantyckim, oprócz wielu posłów czy reprezentantów organizacji broniących prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, rodziny, suwerenności narodowej czy po prostu wartości chrześcijańskich, byli także członkowie rządów z takich krajów, jak Argentyna, Włochy czy Węgry oraz osoby bliskie przyszłej administracji prezydenta elekta Donalda Trumpa.

Razem w obronie prawdziwych wartości

I tak Nahuel Sotelo, argentyński sekretarz stanu ds. kultu, powiedział:
„kiedy ludzie mówią o prezydenturze Javiera Milei, wielu mówi o stronie ekonomicznej, ale w rzeczywistości toczy się również wielka wojna kulturowa. W Organizacji Narodów Zjednoczonych głosuje się nad niezliczonymi rezolucjami, w których mówi się o płci kulturowej, aborcji, patriarchacie, ale nie mówi się o rodzinie. Tak więc, ci z nas, którzy są tutaj, ci z nas, którzy są w polityce, ci z nas, którzy bronią życia, Boga, kraju, rodziny, musimy zainteresować się tym, co się dzieje. Musimy wywierać presję na nasze rządy, aby wiedziały, nad czym się głosuje, co robią organizacje międzynarodowe. Bo to właśnie z niewiedzy lewica staje się silna. A jeśli jest coś, w czym są dobrzy, to właśnie przejmowanie absolutnie wszystkich obszarów władzy i nie pozostawianie po sobie absolutnie nic”.

Dlatego też Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zapoczątkował w Madrycie inicjatywę Citizens Against Global Governance. Współpraca sieci partnerów gwarantowałaby nie tylko silniejszą obecność w międzynarodowych instytucjach, ale możliwość koordynacji działań i wzajemnego wspierania się w sprawach ważnych dla wszystkich, które rozstrzygane są zarówno przez Europejskim Trybunale Praw Człowieka, jak i w Międzyamerykańskim Trybunale Praw Człowieka czy w Trybunale Praw Człowieka i Ludów na kontynencie afrykańskim.

W podobny sposób, tzw. Foro Madrid, zrzeszające polityków z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej, jest reakcją na skoordynowane, często skryte i antydemokratyczne działania lewicy, również tej komunistycznej (m.in. z Kuby i Wenezueli, ale nie tylko) w ramach Forum Sao Paulo oraz Grupo de Puebla, a także w ramach mało znanej, ale bardzo wpływowej organizacji Progressive International założonej z inicjatywy amerykańskiego socjalisty Bernie Sandersa, z Partii Demokratycznej. Wielu członków Foro Madrid („Forum Madryt”) spotyka się również w ramach Political Network for Values. I choć rozwój współpracy między środowiskami konserwatywnymi z różnych krajów i kontynentów następuje z kilkudziesięcioletnim opóźnieniem w stosunku do podobnych działań lewicy, czuć było w Madrycie wyraźny powiew optymizmu wśród obrońców życia, rodziny, wolności i suwerenności narodowej z obu stron Atlantyku.

Po części otwartej Szczytu Atlantyckiego (do której można zaliczyć niedzielne przyjęcie powitalne, gdzie wejście nie było szczególnie strzeżone), członkowie Political Network for Values, w tym i delegacja Instytutu Ordo Iuris, uczestniczyli we wtorek 3 grudnia w spotkaniu zamkniętym, aby rozmawiać z dala od kamer i dziennikarzy.

Deklaracja madrycka

Deklaracja madrycka odczytana przez grupę młodych liderów po poniedziałkowych całodniowych dyskusjach zobowiązuje sygnatariuszy – wśród których znajduje się polski Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris – do promowania przez najbliższe dziesięć lat określonej agendy wyrażonej w pięciu punktach:

  • Zapewnienie, że prawo i rządy szanują korzystanie z wolności do obrony godności każdej istoty ludzkiej i jej prawa do życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, oraz do wyrażania swoich przekonań w sposób pokojowy i z szacunkiem;
  • Zachęcanie do opracowywania inicjatyw legislacyjnych i polityk publicznych, które tworzą środowisko sprzyjające tworzeniu i stabilności rodziny, tak aby mężczyźni i kobiety mogli w pełni korzystać z powszechnego prawa do zawarcia małżeństwa, założenia rodziny i swobodnego wychowywania dzieci;
  • Promowanie kultury, która celebruje życie, pielęgnuje rodzinę i zachęca do odpowiedzialnego korzystania z wolności;
  • Dążenie do tego, aby rządy podpisały i przyjęły Deklarację Konsensusu Genewskiego, która promuje zdrowie kobiet, szacunek dla rodzącego się życia i suwerenność narodów;
  • Stwierdzenie, że Deklaracja Madrycka wynika z Deklaracji Nowojorskiej, która proponuje globalny sojusz wzywający do interpretowania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zgodnie z jej pierwotnym znaczeniem.

Zmartwieni Polską

- Na koniec warto zauważyć, że podczas wydarzenia politycy polskiej opozycji oraz przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris byli często pytani o ataki na praworządność, mające miejsce obecnie w Polsce. Znajdowano wiele podobieństw w antydemokratycznych i antywolnościowych politykach określonej lewicy po obu stronach Atlantyku, co może tylko wzmocnić przekonania o potrzebie zawężania współpracy międzynarodowej także po stronie miłośników życia, rodziny, wolności, kultur narodowych i suwerenności państw demokratycznych - skomentował Olivier Bault, dyrektor Komunikacji Ordo Iuris.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe