Pierwsza Msza św. w ponownie otwartej katedrze Notre-Dame w Paryżu

Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich odprawił pierwszą Msza św. w odbudowanej katedrze Notre-Dame. Hierarcha dokonał również konsekracji nowego ołtarza w prezbiterium świątyni. - Wierzący i niewierzący, jesteście tu mile widziani, aby uczestniczyć w radości wierzących, którzy uwielbiają Boga - powiedział w homilii.
Niedzielna Msza św. w katedrze Notre Damę w Paryżu Pierwsza Msza św. w ponownie otwartej katedrze Notre-Dame w Paryżu
Niedzielna Msza św. w katedrze Notre Damę w Paryżu / EPA/SARAH MEYSSONNIER / POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA

Obecna była francuska para prezydencka: Emmanuel i Brigitte Macron, a także wielki książę Luksemburga Henryk z małżonką i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Mszę koncelebrowało niemal 100 biskupów z Francji i całego świata, w tym kardynałowie: Timothy Dolan z USA, Dominik Duka z Czech, Béchara Boutros Raï z Libanu i André Vingt-Trois z Francji, a także kapłani (po jednym) z każdej ze 106 parafii diecezji paryskiej oraz kapłan z każdego z siedmiu katolickich kościołów obrządków wschodnich. Wśród przedstawicieli innych Kościołów i religii był przeor Wspólnoty z Taizé, brat Matthew.

Czytaj także: Ewangelia na II Niedzielę Adwentu (Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi) z komentarzem [video]

„To sam Chrystus was tu przyjmuje”

Po procesjonalnym wejściu do katedry, abp Ulrich, poprzedzany feretronami paryskich parafii, powitał zgromadzonych słowami: „To sam Chrystus was tu przyjmuje”. Po czym pobłogosławił wodę i pokropił nią zgromadzonych, a następnie ambonę i ołtarz w prezbiterium, na znak oczyszczenia, ukazujący, że są one przeznaczone do użytku sakralnego.

Czytania Liturgii Słowa zaczerpnięto z II Niedzieli Adwentu. Homilię wygłosił arcybiskup Paryża. Zauważył, że pokolenie za pokoleniem wierzący doświadczają tego, że Bóg nigdy ich nie opuszcza. „ I chociaż w dziejach ludzkości nie ustępują nieszczęścia i przemoc, życie ludzkie jest tak cenne dla Boga, że zawsze i wszędzie wzbudza On uczniów, aby wskazywali drogę do zwycięstwa życia, do wspólnego budowania powszechnego braterstwa” – wskazał hierarcha, dodając, że tak właśnie było z odbudową katedry Notre-Dame. A dziś „ból z 15 kwietnia 2019 r. zostaje w pewnym sensie wymazany”, choć „został już przezwyciężony, gdy modlitwa wzniosła się znad brzegów Sekwany i z setek milionów serc na całym świecie” w czasie pożaru.

Abp Ulrich zwrócił się do obecnych na Mszy, by nie zadowalali się obecnością w katedrze w dniu, gdy odzyskała swój blask. - Wierzący i niewierzący, jesteście tu mile widziani, aby uczestniczyć w radości wierzących, którzy uwielbiają Boga za to, że odzyskali swój kościół-matkę – zapewnił, zachęcając do tego, by jak Madeleine Delbrêl przed stu laty pozwolili, by Bóg ich olśnił.

Konsekracja ołtarza

Przed rozpoczęciem Liturgii Eucharystycznej i po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych hierarcha dokonał konsekracji ołtarza, wykonanego z 800 kg brązu przez artystę Guillaume’a Bardeta. Umieścił w nim relikwie pięciorga świętych, trzech kobiet i dwóch mężczyzn, których historia związana jest z archidiecezją paryską: św. Marii Eugenii Milleret (1817-1898), w której życiu wydarzeniem przełomowym były rekolekcje wielkopostne w katedrze Notre-Dame głoszone przez dominikanina, o. Henri-Dominique Lacordaire’a; św. Magdaleny Zofii Barat (1779-1865), założycielki Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacré-Coeur); św. Katarzyny Labouré (1806-1876), z którą związane są objawienia Cudownego Medalika; św. Karola de Foucauld (1858-1916), który w Paryżu doświadczył nawrócenia i bł. Włodzimierza Ghiki (1873-1954), rumuńskiego arystokraty, który w Paryżu przeszedł na katolicyzm, męczennika doby komunizmu.

Czytaj także: Katedra Notre Dame ponownie otwarta [video]

Celebracje

Wśród osób przyjmujących Komunię św. była para wielkoksiążęca z Luksemburga i żona prezydenta Francji. Chór katedralny Maîtrise Notre-Dame de Paris zaśpiewał słynne „Alleluja” z „Mesjasza” Händla. Abp Ulrich pobłogosławił nowe tabernakulum. Po końcowym błogosławieństwie zwrócono się ku figurze Matki Boskiej Paryskiej i odśpiewano łaciński hymn Maryjny „Alma Redemptoris Mater”. Opuszczającego katedrę abp. Ulricha żegnały oklaski zgromadzonych.

Szaty liturgiczne i feretrony parafii na uroczystość zaprojektował Jean-Charles de Castelbajac, który wykonał już podobne projekty na Światowe Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 roku.

Po Mszy św. zaplanowano „braterski posiłek” dla ubogich i tych, którzy im towarzyszą na co dzień w ramach instytucji charytatywnych archidiecezji paryskiej.

pb


 

POLECANE
Posłuszne narzędzie niemiecko-europejskiej polityki. Romanowski ostro odpowiada Tuskowi z ostatniej chwili
"Posłuszne narzędzie niemiecko-europejskiej polityki". Romanowski ostro odpowiada Tuskowi

"Wylewa krokodyle łzy nad cierpieniem ludzi dotkniętych wojną, zapominając, że przez lata był posłusznym narzędziem w realizacji niemiecko-europejskiej polityki, która w dużej mierze przyczyniła się do rosyjskiej agresji na Ukrainę" – pisze w mediach społecznościowych Marcin Romanowski, odpowiadając na wpis premiera Tuska.

Rosja: Mężczyzna wjechał w siedzibę komisji poborowej i podpalił samochód [WIDEO] z ostatniej chwili
Rosja: Mężczyzna wjechał w siedzibę komisji poborowej i podpalił samochód [WIDEO]

Mężczyzna wjechał samochodem w siedzibę komisji poborowej w mieście Guś-Chrustalnyj w Rosji, po czym podpalił pojazd - poinformowało w czwartek Radio Wolna Europa. Sprawca zdarzenia został zatrzymany.

Abp Jędraszewski: Władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi z ostatniej chwili
Abp Jędraszewski: Władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi

Obecne władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi, zmniejszając liczbę godzin religii w szkole – ocenił w liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski i zaapelował o "solidarną postawę czujności i sprzeciwu".

Niemal 12 tys. interwencji. Policja publikuje dane z I dnia świąt z ostatniej chwili
Niemal 12 tys. interwencji. Policja publikuje dane z I dnia świąt

W czwartek rano policja opublikowała dane z policyjnej służby z 25 grudnia. Funkcjonariusze ostatniej doby musieli interweniować niemal 12 tys. razy.

Bronisław Trzaskowski zrobił mi dzień. Internauci mają używanie po świątecznym wpisie Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Bronisław Trzaskowski zrobił mi dzień". Internauci mają używanie po "świątecznym" wpisie Trzaskowskiego

Miało być zabawnie, a wyszło żenująco – trudno inaczej określić "świąteczny" wpis kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. 

Przerwanie kabla EstLink2 na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Przerwanie kabla EstLink2 na Bałtyku. Nowe informacje

Kiedy połączenie energetyczne między Finlandią a Estonią zostało zerwane, w pobliżu podmorskiego kabla EstLink2 przebiegającego przez Zatokę Fińską przepływały przynajmniej dwa statki – przekazał w środę wieczorem dyżurny dyspozytor fińskiego operatora.

Kościół katolicki wspomina dziś św. Szczepana – pierwszego męczennika z ostatniej chwili
Kościół katolicki wspomina dziś św. Szczepana – pierwszego męczennika

Kościół katolicki drugiego dnia oktawy świąt Bożego Narodzenia wspominana św. Szczepana – pierwszego męczennika. Według raportu międzynarodowej organizacji Open Doors z 2024 r. prześladowanych z powodu wiary w Chrystusa jest ponad 365 mln chrześcijan w 78 krajach.

Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce? tylko u nas
Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce?

Protestujący przed siedzibą rządu Słowacji w Bratysławie przeciwko podróży Roberta Fico do Moskwy. Oburzenie mediów i europejskiej opinii publicznej. Cisza zaś ze strony polskich władz, które do obalania Victora Orbana pierwsze, a tutaj jakby nie rwą się do rzucania kamieniami. Dziwne, co?

Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia gorące
Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia

Samolot linii Azerbaijan Airlines, który wystartował z Baku i kierował się do miasta Grozny stolicy rosyjskiej Republiki Czeczeńskiej, rozbił się w środę w okolicy miasta Aktau w Kazachstanie - poinformowała agencja Reutera powołując się na ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu. Według nieoficjalnych doniesień samolot mógł zostać ostrzelany przez Rosjan.

Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji Wiadomości
Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Jakub Porada, znany dziennikarz i miłośnik podróży, podzielił się w mediach społecznościowych wiadomością, która wywołała falę komentarzy i emocji. W świątecznym poście na Instagramie opublikował zdjęcie, które jednoznacznie sugeruje, że jego rodzina wkrótce się powiększy.

REKLAMA

Pierwsza Msza św. w ponownie otwartej katedrze Notre-Dame w Paryżu

Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich odprawił pierwszą Msza św. w odbudowanej katedrze Notre-Dame. Hierarcha dokonał również konsekracji nowego ołtarza w prezbiterium świątyni. - Wierzący i niewierzący, jesteście tu mile widziani, aby uczestniczyć w radości wierzących, którzy uwielbiają Boga - powiedział w homilii.
Niedzielna Msza św. w katedrze Notre Damę w Paryżu Pierwsza Msza św. w ponownie otwartej katedrze Notre-Dame w Paryżu
Niedzielna Msza św. w katedrze Notre Damę w Paryżu / EPA/SARAH MEYSSONNIER / POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA

Obecna była francuska para prezydencka: Emmanuel i Brigitte Macron, a także wielki książę Luksemburga Henryk z małżonką i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Mszę koncelebrowało niemal 100 biskupów z Francji i całego świata, w tym kardynałowie: Timothy Dolan z USA, Dominik Duka z Czech, Béchara Boutros Raï z Libanu i André Vingt-Trois z Francji, a także kapłani (po jednym) z każdej ze 106 parafii diecezji paryskiej oraz kapłan z każdego z siedmiu katolickich kościołów obrządków wschodnich. Wśród przedstawicieli innych Kościołów i religii był przeor Wspólnoty z Taizé, brat Matthew.

Czytaj także: Ewangelia na II Niedzielę Adwentu (Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi) z komentarzem [video]

„To sam Chrystus was tu przyjmuje”

Po procesjonalnym wejściu do katedry, abp Ulrich, poprzedzany feretronami paryskich parafii, powitał zgromadzonych słowami: „To sam Chrystus was tu przyjmuje”. Po czym pobłogosławił wodę i pokropił nią zgromadzonych, a następnie ambonę i ołtarz w prezbiterium, na znak oczyszczenia, ukazujący, że są one przeznaczone do użytku sakralnego.

Czytania Liturgii Słowa zaczerpnięto z II Niedzieli Adwentu. Homilię wygłosił arcybiskup Paryża. Zauważył, że pokolenie za pokoleniem wierzący doświadczają tego, że Bóg nigdy ich nie opuszcza. „ I chociaż w dziejach ludzkości nie ustępują nieszczęścia i przemoc, życie ludzkie jest tak cenne dla Boga, że zawsze i wszędzie wzbudza On uczniów, aby wskazywali drogę do zwycięstwa życia, do wspólnego budowania powszechnego braterstwa” – wskazał hierarcha, dodając, że tak właśnie było z odbudową katedry Notre-Dame. A dziś „ból z 15 kwietnia 2019 r. zostaje w pewnym sensie wymazany”, choć „został już przezwyciężony, gdy modlitwa wzniosła się znad brzegów Sekwany i z setek milionów serc na całym świecie” w czasie pożaru.

Abp Ulrich zwrócił się do obecnych na Mszy, by nie zadowalali się obecnością w katedrze w dniu, gdy odzyskała swój blask. - Wierzący i niewierzący, jesteście tu mile widziani, aby uczestniczyć w radości wierzących, którzy uwielbiają Boga za to, że odzyskali swój kościół-matkę – zapewnił, zachęcając do tego, by jak Madeleine Delbrêl przed stu laty pozwolili, by Bóg ich olśnił.

Konsekracja ołtarza

Przed rozpoczęciem Liturgii Eucharystycznej i po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych hierarcha dokonał konsekracji ołtarza, wykonanego z 800 kg brązu przez artystę Guillaume’a Bardeta. Umieścił w nim relikwie pięciorga świętych, trzech kobiet i dwóch mężczyzn, których historia związana jest z archidiecezją paryską: św. Marii Eugenii Milleret (1817-1898), w której życiu wydarzeniem przełomowym były rekolekcje wielkopostne w katedrze Notre-Dame głoszone przez dominikanina, o. Henri-Dominique Lacordaire’a; św. Magdaleny Zofii Barat (1779-1865), założycielki Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacré-Coeur); św. Katarzyny Labouré (1806-1876), z którą związane są objawienia Cudownego Medalika; św. Karola de Foucauld (1858-1916), który w Paryżu doświadczył nawrócenia i bł. Włodzimierza Ghiki (1873-1954), rumuńskiego arystokraty, który w Paryżu przeszedł na katolicyzm, męczennika doby komunizmu.

Czytaj także: Katedra Notre Dame ponownie otwarta [video]

Celebracje

Wśród osób przyjmujących Komunię św. była para wielkoksiążęca z Luksemburga i żona prezydenta Francji. Chór katedralny Maîtrise Notre-Dame de Paris zaśpiewał słynne „Alleluja” z „Mesjasza” Händla. Abp Ulrich pobłogosławił nowe tabernakulum. Po końcowym błogosławieństwie zwrócono się ku figurze Matki Boskiej Paryskiej i odśpiewano łaciński hymn Maryjny „Alma Redemptoris Mater”. Opuszczającego katedrę abp. Ulricha żegnały oklaski zgromadzonych.

Szaty liturgiczne i feretrony parafii na uroczystość zaprojektował Jean-Charles de Castelbajac, który wykonał już podobne projekty na Światowe Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 roku.

Po Mszy św. zaplanowano „braterski posiłek” dla ubogich i tych, którzy im towarzyszą na co dzień w ramach instytucji charytatywnych archidiecezji paryskiej.

pb



 

Polecane
Emerytury
Stażowe